Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Noviny Práce a sociální politika » Sociální dávky:

Vláda zvýšila příspěvek na bydlení

„S tím, jak rostou náklady na bydlení a energie, se přiměřeně tomuto nárůstu zvyšují i příspěvky na bydlení. Nárůst bude o patnáct až pětadvacet procent podle lokality, protože v městech a obcích jsou rozdílné nárůsty nájmů,“ potvrzuje mluvčí ministerstva Jiří Sezemský.

Rozhodnutí vlády se dotkne zhruba 240 tisíc lidí, kteří v současnosti tuto sociální dávku pobírají. Nárok na ni mají osoby a rodiny, kterým nestačí třicet procent příjmu na pokrytí nákladů na bydlení. Pro hlavní město je pak tato hranice posunuta na třicet pět procent. Je ale nutné, aby takový díl z příjmu byl nižší než zákonem upravené náklady. Dávka se může nárokovat na bydlení v obecních, družstevních i v nájemních bytech. A týká se i bydlení ve vlastním domě. V příspěvku se zohledňuje výše samotného nájmu a dále náklady na topení, elektřinu, plyn a vodu.

Ministerský návrh například počítá s tím, že se v tomto roce průměrné náklady jednotlivce bydlícího v nájmu zvednou o 287 až 843 Kč. Pro čtyřčlennou rodinu to bude navýšení průměrných nákladů o 936 až 2 004 Kč. Ve vlastním bytě se zvýší náklady o 417 až 1 407 Kč.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 24.1.2008

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.3. 2019 000 21:21.