Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2008 » Leden:

Petr Nečas: Impulsy Václava Moravce (Radio Impuls)

Václav Moravec, moderátor:
Vláda premiéra Mirka Topolánka má na stole návrh první fáze reformy veřejných financí. Kabinet počítá s tím, že se bude v budoucnu zvyšovat věk pro odchod do důchodu na 65 let. Vicepremiér Petr Nečas považuje prosazení reformy penzí za svoji prioritu:

Provedení důchodové reformy považuji za jeden z klíčových úkolů této vlády a dokonce za jeden z klíčových oprávnění pro to, aby vůbec tato vláda měla a mohla existovat.

Říká v rozhovoru pro Radio Impuls vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí, Petr Nečas. Nejsilnější odborová centrála v zemi dává najevo, že je proti návrhu penzijní reformy. Nejen o změnách v penzijním systému, ale i o možných sociálních nepokojích, stávce pracovníků ve zdravotnictví kvůli zákoníku práce, bude řeč v následujících minutách. Pozvání přijal vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí, také místopředseda ODS, Petr Nečas. Vítejte po čase v Radiu Impuls, hezký dobrý den.

Petr Nečas, host:
Hezký dobrý den.

Připomínám, že dnešní Impulsy jsme připravili i díky posluchačům Radia Impuls, kteří své dotazy v průběhu dne psali a posílali formou sms zpráv na číslo 774 999 888. Ptejte se dál vicepremiéra, místopředsedy ODS, Petra Nečase, na čísle 774 999 888. Pane vicepremiére, Českomoravská konfederace oborových svazů dala v úterý najevo, že pokud se vám podaří prosadit první fázi penzijní reformy, chtějí odbory, aby se po volbách vrátil penzijní systém do původního stavu. Co říkáte tomuto argumentu?

Především bych řekl, že to není žádný argument, to je silácký výkřik, do značné míry se penzijní reforma stává obětí senátorské kandidatury předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů, pana Štěcha, který na podzim musí obhajovat svůj mandát a samozřejmě my od začátku počítáme s tím, že se bude snažit zavléci cokoliv do této své volební kampaně.

Odborům se nelíbí především postupné zvyšování hranice věku odchodu do penze. Podle nich v některých profesích do 65 let pracovat nelze - například v hornické profesi. Je možné vzít v rámci té penzijní reformy v potaz náročnost některých profesí?

Já bych v prvé řadě řekl, že tady osm let vládla Sociální demokracie a kdyby to bylo možné, tak to přece za těch osm let udělala. Konec konců v letech 2006 a 2006 fakticky tady vládla hlasovací koalice ČSSD a Komunistické strany se 111 poslanci, ti si mohli prosadit cokoliv. Všimněte si, ani to nenavrhli. Takže to je vidět, že je to nesmysl. Mimochodem, co se týče

Oni neudělali vůbec penzijní reformu, byť se strany

Ale mohli udělat i tento krok. Za druhé platí přece to, že u těchto profesí typu horníků to nejsou celoživotní profese. Tam jsou stanoveny takzvané expoziční doby. V hlubinném dole nesmíte pracovat déle než 15 let. To znamená, pokud nastoupíte někdy po dvacítce do dolu, tak stejně po 35 letech svého věku musíte tuto profesi opustit. Čili to dneska již nejsou celoživotní povolání a samozřejmě počítá s tím

Argument odborů je tedy lichý, rozumím-li vám správně?

Ano. Jestliže například odbory chtějí prokázat, já se tomu nebráním, provedení této studie, že za těch 15 let je poškozeno nenávratně zdraví horníků, takže mají odcházet dříve do penze, tak to není důvod zavádět speciální důchodovou kategorii, ale naopak zkrátit expoziční doby. My přece nemůžeme tomu přihlížet tomu, jak si někdo prací devastuje zdraví. Čili

Vy uvažujete o tom, že byste nechali udělat takové analýzy na náročné profese?

Ano, já o tom uvažuji a dokonce jsem již rozhodnut něco podobného udělat. To samozřejmě bude vyžadovat dlouhodobý průzkum, to nejsou věci, které jdou udělat během měsíce nebo roku, budou vyžadovat velký statistický vzorek a pokud by se opravdu ukázalo, že v některých profesích je to poškození zdraví rozsáhlejší a ve větším měřítku, tak je to důvod buďto stanovit tam expoziční doby, pokud nejsou stanoveny, to znamená dobu možnosti působení v této profesi, a pokud ty expoziční doby tam jsou, tak je zkrátit.

U kterých profesí by mohla tato analýza být? Nejen u horníků a u dalších?

Může se jednat o pracovníky hornictví, některých chemických provozů, některých hutnických provozů. My přece nemůžeme přihlížet tomu, jak je někomu nenávratně devastováno zdraví, musíme zkrátit tyto expoziční doby.

Ale nemíníte sáhnout do své verze penzijní reformy kvůli

Jednotný důchodový systém je alfou a omegou. Důchodové kategorie tady byly zrušeny na počátku 90. let a celá Evropa, celý vyspělý svět jde tímto směrem, k jednotnému důchodovému systému. I to, co se teď například děje při reformách prezidenta Sarkozyho ve Francii. Jejich podstatou je právě zrušení těchto důchodových kategorií.

Návrh penzijní reformy, jak ho má v následujících dnech probírat vláda, nemá podporu opozičních sociálních demokratů a komunistů, ale jak jsme slyšeli i odborů. Šéfka poslaneckého klubu Strany zelených, Kateřina Jacques, říká v rozhovoru pro Radio Impuls, že by se koalice mohla s opozicí dohodnout na první fázi reformy veřejných financí při projednávání zákona ve Sněmovně:

Ten prostor je otevřený stále, ale koalice v tuto chvíli legislativní proces odstartuje, poběží a oni mají možnost v jakémkoliv momentu do toho vstoupit.

Dodává v rozhovoru pro Radio Impuls předsedkyně poslanců Strany zelených, Kateřina Jacques.

Za jak pravděpodobné, pane vicepremiére, považujete, že byste se, když jste se nedohodli s opozicí v té pracovní skupině v Poslanecké sněmovně, že by opozice mohla změnit názor, zvlášť když se čekají dvoje volby, krajské a senátní, takže byste se dohodli ve Sněmovně?

Tak udeřil jste hřebíček na hlavičku, myslím si, že je to dáno hlavně těmito politickými motivy. Myslím si také, že v případě, že vládní koalice prosadí tuto verzi reformy, tak si i Sociální demokracie oddechne a bude ráda, že někdo toto odpracoval a že i ona to má za sebou a nebude muset tuto věc prosazovat. Já jsem dnes shodou okolností podepsal návrh zákona, který odputoval k předsedovi vlády, na Úřad vlády a i v tomto návrhu se promítly některé náměty z diskusí se sociálními demokraty.

Které například?

Například v oblasti souběhu plné penze a výdělečné aktivity, kdy je nadále možné přepočítávat penzi a vlastně ji zvyšovat, projevilo se to v oblasti invalidních důchodů tím, že stávající systém částečných invalidních důchodů u stávajících částečně invalidních důchodců zůstane zachován a nový systém invalidních důchodů se bude týkat nových invalidních důchodců. To jsou věci, které jsme tam například zahrnuli. My nadále budeme jednat a konzultovat se Sociální demokracií, budeme maximálně usilovat o možnost dosažení shody, ale ten čas se nachýlil, není možné promarnit další volební období. Pokud tyto změny mají vstoupit v platnost nejpozději od 1. ledna roku 2010, tak musí být schváleny do podzimu letošního roku, aby i Česká správa sociálního zabezpečení kvůli přípravě informačních systémů, nové metodiky lékařského posuzování a podobně získala alespoň rok takzvané legisvakance pro přípravu tohoto zákona. Čili čas se nachýlil, není možné dále čekat, budeme nadále diskutovat, nadále konzultovat, nadále usilovat o dosažení shody, ale není již možné odkládat tyto věci.

Řekl jste, že právě dnes jste podepsal návrh penzijní reformy

První etapy.

První etapy. Už máte termín, kdy by vláda mohla tento návrh zákona projednat a kdy by mohl jít do Poslanecké sněmovny?

S největší pravděpodobností na základě domluvy v rámci koaličních stran s panem předsedou vlády a s panem předsedou legislativní rady, ministrem Svobodou, by to s největší pravděpodobností mělo být 7. února.

Když se zaměřím ještě na rozpory

Sedmého nebo 14., abych byl tedy přesný.

Možné rozpory v rámci koalice co se týče penzijní reformy, tak lidovci dali najevo, že první fázi reformy podpoří je ve chvíli, kdy zůstane zachován dřívější odchod do důchodu pro ženy, které vychovávaly děti. Vyšel jste lidovcům vstříc?

Více dětí. Ten systém je takto napsán. Já chci dosáhnout shody. Musím říci, že tento návrh beru jako ústupek KDU-ČSL, protože mimochodem on pro tyto matky není příliš výhodný, protože díky tomu, že je ze zákona tlačíme jako kdyby k dřívějšímu odchodu do penze, tak ony mají kratší dobu pojištění a tím také dosahují na nižší důchody. To, co bývá označováno jako výhoda pro ženy matky, ten dřívější odchod do důchodu, ve skutečnosti mimo jiné způsobuje jejich nižší penze. O této věci budeme ještě diskutovat. Já musím říci, že já to beru jako velký ústupek KDU-ČSL. ODS ústupek, nejenom můj. Tato věc se také nelíbí Straně zelených, čili budeme nadále jednat, ale již v průběhu projednávání ve vládě a v Poslanecké sněmovně.

Ještě se tedy nevzdáváte té myšlenky, že by odchod žen do důchodu nezávisel právě na počtu vychovaných dětí?

V návrhu, který jsem odeslal, to je zahrnuto, nicméně já bych považoval za systémově čistější, aby byla jednotná hranice, abychom zohledňovali tu vazbu na děti v důchodovém systému jiným způsobem v budoucnosti, ale je to pro mě ještě na mezi přijatelného kompromisu.

Můžete nám prozradit, jak by se tedy měnil, kolik dětí, jak v blízké době, protože . . .

Bylo by to tak, že po roce 2030 by v 65 letech odcházeli muži, bezdětné ženy a matky s jedním dítětem, v 64 letech matky s dvěma dětmi, v 63 letech matky s třemi dětmi a v 62 letech matky se čtyřmi a více dětmi.

To znamená, že čtyři děti by byly strop pro dřívější odchod do důchodu.

Ano.

Připomínám, že hostem u mikrofonu Radia Impuls se dnes vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Odbory zvažují, že kvůli dopadům reformy veřejných financí zorganizují stávku. Tady jsou výhrůžná slova předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů, senátora za ČSSD Milana Štěcha.

Budeme tedy se bránit dalším krokům, které vláda připravuje ať už v oblasti zdravotnictví, veřejných služeb, pochopitelně budeme chtít, aby byl kompenzován ten dopad do životní úrovně, to znamená ta vysoká inflace, nárůstem reálných mezd a reálných platů. Jsme připraveni organizovat demonstrace i stávku, ale za předpokladu, že bude šance, která bude potvrzena z odborových svazů, že ty akce budou skutečně masové.

Dodává předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.

Jak hodlá vláda podle vicepremiéra, ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase, hosta dnešních Impulsů, čelit výhrůžce stávkou a také to souvisí podle vás s volbami krajskými a senátními?

Samozřejmě že ano. Volební obvod Pelhřimovsko a Humpolecko, kam pan senátor Štěch bude muset zamířit v předvolební kampani toho bude svědkem, ale . . .

Vy to, pane vicepremiére, říkáte tak, jako kdyby Štěch měl takovou sílu, že manipuluje celými odbory.

Platí to, že čím je radikálnější předák, tím samozřejmě je větší mediální pozornost a také je třeba připomenout, že i odborové svazy mají před svými sjezdy a před volbami svého vedení, včetně Českomoravské konfederace odborových svazů, ale současně platí, že my v rámci tripartity jednáme se sociálními partnery, to znamená, jak se zástupci zaměstnavatelů, tak se zástupci odborů. Mimochodem, jenom v uplynulém roce zhruba ze 6 jednání tripartity na dvou byla projednávána důchodová reforma, my všechny náměty a všechny návrhy posíláme i zástupcům odborů, diskutujeme s nimi na tato témata na jednání tripartity, ale dost dobře nechápu, proti čemu v důchodové reformě chtějí protestovat. Chtějí protestovat proti tomu, že po roce 2025 tady bude jedna třetina lidí starších 60 let, že v roce 2050 tady podle objektivních demografických kritérií bude jeden milion našich spoluobčanů starších 80 let, jak chtějí demonstrovat a protestovat proti objektivnímu demografickému vývoji, který se prostě musí v tom penzijním systému odrazit. Tato populace stárne, je to důsledek narůstání střední délky života. Za posledních 15 let narostla o 4 roky, to je mimochodem nesmírně pozitivní zpráva a také podle těch demografických odhadů následujících 6 let se naděje dožití bude zvyšovat o jeden rok každých šest let.

Jen doplním, že oni chtějí demonstrovat především kvůli dopadům reformy veřejných financí jako celku, tedy kvůli onomu Topolánkovu batohu, můžeme-li to takto nazvat.

Ale musím říci, že penzijní reforma je fundamentální součást reformy veřejných financí.

Ony odbory kritizují vládu za reformu i kvůli tomu, že se významně kvůli reformě zvyšuje inflace, nemůže vyšší inflace vést a odbory teď toho využívají výši inflace, že chtějí vyšší růst platů, to znamená, nemůže se kvůli tomu roztočit inflační spirála?

Tak v prvé řadě to není pravda, že se zvyšuje kvůli reformě, zvyšuje se především díky tržním vlivům cen, to znamená nárůstu cen ropy, zvýšené poptávce po potravinách, neúrodě v Austrálii, díky tomu, že v eurozóně. . .

Ale také kvůli zavedení zdravotnických poplatků, pane vicepremiére.

Ale i například kvůli tomu, že v eurozóně je vůbec nejvyšší inflace za posledních 6 let. Samozřejmě, že i některá tato reformní opatření, jako zvýšení snížené sazby DPH nebo zavedení poplatků mají určitý vliv, ale. . .

Promiňte, ale samozřejmě je inflace teď 3 procenta a. . .

Ale je nejvyšší za posledních 6 let, to jenom ukazuje, že. . .

Ale v České republice je téměř pět a půl, šest, to znamená v České republice je dvojnásobná inflace.

Stejně mimochodem jako ve Slovinsku, které zavedlo euro velmi čerstvě a mělo by mít tedy stabilní inflaci a ukazuje se, že nemá. Je to také vlastně rozvíjející se ekonomika nové členské země.

Výhružka stávkou vás tedy nechává v klidu.

Nenechává mě v klidu, já jsem přesvědčen, že jsou to v mnohém ohledu politicky motivované požadavky, my budeme nadále o těchto krocích jednat, budeme je projednávat na tripartitě, ale znovu bych chtěl připomenout, že vliv těch takzvaných reformních opatření má na inflaci, je velmi omezený i podle odborníků se pohybuje někde okolo jednoho procentního bodu, také si každý mohl všimnout, že nejvyšší nárůst cen potravin byl ještě v minulém roce, kdy nadále zůstávala pětiprocentní sazba DPH, čili to na to nemělo vůbec žádný vliv.

Premiér Mirek Topolánek obhajuje v rozhovoru pro Radio Impuls svůj batoh, říká, premiér Topolánek, že reforma přináší první pozitivní dopady a dodává.

To, že jsme zrušili platbu nemocenské první tři dny nemoci, to je pro všechny lidi špatná zpráva a zafungovalo to naprosto dokonale a okamžitě poklesla taková ta umělá nemocnost, dostává se do standardních poměrů, všude v Evropě to funguje, proč by to nemohlo fungovat u nás?

Slova premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka.

Máte, pane vicepremiére, spočítáno, kolik se může na nemocenské celkem ušetřit, když si premiér Topolánek, jak jsme slyšeli, pochvaluje první dny?

Tak ty odhady jsou počítány tak, že zhruba se to bude jednat v řádu několika miliard, ale já musím podotknout, že to velmi závisí na takových věcech, jako je například chřipková epidemie. My máme spočítáno, že každá chřipková epidemie znamená zhruba jednu miliardu výdajů nemocenské navíc ročně, když budou dvě chřipkové vlny, tak to znamená dvě miliardy navíc, když nebude žádná, tak nic navíc, čili to závisí i na těchto věcech a samozřejmě v těchto zimních měsících je velmi předčasné dělat nějaké závěry, když jsou právě virózy, v některých krajích to již vypadá na náznak chřipkové epidemie, takže budeme to muset hodnotit v delším časovém období, ale větší firmy, co máme zatím předběžné poznatky, tak již indikují, protože oni mají větší statistický vzorek, že se to pozitivně ovlivnilo především v oblasti takových těch takzvaných víkendových viróz, kdy v souvislosti se sobotou a nedělí, tak tři dny před tím, dva dny před tím to bylo poměrně časté.

Když se zaměříme ještě na zdravotnictví, tak zdravotnické odbory v souvislosti se Zákoníkem práce vyhrožují, že pokud se nedohodnou do začátku února, konkrétně do 7. února, tak jsou připraveny stávkovat, pokud se nevyřeší přesčasy. Je reálné, že se podaří s odbory dohodnout, zdravotnickými

Musím říci, že já jsem se chopil těchto jednání, v pondělí jsme seděli i se zástupci odborů i zástupci zaměstnavatelů i panem ministrem Julínkem.

Oni vám nicméně v úterý dali nůž na krk.

Trošku nechápu zbytečně toto vyhrocení situace, jsme připraveni naleznout kompromisní řešení, já jsem přesvědčen, že ho nalezneme.

Co by mohlo být tím kompromisem?

Je to otázka prostě nalezení vhodné formulace v Zákoníku práce, řešení přesčasových hodin, velmi to bude mimo jiné souviset i s tím, zda Evropská unie konečně schválí novou směrnici o pracovní době, protože ta by nám v mnoha ohledech tento problém řešila a my jsme připraveni jednat. Zda to bude dojednáno 6.února, 7.února nebo 8.února, já považuji za nepříliš důležité.

Dá se to zvládnout do toho 7. února z toho, jak vidíte způsob

Teď jsem to řekl, že to nepovažuji za tak důležité, jestli to bude 6., 7., 8. nebo 10., důležité je, abychom se v relativně dohledném termínu, to znamená zhruba do 4 týdnů, maximálně do jednoho měsíce dohodli a já jsem přesvědčen, že se dohodneme, že to řešení najdeme.

Dnes je hostem vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí, Petr Nečas. V České republice se dál zavírají postižené děti do klecových lůžek. Alespoň s tímto tvrzením přišla večer televize BBC. Britští novináři údajně klecová lůžka objevili v pěti z osmi navštívených ústavů. Pane vicepremiére, váš úřad nepovažuje reportáž BBC za objektivní. Hodláte si někde na ni stěžovat?

Nehodláme si stěžovat a reportáž je v mnoha ohledech manipulativní. Mimo jiné i na základě dvou faktů. Kdyby opravdu zajímalo reportéry BBC, oč se jedná, tak by přece navštívili vedení těchto ústavů a poptali by se jich po důvodech, proč jsou tato lůžka používána. Určitě by z hodinového, to chci zdůraznit, z hodinového rozhovoru ředitele odboru sociálních služeb Ministerstva práce a sociálních věcí se v této reportáži objevilo více než slovy jedna věta. Z hodinového rozhovoru jedna věta. To znamená, tady bylo dopředu připravené stanovisko, dopředu připravené vyznění a jenom abych to posluchačům upřesnil, nejedná se o žádná klecová lůžka, jedná se o klasická lůžka s postranicemi. Každý to zná ze svého domova, jedná se o dětské postýlky s oněmi vysokými postranicemi nebo o to, co známe jako dětské ohrádky. Samozřejmě, že mnozí z těchto pacientů, ať již dětského nebo dokonce i dospělého věku jsou z hlediska mentální úrovně na úrovni batolat, čili patřičným způsobem musí být chráněno jejich zdraví a bezpečnost před sebeporaněním a podobně. Navíc existují

Pokud se ale nemýlím, tak tu informace, které se objevily v té reportáži, stejně chce vaše inspekce prověřit.

No samozřejmě, tak pokud se objevuje podobné podezření, tak to musíme prověřit, protože používání těchto lůžek s postranicemi, těchto ochranných prostředků je přesně definováno zákonem, paragrafem 89 zákonem o sociálních službách, kde je přesně stanoveno, že je to pouze krajní opatření v případě, že hrozí poškození zdraví nebo dokonce ohrožení života toho klienta nebo jeho okolí. Jsou tam přesně definována pravidla, musí se mimochodem o každém použití tohoto lůžka s postranicemi vést přesná evidence s konkrétním pacientem, s důvodem, proč je tam umístěn

Vylučujete, že by ten zákon byl porušován?

Kdy je tam umístěn, musí na to být souhlas lékaře, musí být okamžitě informován zákonný zástupce. Čili já to samozřejmě v tuto chvíli nemohu ani potvrdit, ani vyvrátit, proto to chceme ověřit, ale myslím si, že v tuto chvíli ta reportáž byla provedena hodně neprofesionálně a myslím si hodně prvoplánově, prostě jejím vyzněním mělo být, že Česká republika je jakýsi divoký východ. Ale tím znovu opakuji, nechci to bagatelizovat, věc prověříme

Kdy budete mít výsledky šetření?

Jsem přesvědčen, že v horizontu několika dnů, maximálně dvou týdnů. Pak jsou tam totiž mimochodem velmi jasné závěry v případě, že nebyl dodržen zákon, tak tam může být poskytnuta vysoká pokuta, může to zařízení být dokonce zbaveno akreditace k poskytování sociálních služeb

To byste udělal, pokud by se potvrdily informace BBC?

Já bych samozřejmě trval na pokutě a samozřejmě bych trval na tom, aby bylo zahájeno řízení odnětí akreditace, trval bych na tom, aby zřizovatel zvažoval rozsáhlé personální změny. Ale v tuto chvíli je to naprosto předčasné. Znovu opakuji, použití dětských postýlek, protože o nic jiného se nejedná, jenom třeba v případě dospělých osob jsou ty rozměry té postele přizpůsobeny těm fyzickým parametrům dospělé osoby, ale pozor, s mentální úrovní batolete, tak je podle mého názoru naprosto běžná věc a já tady prostě veřejně prohlašuji, že mé 4 děti běžně do 3-4 let věku spávaly v podobné postýlce a doufám, že mě nikdo neobviní z týrání dětí a že jsme používali ohrádku, kterou znají rodiče mnohých dětí.

Počkejte, aby kvůli vám teď nepřijela do České republiky nejen BBC, ale i autorka Harryho Pottera, Rowlingová, která se tím zabývá, že ministr a vicepremiér týrá své děti, že je zavíral do klecových lůžek, pane vicepremiére?

No tak pokud by přijela paní Rowling, tak já musím říct, že moje děti její knihy o Harry Potterovi milují, takže by určitě byly potěšeny, pokud by nás navštívila.

Říká vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí, místopředseda ODS, Petr Nečas. Děkuji, že jste byl hostem Impulsů a někdy příště na shledanou.

Na shledanou.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 17.1.2008

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 21:09.