Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2008 » Leden:

Petr Nečas: Krátká je pro ty, co mají hlídání (LN)

Úředníci státní sociální podpory hlásí malý zájem o dvouletou mateřskou. Překvapuje vás to?

Teď je ještě předčasné dělat nějaké závěry. Ale můj odhad vždy byl, že největší zájem bude o klasickou tříletou variantu, která je zároveň finančně nejvýhodnější. Dvouletá varianta je naopak nejméně výhodná, ale chceme ji jako svobodu volby, jednu z alternativ. Navíc je to novinka, zájem o ni se může zvýšit.

Ženy od dvouleté varianty odrazuje, že nedokážou odhadnout, co bude za dva roky. Zda se bez nich dítě obejde, zda budou mít hlídání... Není špatně, že se rozhodnutí nedá později změnit?

Rozumím tomu. Ale tvrdím, že se v případě pochyb raději mají rozhodovat pro jistotu tří nebo čtyřleté varianty. Dvouletá je pro ty, kdo jsou si téměř jisti, že mají zajištěno hlídání, chtějí do práce a nebo chtějí další dítě. Pak se vyplatí sáhnout po dvouleté dovolené, do dvou let mít další dítě a znovu si určit rychlost, třeba tříletou. To je finančně velmi výhodné.

Neuvažujete o tom, že by rozhodnutí o variantě rodičovské nebylo konečné, podle okolností by se dalo změnit?

Ne, to by bylo velice komplikované. Stát by dával doplatek při krácení rodičovské, vymáhal přeplatek při jejím prodloužení... A kolik změn bychom měli umožnit? Jednu, dvě, libovolný počet?

Když na nejrychlejší variantu nedosáhne žena, může ji čerpat partner. Nebude si ale pak matka, která je s dítětem doma, muset platit zdravotní a sociální pojištění?

Ne, když matka zajišťuje celodenní péči o dítě do čtyř let, je bez ohledu na to, zda čerpá rodičovský příspěvek, státní pojištěnec. Pokud celodenně pečuje o své dítě, je to doba, která se jí započítává do penze, a zdravotní a sociální pojištění za ni platí stát.

Některé matky, které porodí předčasně, si nemohou zvolit nejrychlejší rodičovskou. To když jim mateřská končí později než v následujícím měsíci po tom, kdy dítěti bylo 22 týdnů. Budete s tím něco dělat?

To jsou mimořádné okolnosti. Takhle zpaměti na to nejsem schopen reagovat. Budeme se na to muset podívat, zanalyzovat to a zjistit, zda se to dá řešit metodickým pokynem, výkladem zákona nebo zda bude potřeba jeho novela.

Kterou variantu byste si zvolil vy a proč?

Volila by si moje žena a ne já, rozhodla by se, jak by chtěla, a já bych to plně respektoval.

Máte ve své ministerské poště nějaké ohlasy lidí na novou podobu rodičovského příspěvku?

Spíše jsou to dotazy. Je to novinka a zároveň dává větší možnost rozhodovat se. Lidé žádají o upřesnění, chtějí znát detaily. Třeba právě o tom, kdy může žádat otec.

(Autor: Hana Čápová)

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 15.1.2008

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 20:57.