Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2008 » Leden:

Jiří Sezemský: Upřesnění k informacím o důchodech (LN)

Došlo zřejmě ke zkreslení údajů z tiskové zprávy k valorizaci důchodů na letošní rok, v níž se uvádí, že valorizace důchodů bude letos vyšší než předpokládané zvýšení cen související se změnami v daňové oblasti (zvýšení spodní hranice DPH, ekologická daň).

Podle propočtů ministerstva se toto zvýšení projeví růstem čistých výdajů důchodců o cca 115 Kč. Přitom základní výměra důchodu se pro všechny důchodce letos zvyšuje o 130 korun. Zvýšené životní náklady důchodců byly již částečně kompenzovány nejvyšší valorizací penzí za posledních devět let v loňském roce v průměru o 504 Kč, zhruba o třetinu nad povinné minimum. Důchodci mají zároveň jako jediná sociální skupina jistotu, že růst životních nákladů bude stoprocentně zohledněn při každoroční automatické valorizaci jejich příjmů. Její minimum se stanovuje z úhrnného nárůstu spotřebitelských cen a třetiny růstu reálných mezd, přičemž tato valorizace se vždy vypočítává na základě pohybu těchto ukazatelů v příslušném roce. Platí, že stejně se bude postupovat i v roce letošním. Důchodci mohou počítat s tím, že do valorizace důchodů v roce 2009 se opět stoprocentně promítne minimálně růst cen a třetina růstu reálných mezd v roce 2008.

Zároveň je potřeba upřesnit informaci, že pracující "důchodci nebudou odvádět daň ze mzdy". Nebudou ji nově odvádět zhruba do výdělku 10 000 korun měsíčně, kdy si v této výši proti loňskému roku polepší o 1000 korun měsíčně mimo nárůst penze. To je způsobeno možností uplatnit daňovou slevu ve výši 24 840 korun ročně.

Jiří Sezemský, vedoucí oddělení styků s veřejností MPSV

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 7.1.2008

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 19:20.