Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Novinky:

Po mateřské bude cesta do práce snazší

"V případě, že zaměstnavatel poskytne práci na částečný úvazek rodiči po mateřské nebo po rodičovské, bude moci uplatnit slevu na sociální pojištění zhruba ve výši 1500 korun," řekl Petr Nečas Hospodářským novinám. Podobně by to podle něj mělo platit i pro zaměstnání zdravotně postižených a občanů starších než 55 let.

Podnikatelům se tak sníží náklady na zaměstnání těchto lidí a budou jich moci přijmout víc. Ti, kteří zvýhodněné místo přijmou, by navíc měli platit nižší daně. Nečasovy návrhy jsou součástí širšího plánu na podporu dlouhodobě nezaměstnaných lidí. V praxi by měly fungovat do konce tohoto roku.

Zástupci zaměstnavatelů změny podporují. Proti návrhu není ani opoziční ČSSD. Částečné úvazky pomáhají podle OECD výrazně snižovat nezaměstnanost v takových zemích, jako jsou například Nizozemsko, Rakousko nebo Velká Británie. Tam pracuje na částečný úvazek mezi čtvrtinou až třetinou lidí. Naopak v Česku je to jen necelých pět procent obyvatel.

Hodně by měl Nečasův plán pomoci hlavně matkám po rodičovské a mateřské dovolené. "Každý šestý až sedmý nezaměstnaný je maminka po mateřské nebo rodičovské. To musíme změnit," dodává Nečas.

Jak má zvýhodnění lidí pracujících na částečný úvazek vypadat konkrétně? Budou platit nižší daně. Sociální pojištění zaměstnavatelů se totiž od 1. ledna nově započítává do celkového základu daně. A právě snížením sociálního pojištění se také sníží daňový základ. Příklad? Zaměstnanec, který si za částečný pracovní úvazek vydělá 12 tisíc korun měsíčně hrubého, ušetří na daních oproti "běžnému" zaměstnanci se stejným platem 225 korun.

Nečas také chce, aby lidé, kteří si na částečný úvazek vydělají měsíčně méně, než je minimální mzda 8 tisíc, platili oproti dnešku nižší zdravotní pojištění. Zatímco dosud ho museli zaměstnavatelé i zaměstnanci platit právě z minimální mzdy, příště už to bude jen z reálného příjmu. Dosud někteří lidé zůstali raději na dávkách, než by pracovali na částečný úvazek za méně, než je minimální mzda.

Ministr chystá pro podporu rodin s dětmi i další kroky. Firmy by měly mít nově možnost odepsat si z daní náklady na vybudování firemní školky. Budou si také moci odečíst z daní příspěvek pro matky na péči o dítě, o které se po dobu jejich pobytu v práci bude starat kolegyně, chůva nebo jiná "nerodičovská osoba".

(Autor: Petr Vašek, vyšlo v Hospodářských novinách 3. 1. 2008)

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 3.1.2008

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 16.9. 2019 000 04:08.