Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2007 » Prosinec:

Marián Hošek: Online rozhovor (Lidovky.cz)

OTÁZKA (nikola2405@seznam.cz)
dobrý den, mám dceru která se narodila 14.4.2006. V lednu ,ale až toho 14 jí bude 21 měsíců ,chtěla bych s ní být doma do 4 let mám nárok pobírát na ní do 3 let 7600 a od 3 do 4 let 3800 nebo se narodila o 14 dní blbě a příjde tak o 40 000kč za 4 rok.?Děkuji za odpověd.

ODPOVĚĎ (14.12.2007 12:07)
Vzhledem k tomu, že dítěti je 21 měsíců v lednu 2008, mají rodiče možnost mezi volbou čerpání RoP do 3 nebo 4 let věku dítěte. V případě, že budou chtít čerpat RoP do 4 let věku, náležím jim příspěvek za leden ve výši 7 600 Kč a od února ve výši 3 800 Kč.

OTÁZKA (Pavel)
Manželka je doma, soustavně pěčuje o dvě děti (45 a 28 měsíců) a znovu žádá o rodičovský příspěvek. Já jsem manžel své manželky, otec obou dětí a žiji s nimi ve společné domácnosti. Při vyplňování nového formuláře jsme narazili na rubriku "Druhý rodič, nevyplňujte v případě, že nepatří do okruhu společně posuzovaných osob." Patřím, nebo nepatřím do tohoto okruhu?

ODPOVĚĎ (14.12.2007 12:08)
Patříte.

OTÁZKA (Jindřich Z.)
Manželka dostává rodičovský příspěvek. Nyní o něj musí požádat znovu. Jak má vyplnit kolonku: "Žádám o přiznání dávky ode dne...."

ODPOVĚĎ (14.12.2007 12:08)
...1. ledna 2008.

OTÁZKA (Petr)
Mému synovi je 28 měsíců. Manželka pobírá rodičovský příspěvek. V srpnu příštího roku budou synovi tři roky, příspěvek se sníží z 7500 na 3800. Musíme o snížení znovu žádat? Kdy? Jak?

ODPOVĚĎ (14.12.2007 12:11)
Musíte pouze dát žádost o rodičovský příspěvek od prvního ledna 2008, a vzhledem věku dítěte budete automaticky pobírat do tří let věku dítěte ROP ve výši 7600 Kč měsíčně a následně 3800 Kč do čtyř let věku dítěte.

OTÁZKA (Jarošová)
Jaké změny v sociálních dávkách - příspěvek na byslení a pod. budou odebrány samoživitelkám, a které jim naopak zůstanou? Děkuji a přeji hezký den.

ODPOVĚĎ (14.12.2007 12:13)
Pro samoživitelky se v dávkách nic nemění.

OTÁZKA (šárka - dcera 16 měs.)
jakou mi nabídnete radu? jsem živnostník, nikdy jsem nebyla nezaměstnaná a v době nemoci jsem nebrala nemocenskou. Platím tomuto státu daně o odvody cca 30 000,-- ročně. Proč si nemohu vybrat 3 letou rodičovskou a reforma mě hodila do jednoho pytle s dlouhodobě nezaměstnanými?

ODPOVĚĎ (14.12.2007 12:14)
Je nutné rozlišit placení daní z příjmů a na druhé straně placení zdravotního a nemocenského pojištění. Na PPM má nárok občan, který byl nemocensky pojištěn, a to po dobu nejméně 270 dní v posledních 2 letech. Pokud si živnostníci neplatili dobrovolné nemocenské pojištění, nemohou mít nárok na PPM a z toho následně vyplývá i nemožnost volby RoP.

OTÁZKA (Tomáš V.)
V jaké fázi je Váš projekt rodinného pasu? Kdy bude uveden do praxe? Můžete prosím detailněji vysvětlit zákonné změny umožňující potomkům připlácet přímo svým rodičům na důchod (s vynecháním okliky přes státní pokladnu) ?

ODPOVĚĎ (14.12.2007 12:23)
Co se týká první otázky, projekt rodinných pasů je realizován jednotlivými kraji. Započal v Jihomoravském kraji, pokračuje i v Olomouckém kraji a MPSV se podílí na jejich propagaci a zavádění v jiných krajích (toho času podporuji rodinné pasy v Praze). Účelem projektu je zvýšení povědomí o přínosu rodičovství pro společnost a politici KDU-ČSL tento projekt často iniciují. Ke druhé otázce. KDU-ČSL dlouhodobě usiluje o takovou důchodovou reformu, která bude spravedlivá v tom, že rodiče, kteří vychovávají dětí, přinášejí do systému plátce důchodu, a proto je to nutné v průběžném důchodvém systému tento vklad zohlednit. Navrhujeme několik možných forem. Kupříkladu společné důchodové zdanění manželů, nižší pltabu pojistného v době výchovy dětí a další z možností je také asignace části pojištění přímo rodičům. Návrhy se budou zpracovávat v rámci politické komise pro důchodovou reformu a musím říci, že v našich návrzích nalézáme pochopení u partnerů v celém politickém spektru. Doufám, že tomu tak bude i v konečných návrzích důchodové reformy.

OTÁZKA (anonym)
Dobrý den. Sousedka, důchodkyně 6.900 Kč bez mažela a bez vdovského důchodu. Jen náklady na malý byt 1+1 jsou 6000 Kč. Papír na žádost o příspěvek na bydlení (co 1/4 roku) je tak složitý (přes 10 stran), že ho neumí vyplnit (i já jsem měl potíže). Přitom směrná čísla na náklady na bydlení jsou směšná a nezohledňují ani regulované nájmy (tam zase často majitel nenainstaloval rozpočtové měření se všemi důsledky)... Jak takovému starému člověku pomoci...

ODPOVĚĎ (14.12.2007 12:24)
Doporučuji paní, aby si požádala o příspěvek na bydlení (při nejasnostech při vyplňování žádosti jí jistě pomohou pracovníci na příslušném úřadu) a poté si může, při těchto příjmech a nákladech na bydlení, požádat ještě o dávky ze systému hmotné nouze na příslušném pověřeném obecním úřadě (v Praze na příslušné městské části).

OTÁZKA (věra,)
také by mne zajímalo, proč si nemohu vybrat mezi klasickou a pomalou variantou RP. jenom proto, že mne nevznikl nárok PPM, protože během první mateřské můj zaměstnavatel zanikl a tedy jsem nejen bez zaměstnavatele, ale ještě bez nároku volby-a to jste slibovali, že se budeme moci rozhodnout dle našich potřeb. Budoucí maminky mají možnost , alespoň přepsat RP na tatínky, ale nám se již mimi narodilo a dáváte nám podmínky, které nemůžeme nijak splnit.

ODPOVĚĎ (14.12.2007 12:28)
S účinností od 1. ledna 2008 si může požádat o RoP a volbu i otec dítěte. Vzhledem k tomu, že novou žádost o RoP musí podat k tomuto datu všichni žadatelé, tak se tato podmínka vztahuje i na děti již narozené. To znamená, že pokud by o rodičovský příspěvek požádal váš manžel a splňoval by podmínky nároku na RoP a možnost volby (věk dítěte a nemocenské pojištění), budete si moci délku čerpání volit.

OTÁZKA (Stanislav)
Tak teď jsem se dozvěděl, že kdo marodí jen tři dny tak je simulant. Tak to jsme tedy jako za Švejka a pak dotyčnému by měl být předepsán klystýr. Co na to říkáte a nedoporučíte to náhodou této vládě k realizaci, je totiž silně náchylná ke každé hlouposti.Pokud jsem nemocen tak 3 dny beru dovolenou ak tomu so a ne a jdu do práce. Proč bych ale v tomto případě neměl mít proláceno 3 dny když budu mít třeba infarkt-nebo snad i to je simulantství?

ODPOVĚĎ (14.12.2007 12:32)
Vaše informace byla nepřesná. Po dobu prvých tří dnů trvání pracovní neschopnosti je zaměstnanec uznán práce neschopným oprávněně, tj. objektivně nemůže vykonávat zaměstnání, nemá pouze nárok na nemocenské. Naproti tomu simulant je někdo jiný – ten, kdo něco předstírá (typicky např. chorobu).

OTÁZKA (Programátor)
Dobrý den. Proč je výpočet nemocenské tak složitý zvláště při přechodu nemoci z měsíce do měsíce, když korunový efekt je víceméně zanedbatelný mezi různými sazbami dle délky nemoci?

ODPOVĚĎ (14.12.2007 12:33)
Při této konstrukci výpočtu nemocenského bylo zohledněno (byť i v malé míře), že déle trvající pracovní neschopnost má zpravidla pro pojištěnce sociálně závažnější dopady, proto bylo rozhodnuto výši nemocenského při dlouhodobějších pracovních neschopnostech mírně zvyšovat.

Jinak ještě pouze pro upřesnění – nejde o přepočet při přechodu pracovní neschopnosti z jednoho kalendářního měsíce do druhého, ale o přepočet prováděný při přesáhnutí stanovené doby trvání pracovní neschopnosti, přičemž se jedná období blížící se délkou běžným měsícům.

OTÁZKA (Roman Veselý)
Jakým způsobem je zohledněno, zda člověk žádající o pomoc bydlí ve státem regulovaném obecním bytě, nebo zda s musí hradit tržní náklady na bydlení v plné výši.

ODPOVĚĎ (14.12.2007 12:38)
Regulované nebo tržní nájemné se v dávce nerozlišuje, a to z důvodu, že nelze vytvářet rozdílná postavení občanů v různých bytech, a tím vytvářet pozitivní diskriminaci některých občanů. Stát nemůže plně hradit náklady spojené s bydlením, nýbrž se snaží přispívat potřebným občanům na tyto náklady. Posuzuje se stav, kdy náklady na bydlení přesahují 30% (35% pro Prahu) příjmu společně posuzovaných osob.

OTÁZKA (Mgr. Eva Antoušková Trefná)
Dobrý den! Zajímalo by mě, proč se v reformě nezměnila možnost odečítat příspěvek z daní na víc jak pět dětí. Máme sedm dětí ve věku do 18ti let, starší studují, mladší chodí do ZŠ, poslednímu jsou 2 roky. Jsem doma, pobírám rodičovský příspěvek. Od ledna nedostaneme ani přídavky na děti. Podle reformy si však z daní budeme moci odečít jen příspěvek na pět dětí. Takže na ty dvě děti, na které jsme dosud dostávali alespoň přídavky, tak na ty nyní po reformě nedostaneme nic. Zajímalo by mě, proč nebyl zrušený ten "strop" a proč si nemůžeme odečíst příspěvek na všechny děti. Děkuji za odpověď. Přeji hezký den.

ODPOVĚĎ (14.12.2007 12:41)
Především Vám blahopřeji a doufám, že Vám vaše děti dělají stejnou radost jako mých sedm potomků. Celý návrh reformy je politickým kompromisem. KDU-ČSL prosadilo, aby to bylo alespoň 5 dětí (původní návrhy počítaly s menším počtem), které lze do odečtu zahrnout.

OTÁZKA (Alexander Tomsky)
Reforma výrazně poškozuje rodiny s dětmi, zvláště ty s jedním platem. Státní byrokracie ušetří na dětských přídavcích, na společném zdanění - tam jsou rodiny s jedním platem obzvlášť bity - a na mateřské. Skutečně jde o politiku - ženy do výroby!. Jak se tahle anti-rodinná politika slučuje s Vaším křesťanským názorem, podle něhož máme naopak zvýhodňovat ženy v domácnosti.

ODPOVĚĎ (14.12.2007 12:49)
Vaše posouzení není spravedlivé. Možnost výběru délky rodičovského příspěvku a jeho výše umožňuje rodičům flexibilitu v rozhodování o tom, jakým způsobem budou realizovat péči o dítě. Společné zdanění manželů je výsledkem koaličního kompromisu a je kompenzováno vyšším odpočtem na daních. Já osobně jsem rád, že je u nás dostatek rodin, které chtějí pečovat o dítě delší dobu, případně kombinovat tuto péči zkrácenými pracovními úvazky. Zároveň také usilujeme o rozšíření služeb péče o děti, kupříkladu v mateřských centrech, tak, aby matky mohly alespoň částečně udržet kontakt s profesí. Věřím, že i moderní křesťanská žena má mít možnost této volby.

OTÁZKA (Majkl)
Dobrý den.DOTAZY:1)Není spravedlivé,aby byly dávky posuzovány na základě společně posuzovaných osob. Naši vydělávají málo a musí mě tedy živit. Mám zdr.problémy. Těžko se mi hledá práce. Víte kolik mě stojí, jaká je to rána do rozpočtu? Oni přece musí mít také finanční rezervu.Oprava bytu,zdražení skoro všeho nebo když se někdo z rodiny dostane do nemocnice-musí mít peníze na poplatky atd..a taky proč jste tento nápad ČSSD nezrušili, vždyt vše co navrhla kritizujete? V opačném případě, proč tuhle věc nevychvalujete v novinách, když si jí teda od ČSSD ponecháváte?2)Když odejdu z práce na(vlastní žádost) nebot zaměstnavatel porušoval zákoník práce,tak nedostanu žádnou podporu nebo soc.dávky?děkuji.

ODPOVĚĎ (14.12.2007 12:51)
Společně posuzované osoby se pro dávky započítávají proto, že pokud rodina či osoby blízké žijí ve společné domácnosti, předpokládáme, že se všichni spolupodílí na nákladech jejího chodu. Nelze tedy vyčlenit jednu či několik osob a posuzovat je podle jiných kritérií než zbytek domácnosti.

OTÁZKA (Mikeš)
Mám dotazy 1)Proč nebudu mít proplácené první 3 dny nemoci? Že jí hodně lidí zneužívá, jak tvrdí vláda je pouze polofráze! Proč na to mají doplatit ti, kteří jsou skutečně nemocní? Proč si stát tedy nemocné jen lépe neohlídá??? At ke mě příjde kontrola klidně i dvakrát denně. Šetříte prokazatelně na nesprávném místě.2)Podle nové Nečasové příručky ,když nezaměstnaný přijme veřejně prospěšné práce, bude se zůčastnovat rekvalifikací a dalšího vzdělávání, tak dostane aktivizační bonus. Co to konkrétně je? Dík za odpovědi.

ODPOVĚĎ (14.12.2007 12:52)
ad 1) Nemocenské pojištění je pojistným systémem (byť i s povinnou účastí). Obdobně jako v jiných pojistných systémech (včetně komerčních) byla i do systému nemocenského pojištění promítnuta zásada, že drobné pojistné události si hradí pojištěnec sám.

Třídenní karenční doba (doba bez nemocenského) je předpokládána i mezinárodními úmluvami týkajícími se sociálního zabezpečení zaměstnanců v době nemoci a je obvyklá v řadě zemí EU. Byla ostatně obvyklá i v historii systému nemocenského pojištění v ČR, zrušena byla až přijetím v současné době účinného zákona o nemocenském pojištění zaměstnanců – ostatně to, že za prvé tři dny pracovní neschopnosti náleží nemocenské v nižší sazbě, je právě ještě výsledkem promítnutí dřívější existence karenční doby do současné právní úpravy.

OTÁZKA (šárka)
Pane náměstku, proč si nemohou zvolit tyto skupiny? Díky za odpověď. 1. Dlouhodobě nezaměstnaní - jdou z jednoho rodičovství do druhého, sociální odbory jim doplácí do životního minima a na výši jejich příjmů nemá výše rodičovského příspěvku vliv. Naopak dle novelizace nejsou do 4 let věku nejmladšího dítěte posuzování jako neaktvní a tudíž nespadnou do kráceného existenčního minima. 2. Krátkodobě nezaměstnaní - sem se dostaly maminky s předchozím dítětem ve věku 3-4 roky, které zůstaly doma před porodem. Zaměstnavatel jim ukončil pracovní poměr. Věděly, že budou mít další dítě. Předpokládaly, že s ním budou doma s volbou do 3 let. Příjem rodiny bude nižší než předpokládaly nebo najdou zaměstnání a čerpání ukončí předčasně (to je s 21 měsíčním miminkem utopie). 3. Matky studentky všechny závazky za ně hradí stát, rodičovský příspěvek jim nenahrazuje příjem. Dá se předpokládat, že po studiu (hlavně u VŠ) budou odvádět do státního rozpočtu slušné peníze. 4. Živnostník bez nemocenského pojištění tyto matky platily do státního rozpočtu povinně příspěvky nemocným, důchodcům i daně (pro rok 2007 minimálně 40 000,--), pojištění pro nemoc není povinné a v případě nemoci nedostávaly nic. Možná se v těchto kategoriích najdete i vy. Stát nerozlišuje zda jste dlouhodobě závislí nebo se připravujete na budoucí povolání a v případě živnostníků před rodičovstvím bral, ale nedá a nedá.

ODPOVĚĎ (14.12.2007 12:54)
Viz. moje předchozí odpověď o dobrovolném nemocenském připojištění živnostníků.

OTÁZKA (Paní Magda)
Chtěla bych se zeptat, jsem samoživitelka,mám 1 dceru 16 let. Pracuji ve zdravotnicství a po novém roce mě čeká operace kolene s delší pracovní neshopností.Mužete mi odhadem říct kolik asi budu pobírat nemocenskou dávku při hrubém příjmu 18000? Budu mít nárok na nějaké sociální dávky? Děkuji

ODPOVĚĎ (14.12.2007 12:57)
Při průměrném denním vyměřovacím základu 600 Kč na kalendářní den by výše Vašeho nemocenského činila:
0 Kč za 1. až 3. den pracovní neschopnosti,
315 Kč od 4. do 30. dne pracovní neschopnosti
347 Kč od 31. do 60. dne pracovní neschopnosti a
378 Kč od 61. dne pracovní neschopnosti.

Doufám ale, že vám váš zdravotní stav umožní vrátit se do práce mnohem dříve. V případě dlouhodobé nemoci Vám doporučuji nechat si přepočítat čtvrtletní dávky státní sociální podpory a případně si přechodně požádat o dávky hmotné nouze.

OTÁZKA (Mirek)
V 59. letech jsem přišel o zaměstnání. Proč se mi podpora v nezaměstnanosti vypočítává jako třicetiletému? (Myslím tím na rozdíl peněz, který jsem do systému vložil já nebo on)

ODPOVĚĎ (14.12.2007 13:00)
Ve výpočtu výše podpory v nezaměstnanosti sice rozdíl není a stanoví se v prvních 3 měsících ve výši 50 % a po zbývající dobu ve výši 40 % průměrného čistého měsíčního výdělku. Ale podle věku se liší podpůrčí doba poskytování podpory v nezaměstnanosti (u starších zaměstnanců je delší). Podpůrčí doba pro poskytování podpory v nezaměstnanosti u uchazeče o zaměstnání, kterému je ke dni podání žádosti o podporu nad 55 let činí 12 měsíců.

OTÁZKA (Zuzana P.)
Uvažujete o návratu ke své původní profesi? Dlouhodobě sleduji Vaši práci na MPSV a velmi ji oceňuji, ale nevím, jestli Vás (coby špičkového zubaře) tam není trochu škoda:-). Jinak Vám samozřejmě přeji mnoho štěstí a úspěchů.

ODPOVĚĎ (14.12.2007 13:14)
Jsem rád, že velmi kladně hodnotíte mé působení u zubařského křesla. Přiznám se, že někdy po večerech ordinaci navštěvuji a řemeslo jsem zcela neopustil. V politice se snažím být užitečný a věřím, že jsem napomohl mnoha pozitivním krokům i v oblasti rodinné politiky. Dokud to bude moje rodina akceptovat a vydrží můj optimismus, hodlám v této službě zůstat.

Omlouvám se, že jsem kvůli dalším povinnostem nemohl odpovědět na všechny otázky. Přeji hezký advent a bohaté Vánoce.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 18.12.2007

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 12:31.