Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2007 » Prosinec:

Petr Nečas: Mělo by být možné vykoupit se z práce (HN)

HN: Dlouho to vypadalo, že se s ČSSD na reformě dohodnete. Vy i Zdeněk Škromach jste už několikrát řekli, že máte z jednání o důchodech "dobrý pocit". Proč jednání krachuje?

U sociálních demokratů převládly jejich populistické sklony, jejich neodpovědnost, kterou projevují vůči veřejným financím, kdykoli mají za něco nést zodpovědnost.

Přišli s novými požadavky týden před Vánoci, do nichž jsme chtěli mít dohodu hotovou. To je důkaz, že se dohodnout nechtějí. To je situace, jako když hrajete půl roku šachovou partii, pak se blížíte k nějaké uspokojivé remíze, a v té chvíli váš soupeř vstane, převrátí šachovnici, rozmetá figurky a řekne: Pojďme hrát šachy.

HN: Mluvíte o populismu ČSSD. Necítíte i vy vinu na tom, že ta jednání zkrachovala?

Necítím. Z klíčových požadavků, které ČSSD měla - s výjimkou odsunu prodlužování věku do důchodu na 65 let - jsem připravil kompromisní varianty na všechny požadavky sociálních demokratů.

HN: Existuje ještě vůbec aspoň nějaká šance, že tu první část předložíte do sněmovny po dohodě se sociálními demokraty?

Já bych byl ochotný jít na další kompromisy, nicméně když jsem si přečetl víkendové usnesení ústředního výboru sociální demokracie, tak to je totální rozmetání té reformy. Navíc tam jsou vnášeny bizarní požadavky. Proč se má jednání účastnit Rada seniorů, když současných seniorů se důchodová reforma nedotkne? Je to jen stupňování požadavků ze strany ČSSD, která se dohodnout nechce.

HN: Prosadíte po krachů jednání reformu důchodů sami?

Já osobně jsem přesvědčený, že důchodová reforma je nutná. Budu navrhovat, abychom ji prostě provedli. Udělali jsme všechno, co jsme mohli k nalezení kompromisu, byli jsme připraveni k ústupkům, nabídli jsme je politickým partnerům... a oni to odmítli.

HN: Jak by tedy vypadala důchodová reforma podle vlády?

Teď nechci říkat podrobnosti, ale přes opatření, jako je prodloužení doby odchodu do důchodu na 65 let v roce 2030, zvýšení doby pojištění z 25 na 35 let a přes reformu invalidních důchodů nejede vlak. Můžeme se ale bavit o tom, aby se reforma invalidních důchodů netýkala současných, ale jen budoucích invalidních důchodců.

HN: ČSSD nejvíc ze všeho požaduje, abyste do konce volebního období neprosazoval vyvedení části peněz ze státního systému do soukromých fondů. Byl byste na to ochotný za určitých okolností přistoupit?

Říkám otevřeně, že pokud by ČSSD nevystupňovala požadavky ve změnách parametrů současného systému, tak já osobně bych byl ochotný o tomto požadavku ČSSD uvažovat. Byl bych to možná dokonce ochotný slíbit, ale požadavky ČSSD vůči parametrickým změnám, to je návrat někam do roku 2004 až 2005.

HN: Ono to vypadá, že se ODS s ČSSD už neumí dohodnout vůbec na ničem. Skoro by se dalo říct, že takhle nepřátelské vztahy mezi oběma stranami tady ještě nebyly.

Do značné míry tomu tak je. Sociální demokracie překračuje všechny myslitelné limity. Viz jejich výzva k nerespektování zákona a k neplacení zdravotnických poplatků. My jsme také nesouhlasili se zákoníkem práce, považujeme ho za protiústavní, ale dovedete si představit, že by ODS vystoupila a řekla: Nerespektujte zákoník práce, protože je v rozporu s ústavou? To by bylo šílené jednání.

HN: Řekl jste, že považujete zákoník práce za protiústavní. Jak ho chcete do budoucna změnit?

Chceme otevřít otázku prodloužení zkušební doby. Navrhuji přejít od modelu, kdy je dvouměsíční výpovědní lhůta a tříměsíční odstupné k měsíční výpovědní lhůtě a čtyřměsíčnímu odstupnému. Dál by se měla rozšířit možnost sjednání pracovního poměru na dobu určitou. Také chceme zavést možnost vyplatit se z pracovního poměru. Může se stát, že jiný zaměstnavatel nabídne zaměstnanci lepší práci, ale zaměstnavatel trvá na výpovědní lhůtě. V tomto případě by se mohl zaměstnanec vyplatit z výpovědní lhůty a při zaplacení pěti měsíčních platů odejít.

HN: Chcete také zpřísnit práci načerno? Máte už konkrétněji rozpracováno, jak by to vypadalo?

Některé věci jsou už ve vládním balíčku. Kdo je přistižen při práci načerno, tak je vyškrtnut z evidence úřadu práce a ztrácí na půl roku nárok na dávky hmotné nouze a na podporu . V novém zákonu chceme definovat nový trestný čin nelegálního zaměstnávání. Ten by zaměstnavatelé páchali za dlouhodobé a systematické organizování nelegálního zaměstnávání.

HN: Jak hodláte kromě tvrdého postupu proti nelegální práci postupovat proti těm, kdo práci odmítají úplně?

Do konce ledna chceme mít připravený pro vládu velký balíček změn. Například odmítání rekvalifikace nebo jednorázové práce by byly důvody ke ztrátě sociálních dávek. Lidé ale budou motivováni k hledání práce i pozitivně. První tři měsíce dnes dostávají 50 procent ze mzdy, další tři měsíce 45 procent.

To chceme změnit. První dva měsíce by lidé dostávali 65 procent, třetí měsíc 55 procent, čtvrtý 50 a pátý třeba 45 procent. Je také možné, že se zkrátí podpora na pět měsíců.

(Autor: Petr Vašek)

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 18.12.2007

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 10:13.