Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2007 » Prosinec:

Antonín Závitkovský: Radiofórum (Radiožurnál)

Moderátor (Jan Rozkošný):
Do začátku reformního roku 2008 zbývá už jenom pár dní. Od ledna nás čeká hodně změn. A rodiče malých dětí se chystají na ještě jednu navíc. Na třírychlostní rodičovskou dovolenou. V současnosti je to tak, že jeden z rodičů může být s dítětem doma do jeho čtyř let. A pobírá přitom skoro sedmtisícšest set měsíčně. Štědrá ruka státu by ale měla být otevřená jenom tento rok. A od ledna se opět přívod peněz trochu přiškrtí. A rodič si bude muset předem určit, jestli bude doma s dítětem právě dva, tři nebo čtyři roky. Orientujete se v těchto změnách nebo ne? Pište nám své zkušenosti a názory na e-mail Radioforum@rozhlas.cz. Jak zjistila redaktorka Blanka Číhalová, někteří rodiče se v tom orientují jen velmi těžko.

Redaktor (Blanka Číhalová):
Budoucí rodiče počítají, přemýšlejí a plánují třeba i další děti. I podle toho se totiž rozhodují, jaký typ rodičovské si vyberou.

Dotazovaný:
Ještě jsme o tom moc nepřemýšleli. Do těch dvou let.

Určitě jsem přemýšlela, ale ještě nejsem úplně stoprocentně rozhodnutá. Protože stále mám ještě čas na definitivní řešení. Asi půjdu zlatou střední cestou, dva roky si vyberu.

No, to absolutně vůbec nevím. Jako je to těžší, protože po těch třech letech nebo ve čtyřech letech dítěte dát dítě prostě někam do školky, který ještě jich je strašně málo, co byly u nás na sídlišti. Tak to prostě nejde. Ale ani bych to nestihla ani do práce, protože já musím chodit do práce už od sedmi. A nevím, nevím, jak to budu řešit.

Redaktor (Blanka Číhalová):
Řekli nám budoucí maminky v porodnici U Apolináře v Praze. Teď analyzují svoji finanční situaci, možnosti hlídání, pořízení dalších potomků. Ale také potřeby malého dítěte. Potvrdila mi žena, která za pár týdnů porodí své první dítě.

Dotazovaný:
Já tak tedy počkám u toho dítěte dva roky, plus mínus. Ale nechávám to bez garance, protože když budu chtít doma zůstat dýl a půjde to, tak to udělám. Bez ohledu na to, jestli mi stát něco dá nebo nedá. Zatím je to mimoto, že jo.

Redaktor (Blanka Číhalová):
Systém rodičovské se změní za čtrnáct dní. Týká se budoucích rodičů, ale i těch, kteří už o malé děti pečují. Do konce ledna musejí jít na úřad a nahlásit svoje rozhodnutí. Kdo to neudělá, o příspěvek přijde.

Komentář:
Tak já si myslím, že to je docela komplikace, no. Protože vlastně zrušili jesle, když už teda. No a pak kam ty děti dávat? Třeba babičky, prodlužujou důchodovej věk a babičky nemůžou taky hlídat, že jo. Prostě je to problém. Je to celkovej problém prostě.

Redaktor (Blanka Číhalová):
Doslova čáru přes rozpočet, to udělá rodičům, kteří jsou už třetí rok doma. Podle starého systému by ještě jeden rok dostávali měsíčně sedm a půl tisíce korun. Podle nového budou od ledna dostávat poloviční příspěvky. Některé rodiny si podle toho ale nastavily hypotéky. Teď se obávají problémů se splácením.

Moderátor (Jan Rozkošný):
To říká naše redaktorka Blanka Číhalová. A já ve studiu vítám Ladu Viktorovou z ....., což je obecně prospěšná společnost, která se zabývá vzděláváním a informováním o otázkách vztahu mužů a žen a jejich postavení ve společnosti. Dobrý den.

Host (Lada Viktorová):
Dobrý den.

Moderátor (Jan Rozkošný):
A vítám i Antonína Závitkovského z odboru sociální politiky Ministerstva práce a sociálních věcí. I vám přeji dobrý večer.

Host (Antonín Závitkovský):
Dobrý večer.

Moderátor (Jan Rozkošný):
Pane Závitkovský, vás poprosím. Na začátek můžete přesněji vysvětlit tedy, jak to bude od nového roku, v čem spočívá ty třírychlostní změny.

Host (Antonín Závitkovský):
Ano, tak s účinností od 1. ledna, kdy nabývá zákon účinnosti. Jenom pro upřesnění uvádím, že se jedná o zákon 261/2007 Sb. o stabilizaci veřejných rozpočtů, kterým se ten zákon o státní sociální podpoře, který obsahuje ten rodičovský příspěvek, novelizuje. K tomu třístupňovému čerpání rodičovského příspěvku - rodič si bude moci vybrat od ledna čerpání, co se týká doby, na dva, tři, čtyři roky. Musím tady zmínit i to, že pokud se týká dětí, které jsou zdravotně postižené nebo těžce zdravotně postižené, tak tam to čerpání rodičovského příspěvku se v podstatě nemění. Tam bude do sedmi let u dítěte v částce základní, to je sedm tisíc šest set. K těm jednotlivým dobám bych samozřejmě měl přiřadit i ty jednotlivé částky. To znamená u čerpání dvou let se jedná o částku jedenáct tisíc čtyři sta. U toho základního, řekněme, tříletého, tak tam je částka sedm tisíc šest set. A pak je to pomalejší čerpání, to znamená, že do jedenadvaceti měsíců žena, respektive rodič, bude mít nárok na rodičovský příspěvek v částce sedm tisíc šest set. A potom zbytek do čtyř let věku dítěte tři tisíce osm set korun.

Moderátor (Jan Rozkošný):
Paní Viktorová, jak vám se takové změny zamlouvají?

Host (Lada Viktorová):
No v zásadě to, že se navrhla ta třírychlostní rodičovská dovolená, to je docela zajímavé. A my to vítáme. Ovšem je to strašně problematické, a to především z toho důvodu, že na tu zvýšenou, na to nejvyšší čerpání dosáhne jenom poměrně málo žen. A že opravdu není dostatek zařízení péče o děti. A vlastně to všechno zařizovat jenom v těch příspěvcích od začátku.

Moderátor (Jan Rozkošný):
Jak se vyrovnáváte s takovými námitkami? Pane Závitkovský?

Host (Antonín Závitkovský):
Co se týká těch námitek, tak bych chtěl říct, že naše dávkové systémy podporují, řekl bych, velice štědře jednak rodiny s dětmi, ale i ostatní občany, protože když si vezmete, že v našich systémech je dnes čtyřicet dva dávek, tak si myslím, že to není málo. A ty objemy jsou miliardové.

Moderátor (Jan Rozkošný):
A sem se velmi dobře hodí názor našeho posluchače, který se podepsal jako Petr. Ten píše. Vícerychlostní mateřská dovolená je jednoznačně výhodná - pro stát. Stát ušetří své penízky v položce výdaje. Ten, kdo chce mít děti, je stejně bude mít a možná že ne dvě, tři nebo nedej Bože dokonce víc, ale určitě jen jedno. Co říkáte na takovouhle výtku?

Host (Antonín Závitkovský):
No tak výtku. Já si myslím, že ten posluchač měl pravdu v tom že, kdo chce děti mít, tak je bude mít. Na druhé straně je nutno říct, že ta podpora, kterou stát dává rodinám ve formě rodičovského příspěvku, tak žádný stát v Evropě ani ve světě, takovéto příspěvky nemá. Tím spíš do čtyř let. Takže my samozřejmě máme ta jednotlivá srovnání. Tak to je potřeba si taky uvědomit. Navíc rodiče a vůbec i ti občané, kteří jsou pod těmi systémy, dostávají peníze od státu čisté. A ten člověk by si ji měl vydělat, co zaplatí na daních, musí chodit do práce. Takže ono je to jako potřeba vzít i z těchto dvou stran.

Host (Lada Viktorová):
Já bych na to reagovala. Samozřejmě ten stát, ty dávky jsou opravdu vysoké. A ten náš stát poskytuje nadstandardní dávky. To je jednoznačný. Ovšem problém opravdu je, kam s těmi dětmi, pakliže když se rozhodnou nastoupit po dvou letech do práce.

Host (Antonín Závitkovský):
Podívejte se. Samozřejmě jsou určité případy, že se to nedá jednoznačně říct. Protože rodiče těch dětí, o které je tu pečováno, pokud třeba mají babičky nebo mají někoho, kdo se o ty děti může starat, tak ty rodiče můžou chodit do práce bez ohledu na to, kolik si vydělají peněz.

Moderátor (Jan Rozkošný):
Pane Závitkovský, není problém, že vláda přišla teď s novou reformou, která zavedla třírychlostní rodičovskou dovolenou, ale tak trochu už zapomněla na krok číslo dvě, to znamená podporovat například ty mateřské školky a zařízení pro ty předškolní děti.

Host (Antonín Závitkovský):
Tady je potřeba říct, že to, co se týká mateřských škol a vůbec těchto předškolních zařízení, tak ty spadají do kompetence ministerstva školství. To je jedna věc. Druhá věc je ta, že my samozřejmě o těchto problémech víme. A ministerstvo se snaží hledat různé formy k tomu, jakým způsobem jaksi i ty kapacity, nemyslím teda jenom těch školek, ale i těch ostatních zařízení, dejme tomu soukromých. Že se už připravují některé programy, že by třeba, já nevím, žena si vzala, dejme tomu, miniškolky, pět dětí, které by mohla o ně pečovat, hlídat a tak dále. Ostatní maminky by mohly chodit do práce a tak dále. Takže tyto věci samozřejmě víme. A samozřejmě se budou řešit.

Host (Lada Viktorová):
Otázka je, jestli to nejde řešit rychleji. Protože to je forma vlastně jako protože ta volba pro ty lidi už ta volba je. A teď oni se musí rozhodovat, ale zařízení prostě neexistují.

Moderátor (Jan Rozkošný):
Říká Lada Viktorová.

Moderátor (Jan Rozkošný):
Pane Závětovský, jaké jsou vlastně důvody pro zavedení té třírychlostní rodičovské dovolené? Je to hlavně snaha státu ušetřit státní kase peníze nebo je to ta šance a snaha dát rodičům možnost volby, jak dlouho budou s dítětem doma?

Host (Antonín Závitkovský):
Podívejte se. V první řadě se jedná o moderní flexibilní metodu k tomu, že je celá řada rodičů nebo i těch matek, které dnes chodí do práce, slušně si vydělávají. A nechtějí s těmi dětmi být tolik doma do čtyř let věku dítěte. To znamená, že oni si vyčerpají jedenáct tisíc čtyři sta za dva roky. Myslím, že i do toho rozpočtu je to velice slušná částka té rodiny. A potom můžou sedět doma dál teda svému zaměstnání. Pak jsou naopak třeba ženy, které chtějí být s dětmi do čtyř let věku doma. Dostanou přibližně tuto částku a stejnou, ale rozloží se to do toho delšího období. To je další možnost. A i samozřejmě jistá sledovanost v neposlední řadě, protože je to i na základě toho zákona o těch stabilizaci rozpočtu. Že tedy by se nějaké peníze měly i trochu ušetřit. A nějakým způsobem i těm rodinám takto pomoct.

Moderátor (Jan Rozkošný):
Říká Antonín Závitkovský z Ministerstva práce a sociálních věcí. Souhlasíte s ním paní Viktorová? Pokud jde o motivaci této reformy. Je to snaha především ušetřit a nebo je to snaha dát rodičům šanci a volbu?

Host (Lada Viktorová):
Já si myslím, že to je obojí. Já si myslím, že to je obojí jednoznačně. A to je naprosto v pořádku.

Moderátor (Jan Rozkošný):
Mám tady další otázku od naší posluchačky. Marie Kupčáková píše. Rozumím tomu dobře tak, že vysokoškolačka, která porodí po promoci a nesplnila tak oněch šestnáct tisíc čtyři sta korun měsíčního příjmu, nemá v podstatě na vybranou? A pokud, nedej Bože, porodí do dvou let další miminko, opět je odkázána na nejnižší částku mateřské? Stát nijakým způsobem nezohledňuje vzdělání? Píše Marie Kupčáková z Hradce Králové,

Host (Antonín Závitkovský):
K této otázce bych chtěl říct asi tolik. Tady se nejedná o to, že by stát nezohledňoval vzdělání, ale tady se jedná o nemocenské pojištění. Protože i ta mateřská, jak tedy řeknu trochu nesprávně, protože se jedná o peněžitou pomoc v mateřství, je dávka nemocenského pojištění, kde musejí být splněny určité podmínky. To znamená dvě stě sedmdesát dnů pojištění v posledních dvou letech. Ovšem pokud ta otázka, která se týká té studentky, tak od 1. ledna se bude počítat tak, že ta žena bude mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství zhruba v částce tři sta padesát čtyři korun. Samozřejmě, ona nedosáhne tři sta osmdesáti, ale dosáhne aspoň na ten vyměřovací základ, který se vztahuje k té volbě u té první rychlosti na jedenáct tisíc čtyři sta. Ale každopádně může dosáhnout na ten druhý stupeň, dejme tomu na ten základní, v té částce sedm tisíc šest set do tří let věku dítěte. Takže já tam tak velké zvýhodnění nevidím.

Moderátor (Jan Rozkošný):
Pojďme se podívat zpátky na záměr ministerstva s touto reformou. Paní Viktorová, myslíte si, že se ten záměr může naplnit, může podle vás třírychlostní rodičovská dovolená pomoci v tom, aby se rodiče a hlavně matky mohli věnovat péči o dítě a zároveň i svému zaměstnání?

Host (Lada Viktorová):
Já myslím, že ano. Pakliže opravdu ten stát dodrží to, co si vetknul do nového prohlášení vlády. Prostě že se budou podporovat zařízení péče o dítě. A nebude to vypadat tak, jako dosud, že v současné době prostě vlastně jesle jsou v tom systému naprosto znevýhodňované. Jsou znevýhodňované tak, že pakliže člověk se rozhodne pracovat a dávat své dítě do jeslí, tak je mu odebrán rodičovský příspěvek. To znamená, že spousta lidí se rozhodne tohletu eventualitu nezvolit. Byť prostě jesle, co si tady budeme zastírat, je to péče o tyhlety nejmenší děti, by měla být dobře ošetřena. A jesle mají velké zkušenosti.

Moderátor (Jan Rozkošný):
Pane Závitkovský, vy jste před chvilkou říkal, že to má na starosti ministerstvo zdravotnictví především. Ale není tady ...

Host (Antonín Závitkovský):
Ministerstvo školství.

Moderátor (Jan Rozkošný):
Ministerstvo školství.

Host (Lada Viktorová):
Ministerstvo zdravotnictví. Jesle spadají do ministerstva zdravotnictví, školky do ministerstva školství.

Moderátor (Jan Rozkošný):
Tak si to upřesněme. Jesle pod ministerstvo zdravotnictví a školky a další předškolní zařízení pod ministerstvo školství. Není tady tak trochu problém v koordinaci mezi různými vládními rezorty? To znamená ministerstvo práce a sociálních věcí přijde s jednou částí reformy, ale na tu už nenavazují další reformní kroky?

Host (Antonín Závitkovský):
Podívejte se, já k této otázce se asi těžko budu moci vyjádřit. Protože já jsem u nějaké té koordinace s jednotlivými rezorty nebyl. Ale každopádně určitě vám můžu říct, že tam nějaká koordinace samozřejmě vždycky je. A navíc pokud se tvoří jakýkoliv zákon, tak tady dochází k určitým připomínkovým řízením. Především vnějším. To znamená, že i ostatní rezorty jsou s tímto seznámeny.

Moderátor (Jan Rozkošný):
Paní Viktorová je stále nespokojená s tím výsledkem, jak to teď je. Říkám to správně?

Host (Lada Viktorová):
Naprosto nespokojená. Navíc s těma jeslema to vypadá ještě dramatičtěji. To vypadá, že mezirezortní připomínkovací řízení, že to vypadá tak, že vlastně jesle už v podstatě nebudou existovat. A bude to řešit nějaká živnost. Což je teda jako to, co já si opravdu nedokážu představit, jak tohleto bude probíhat.

Host (Antonín Závitkovský):
To máte možná pravdu. Ale vemte si to, že ministerstvo práce má na starosti dávky. To znamená, že vyplácí veškeré dávkové systémy. A skutečně vám můžu říct, že to není v jeho kompetenci, řešit následně nějaké další problémy, které se týkají školek a jeslí.

Moderátor (Jan Rozkošný):
Ale ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas navrhuje právě i ty jiné možnosti hlídání, třeba tu záležitost mezi rodiči, kterou by zlegalizovala úprava živnostenského zákona.

Host (Antonín Závitkovský):
Ano, na toto už jsem tady narazil, že tyto záležitosti se připravují.

Host (Lada Viktorová):
No, to je úplně úžasný. Protože vlastně jako čím víc těch možností je, pro ty ženy, nebo pro ty rodiče, kam si mohou vlastně dát to dítě. A tím lépe se jako konkurence zlepší i ta péče a tak dále. Ovšem na druhou stranu je nutno říct, že ještě to není úplně ošetřené. Já to co jsem slyšela naposledy na Konferenci o rodině, tak tam z toho vyplývalo, že se moc neuvažuje o tom, že by vzájemná rodičovská výpomoc, ty osoby, které by to dělaly, takže by byly nějak dál vzdělávány. A to je obrovský problém.

Moderátor (Jan Rozkošný):
Říká Lada Viktorová. Od rodičů malých dětí často zaznívá i další věc. K čemu jim je možnost volby, když mají takovou pracovní dobu, jakou mají. Se kterou prostě nejde péče o dítě zkoordinovat, ani když by pro něj sehnali školku. Vůbec skloubit to nejde. Co vy na to, paní Viktorová?

Host (Lada Viktorová):
No, já se domnívám, že samozřejmě by bylo ideální, kdyby tady existovala větší flexibilita ve využívání částečných úvazků. Kde by na to častěji přistupovali zaměstnavatelé. Kdyby si rodiče o to častěji žádali. To je ale otázka naprosto zásadní. A samozřejmě ty střediska péče o děti by se tomu také měly přizpůsobovat.

Moderátor (Jan Rozkošný):
Pan Závětovský souhlasí?

Host (Antonín Závitkovský):
Asi ano. Protože to je spíš takový ten severštější švédský model, kde tyto záležitosti jsou takovýmto způsobem řešeny. To znamená menší úvazky a vůbec že tam zaměstnavatelé jdou matkám na ruku. A tyto věci se takto řeší.

Moderátor (Jan Rozkošný):
Přišel nám další e-mail od našeho posluchače Miloslava Štěrby. Ten píše o třírychlostní rodičovské dovolené a má tento názor. Myslím si, že tento postup jen vykopává větší sociální příkop. Velmi dobře odměňované ženy v prestižních pozicích tak dostanou poměrně velkou mateřskou, třebaže právě ony tuto podporu státu moc nepotřebují. Co na to říkáte, pane Závitkovský?

Host (Antonín Závitkovský):
Nezapírám, že záměrem třírychlostního systému bylo i zvýhodnění pro ty matky, které mají zaměstnání, dobré zaměstnání, chodí do zaměstnání a zase se do něj chtějí vrátit. A zase to má i opak. Je to i ta skutečnost, že ty, které do práce nechodí nebo se jim tedy, řekněme, až tak nechce. Nebo teda se rozhodnou, že budou doma do čtyř let věku dítěte. Tak zase je tam v tom třetím roce ta možnost, že teda oni budou nuceni chodit nebo si hledat zaměstnání.

Moderátor (Jan Rozkošný):
Jaký je váš názor, paní Viktorová? Hrozí tady jakýsi větší sociální příkop? Prosím, jen krátce.

Host (Lada Viktorová):
No myslím si, že to je problematické. Že to motivuje motivované. Prostě. Ty lidi, kteří mají vysoký příjem, se do té práce stejně chtějí vracet dřív.

Moderátor (Jan Rozkošný):
Říká Lada Viktorová z ....... Já vám děkuji za účast v dnešním Duelu Radiofóra. Díky

Host (Lada Viktorová):
Na shledanou.

Host (Antonín Závitkovský):
Na shledanou.

Moderátor (Jan Rozkošný):
A děkuji také Antonínu Závitkovskému z odboru sociální politiky ministerstva práce a sociálních věcí. Na shledanou.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 17.12.2007

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 00:08.