Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2007 » Prosinec:

Petr Nečas: Rozhovor pro MF DNES - rodičovské dávky

Pro původní zákon, podle nějž byl příspěvek 7 600 korun měsíčně po celé čtyři roky rodičovské dovolené, jste těsně před volbami hlasoval i vy a další poslanci z ODS. A teď tvrdíte, že to nikdy nebylo reálné...
Nehlasovali jsme populisticky pro porodné a pastelkovné, jen pro rodičovský příspěvek. Hlasovali jsme tím pro princip zvýšení rodičovského příspěvku, který nemohl zůstat tak nízký, jak byl. Ale vždy jsme tvrdili, že vyplácet tuto dávku po čtyři roky je ekonomicky nerealizovatelné. Na podzim se pak navíc ukázalo, že situace ve veřejných financích je ještě horší, než se dalo předpokládat.

Jako opozice jste nevěděli, jak jsme na tom s rozpočtem?
Opozice má velmi omezený vhled do vývoje ukazatelů, je něco jiného být ministrem a něco jiného opozičním poslancem.

Lidé, kteří si naplánovali třeba hypotéku s tím, že mají po čtyři roky jistý příspěvek 7 600 korun, se teď cítí ukřivděni. Proč jste nenechali lidi, kteří už mají dítě a počítali s původním příspěvkem, "dojet" ve starém režimu?
Rodičovský příspěvek rozhodně není druhý příjem do rodiny, je to sociální dávka, byť velkorysá. Je vyšší než čistá minimální mzda. Na základě sociálních dávek si plánovat výdaje, to určitě není správný krok. Ať se to někomu líbí nebo ne, ani z vysoké dvouleté rodičovské se nedá plánovat splácení hypotéky. Pořád je to sociální dávka.

Ale proč jste ty, kteří už byli doma s dítětem a měli nějaké plány, nenechali v původním systému?
Právě pro ně jsme zachovali příspěvek do čtyř let. Do tří let pobírají 7 600, pak polovic. Považuji za velké pokrytectví od ČSSD, že to dnes kritizuje. I oni by systém na sto procent museli upravit, není ekonomicky únosné ho takto zachovat.

Ale když i opoziční ODS hlasovala před volbami pro čtyřletý příspěvek, lidé si řekli: Tak to bude platit i po volbách, ať dopadnou jakkoliv. Neměly by být zásahy politiků předvídatelné?
Od počátku jsme říkali, že chceme vícerychlostní rodičovskou. Informace o tom, že se systém musí změnit, byla známa už od března. Lidé měli čas se podle toho zařídit a plánovat. I tak je to pořád nejvelkorysejší systém v Evropě, pobírat čtyři roky příspěvek nejde nikde jinde. Jenom v Rakousku pobírají rodiče po přepočtení tři roky to, co si u nás rodiče mohou vybrat při dvouleté rodičovské dovolené. Tedy o rok déle a pouze v Rakousku.

Stejně myslím, že to bylo od vás populistické, zvednout před volbami ruku pro něco, co podle vás nemohlo fungovat.
Zvedali jsme ruku pro princip, aby se vůbec zvýšily příspěvky, které zůstávaly během vlád sociální demokracie na strašně nízké úrovni. A populistické to bylo od těch, kteří hlasovali pro navýšení či zavedení dalších dávek - pastelkovného či porodného.

A nemohli jste počkat po volbách?
To by určitě bylo lepší. My jsme to nenavrhovali, jen jsme pro to hlasovali. Protože i když to bylo nedokonalé, byla to alespoň nějaká pomoc pro rodiny.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 11.12.2007

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 02:37.