Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2007 » Listopad:

Petr Nečas: Víc peněz prostě nemáme (MFDnes)

Drtivá většina zařízení, která jsou zapojena do systému sociální péče, je momentálně v deficitu. Všichni shodně říkají, že jednání s ministerstvem je jako házení hrachu na zeď.

O problému víme, s řediteli těchto institucí jednáme často a intenzivně. Ovšem peníze tisknout neumíme.

V čem je tedy problém?

Do systému sociální péče mělo letos zamířit šestnáct a půl miliardy korun, nakonec tam jde dvaadvacet miliard. Z toho je sedm miliard na dotace, zbytek na příspěvky klientům těchto ústavů, kteří si pak za tyto peníze péči kupují.

Dotace ale byly skutečně ústavům a neziskovkám přiznány pouze ve výši zlomku původních požadavků.

Ústavy se nemohou spoléhat na to, že primárním zdrojem jejich příjmů budou dotace, to je nesmysl. Primárním zdrojem musí být přímé platby od klientů.

Chcete tím říct, že ústavy neumí hospodařit?

Mají v tomto směru nepochybně rezervy, velkou roli musí v organizaci systému hrát i krajský úřad. Ministerstvo přece nemůže jasně definovat síť sociální péče v jednotlivých krajích. Nejlepší přehled, co je potřeba, co je nezbytné, musí mít a má kraj. My při poskytování dotací vycházíme právě z podkladů krajských úřadů.

Neziskové organizace i ústavy sociální péče také upozorňují, že zákon o sociálních službách má rezervy. Vnímáte to stejně?

Chystáme výrazné úpravy tohoto zákona, ovšem princip zůstane stejný - základem budou příspěvky klientům a jejich následné přímé platby ústavům.

Více peněz tedy ústavy od ministerstva nedostanou?

Už jsem říkal, zázračnou tiskárnu nemáme. Nejde ani o to, jestli chceme nebo ne, není to otázka vůle. Více peněz prostě nemáme.

Kolik peněz budete mít k dispozici na tyto dotace v příštím roce?

Počítáme s tím, že zhruba stejnou sumu jako letos, tedy sedm miliard korun.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 16.11.2007

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 09:16.