Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2007 » Listopad:

Jiří Sezemský: Adresnější dávky budou kompenzovány (LN)

Změny ve výplatě sociálních dávek přitom nejsou samoúčelnými škrty, ale jejich cílem je nastavení adresnějšího sociálního systému. Nebezpečný růst mandatorních výdajů především v posledních dvou letech přitom hrozil "maďarským" vývojem. Maďarští socialisté přiznali, že lidem před volbami lhali o skutečném stavu země. Dnes má Maďarsko nejvyšší deficit státního rozpočtu ze všech zemí Evropské unie a provádí mnohem drastičtější reformní opatření.

Pokud by česká vláda nepřijala stabilizační opatření v první etapě veřejných financí, bylo by celkové zadlužení do roku 2010 o 100 až 150 miliard korun vyšší. Na druhé straně je omezení výplaty některých sociálních dávek rodinám s dětmi kompenzováno snížením daní - především výrazným zvýšením daňových slev na děti a vyživované manžele. Jinými slovy: Vláda lidem bere méně peněz a vybrané peníze méně přerozděluje.

Nový systém nebude výhodný jen pro rodiny s vyššími příjmy. Nastavení daňových a sociálních parametrů umožní, že například samoživitelka s minimální mzdou a třemi dětmi zvýší svůj čistý měsíční příjem při započtení netržních vlivů o 1700 korun. Například rodina se dvěma dětmi, kde oba rodiče pobírají minimální mzdu, získá měsíčně v průměru navíc 800 korun. Vydělá většina rodin s dětmi, kde alespoň jeden z rodičů pracuje.

Jiří Sezemský, vedoucí oddělení styků s veřejností, MPSV

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 14.11.2007

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 08:13.