Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2007 » Listopad:

Petr Nečas: Nic jsme nepodcenili. Pošleme dopisy (LN)

Od prvního ledna se spouští jedna z největších sociálních reforem a úřady stále nemají formuláře a často ani metodické pokyny. Lidé nevědí o co, jak a kdy žádat. Nepodcenili jste přípravu?

Ne, nepodcenili. Každá rodina, které se to týká, dostane dopis s přesnou informací a formulářem. Úředníci budou absolvovat školení. Nemělo význam šířit jakékoli informace dříve, než reformní zákony podepíše prezident republiky. Teoreticky se celý balík mohl vrátit do Senátu. Budou vydány letáky, které dostanou všechny rodiny, kterých se to týká. A to nejpozději do začátku prosince.

Všechny rodiny určitě zajímá, jestli je čekají fronty na úřadech, nebo vše půjde vyřídit poštou.

Není důvod pro fronty. Je tam dvouměsíční prostor na vyřízení, navíc existuje i možnost zažádat o rodičovský příspěvek do konce března. Lidé budou mít dva měsíce na to, aby odevzdali jeden formulář. To je záležitost pěti minut. Samozřejmě hledáme i jiné cesty.

Existují tři stupně rychlosti čerpání rodičovského příspěvku. Na první pohled vypadá ten nejrychlejší velmi lákavě, ale je tam několik omezení. Proč?

Je tam podmínka, aby peněžitá pomoc v mateřství byla minimálně stejně vysoká, jako je rodičovský příspěvek. Je to jednoduché opatření proti zneužití systému. Mohlo by se stát, že by si někdo vědomě vybral tuto rychlou variantu. Pak by se třeba logicky vymlouval na to, že nemůže sehnat práci, a pak by žádal o dávky z jiného systému.

Problémem jsou ale živnostníci, kteří si nepřipláceli nemocenské pojištění. Pak na rychlou variantu nemají nárok. Je to podle vás spravedlivé?

Je. Jestliže někdo platí minimální výměru, tak je to jeho svobodné rozhodnutí i s těmi důsledky. To je, jako by někdo považoval za nespravedlivé, že nepobírá mateřskou dovolenou, když si neplatí nemocenské pojištění.

Na rychlou variantu ale nemá nárok třeba žena, která byla na rizikovém těhotenství nebo byla delší dobu nemocná. To je v pořádku?

Ty ženy si mohou vybrat tříletou nebo čtyřletou variantu. Samozřejmě že systém nemůže postihnout všechny případy. Abychom zabránili zneužití, je nutná vazba na peněžitou pomoc v mateřství.

Vy jste sliboval, že předložíte návrh, který od ledna zavede tzv. týdenní placenou otcovskou dovolenou. Co se stalo?

Rozhodli jsme se tuto změnu zařadit do širšího balíčku zákonů. Bude to samozřejmě záležet také na ministerstvu financí, které se konkrétně na tu otcovskou dovolenou příliš vstřícně netváří.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 9.11.2007

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 10:16.