Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2007 » Listopad:

Petr Nečas: Otázky Václava Moravce (ČT 1)

Moderátor
Vzdejte to, vzkazuje Topolánkově vládě nejsilnější opoziční strana v zemi, tedy sociální demokracie. Pro ČSSD jsou řešení současné politické situace pád koaliční vlády a předčasné volby. Opozice mluví o vládní krizi. Podle grémia ČSSD provázejí Topolánkovu vládu od počátku tři vlastnosti, nelegitimita, neprofesionalita a nespravedlnost.

Jiří Paroubek /ČSSD/, předseda strany, 2.11.2007:
Myslím, že zejména ODS by se měla porozhlédnout přes plot do sousedního Polska, kde její ideoví souputníci, bratří Kaczińští projevili jednu velkou ctnost, politickou odvahu, šli do předčasných voleb a prohráli. Stejnou zkouškou by měla mít odvahu projít tato vláda. Zkrátka jít do mimořádných voleb do Poslanecké sněmovny.

Moderátor
Podle občanských demokratů je volná opozice po předčasných volbách a vyvolání hlasování o nedůvěře vládě legitimním krokem. Tímto ovšem nekončí. Podle koaličních politiků není důvod, proč by se Topolánkova vláda měla poroučet. Dalšími hosty jsou, vicepremiér, místopředseda ODS Petr Nečas, také ministr práce a sociálních věcí. Vítejte v Otázkách, hezký dobrý den.

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Dobrý den.

Moderátor
A předseda Komunistické strany Čech a Moravy, místopředseda Poslanecké sněmovny za tuto stranu Vojtěch Filip, i vám hezký dobrý den.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Dobrý den vám i divákům České televize.

Moderátor
Vy, pane místopředsedo, jste podpořil sociální demokraty s tím návrhem na hlasování o nedůvěře vládě. Jste si jako opoziční politik vědom toho, že to může být chápáno jako plané gesto, když už jste jednou hlasování o nedůvěře vyvolali v červnu?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Tak my jsme ho nevyvolávali v červnu, to je právě ten velký rozdíl, protože v tom ohledu jsme to vnímali spíše reakci na neúspěch projednávání v Poslanecké sněmovně, kterou měla sociální demokracie a já sám jsem to v červnu odmítl jako plácnutí do vody. V tuto chvíli a je to mnohem vážnější, protože to, co momentálně předvádí personální složení vlády, je velmi dramatické. Já řeknu jen základní věci. Když jsem v dubnu upozorňovali na to, že pan vicepremiér Jiří Čunek nezvládá kvůli svým osobním problémům evropské peníze, tak vládní koalice silou svých hlasů plus dvou přeběhlíků zamezila tomu projednávání. Nakonec se ukázalo, že skutečně Vláda České republiky není schopná právě pro neschopnost dnes ještě vicepremiéra Čunka, již odvolané bývalé ministryně školství Kuchtové získat ty prostředky a tedy na co jsme v dubnu upozorňovali, se náhle ukázalo pravdivé. Teď tedy záleží na tom, jestli vůbec předseda vlády bude mít sílu se vypořádat s těmi problémy, které ve vládě jsou, protože teď už to není problém pana Jiřího Čunka, teď je to problém pana Mirka Topolánka a v tomto ohledu celé vlády České republiky.

Moderátor
Pokud byste měl říci, zda si jste jako předseda opoziční strany, druhé nejsilnější opoziční strany v zemi, vědom toho, že se vám podaří získat podporu pro vyslovení nedůvěry vládě, jak byste teď odpověděl?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Pokud by vláda ztratila důvěru Poslanecké sněmovny, samozřejmě jsou tady ústavní mechanismy, to znamená, že by prezident republiky pověřil někoho jiného.

Moderátor
Zeptám se jinak, máte koaliční poslance nebo ty dva bývalé členy ČSSD, že návrh podpoří?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Já jsem o tom nejednal, návrh podává sociální demokracie, mě o tom informoval pan Jiří Paroubek ve čtvrtek večer, že to chystá projednat na svém politickém grémiu, tedy ve svém řídícím orgánu strany a já jsem se ho zeptal zcela vážně, jestli tedy jedná o tom i s dalšími.

Moderátor
On vám řekl, že podporu má?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Ne, on řekl, že o tom bude jednat, to znamená, že na svém politickém grémiu musel mít informace, jaké jsou nálady v jednotlivých poslaneckých klubech. V tomto ohledu, nezlobte se na mě, ta situace ve společnosti je opravdu dramatická a vláda s tím musí něco dělat, protože to opravdu není individuální problém pana vicepremiéra, kterého jste tady zpovídali téměř třičtvrtě hodiny a já jsem měl a myslím, že pan místopředseda vlády Nečas měl stejný nápad, že bychom tady ani nezůstali, protože to téma, které jsem chtěli diskutovat, je podle mého soudu tak vážné.

Moderátor
To je a teď tu diskutujeme, bylo to 40 minut, ale to je ostatně na jinou diskusi. Pane vicepremiére, jsou podle vás ty důvody v souvislosti s Jiřím Čunkem, neschopností sehnat ministra školství, čerpání evropských fondů natolik závažné, jak tady tvrdí opozice že by se vláda měla poroučet?

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Tak je to tradiční opoziční rétorika, člověk nemůže čekat nic jiného a já dokonce korektně říkám, že možná v podobné situaci bychom se chovali jinak. Na druhou stranu musím velmi otevřeně říci, že pan Paroubek měl možnost volat po předčasných volbách, měl možnost volat po předčasných volbách v době pádu Grossovy vlády, bylo by to legitimní řešení, nevolal. Všimněte si, neřekl ani slovo na téma předčasné volby. Měl možnost v době, kdy ODS říkala, že by byly vhodným způsobem řešení současné situace předčasné volby, volat po předčasných volbách, po loňských volbách, kdy tady byla evidentně patová situace a já dodnes trvám na tom, že kdybychom se v létě loňského roku dohodli na uspořádání předčasných voleb, třeba letos na jaře, takže by to bylo nejčistší řešení tehdejší patové politické situace. Naopak, pan Paroubek zatvrzele trval na tom, že volby předčasné nemají být. Pár průzkumů veřejného mínění ukázalo najednou, že sociální demokracie o pár procent vede, tak pan Paroubek volá po předčasných volbách, až se to zase překlopí, tak je zase bude vylučovat. To je tradiční Paroubkovská politika.

Moderátor
Vaše vláda tedy sama rezignovat nebude, rozumím-li správně, není důvod?

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
My jsme rozjeli určitý proces reforem ty reformy začali stabilizačním vládním balíčkem, intenzivně se pracuje na dalších krocích jako je důchodová reforma, jako je reforma justičního systému, jako je reforma živnostenského zákona a podobně. Není tedy důvod, abychom na začátku cesty tuhle práci nezbytnou provozovali. Navíc i sociální demokracie, osobně pan Paroubek, potřebuje, jak on sám říká, slovní pyrotechniku prostě proto, aby odvedl pozornost, protože teď po kauze Jiřího Čunka samozřejmě je na řadě pan Paroubek, aby vysvětlil 14 mil. Kč, které se propraly přes občanské sdružení jeho bývalé ženy velmi nepochopitelným způsobem. Já musím říci, ...

Moderátor
To znamená tak, jako odstoupil Jiří Čunek by podle vás měl odstoupit Jiří Paroubek?

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Já myslím, že se již prokázalo, že tam byly daňové úniky, neplacené daně v době, kdy byli manželé, kdy to byl jejich bezpodílový majetek, kdy to chodilo na jejich společné účty, že je to záhadné objevení se peněz. Já musím říci, že se pohybuji v té sociální oblasti a znám situaci jednotlivých nadací. Ani tak výkonná známá nadace, jako je nadace Tereze Maxové nedokáže takovým způsobem během pár měsíců shromáždit 14 mil. Kč. Nadace podporovaná monackým princem Albertem, takže jestliže pan Paroubek, paní Paroubková mají v tomto vyšší schopnosti než Tereza Maxová a monacký princ, tak by to měli jasně deklarovat veřejnosti, jak dokázali během pár měsíců shromáždit 14 mil. Kč. Navíc se ukazuje, že z nich neplatili daně.

Moderátor
Z vašeho pohledu by tedy, když odstoupil Jiří Čunek, měl odstoupit Jiří Paroubek?

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Já myslím, že ta rétorika vyvolávat hlasování o důvěře má zakrýt to, že pan Paroubek má co vysvětlovat.

Moderátor
Pane předsedo?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Já to vůbec nezpochybňuji, ať si každý vysvětluje své problémy v tomto ohledu. Já jsem ale právě říkal, že ta situace, která nastala, už není situací jenom jednoho člena vlády. Proto se k tomu tentokrát přidáváme. Neříkám, že není co vysvětlovat na obou stranách. Já ale se, pan místopředseda vlády Nečas to ví, já jsem většinou velmi umírněný ve svých vyjádřeních, snažil jsem si i o kauze pana vicepremiéra Čunka až do dubna se vyjadřovat tak, že jsem čekal na výsledky vyšetřování a nejsem ten, který by nevěděl, že existují prostě nějakým způsobem i zadání. V tomto ohledu musím říci, že já jsem přeci vůbec nemluvil o situaci, která tady byla do onoho dubna letošního roku. Já mluvím o současné situaci a ta současná situace je provázena něčím dalším, a to je nikoliv růst preferencí sociální demokracie, ale to je přeci situace, která nastala ve dvou věcech. Za prvé, vláda jasně odmítá se zabývat tím, co si přeje 75 % obyvatel České republiky, to znamená referendum, alespoň speciální referendum o umístění prvků raketové obrany v české republice, když navíc víme, že kongres Spojených států amerických na to snížil prostředky a už je evidentní, že to nebude. Za druhé, je jasné, že celá reforma, jak jí tady chválí pan místopředseda vlády a zase, kdybych se měl vyjadřovat jenom opozičně, řeknu ano, ono nic jiného nezbývá, když je vicepremiérem vlády, tak než aby chválil vládní opatření, ale já přeci musím říci, že zcela jednoznačně došlo k něčemu, co v této reformě je nepřijatelné. Za prvé, bez změny ústavy se zavádí poplatky ve zdravotnictví. Nevím, jak to bude posuzovat Ústavní soud, ale jsem přesvědčen, že ústavní stížnost, kterou podáváme my, bude mít nějakým způsobem vyústění.

Moderátor
Vy jí podáváte samostatně?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
My jí podáváme samostatně, získali jsme k našim 26 zákonodárcům dalších 15 zákonodárců, kteří to podepsali a mohli jsme jí podávat k Ústavnímu soudu.

Moderátor
Vy si stěžujete na zrušení toho reformního balíku jako celku jako sociální demokraté?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
My to rozdělujeme trochu jiným způsobem tu ústavní stížnost, a to zejména ze dvou důvodů. Za prvé, že dochází k tomu, že je narušovaná bez změny ústavy ta bezplatnost, to znamená na základě všeobecného zdravotního pojištění. Za druhé, že došlo k tomu, a to je evidentní, došlo ke změně projednávání, komplexně pozměňující návrh a já mohu mít tisíc výhrad k Ústavnímu soudu, ale musím ta rozhodnutí respektovat. Vláda jednoznačně a konkrétně Mirek Topolánek, když dával ten velký komplexní pozměňovací návrh, myslím, že se o něm už mluvilo, v podstatě neumožnil, aby ten komplexní pozměňovací návrh alespoň projednaly výbory Poslanecké sněmovny a byla s ním shoda.

Moderátor
To znamená způsob schvalování?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Způsob schvalování a ještě třetí věc. Tam to, o tom se málo diskutuje a myslím, že to je pro občany České republiky velmi důležité. Ta třetí věc je totiž ta, že se narušuje tzv. pojistný systém. O tom se málo mluvilo, protože až když jsme do hloubky probírali celý ten krok, tak v podstatě ono zrušení toho placení nemocenských dávek první tři dny v podstatě jde za rok 1920. I v zákoně z roku 1920 bylo jasné, jakmile dojde k pojistné události, že to pojištění hradí o tu ztrátu na výdělku od té pojistné události, to znamená onemocnění. V tomto ohledu je evidentní, že vláda sklouzla před rok 1920. já to považuji za skandální a v tomto ohledu jsem zvědav, jak se s tímto návrhem vypořádá Ústavní soud.

Moderátor
Pane vicepremiére?

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Já musím říci, že všechny tyto úpravy, které byly provedeny, jsou zcela v souladu s mezinárodními závazky České republiky i s Ústavou České republiky. Jsou tady jednoznačné smlouvy, například mezinárodní organizace práce a ty my plně respektujeme. Za další, otázka poplatku, tam je potřeba říci, že i ústava říká, že věc bezplatnosti, případně plateb je dána zákonem a toto je přesně opatření, které je s ústavou zcela komfortní. Já musím říci, že jsme v podstatě poslední členská země Evropské unie, kde nejsou poplatky ve zdravotnictví. Chci zdůraznit, aby nebyli mystifikováni občané, pane místopředsedo, vy to přeci víte, že v současné době z hlediska výdajů na zdravotnictví 10 % jsou přímé platby ve zdravotnictví, že v současné době zavedení těch poplatků je to především spoluúčast na lécích i na celé řadě dalších věcích, nemluvíme o šedé ekonomice, že jsou jakýmsi skrytým způsobem vymáhány sponzorské dary, že existuje určitá míra korupce ve zdravotnictví. To mluvíme o těch oficiálních spoluúčastech, které jsou, čili není pravda, že není spoluúčast, že se tímto teprve zavádí spoluúčast. Spoluúčast je již dnes a je velmi nesolidární, protože se obrací především proti lidem, kteří mají chronické nemoci, jsou dlouhodobě nemocní, mají komplikované diagnózy a podobně a tady naopak toto opatření, jehož součástí je mimo jiné i zavedení stropu pro výši těchto úhrad, tak je naopak opatření, které je velmi solidární vůči těm lidem, kteří tuto pomoc potřebují. Moje poslední poznámka, protože pan místopředseda sněmovny tady toho probral opravdu hodně, ve svém předchozím vystoupení, já musím říci, že co se týče referenda, tam my postupujeme nesmírně zodpovědně v otázkách dojednávání amerického radaru v České republice.

Moderátor
A ta skutečnost, že na ní kongres nedá peníze, jak to říkal Vojtěch Filip?

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
To je naprosto nepravdivá informace, prosím obraťte se na své poradce. Je evidentní, že i změnou administrativy bude pokračovat tento americký projekt, že prostředky na radar v něm budou vyčleněny, případně že bude uzavřena smlouva s Českou republikou, takže prosím tímto tady vůbec neoperujme, to nemáte úplně přesné informace. A poslední věc, to, že tam nebo onde se hledá vhodný kandidát na ministra, tak naopak svědčí o zodpovědnosti vládních stran a zodpovědnosti premiéra, takže nekývne na první návrh a chtěl bych jenom připomenout, že v minulém období například po jistou dobu pan Vladimír Špidla, tehdejší ministr práce a sociálních věcí, byl po jistou dobu, než se našel vhodný kandidát na ministra zdravotnictví, ministrem zdravotnictví, takže není to nic neobvyklého, nic nečekaného, jenom co se tady objevilo poprvé.

Moderátor
Jenom stručná poznámka Vojtěcha Filipa, pak se dostaneme i k tomu fungování orgánů činných v trestním řízení a k tomu, co tady řekla Renata Vesecká, že se chce obrátit na premiéra, aby nechal BIS prošetřit, ten masivní únik informací z orgánů činných v trestním řízení. Vaše reakce na to, že neuspějete s tou ústavní stížností, že vše je v souladu s ústavou?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Já...

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Já jsem to takhle neřekl.

Moderátor
Vy jste to takhle explicitně...

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Budeme respektovat rozhodnutí Ústavního soudu.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Existuje u pana vicepremiéra Nečase přesvědčení, že to je v souladu s ústavou. U nás existuje silné přesvědčení, že to není v souladu s ústavou, a proto jsem právě řekl, že Ústavní soud rozhodne, a proto jsem řekl tu třetí část, o které se velmi málo mluvilo, to znamená o tom, že se vlastně narušuje princip pojistného systému. Ono se ukazuje, že ty pojistné systémy jak sociální, tak zdravotní, ale o tom bychom museli mluvit dlouho. Já jen řeknu, pane vicepremiére, já nemám špatné informace, já chápu, že celý ten proces snížení prostředků v americkém kongresu je dán tím, jak dopadlo jednání ve Vídni, jak dopadlo jednání v Berlíně, jak vypadá jednání momentálně v Iráku, ale v tomto ohledu jen říkám, že není rozhodnuto ve Spojených státech amerických, že ten radar bude stát u nás, a proto to celé zpoždění, a proto odložení.

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Nikdy nebylo rozhodnuto, že tady bude stát. o tom se jedná.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Minimálně budete respektovat to, že když už se o tom jedná, že by se k tomu měli vyjádřit lidé, ale teď ještě...

Moderátor
Můžu teď k tomu úniku informací a to, co v souvislosti ...

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Můžu přeci jenom stručně zareagovat?

Moderátor
Ano.

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Pane místopředsedo, vy přeci moc dobře víte, že v otázkách národní bezpečnosti je tady široký okruh problémů, které mají charakter, že nejsou určeny mimo okruh utajovaných informací. Také drtivá většina informací, které mají tento charakter, se dostává třeba jenom k ústavním činitelům a úředníkům s prověrkami. Tvrdit, že v otázkách národní bezpečnosti jde z definice věci lidé nemohou dostat úplné informace, například o rizicích, jak jsou tato rizika zjištěna, vyšetřena, takže v tom mají přebírat zodpovědnost za politiky, je podle mého názoru ryzím populismem. Naopak, v této oblasti musí svou zodpovědnost nést politikové. V otázkách národní bezpečnosti musí rozhodovat podle ústavy dotčené orgány jako je parlament, jako je vláda. Není to výraz žádné arogance vůči lidem. Je to jednoznačně výraz toho, že vzhledem k tomu, že je to problematika, kde je obrovské množství klasifikovaných utajovaných informací, tak lidé by nerozhodovali s plnou znalostí věci.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Ale to je rozdílný pohled na věc. Já vůbec nezpochybňuji o tom, že existují otázky úplně jasné typu,které se týkají národní bezpečnosti, ale tohle se týká, ten radar se přeci týká národní bezpečnosti Spojených států amerických.

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
I naší, v tom se právě lišíme.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
V tom se lišíme výrazně, protože samozřejmě tento radar a já už jsem to říkal několikrát, dokonce jsem to i popsal docela v jasné zprávě, že tento radar nemůže sloužit k ochraně území České republiky. To přeci víte vy lépe než já, nakonec jste byl dlouhou dobu předsedou výboru pro obranu. Tento radar slouží k ochraně území Spojených států a pokud my bychom chtěli něco takového tady zřídit, tak bychom to museli zřizovat mimo území České republiky, daleko před ní a tohle je otázka zcela zásadní a v tomhle, nezlobte se na mě, pane vicepremiére, je přeci i otázka konzultace s lidmi. O této věci je přeci velmi důležitá, ale já jsem neobvinil vládu, že je arogantní v tomhle tom, nemám rád tyto silné výrazy, ale podotýkám, že v tomhle ohledu si nemůže rozumět právě proto, že to co vy říkáte, že je otázkou národní bezpečnosti, já považuji za úplně jiné rozhodnutí. Já to považuji za rozhodnutí, které podléhá určitému ústavnímu systému a v Ústavě České republiky tohle popsáno není. My si tady pleteme dva rozdílné pojmy, vyslání vojáků a přijetí vojáků na území České republiky a tohle je otázka, přel jsem se o tom s panem premiérem ve sněmovně, je otázka přeci umístění trvalého zařízení cizí armády a ještě k tomu cizí armády s ještě úplně cizím prvkem. Jedny noviny, nevím teď které....

Moderátor
Promiňte, nechme ať na tohle odpoví Petr Nečas a pak únik informací a kauza Čunek.

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Já budu velmi stručný. Myslím, pane místopředsedo, že z hlediska hodnocení těch rizik se velmi mýlíte a hodně mi to připomíná situaci, kdy lidé na přelomu 20. a 30. let minulého století podceňovali onoho komického Frajtra s knírkem, který dělal puče v pivnicích a pak se z toho vyvinula tragédie holocaust, 2. světová válka a podobně. Tady jsou prostě země, které rozšiřují zbraně hromadného ničení, raketové technologie. Je tady země, která vyvíjí raketu, která má dolet až 5 a půl tisíce kilometrů v oblasti středního a Blízkého východu a může tudíž zasáhnout území České republiky, nikoli území Spojených států amerických. To, že je tady cílem vybudovat v rámci NATO komplexní systém protiraketové ochrany, který bude pokrývat celé teritorium pro všechny typy raket, ať již balistické nebo taktické, tak to je mimo vší pochybnost a je to zodpovědné rozhodnutí, pane kolego, aby chránily bezpečnostní zájmy našich občanů.

Moderátor
Když se bavíme o kritice Topolánkovy vlády, tak právě aféra Čunek a i poslední vývoj nutí sociální demokraty k tomu, že vyzývá vás, jako vládu Mirka Topolánka, k rezignaci a sociální demokraté se dohodli s KSČM, že se připojí a dohromady vyvolají tu schůzi o hlasování o nedůvěře vlády.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Myslím, že to bude na řádné schůzi.

Moderátor
Vy myslíte, že to bude na řádné schůzi?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Já myslím, že to bude na řádné schůzi, protože ona ta otázka samozřejmě bude mít ještě určitou gradaci. V tomto ohledu samozřejmě čekám, jak se zachová vláda ve středu a potom také bude důležité, jakým způsobem se k tomu postaví KDU-ČSL.

Moderátor
To znamená, jak by se vláda měla. Vy myslíte, že premiér Mirek Topolánek měl ve středu říci, skládám mandát, rezignuje vláda?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Ne, ne, ne. Moment.

Moderátor
Já jsem nepochopil, jak to myslíte ve středu, co se má dít?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Jestli pan Čunek vůbec splní to svoje slovo, to je jedna věc. Za druhé, já jsme pana premiéra už na jaře žádal o to, aby nenechal přerůst tu kauzu jednoho člena vlády v krizi celé vlády, a to je evidentně...

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
To není krize celé vlády.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Minimálně krize důvěry.

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Vláda pracuje, funguje.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Minimálně krize důvěry ve vládu tady existuje velká mezi lidmi. Stejně tak těm orgánům trestním řízení.

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Je tady krize důvěry v celý politický systém, mimo jiné i proto, že kauzy, které proběhly teď, nemluvím jenom o kauze Jiřího Čunka. To by bylo velmi nespravedlivé. Je tady kauza přece záhadného zbohatnutí bývalého premiéra a předsedy sociální demokracie Stanislava Grosse. Mluvil jsem o záhadném nabytí finančních prostředků manželů Paroubkových, byť takzvaně pro dobročinné účely, když přiznávají, že část toho si nechávají pro osobní účely. To jsou přeci věci, které velmi výrazným způsobem zpochybňují politiky a měli by je vysvětlovat ti konkrétní lidé v tomto případě sociální demokraté.

Moderátor
Co si teď myslíte o tom nejnovějším požadavku, který tady před několika okamžiky vznesla Renata Vesecká, že by se premiér měl obrátit na Bezpečnostní informační službu, kvůli velkému množství úniku informací nejen v kauze Čunek, ať už od policistů, od státních zástupců, pane vicepremiére?

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Já to považuji za nutný krok, protože právě únik kompletních vyšetřovacích spisů je něco děsivého, co mě naprosto nějakým způsobem vyvádí z míry, protože opravdu potom může účelově pod záminkou, že například vy, pane redaktore, berete peníze za to, abyste byl někomu vstřícnější. Budou odposlouchávány vaše telefony, budou prověřeny veškeré vaše majetkové poměry, budou zjištěny vaše bankovní účty, pak účelově se něco najde. Já nevím, že se někdo ve volném čase třeba převléká do ženských šatů. Teď úmyslně konstruuji bizardní historku a pustí se to do novin a ten člověk je zdevastovaný.

Moderátor
To znamená vítáte tento krok Renáty Vesecké?

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Já myslím, že je nutný, že je naprosto nutné zastavit tyto masivní kompletní úniky spisů, vyšetřovacích spisů, které unikají z policie a ze státního zastupitelství. To je věc, která opravdu může sloužit mocenské manipulaci a jí tyto obavy sdílím.

Moderátor
Pane předsedo, je to dobrý krok?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Já myslím, že je pozdě ten krok hlavně, protože...

Moderátor
Renáta Vesecká to měl iniciovat už dřív?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Podle mého soudu toto mělo být uděláno přímo ve chvíli, kdy unikly informace z té zprávy před volbami pana Kubiceho. To přeci bylo evidentní.

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Anebo odposlechy v takzvané "Kořistkově aféře".

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Ano to samozřejmě, ale jako v tomto ohledu neviňte KSČM, že se snad tomu bránila. KSČM je zásadně pro to, aby vyšetřování probíhalo tak, jak má. Bez ohledu na to, jestli je někdo nebo není politikem. V tomto ohledu totiž chci připomenout slova našeho bývalého kolegy Vladimíra Laštůvky, že teď už každých chápe v České republice že to je právní stát. že někdo právo má a jiný nemá. Cituji, v tomto ohledu to je nejhorší zpráva, která může potkat toho, kdo se snaží poctivě dělat politiku v České republice.

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Ano, a je potřeba jen dodat, že Vladimír Laštůvka je sociální demokrat a řekl to po osmi letech vlády sociální demokracie.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Já myslím, že to řekl už po roce vlády ODS, ale to je vedlejší. Já jen říkám a opakuji, trvám na tom, že už ve chvíli, kdy unikla tzv. Kubiceho zpráva...

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Již předtím byly úniky, již předtím, pane předsedo.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Ano, jestliže to neudělá sociální demokracie, ODS chtěla být lepší nebo koaliční vláda chtěla být lepší, tak to měla vyšetřit.

Moderátor
Díky Bohu, že to podle vás přichází teď?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Lépe pozdě než vůbec.

Moderátor
Vojtěch Filip, Petr Nečas, pokračujeme hned po stručných Zprávách na programu ČT24 v diskusi vicepremiére ODS i předsedy KSČM a zároveň se podíváme i za předsedkyní poslaneckého klubu Strany zelených Kateřinou Jacques.

Moderátor
Připomínám, že hlavními hosty dnešních Otázek jsou vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí a také místopředseda ODS Petr Nečas. Ještě jednou vítejte.

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a soc. věcí:
Hezké odpoledne ještě jednou.

Moderátor
A místopředseda poslanecké sněmovny, také předseda KSČM Vojtěch Filip. I vám ještě jednou hezký dobrý den, pane předsedo.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Dobrý den vám, i divákům v ČT24.

Moderátor
A pozvání do Otázek přijala i předsedkyně poslanců Strany zelených Kateřina Jacques. I vám přeji hezký dobrý den. Děkuji, že jste přijala mé pozvání.

Kateřina Jacques /SZ/, předsedkyně poslaneckého klubu:
Děkuji vám za pozvání a zdravím všechny diváky.

Moderátor
Když se bavíme, pánové a skončili jsme v té první hodině u poměrně zásadní věci, která souvisí se stavem demokracie a právního státu v České republice. Tedy odvolání Ivana Ištvána, především úniky informací z policejních vyšetřování, z policejních protokolů. Myslíte si, že bylo na místě odvolání Ivana Ištvána? A míní KSČM, jako druhá nejsilnější opoziční strana v zemi, kritizovat ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, že ten krok učinil?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Tak v každém případě to zaslouží vysvětlení od pana ministra spravedlnosti. Protože

Moderátor
A to vysvětlení Renáty Vesecké, které jste slyšel v první hodině?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
To mi úplně nestačí, abych se přiznal dobrovolně. Ale nechci vysvětlení po paní nejvyšší státní zástupkyni. Také k ní nemáme žádnou kompetenci jako Poslanecká sněmovna. Ale k panu ministrovi ano. A podle mého soudu pan ministr bude ten, který musí odpovědět na otázky, které v této chvíli prostě vznikají. Za prvé, kdy vznikne taková situace na Státním zastupitelství a u Policie, že úniku informací bude zabráněno. A za druhé, jakým způsobem budou ty jednotlivé kauzy, které narušují důvěru v justici v České republice, řešeny. Víte, ono to začalo mnohem složitějšími problémy. To, že někdo prohlásí, že nebude sjednocovat judikaturu přesto, že je za to odpovědný a...

Moderátor
To teď mluvíte o nejvyšší soudkyni, tedy soudkyni Nejvyššího soudu Ivě Brožové?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Ano, já myslím a náhle tedy Ústavní soud judikoval, že je to v pořádku. Že vlastně ten krok prezidenta republiky vlastně neodpovídá právu.

Moderátor
Vy osobně věříte v právní stát, když se podíváte na současnou Českou republiku?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Tak kdybych neměl důvěru v právní stát, tak už jsem dávno utekl jaksi z politiky a věnoval se advokacii. Protože tam je to, co se nazývá právním státem. Je otázka vlastně profese, otázka řekl bych docela slušných příjmů advokátního stavu, ale také řekl bych i to, kde se to dá vybojovat. Kdežto v politice člověk musí usilovat právě jenom o spravedlnost pro všechny. Advokát dělá pouze ve prospěch svého klienta.

Moderátor
Pane vicepremiére, vy považujete to vysvětlení Renáty Vesecké, které jste slyšel v první hodině, za dostatečné v souvislosti s odvoláním Ivo Ištvána? A personálními změnami na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci, které Sociální demokraté kritizují jako hon na čarodějnice současné vládní koalice?

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a soc. věcí:
Dostatečné v rozsahu toho časového prostoru, který paní nejvyšší státní zástupkyně dostala mimo vší pochybnost. Já jsem přesvědčen o tom, že tady se opakovaně objevovaly nedostatky. Koneckonců vrchního státního zástupce v minulosti kritizovala i stávající stínová ministryně spravedlnosti paní Benešová. Takže to není poprvé. To, že se tady nikoliv poprvé odehrála jakási válka státních zástupců. Včetně mediálních přestřelek mezi státními zástupci ze Severní Moravy a z Jižní Moravy. Že tady opakovaně, a řekla to i paní nejvyšší státní zástupkyně, jsou pravidelné úniky celých vyšetřovacích spisů. A to my víme pouze o těch spisech, které se dostávají do médií. My nevíme o těch spisech, kde například je to otázka konkurenčního boje mezi dvěma podnikatelskými skupinami. A kdy možná dokonce čistě teoreticky může být s těmito spisy i obchodováno. To jsou věci, které narušují zásadním způsobem důvěru veřejnosti. Ohrožují právě ty základní premisy jako je důvěra ve spravedlivé vyšetřování a ve spravedlivý proces. Jestli se neučiní jednoznačná přítrž tomuto chování části policistů a části státních zástupců, tak ohrožují zásadním způsobem právní stát. Takto to dál nemůže pokračovat a musí být vyvozována osobní zodpovědnost, včetně nadřízených stupňů Policie a Státního zastupitelství.

Moderátor
Je za to zodpovědná i Renáta Vesecká jako nejvyšší státní zástupkyně? Uvažujete i o jejím odvolání?

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a soc. věcí:
Já jsem hluboce přesvědčen, že ona je si vědoma tohoto problému. A že sním chce bojovat. A já bych chtěl říci, že to není jenom v těch kauzách, kdy možná část žurnalistů i veřejnosti tleská tomu, jak byl takzvaně odhalen politik. Ono je to velmi diskutabilní. Kdo tady slyšel před chvílí argumentaci pana Čunka, tak soud řadu těch věcí objasnil. A může to znít do značné míry ze strany oné reportáže jako částečná mediální manipulace. Tady jde i o neuvěřitelný věcí. Vzpomeňme si právě na kauzu Kuřim. Vždyť tam všechna média včetně České televize se chovala na základě úniku spisu neuvěřitelným skandálním způsobem. Byly odhaleny osobní údaje týraných dětí. Byly zveřejněny jejich fotografie. Byly dokonce zveřejněny jejich portréty, které byly pořízeny jako záznamy jejich týrání. To je neuvěřitelné skandální chování.

Moderátor
Jenomže to není omluva, pane vicepremiére, vím, že to není

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a soc. věcí:
A já mám pocit, že z toho úniku informací, že si na to pořád víc a víc zvykáme. A že ty meze se posunují pořád dál a dál k více nehoráznému akceptování této věci. A já myslím, že se to musí zastavit, protože to opravdu narušuje zásadním způsobem důvěru v právní řád. Když jsou takto atakovány i malé děti, bezohledností, prostě únikem spisu z profesionálního státního aparátu, když na to naskakují média. A znovu opakuji, v této kauze měla média jednoznačně si nastavit prostě zpětná zrcátka a nepublikovat některé tyto věci. Selhala, tak musí tady být opravdu zavedena velmi přísná pravidla, která tomuto zamezí.

Moderátor
Teď se obrátím na šéfku poslanců Strany zelených Kateřinu Jacques. Co si vy myslíte o tom, co tady prohlásila Renáta Vesecká? Protože vy jste i členkou stálé komise pro kontrolu BIS. Je ta situace podle vás tak vážná, že vítáte snahu Renáty Vesecké, aby se skrze premiéra obrátila na BIS kvůli tomu masivnímu úniku informací z vyšetřovacích spisů v souvislosti s tím posledním děním?

Kateřina Jacques /SZ/, předsedkyně poslaneckého klubu:
Ano, já s tím souhlasím. A domnívám se, že i toto je jeden z úkolů, kterými se BIS může zabývat. Premiér tuto kompetenci má. A situace tak, jak byla popsána ústy Renáty Vesecké, její návrh byl předán ministrovi spravedlnosti. Ten její důvody seznal jako závažné a postupoval podle nich. A myslím si, že to jsou všechno argumenty proto, aby i BIS tento problém řešila a sdělila informace, jak takovým únikům, které jsou nebezpečné a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas to popsal, myslím si, velmi výstižně. Mají, řekla bych devastující účinky na celou společnost a je třeba s tím něco dělat. A pokud BIS může v této věci pomoci, je to dobře.

Moderátor
Na vás také jednoduchá otázka. Myslíte si, že BIS je tím dobrým orgánem, když sama BIS čelí úniku informací? A ztratila se cédéčka, která podle zveřejnění Radiožurnálu měl i k dispozici, informace z těch cédéček i zavražděný podnikatel František Mrázek.

Kateřina Jacques /SZ/, předsedkyně poslaneckého klubu:
Já se samozřejmě nedivím tomu, že tuto otázku takto pokládáte. A i otázka fungování BIS, případná reforma zpravodajských služeb je téma, které čeká na svoje vyřešení. A nejenom komise BIS v Poslanecké sněmovně se jí musí zabývat.

Moderátor
Říká pro tuto chvíli Kateřina Jacques. Co si myslíte o tom, zda opravdu BIS je tím správným orgánem? A nemělo by dojít k výměně ředitele BIS? Protože zatím jsme jasnou odpověď neslyšeli od oné parlamentní komise i od premiéra. Pane předsedo.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Tak samozřejmě mohu pochybovat o tom, jak funguje dnešní Bezpečnostní informační služba. Ale já se podržím toho principu právního státu. Jestliže existuje, nebo existuje alespoň zčásti důvěra v to, že ten právní stát můžeme vybudovat, tak nemám nic jiného, jinou instituci, než na kterou se mohu obrátit. Než je ta Bezpečnostní informační služba. Pokud pochybuju o tom, že všechno funguje správně v těch orgánech činných v trestním řízení, to znamená v Policii a ve Státním zastupitelství. Kdyby to bylo jenom v Policii, tak se obrátím na Státní zastupitelství. Protože narušení té důvěry je pro obě ty instituce, tak se musím obrátit na informační službu. A teď ještě maličkost k tomu, co říkal pan kolega Nečas. Já řeknu jednoduchou záležitost. Já udělám všechno proto, aby fungoval právní stát, aby tady nebyla mediokracie. Protože problém je v tom, že řada lidí děkuje těm médiím za to, že něco zveřejnila. Protože kolem nich se dějí věci, které nemají s právem a se spravedlností nic společného a oni neví, co by udělali. A média si vytvořily docela dobré prostředí proto, aby se lidé na ně obraceli a s důvěrou řekli, zveřejněte to, protože už s tím nikdo nic nechce dělat. A v tomto ohledu je potřeba, aby se zamyslely nad sebou české politické strany, ta politická scéna. A začala pracovat na zvýšení důvěry a důvěryhodnosti v ty instituce jak státu, to znamená parlament, vláda, ale i té místní samosprávy. Protože v tomto ohledu

Moderátor
Promiňte, teď jsem jenom, že jsem na začátku vaší odpovědi, jsem myslel, že chcete nějak měnit tiskový zákon.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Ne, ne, ne. Ne, opak je pravdou, nechci měnit tiskový zákon, snad jenom kromě práva na odpověď. To je v každé slušné společnosti pravidlo. Ale to u nás tedy není.

Moderátor
Ale v tiskovém zákoně ten institut je, právo na dodatečné sdělení a právo na odpověď.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Ne, ale víte, jenom ten soud, já to znám velmi dobře, já jsem, několikrát musel před soud se obrátit a dokonce mi některé časopisy, které už dneska téměř nevycházejí, dluží odpověď, myslím, tak od roku 2002. Ale to je vedlejší, to jsem sem nechtěl zatahovat.

Moderátor
To znamená

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Můžu se zeptat, jak jsem vám odpověděl?

Moderátor
Já jsem tomu rozuměl, prosím pěkně.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Tak a já jenom říkám, je potřeba pro to něco udělat. A nemám jinou instituci. A ta vaše otázka je trošičku otázka na současnou vládu, protože v tomto ohledu opozice nemá jiný orgán, než jehož členkou je paní Kateřina Jacques. To znamená, kontrolní orgán Bezpečnostní informační služby Poslanecké sněmovny.

Moderátor
Poslední reakce.

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Z hlediska kompetenčního zákona je to přirozený krok, není tady nikdo jiný. Samozřejmě, my jsme BIS zdědili ve stavu, v jakém jsme ji převzali od minulé vlády. Včetně mimochodem personálního obsazení ve vedení. Já musím říci, že v tuto chvíli nepovažuji Bezpečnostní informační službu, přestože mám velké množství výhrad k její práci, za tak narušenou, jako je práce některých složek policie, kde se zvlášť devastujícím způsobem podílel především ministr Váně nebo ministr ze sociální demokracie pana Grosse a pana Bublana. Ne, že by do té doby bylo všechno v pořádku. Vůbec nebylo. Ale to, co se dělo v letech ministrování těchto dvou pánů. Například z hlediska právě oněch masivních úniku informací, úniku celých vyšetřovacích spisů, tak to si myslím, že je věc, která má, je hodna zaznamenání.

Moderátor
Pojďme. Ale opravdu poslední

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Já jenom jednu větu. Ono problém je v tom, že to byl až ministr Ivan Langer, který jinak samozřejmě je poměrně systematický člověk, ale on byl ten, který začal rozpouštět ty speciální týmy, které se zabývali organizovaným zločinem. A to mi, to považuji za začátek právě té, řekl bych, toho personálního vyprazdňování té policie. A to nijak nezpochybňuji to, co jste říkal před tím, tedy.

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Já mohl bych tady uvést jména, která byla odstraněna třeba z protikorupční policie jako pan Šírek, domnívám se, zmanipulovanou bezpečnostní prověrkou, přes Stanislava Grosse.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Ale to bychom se shodli, ale uznejte také, že tohle nebyl správný krok, pane vicepremiére.

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Nic není rozpouštěno. Funguje tady bohužel nový služební zákon, a celá řada policistů ve vyšších hodnostech kvůli výsluhovým náležitostem volí variantu odchodu z policie.

Moderátor
Teď

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
No ale bude to mít katastrofální důsledky.

Moderátor
Teď presidentská volba jako další téma. Společný kandidát je na světě. Ekonom Jan Švejnar dostal šanci postavit se v únorové prezidentské volbě součastné hlavě státu, Václavu Klausovi. Sociální demokraté, zelení a senátoři klubu SNKED a klubu Otevřené demokracie považují profesora ekonomie, Jana Švejnara, za kvalitnějšího kandidáta na úřad presidenta republiky, než je součastný prezident, Václav Klaus. Klaus je podle nich stranický prezident občanských demokratů, jeho vystupování v zahraničí, především pak Klausovy projevy popírající vliv člověka na změny klimatu, Českou republiku poškozují. Klaus byl donedávna jediným oficiálním kandidátem. Současný prezident nemá znovuzvolení zdaleka jisté.

Moderátor
Podle některých politologů bylo i z Klausova projevu ke státnímu svátku, 28. října, znát, že se blíží prezidentské volby. I někteří politici se shodují, že Klaus projevem jen pokračoval ve své předvolební kampani.

Petr Kováčik /KSČM/, předseda poslaneckého klubu, 29. 10. 207:
Vlastně je před prezidentskou volbou a nechce pro jistotu téměř nikoho naštvat.

Jiří paroubek /ČSSD/, předseda strany, 29. 10. 2007:
Kromě krasořečnění jsem vlastně nepochopil tak moc, o co tam jde.

Moderátor
Vzkaz českého prezidenta některým politikům v Německu. Poválečné uspořádání střední Evropy by se nemělo znovu vytahovat. V Rakousku by pak podle Klause měli čeští politici přátelsky, ale rázně vysvětlovat, že jaderná energie je pro Českou republiku nezbytná.

Václav Klaus, prezident ČR, 28. 10. 2007:
Elektrickou energii potřebujeme a potřebovat budeme. Vyrábět ji můžeme jen s těmi zdroji, které máme k dispozici a které jsou pro nás ekonomicky únosné. Jaderná energetika mezi ně patří.

Martin Říman /ODS/, ministr obchodu a průmyslu, 29. 10. 2007:
Nevím, jestli to téma je až tak závažné, že stojí za odstavec v prezidentském projevu 28. října.

Martin Bursík /SZ/, vicepremiér, předseda strany, 29. 10. 2007:
Nejsem si jist, jestli se mu to opravdu povedlo, protože naznačil řadu problémů, ale ani u jediného z nich vlastně nenaznačil vůbec řešení.

Moderátor
Na Václava Klause až nezvykle mírný projev. To je hodnocení politologa Petra Justa.

Petr Just, politolog, 29. 10. 2007:
Určitě Václav Klaus by byl schopen daleko ostřejších výrazů na adresu Evropské unie a dalších zahraničních politických témat.

Moderátor
Prezident Václav Klaus si ve svém nedělním projevu popletl i rok zniku samostatného Československa. Ač od vzniku Československa uplynulo 89 let. Kalus v projevu hned na dvakrát slavil 80. výročí.

Václav Klaus, prezident ČR, 28. 10. 2007:
V den 80. výročí vzniku našeho novodobého státu nemám ambici pokoušet se nastínit něco jako program zahraniční politiky našeho státu.

Moderátor
Václav Klaus uděloval 28. října také prezidentské milosti. Trest prominul 14lidem. Tolik milostí Klaus najednou ještě nerozdal. Zatím, co Václav Havel udělil za 13 let skoro 1950 milostí. Václav Klaus za čtyři roky zatím 184 milosti.

Moderátor
Klausův protikandidát profesor ekonomie Jan Svejnar se už byl představit na poslaneckých klubech Strany zelených a ČSSD. V příštím týdnu by měl předstoupit před poslance KSČM a KDU - ČSL. Začněme u vás, pane předsedo Filipe. Když se dnes podíváte na ty veřejně známé názory Václava Klause a Jan Švejnara. Je pro vás Jan Švejnar nepřijatelným kandidátem?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Já myslím, že je relevantním kandidátem. Ale závěr samozřejmě si bude činit jak poslanecký klub tak poté vedení naší strany v tomto ohledu my jsme nabídli všem, kteří chtějí kandidovat, aby s našimi zákonodárci hovořili. Máme 26 poslanců, tři senátory. Myslím si, že to je dostatečný počet proto, aby ti, kteří mají vážný zájem, s námi jednali.

Moderátor
Co především vy budete chtít vědět od Jana Švejnara, abyste mohli dát podporu Janu Švejnarovi nebo Václavu Klausovi. Jak vy jste se zkrátka, jako jeden z volitelů, rozhodl?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Tak já myslím, že pro všechny ty kandidáty je to stejné, protože existuje vyjednávací tým pro tu prezidentskou volbu, který schválil výkonný výbor naší strany a ty principy jsou všechny, to znamená rovný přístup ke všem politickým stranám.

Moderátor
To jsme ostatně slyšeli jan Švejnara včera v České televizi.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Ano, slyšel.

Moderátor
Takže ten vás uspokojil nebo jste předpokládal, že bývalý emigrant se bude hlasu komunistů, lidově řečeno, štítit.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
No, já myslím, že pokud by se štítil hlasů jedné z politických stran, která je zastoupena v Poslanecké sněmovně, v tom případě by nemohl být prezidentem všech občanů České republiky. A takovou funkci by ani nemohl zastávat.

Moderátor
Vstoupil jsem vám do řeči. Druhý přístup?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Druhá věc je otázka ekonomické reformy, náhledu na tu ekonomickou reformu. Třetí podstatná věc je otázka případného referenda a vztahu k referendu, právě k tomu zmíněnému radaru v České republice. A v tomto ohledu, tedy i pohled na suverenitu České republiky v rámci té sdílené suverenity v Evropské unii a našeho dalšího postupu. Myslím si., že jsou to rovná pravidla pro všechna, kteří budou kandidovat.

Moderátor
Když se podíváte na teď souboj Kalus - Švejnar, vy považujete to za rovnocenný souboj?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Tak

Moderátor
Z vašeho dnešního pohledu.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Tak já v současné době mohu na to těžko odpovědět, protože jsem ještě s panem Švejnarem nikdy osobně nemluvil. A očekávám, že klub si udělá určitý názor na tuto záležitost. Nakonec i v roce 2003 všichni kandidáti navštívili poslanecký klub KSČM, hovořili jsme s nimi.

Moderátor
Uvažujete o tom, že v této souvislosti, když Švejnara podporují 4 politická uskupení v obou komorách Parlamentu. SNKDE, klub Otevřené demokracie, sociální demokraté a zelení, že byste přišli s vlastním kandidátem? Uvažujete o tom?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Tak zatím takovou úvahu nemáme, já jsem naopak napsal předsedům všech čtyřech dalších politických stran ve Sněmovně. Že bychom měli o tom jednat, aby se ta volba připravila. Myslím tím, aby byla důstojná, aby odpovídala požadavkům kladeným na volbu prezidenta republiky. A zatím jsem tedy odpověď nedostal, jenom jsem dostal v podstatě prohlášení Sociální demokracie, o kterém jsem byl, pravda, dopředu informován.

Moderátor
Pane vicepremiére, nemůže se, lidově řečeno, štípnou koalice na tom, že zelení svým způsobem prosadili svého kandidáta, na kterého jim kývli sociální demokraté i menší politické kluby v Senátu?

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Já musím říci, že v prvé řadě, poté, cos e stal pan Švejnar oficiálním kandidátem, protože do té doby to bylo jenom jméno, se kterým se žonglovalo, tak samozřejmě, v tuto chvíli je mojí povinností říci, že jsem velmi v šoku z toho, že někdo může vážně tuto kandidaturu myslet. Protože tady je si potřeba říct otevřeně. Kandiduje na post prezidenta, předseda dozorčí rady Československé obchodní banky. Je to situace, kdy česká demokracie je v nominaci na vysokého ústavního činitele ještě nikdy nebyl v tak exemplárním konfliktním zájmu, jako je to v tomto případě. Já připomenu, že s Československou obchodní bankou vede tento stát spory o 30 miliard. Každý z těch arbitrážních sporů, každý z těch 150 miliard, které zaplatili čeští daňoví poplatníci Českoůslovensko obchodní bance, platili daňoví poplatníci. To je prezidentský kandidát Československé obchodní banky. Jaký bude další krok, vládu nahradí představenstvo Československé obchodní banky? To, že ho prosazují sociální demokraté, kteří šli na ruku Československo obchodní bance, což těch desítek miliard platí čeští daňoví poplatníci, mě nepřekvapuje. To, že Strana zelených, která tak vzývá odmítání konfliktu zájmů, toto může myslet vážně. Je pro mě opravdu velmi nepříjemným překvapením. Já vím, že se teď bude pateticky reagovat tím, že pán Švejnar odstoupí z pozice předsedky Dozorčí rady. Ale ten konflikt těch zájmů tady byl, je a bude. Já chci jenom připomenout, že prezident republiky má přístup ke všem dokumentům vlády, které se například týkají arbitrážních sporů. Chci připomenout, že prezident republiky bezvýhradně a jednoznačně jenom on jmenuje členy Bankovní rady. Čili to jsou tak dramatické konflikty zájmů, že já nemůžu věřit, že někdo toto může myslet vážně.

Moderátor
Obrátíme se schválně na Kateřinu Jacques. Myslíte to vážně, a co říkáte těm velmi tvrdým slovům Petra Nečase, která jste právě teď slyšela.

Kateřina Jacques /SZ/, předsedkyně poslaneckého klubu:
My to s tou kandidaturou pochopitelně myslíme vážně. Je za tím několik měsíců poměrně komplikovaného vyjednávání. A to, že jsme se dostali od stavu, kdy podporují Jana Švejnara nejenom dva senátní kluby. Klub Strany zelných, ale také největší opoziční klub sociální demokracie, považujeme za významný úspěch. A ty důvody proč my jsme volili Jana Švejnara, jako toho vhodného protikandidáta k Václavu Klausovi, jsou několikeré a dovolte mi, abych některé z nich jmenovala.

Moderátor
A promiňte, vyjmenujete je záhy, až odpovíte na tu zásadní námitku Petra Nečase. Konflikt zájmu Jana Švejnara, protože byl dlouhá léta a je stále členem, promiňte, předsedou Dozorčí rady Československé národní obchodní banky. Promiňte.

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Která vede arbitrážní spory s Českou republikou o 30 miliard korun, A To je třeba dodat.

Kateřina Jacques /SZ/, předsedkyně poslaneckého klubu:
Nemyslím si, že je něco patetického na tom uvažovat o rezignaci Jana Švejnara na tuto svoji funkci. Myslím si, že by to byl srozumitelný a jasný krok a je pochopitelně na Janu Švejnarovi, aby tuto situaci vysvětlil, aby objasnil, jakým způsobem by dál postupoval. Ale já si myslím, že to tak zásadní argument proti jeho kandidatuře není.

Moderátor
Je to zásadní námitka i KSČM, kterou budete chtít vysvětlit, pane předsedo Filipe?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
V každém případě to bude jedna z otázek, kterou mu naši zákonodárci v úterý položí, panu Švejnarovi. My jsme o to usilovali, když to jméno začalo být frekventováno. A já jenom lituji toho, že to, k čemu jsem vyzval dopisem, předsedy ostatních politických stran se nestalo. Teď je to trošku přetlačovaná. Myslím si, že to je tak to, o čem jsem mluvil předtím, v té uplynulé hodině, o politické kultuře. My vždycky si myslíme, že ten, kdo vystoupí první, má určitou výhodu. A s tou výhodou bude tlačit na ty ostatní. A ono to tak většinou nebývá. Lidé jsou můnormální uvažující tvorové, a když něco jako začíná být komentováno něco jiným způsobem, tak je to stejně posuzují ze svého pohledu. A v tomto ohledu já myslím, že úvaha těch 281 zákonodárců bude obdobná. Prostě to, že někdo se stane kandidátem, ještě neznamená, že ti zákonodárci se nechají zmanipulovat svými politickými kluby k tomu, aby volili někoho jaksi předvedení stran.

Moderátor
Může ta diskvalifikace tím, jak říká Petr Nečas, jan Švejnar, dlouholetý předseda Dozorčí rady Československé obchodní banky, je to tak výrazná diskvalifikace při srovnávání s Václavem Klausem pro vás, jako pro předsedu KSČM. Pro vás osobně. Pro mě osobně to je velmi závažná otázka.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Ale neznám na ni ani odpověď, neznám na ni odpověď. A bylo by ode mě velmi nefér, kdybych to říkal nejdřív do televize dříve než jemu. To já si myslím, by nebylo slušné.

Moderátor
Může se Petře Nečase stát, ale že někteří volitelé v rámci ODS, když to je tajná volba, že Janu Švejnarovi dají svůj hlas protože.

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Já to považuji za krajně nepravděpodobné. ODS má svého prezidentského kandidáta a stojí za ním, A nevím, co by tito teoretičtí kolegové nebo kolegyně tímto krokem sledovali. Ale já musím říci, že pan Švejnar a především Strana zelených mysleli-li si vážněna tuto kandidaturu, tak pan Švejnar měl již dávno odstoupit z postu předsedy Dozorčí rady Československé obchodní banky. Banky, které čeští daňoví poplatníci zaplatili 150 miliard korun. Banky, která vede se státem arbitrážní spory o dalších 30 miliard korun. Pan Švejnar nikdy ze sebe nestáhne to podezření, že se dostává k exkluzivním informacím, že má možnost exkluzivně ovlivňovat bankovní radu, která je regulátorem. Banka buďto prostě nějakou banku s prominutím řeže a nebo ji také může vycházet v vstříc to je velmi zásadní konflikt zájmů, myslím si že to je velmi nešťastné rozhodnutí. Já jsem nevěřil, že ho někdo myslí vážně. Že vůbec nepere v potaz, pořád se mluví o profesorovi Švejnarovi. Nic proti tomu, proč by nemohl být pan profesor Švejnar prezidentským kandidátem. Ale předseda Dozorčí rady Československé obchodní banky, která vede arbitrážní spory za 30 miliard s touto zemí, nemůže být hlavou státu. To prostě nemůže nikdo myslet opravdu vážně.

Moderátor
Kateřina Jacques?

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
I když by odstoupil, ten konflikt zájmů tam bude. To nejde, jako když si převleču jenom šaty, to prostě tady je. A jestli to mysleli vážně, tak měl odstoupit již dávno.

Moderátor
Kateřina Jacques a její reakce?

Kateřina Jacques /SZ/, předsedkyně poslaneckého klubu:
Já jsem se nechtěla dostat do té polohy, abychom točili na jednotlivé kandidáty takovým to frontálním způsobem. Ale hovoříme tady o možných škodách, které způsobil některý z kandidátů České republice nebo by mohl do budoucna způsobit. Tak je třeba sin jasně říci, že například zodpovědnost za tu nezdařenou kupónovou privatizaci, která naše daňové poplatníky stála také nemalé sumy, nebo nerozlišování čistých a špinavých peněz. To jsou také částky, která by bylo možné vyčíslit, ale nepovažuji to za korektní a proto jsem to do té debaty vůbec vnášet nechtěla. Já jsem přesvědčena o tom, že ta osobní zkušenost, kterou udělali političky a politikové těch poslaneckých a senátorských klubů, kteří již tu podporu vyjádřili, je jasným důkazem toho, že skutečně dialog s Janem Švejnarem smysl má. A já optimisticky čekám na to úterní setkání s klubem komunistickým v Poslanecké sněmovně A jsem přesvědčena o tom, že Jan Švejnar by velice rád navštívil také senátní a poslanecký klub ODS. Kde by mimo jiné dostal prostor vysvětlit tu otázku možného střetu zájmu tak, jak ji popsal místopředseda vlády Petr Nečas. Ale i osvětlit některé jiné podstatné aspekty jeho ekonomického uvažování a vůbec pohledu na svět.

Moderátor
Říká Kateřina Jacques, předsedkyně poslaneckého klubu Strany zelených. Děkuji vám za účast v Otázkách a někdy příště nashledanou.

Kateřina Jacques /SZ/, předsedkyně poslaneckého klubu:
Děkuji vám za pozvání, nashledanou.

Moderátor
Přijmete Jana Švejnara, když vás o to poprosí?

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Občanští demokraté mají svého výrazného kandidáta. Mimochodem v tuto chvíli zrovna podepisuji podpisové nominační archy na prezidenta republiky. A my nevidíme jeden jediný důvod, proč bychom měli naslouchat kandidátu na prezidenta z Československé obchodní banky.

Moderátor
Tedy odmítnete Jana Švejnara přijmout.

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Je to prezidentský kandidát Československé obchodní banky. A nevidíme důvod, proč naslouchat silným jednotlivým zájmovým skupinám v této zemi. Notabene, skupinám, které jsou ve velmi tvrdém sporu s Českou republikou a které nás stály desítky miliard korun a usilují o další desítky miliard z kapes nás všech.

Moderátor
Takže ho nepřijmete?

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Já jsem řadový poslanec 81členného poslaneckého klubu a nevidím k tomu žádný velký důvod proč přijímat prezidentského kandidáta Československé obchodní banky.

Moderátor
Pane předsedo?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany:
Tak my postupujeme, já nevím, tak se chová klub ODS, samozřejmě, pokud kterýkoliv kandidát o to požádá, my máme jiný přístup. My se nebojíme diskuze. Nakonec jsme přesvědčeni, že diskuzí může vzniknout poctivý a názor, který má nějakou budoucnost. Takže my pana Švejnara přijmeme stejně tak, pokud bude chtít pán prezident Klaus s námi hovořit, budeme s ním hovořit o jeho kandidátce. Je efektivní, že teprve teď se podávají návrhy, protože do té doby nebylo komu, dokud nevznikla společná volební komise.

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Já musím jenom dodat, že KSČM klub, je v jiné situaci než ODS. Vy svého kandidáta nemáte, teprve hledáte, či zvažujete, zda podpoříte toho nebo onoho a budete. My jsme již svého kandidáta nominovali, vybrali má naši plnou podporu, tudíž nevidíme důvod uvažovat o komkoliv jiném.

Moderátor
A na závěr poslední velmi stručné téma. Šest dní zbývá do chvíle, kdy budou Prahou pochodovat pravicoví radikálové. Půjde zřejmě o pochod nepovolený. Uskuteční se v den výročí protižidovského pogromu v nacistickém Německu, takzvané Křišťálové noci. Sdružení Mladí demokraté, nahlásilo magistrátu začátkem týdne celkem 8 tras. Úřad zakázal všechny zamýšlené pochody. Sdružení podalo žalobu na jedno z rozhodnutí města. Konkrétně na pochod pražskými Hradčany. Pražský magistrát teď chce spolu s policií zajistit, aby byl zákaz respektován. Pražský primátor Pavel Bém k pochodu pravicových radikálů doslova říká, následuje citát: "Ohlášené pochody neonacistů jsou hrubou provokací. Věřím, že po pátečním formálním rozhodnutí Městského soudu podpoří náš názor a náš výklad shromažďovacího zákona Nejvyšší správní soud." Konec citátu. To říká pražský primátor Pavel Bém. Vedení města soudí, že úřad má právo shromáždění zakázat, když svolavatel uvede údajně zástupný důvod. Do ulic někdejší židovské čtvrti v Praze a do jejich okolí je nahlášeno několik shromáždění proti neonacismu. Je na místě zpřístupňovat pánové, a vy jste oba poslanci, shromažďovací zákony, nebo lépe využívat. To zase jsme už orgánů činných v trestním řízení. Aby Bezpečnostní informační služba a policie a orgány činné v trestním řízení, zkrátka shromažďovali informace o těch sdruženích, která hlásají a hlásí se například k neonacizmu, jsou neonacistické.

Petr Nečas /ODS/, místopředseda strany, ministr práce a sociálních věcí:
Já musím říci, že podle mého názoru není třeba zpřísňovat shromažďovací zákon. Jenom je třeba se zavit určitého právního alibismu, jako se prokázalo u některých soudních rozhodnutí. Prostě jestliže někdo má výročí Křišťálové noci, je to organizace, která zjevně svými názory inklinuje k neonacizmu, se chystá pochodovat židovskou čtvrtí, tak přece nikdo nemůže myslet vážně, že by si vybrali zrovna, a to nevím proč, jaksi důvod odpory vůči válce v Iráku, že to dělají zrovna v Židovské čtvrti. Čili to byl projev právního positivismu, projev určitého alibismu ze strany soudu, který zrušil tehdy ty první zákazy se strany magistrátu. A jsem jednoznačně přesvědčen, že se žádné zákony nemusí měnit, že to stačí jenom aplikovat stávající zákony. Toto je evidentně neonacistická provokace. A musí ji být zabráněno se vší rozhodností i za použití policejních prostředků.

Moderátor
Pane předsedo?

Vojtěch Filip (KSČM), předseda strany:
No, já si myslím také, že zákon je dostatečný v České republice. Je ovšem otázka vždycky aktu aplikace práva v tomhle ohledu. Ale nezlobte se na mě, ono to zní trochu podivně, když ODS v tomto ohledu také nezná míru. Já to řeknu docela jednoduše. Ono zpochybňování legitimních politických stran, fašizace společnosti a také nebránění se tomu, že kdekdo tady může nadávat na současné politické strany včetně naší. A víte, ono je snadné pomáhat si odkazem na historii a mnohem složitější je říct, co ti nebo oni udělali faktického v současné době a jak se podíleli na tom, aby se tady budoval právní stát. A Komunistická strana Čech a Moravy je v tomto demokratickou politickou stranou a její existenci si tady dovolí zpochybňovat kdekdo. A když to má Nejvyšší státní zastupitelství řešit, například útoky, které jsme zažili, já nevím, od pana Ledvinky, přes některé také umělce, až po pana Kalouska, tak se to odloží. V tomto ohledu, nezlobte se na mě, k tomu přispívaly bývalé a žel i současná vládní garnitura. Věřím, že, a rád slyším slova pana místopředsedy vlády Nečase o tom, že jestliže k tomu budeme přistupovat opravdu tak, že se budou orgány činné v trestním řízení, magistráty zabývat tím, jestli někdo někoho podvádí v těch oznámeních, tak v tom případě si myslím, že není potřeba právně pozitivistického jaksi zkoumání a rozhodování, a je možné použít to, co, myslím, trefně řekl ve včerejších novinách předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský o tom, že tady je otázka jasného rozhodnutí, kdy je ten společenský zájem dán. A tady, já myslím, že je to evidentní. Já jsem to řekl na adresu ODS zcela záměrně, protože ono použití třeba "noci dlouhých nožů", myslím si, že nepřispělo k tomu, že by lidé měli odvahu říct - ono to bude dobře, ono to bude špatně. A volit někdy slova silná je dobře populistické, ale bohužel to někdy vede k výsledkům, které jsou podle mého soudu velmi, velmi špatné.

Moderátor
Takže byste také nezpřísňoval shromažďovací zákon?

Vojtěch Filip (KSČM), předseda strany:
Ne, já myslím, že není potřeba, protože to, si myslím, že jsme asi ve shodě, že proč ho zpřísňovat. Je zde potřeba se zabývat tím, kdo skutečně vytrvale porušuje zákony České republiky. A v tomto ohledu oni neonacisté to jsou. Evidentně se pokusili podvést ten úřad, protože to oznámilo sdružení, které ani ještě nebylo registrováno, jestli jsem to dobře pochopil. A v tomto ohledu si myslím, že ten, který to soudil poprvé, vůbec si nezjistil ty věci, které se týkají těch nejzákladnějších věcí, to znamená aktivní a pasivní legitimace k takové žalobě a toho, co tady bylo řečeno. A myslím si, že mohu potvrdit slova pana vicepremiéra.

Petr Nečas (ODS), místopředseda strany, ministr práce a soc. věcí:
Já musím jenom říci, že považuji trošku za laciné, jak si pan předseda KSČM hned přihřál svoji komunistickou polívčičku na odpor vůči pochodu neonacistů. Teď se bavíme o tomto konkrétním problému. Já jsem přesvědčen, že je to neonacistická provokace nejvyššího rázu a že ji má být zabráněno všemi prostředky a že se především soudy, a já pevně věřím, že se to již nestane, se nesmí vymlouvat na jakési akty, které jsou v rozporu se zdravým rozumem.

Moderátor
Hlavními hosty Otázek byli místopředseda Občanské demokratické strany, vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Děkuji, že jste zůstal v Otázkách a někdy příště na shledanou.

Petr Nečas (ODS), místopředseda strany, ministr práce a soc. věcí:
Na shledanou.

Moderátor
A děkuji i předsedovi Komunistické strany Čech a Moravy, místopředsedovi Poslanecké sněmovny, že také byl hostem Otázek, Vojtěch Filip. Díky. A pánové, na shledanou někdy příště.

Vojtěch Filip (KSČM), předseda strany:
Děkujeme. Na shledanou.

Petr Nečas (ODS), místopředseda strany, ministr práce a soc. věcí:
Na shledanou.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 5.11.2007

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 10:34.