Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Noviny Práce a sociální politika » Sociální dávky:

Adresné dávky, nižší daně

Výplata sociálních dávek bude adresnější. Nezaměstnaní, kteří si nebudou práci hledat, skončí po roce na existenčním minimu 2 020 Kč. První tři dny nemoci se nebudou proplácet. Přídavky na děti zůstanou jen rodinám s nižšími příjmy. Snižuje se porodné a zavádí se tzv. třírychlostní rodičovská dovolená. Státní příspěvek na pohřeb se ruší. Zpřísní se podmínky pro udělování invalidních důchodů. Tvrdě postihována bude nelegální práce.

Tyto a další změny v sociální oblasti přinesou státnímu rozpočtu roční úspory ve výši osm miliard Kč. Přesto na nich téměř každá rodina vydělá. Dávky budou lidem kompenzovány nižšími daněmi a daňovými slevami.

„Na tom, aby rodiny skončily v plusu, jsme si dávali nejvíc záležet. Čisté příjmy rostou všem rodinám, kde aspoň jeden rodič vydělává,“ zdůrazňuje ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Sociální reforma má v prvé řadě šetřit prostředky, jichž se státu při štědrém sociálním systému nedostává. Má ale také roli psychologickou – zamezuje vzniku tzv. sociální pasti, v níž by na státní útraty mohly vyrůstat celé problematické generace.

V čem tkví podstata změn? V jednoduchém klíči: ruší se přímá návaznost většiny sociálních dávek na výši životního minima. Znamená to, že dávky životního a existenčního minima budou napříště chápány jako ochrana těch, kteří pomoc skutečně potřebují, nikoli jako základ pro výpočet dalších dávek. Odstraňuje se tím každoroční automatická valorizace všech dávek kromě důchodů. Vláda bude mít možnost životní minimum zvýšit, nebude to ale její povinnost. Právě nebezpečný princip nastavení automatických valorizačních schémat způsoboval neúnosný růst povinných sociálních výdajů.

Dlouhodobě nezaměstnaní, kteří si práci nehledají, už tedy nemohou počítat s tím, že by jim stát podporu navyšoval. Dražší energie, služby a potraviny se na výši podpory neodrazí. Právě tak už nebude pro početné rodiny výhodné „žít z přídavků“, které se dosud pravidelně valorizovaly. S valorizací mohou každoročně počítat jedině důchodci. Pravidelné zvyšování jejich penzí se má odvíjet nejen od inflace, ale i od výše průměrných mezd, aby se mezigenerační příjmové nůžky neúnosně nerozevíraly.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 21.9.2007

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.3. 2019 000 21:05.