Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2007 » Srpen:

Petr Nečas: Penze budou vyšší (LN)

Co vás motivovalo k tomu, abyste pracujícím důchodcům zvýšili odpočitatelnou položku na daních?

Chceme povzbudit k větší aktivitě i lidi v předpenzijním a penzijním věku. Je to trend v celé Evropské unii.

Několikrát jste deklarovali, že změnu DPH budete důchodcům jednorázově kompenzovat zvýšením důchodů na začátku roku. Mluvilo se o 500 Kč, pak o 380 Kč. Jak to vypadá teď?

O tom bude jednat vláda. Budeme navrhovat, aby se zvýšila všem důchodcům základní část důchodu o tu částku, o jakou se zdraží jejich spotřební koš. Ukazuje se, že to bude někde okolo 115 až 120 korun. Každý důchodce tak bude mít kompenzovánu daňovou změnu. U důchodu je navíc zachováno klasické valorizační schéma, a tak se důchody zvýší nejen o růst cen, ale i vždy nejméně o jednu třetinu růstu mezd.

Na důchodce ale jistě dopadne i zavedení poplatků u lékaře. Máte vyčísleno, o kolik se jim lékařská péče prodraží?

To je velice individuální. V tuto chvíli nedokáži říct, co zavedení poplatků udělá s nabídkou a poptávkou po lékařských vyšetřeních a receptech.

Připravovaná důchodová reforma se nynějších starobních penzistů nedotkne, zasáhne ale invalidní důchodce, kteří se nově budou podle míry postižení dělit do tří skupin místo dvou. Proč?

Je to spravedlivější. Dnes dva invalidé, kteří mají stejný vyměřovací základ a jeden má 65% neschopnost a druhý 35% neschopnost, dostanou úplně stejný invalidní důchod. Proto zavádíme jemnější škálu.

Nemůže to být i zneužíváním dávek pro invalidy?

Když se zpřísnily odchody do předčasného důchodu, tak prudce narostl počet žádostí o invalidní důchod. Za poslední tři roky to bylo o 150 000 lidí. Z hlediska zdravotního stavu se nic dramatického nedělo, takže souvislost se zneužíváním dávek tu je.

(Autor: Petra Kyjonková)

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 29.8.2007

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 11:38.