Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2007 » Srpen:

Petr Nečas: Se zahájením změn není důvod otálet (Deníky Bohemia)

Na čem se zástupci parlamentních stran už dohodli?

Především na tom, že není důvod s její první etapou otálet. Ta bude obsahovat úpravu parametrů průběžného důchodového systému. Shodli se, že v Česku nebude zavedeno povinné kapitálové spoření do penzijních fondů. Zároveň se intenzivně musí pracovat na důchodovém připojištění.

Které změny nás čekají nejdříve?

Změna věkové hranice odchodu do penze na 65 let, prodloužení minimální délky povinného pojištění z 25 na 35 let, nové pojetí invalidních penzí a započítávání náhradních dob.

Důchodová reforma je velmi drahá. Z čeho ji chcete financovat?

Primárně z privatizačních výnosů. Koalice se dohodla, že přestanou být rozpouštěny do rozpočtových kapitol resortů a různých fondů v roce 2009.

Do té doby se však může prodat větší část ČEZ, Česká pošta, ČSA, Budvar. Na penze by pak nezbylo téměř nic.

Osobně jsem přesvědčen, že tyto prostředky z neopakovatelných prodejů by měly být stoprocentně použity na unikátní záležitost, jakou je penzijní reforma. Nejsem ale naivní a je mi jasné, že při napjatém stavu veřejných financí je to nereálné. Nicméně ze všech sil se budu snažit, aby odliv těchto výnosů mimo penzijní fond byl minimální.

Bude to stačit?

Kromě toho se reforma bude financovat z kapitalizace těchto prodejů, z dividendových programů či rent za pronájem státního majetku.

Kdy půjde první fáze reformy do sněmovny?

To závisí na dalším jednání parlamentní komise. Paragrafované znění předlohy jsem byl schopen předložit již před dvěma měsíci, ale upřednostňuji dosažení politické shody.

(Autor: Kateřina Perknerová)

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 29.8.2007

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 10:48.