Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2007 » Srpen:

Petr Nečas: Jeden rodič by mohl hlídat děti z více rodin (LN)

Jaké novinky chystáte pro rodiny s dětmi?

Chceme rozšířit služby pro rodiny. Jednak o akreditované poskytovatele vzájemné rodičovské výpomoci. Rodič, který řádně pečuje o dítě do šesti let by mohl hlídat až čtyři další děti. Podléhal by akreditaci orgánu sociálně právní ochrany dítěte a částka do 5 000 korun za jedno dítě by byla osvobozena od sociálních a zdravotních odvodů.

To dnes nejde, aby si lidi nav zájem hlídali děti?

Jde, ale jen neformálně. Chceme to legálně a pod kontrolou. Dále, o děti do tří let dnes mohou pečovat jen dětské sestry. Ukazuje se ale, že třetina dětí mezi druhým a třetím rokem přesto chodí do mateřské školky. Proto budeme specializované vzdělání vyžadovat jen v případě péče o děti do dvou let.

Plánujete týden dovolené pro otce, co dalšího?

Chceme více částečných úvazků pro rodiče malých dětí. U nás je využívá jen 4 až 5 procent lidí, ve vyspělém světě 18 až 20 procent. Budeme odbourávat překážky a motivovat zaměstnavatele. Například by mohl odvádět méně na sociální pojištění.

Kdy to začne fungovat?

V legislativní podobě je chceme mít příští rok.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 28.8.2007

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 09:05.