Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2007 » Srpen:

Petr Nečas: Vaše téma (Radiožurnál)

Moderátor
Firemní mateřské školy ve Vašem tématu už potřetí, teď tedy s ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem a také s Evou Hůlkovou, která se ho ptala. Tak tě ještě jednou vítám.

Redaktor (Eva Hůlková):
Dobrý den. Tak Petr Nečas mi řekl, že v tuto chvíli zpracovává koncepci, která by měla umožnit rozšíření spektra služeb pro rodiče s dětmi. Chce motivovat zaměstnavatele, aby byli vůči rodičům malých dětí vstřícnější a to v různých ohledech.

Host (Petr Nečas):
Včetně vytváření různých zařízení, které by měly na starost tyto malé děti, až například po vytvoření některých nových možností, jako je například akreditovaný poskytovatel vzájemné rodičovské výpomoci. Chceme obecně motivovat zaměstnavatele k tomu, aby vytvářeli podmínky pro rodiče malých dětí a pro skloubení jejich rodinného života, harmonizaci tohoto rodinného života s pracovní drahou, včetně možnosti péče o děti buďto v institucionálním zařízení typu školky nebo péče o děti nerodičovskou osobou, to znamená, mělo by se jednat o obecný systém, který bude motivovat zaměstnavatele například cestou daňových úlev k tomu, aby šli touto cestou.

Moderátor
Možná bychom, Evo, ještě měli zmínit ty obavy o byrokratickou kontrolní a jinou náročnost samotného vzniku a provozu firemních školek, které právě mají ti, co o nich uvažují.

Redaktor (Eva Hůlková):
Ano. Ministr Nečas totiž právě proto prý kutá na systémovém řešení, kde školky by byly pouze jednou z možností.

Host (Petr Nečas):
To je přesně důvod, proč se nechceme omezit pouze na vytvářeních firemních školek, jakkoliv i ony mohou vznikat, ale chceme spíše vytvořit obecnější nástroje, které umožní zaměstnavatelům a budou je motivovat k tomu, aby podporovali rodiče malých dětí, aby dokázali skloubit svou práci s péčí o děti, to znamená, aby například měli možnost péče o dítě a současně zaměstnání. Takže by se jednalo o obecný nástroj, nikoliv pouze o firemní školky. Tyto firemní školky by byly pouze jedním z možných konkrétních projevů tohoto obecnějšího nástroje.

Moderátor
Aha, tak ten obecnější nástroj pro děti, popravdě řečeno nevím přesně, co se tím myslí.

Redaktor (Eva Hůlková):
No to je ta ministerská mluva, to víš. Ale Petr Nečas nám to upřesní.

Host (Petr Nečas):
Intenzivně jednáme o tom, aby například se mohly zapojit i některá občanská sdružení typu sítě mateřských center a podobně, chceme vytvořit některé nové instituty, jako je například akreditovaný poskytovatel vzájemné rodičovské výpomoci, což stručně řečeno je rodič dítěte do 6 let, který sám se celodenně a řádně stará o toto dítě a za určitých přesně stanovených podmínek včetně určitého poplatku a způsobu jeho zdanění by mohl poskytovat tuto službu na bázi vzájemné sousedské výpomoci.

Redaktor (Eva Hůlková):
No ale pozor, to nebude zítra. Když to Petru Nečasovi schválí vláda, tak by předložil změny a návrhy nových zákonů do Sněmovny příští rok.

Moderátor
A můžeme k tomu dodat, že Eva Hůlková možná našla další podněty pro Vaše téma, tak si to nech projít hlavou, díky a na slyšenou.

Redaktor (Eva Hůlková):
Velice ráda. Na slyšenou.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 13.8.2007

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 23:38.