Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2007 » Červenec:

Petr Nečas: Chci, aby to dělali profesionálně

* LN V reakci na kritiku, že máme příliš dětí v ústavech, jste řekl: Chceme posílit terénní sociální práci tak, aby odebrání dítěte z biologické rodiny bylo krajním řešením. Jak konkrétně?
Musíme rekonstruovat systém sociálně právní ochrany dětí. Pracovníků je málo, mají nedostatečnou kvalifikaci. Nejde najít jednoduché a rychlé řešení, je to začátek dlouhého pochodu. Systém je navíc roztříštěný, ministerstvo vydává pokyny, které jdou prostřednictvím krajů na obce. Pokyny nejsou závazné. Kvůli lepšímu řízení to chceme stáhnout zpět pod stát, pod ministerstvo.

* LN Chcete podporovat náhradní rodinnou péči - konkrétně jste zmínil instituci profesionálních pěstounů. Čím by se lišili od dnešních pěstounů?
Tím, že by to pro ně bylo povolání a byli by za to placeni. Dnešní pěstouni mají jen příspěvek. V některých případech je dnes pěstounská péče něco jako skrytá adopce, pěstouni si možnost kontaktu dětí s původní rodinou nechtějí ani připustit. I když jsou vedeni těmi nejlepšími úmysly, přesvědčením, že kontakt s rodiči dětem škodí, je to špatně. Profesionální pěstouni by už od začátku věděli, že děti jsou u nich jen dočasně a že mají udržovat kontakt s biologickými rodiči.

* LN Už přes rok máme v zákoně pojem pěstouni na přechodnou dobu, ale zájem lidí o to stát se takovým pěstounem je minimální.
Proto nepoužívám pojem pěstouni na přechodnou dobu, ale profesionální pěstouni. Mluvím o profesionálních pěstounech, kteří - nechci, aby to znělo pejorativně - to dělají jako své povolání.

* LN Kolik by si měl profesionální pěstoun vydělat?
Nechci střílet částky.

* LN Jak dlouho bude trvat, než své představy realizujete?
Bude to chtít změnu legislativy, bude to chtít finance. Je to komplex od zákona o rodině až po lex specialis, který upraví, jaké požadavky budou pěstouni muset splňovat. Chtěli bychom toto zpracovat během příštího roku.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 16.7.2007

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 17:17.