Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Novinky:

Systém sociálních služeb potřebuje zásadní změny

Podle nového zákona o sociálních službách dostávají postižení či senioři příspěvky od 2 000 do 11 000 korun na péči přímo. Sami si za ně mají hradit pobyt v ústavu či opatrování doma.

"Jak příspěvky na péči budou vypláceny ve výrazně vyšším celkovém objemu v řádech několika miliard proti předpokladům, tak i dotace (pro poskytovatele péče) se ukazují jako do značné míry nedostatečné," řekl ministr Nečas. Pokud by se systém nezměnil, nastal by podle něj "finanční kolaps".

Do příspěvků má letos putovat zhruba devět miliard korun. Podle ministra bude potřeba ale nejméně o miliardu víc. Poskytovatelé dostali v dotacích dalších sedm miliard. Problémy způsobuje také to, že si lidé příspěvky od státu nechávají a za služby je nevydávají. V budoucnu by proto příjemci měli dokládat, že peníze od státu skutečně na péči používají. Ministr zvažuje i zavedení poukázek na služby.

Změnit by se měly i dotace. Nyní je rozdělovalo ministerstvo práce. Od příštího roku by to ale měly být kraje. Přehodnotit by se měla i závislost na pomoci u jednotlivých postižení. "Systém je velmi nevlídný k některým specifickým druhům postižení, k rodinám, které se starají například o děti s některými metabolickými poruchami, jako je fenylketonurie nebo celiakie, případně vážné formy cukrovky," uvedl Petr Nečas.

I přes nedostatky ministr považuje zákon o sociálních službách za "nakročení správným směrem". Některé změny zahrnuje již návrh zákonů, které obsahuje vládní reformní batoh. Rozsáhlejší úpravy by ministr Nečas rád prosadil v příštím roce. Dodal, že by měly být provedeny po "širší politické shodě".

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 29.6.2007

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.3. 2019 000 13:52.