Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2007 » Červen:

Petr Nečas: Online rozhovor (České noviny)

Pavla: Pracuji v podniku ve velké hale s rovnou střechou a po stranách skleněnými okny. V tropických dnech se nedá v hale vydržet. Je tam jak v sauně. Hala nemá žádnou klimatizaci, přestože byla postavena před 3 roky. Mají zaměstnanci nárok na nějaké zvláštní přestávky a pokud ano, jaká musí být teplota v hale, aby zaměstnanci měli nárok přestávku. Díky za Odpověď Petra Nečase Pavla

Odpověď Petra Nečase Petra Nečase: Doporučuji Vám obrátit se na oblastní inspektorát práce, případně na hygienickou službu. Orgán inspektorátu práce kompetentně posoudí pracovní podmínky a přikáže případná opatření. Děkuji všem za položené otázky. Velmi se omlouvám těm, na které se nedostalo. Pracovní povinnosti jsou však neúprosné. Přeji hezký den. Petr Nečas

Jana: V Novém Městě pod Smkem byla Textilana, která krachla. Zbyl po ní velikánský areál, který už asi 5 let chátrá. Za těch 5 let se nenašla firma, která by v areálu rozjela výrobu. Ve městě je velká nezaměstnanost. Jiné podniky na tom nejsou také dobře. Může přijít o práci hodně lidí. Ve zbylých podnicích jsou lidi vytlačování polskými zaměstnanci. Co liberecký úřad práce a ministerstvo práce udělalo proto, aby se pomohl obsadit areál podniky, které by přinesly práci pro nezaměstnané a hlavně stoupla by konkurence na trhu práce. Lidé zde dělají ve zbylých podnicích za pár korun a navíc jsou vytlačováni poláky. Díky za Odpověď Petra Nečase Jana

Odpověď Petra Nečase: Ministerstvo nevlastní průmyslové areály, ty mají zpravidla konkrétního vlastníka. Vyřešení problémů v konkrétním regionu je především otázkou příchodu investorů, ministerstvo může pomoci programy rekvalifikace. Po celé zemi slyšíme z podnikatelské sféry volání po nové pracovní síle. V naší zemi je v tuto chvíli 120 tisíc volných pracovních míst.

chudak: takovej dacan

Odpověď Petra Nečase: Kdo?

Kikut: Dáte už konečně pokoj s důchodovou reformou lidem nad padesát let, kteří už mají něco odpracováno? Být dvacet pět let plátcem pojištění je málo? Jak mohou tito lidé se svými ubohými platy relevantně šetřit na důchod?

Odpověď Petra Nečase: Lidé nad 50 let půjdou do penze podle stávajících zákonů. A 25 let minimální povinné délky pojištění je při zvyšování věkové hranice odchodu do důchodu opravdu nutné postupně zvýšit. Vezmeme-li do úvahy, že v průměru začne člověk pracovat v 19 - 25 letech a podle současných zákonů se v roce 2017 bude odcházet do penze v 63 letech, je to více než dostatečný prostor pro zvýšení minimální povinné délky pojištění. A to ještě neberu v úvahu velký rozsah tzv,náhradních dob.

Alena: Pane ministře,chystáte důchodovou reformu která začne platit odo 1.1.2008 pokud projde v druhém a třetím čtení. Můj důchodový věk nastane 6.2.2008 , žádost se podává tři měsíce předem. Bude můj odchod nedotčen pokud sepíši žádost tři měsíce předem 6.11.2007 jak ukládá zákon. Děkuji Alena

Odpověď Petra Nečase: První etapa důchodové reformy nezačne platit k 1.1.2008, protože musí být teprve do Parlamentu předložena a navíc i po jejím schválení musí být vytvořen dostatečhný časový prostor pro přípravu nositele pojištění, tedy České správy sociálního zabezpečení. Důchodová reforma se v žádném případě nedotkne lidí v penzijním nebo předpenzijním věku.

Květoňová - Č.Budějovice: Pane ministře, proč neprovedete velkou revizi tzv.invalidních důchodců! Vím jen o 4 lidech, kteří veselá dál pracují a ještě pobírají tento důchod jako přilepšenou od státu. Samozřejmně, že jsou lidé, kteří to potřebují, ale zdá se mi, že někteří nejsou tak dobře od lékařů vyhodnoceny.

Odpověď Petra Nečase: V rámci první etapy důchodové reformy navrhujeme provést i reformu invalidních důchodů, které jsou dnes nejrychleji rostoucí součástí důchodového systému a objem invalidních penzí dosahuje částky 40 miliard Kč ročně.

johana D: Dobrý den! Proč musí OSVČ, kteří pobírají důchod, platit sociální pojištění ve 100% výši, i když se výměr důchodu nebude měnit. Fandím reformě, ale tato situace se mi zdá velice nespravedlivá a nelogická. Děkuji za Odpověď Petra Nečase a přeji úspěšný den.

Odpověď Petra Nečase: Jedním z cílů důchodové reformy je učinit atraktivnějším možnost pobírání penze, nebo částečné penze a souběhu s další výdělečnou aktivitou.

Bohumil: proč se lže ,že důchodový účet je v mínusu?

Odpověď Petra Nečase: Nikdo nelže, důchodový systém je v mírném přebytku, ale to jen díky velmi příznivému ekonomickému růstu a poklesu nezaměstnanosti. Při zpomalení ekonomického růstu nebo nárůstu nezaměstnanosti sklouzne systém okamžitě do měkkých schodků. I při příznivém ekonomickém růstu a nerostoucí nezaměstnanosti se díky demografickému vyvoji začne důchodový systém po roce 2014 v každém případě dostávat do velkých deficitů. Proto je nutná důchodová reforma.

kamen: Dobry den, pane Necasi. Jak chcete opozici presvedcit, ze duchodova reforma je hola nutnost, pokud chceme, aby se dalo za duchod vyzit i za 30 let? Bude ozivena cinnost Bezdekovy komise? Je mi 36 let. Co byste mi dal za utechu, kdyz si predstavim, ze za par let bude ubyvat vydelecne cinnych lidi a naopak pribyvat neaktivnich lidi (rostouci pocet duchodcu a deti - viz soucasny baby-boom)?

Odpověď Petra Nečase: Argumentujete velmi věcně a správně. Věřím, že těmito věcnými argumenty se bude řídit alespoň řást opozice a zachová se odpovědně vůči budoucím generacím. Pro vyjednávání o důchodové reformě byla vytvořena zvláštní pracovní komise, ve které jsou zástupci všech pěti stran, které mají poslanecké kluby v Poslanecké sněmovně.

tony: Kdy podle Vás dojde k důchodové reformě? (nejpozději?,nejdřív?)

Odpověď Petra Nečase: První etapa důchodové reformy je připravena již v podobě paragrafového znění zákona. Nyní půjde do vnějšího připomínkového řízení a stane se předmětem jednání mezistranické parlamentní komise. Druhá a třetí etapa důchodové reformy bude připravena v následujících dvou letech.

Maršíček: Jak si představujete prodloužení minimální doby pojištění z 25 let na 35 let?

Odpověď Petra Nečase: Vzhledem k rostoucímu věku je nutné prodloužit nejenom věkovou hranici odchodu do důchodu, ale i minimální povinnou délku pojištění. Do té se započítává i velké množství tzv.náhradních dob, kdy pojištěnec neplatí sociální pojištění, ale do důchodu je mu tato doba započítána. Tyto náhradní doby jsou u nás mimořádně vysoké a tvoří v průměru až pětinu započítávané délky pojištění. I minimální povinná délka pojištění by se měla zvedat postupně, podobně jako věková hranice odchodu do důchodu.

ZDENDA: VLÁDA CHCE ZAVÉST JEDNOTNOU DAŇ . BUDE TO PLATIT I PRO DŮCHODCE ?

Odpověď Petra Nečase: Jednotná sazba daně bude plati pro všechny výdělky fyzických osob.

Budoucí důchodce: Dobrý den pane ministře, je mi třicet let. Od svých devatenácti let pracuji.PLatím si důchodové připojištění. Můžete mi říct, do kolika let budu dělat než půjdu do důchodu? Dostanu vůbec nějaký důchod ? Mám si spořit na důchod sám ? Nejsem na to moc mladý?

Odpověď Petra Nečase: Postupujete velmi správně, když používáte důchodové připojištění. Váš postup je velmi odpovědný. Třicátníci v případě schválení změn půjdou do penze v 65 letech. Na spoření na penzi vůbec nejste mladý, tak to by měli postupovat všichni.

důchodce Bonifác Petrlík: Vážený pane ministře, s manželkou jsme oba již dlouholetí důchodci, žijeme střídmě a naspořeno také něco máme. Vážné obavy však máme o svoje děti, vnoučata a pravnoučata. Povinné přispívání na důchodové připojištění je velice dobrý počin. Ale! V této zemi bylo rozkradeno takové množství majetku a peněz, až oči přecházejí. Nejhorší ovšem je, že zákony a soudy jsou v této věci téměř nefunkční. Jak tedy chcete zajistit ochranu důchodových fondů před tolika supy? Vytunelované podniky, různé fondy a banky jsou mementem mnoha bývalých komunistů a polistopadové doby! Co nestačli rozkrást za svoji vlády, to dokončili po listoadu 89´.!!! Jistě dobře víte o čem píši, a proto jsem zvědav na Váš názor na tuto věc. Děkuji za Odpověď Petra Nečase. S pozdravem Petrlík

Odpověď Petra Nečase: Přispívání do fondu důchodového připojištění a dalších dopňkových penzijních systémů v žádném případě nebude povinné. Zásadně trvám na dobrovolnosti, jakkoli každému kdo je středního či mladšího věku vřele doporučuji, aby co nejdříve začal využívat a spořit v těchto doplňkových systémech. V naší zemi jsou penzisté extrémě závislí na státem organizovaném průběžném systému. I státní penzijní systém může zkrachovat, jak se tomu stalo např.v Argentině. Co se týče důchodového připojištění pravidla se zpřísnila, na trhu zůstala pouze desítka fondů. S výjimkou jendoho fondu zakladatele všech ostatních fondů mají vyšší rating, čili ohodnocení ekonomické síly a spolehlivosti, než Česká republika. Chceme ale důchodové připojištění učinit ještě spolehlivějším. Proto chystáme v rámci důchodové reformy další kroky, jako je např. oddělení majetku akcionářů fondu od vloženého majetku klientů, což povede k vašší bezpečnosti uložených peněz.

Dědek Jaroslav: Proč v ČR máme tak nedůstojně nízké pense (9.500 Kč) po 35 letech poctivé práce (nestačí na předraženou elektřinu, teplo, léky) a politici si přidávají tisíce a flákači berou vysoké sociální dávky za nepovedené děti?

Odpověď Petra Nečase: Půměrná výše penze je u nás 8.600 Kč. V roce 1998 dosahovala průměrná penze 46% průměrné hrubé mzdy. Od té doby tento poměr klesá a v loňském roce dosáhl pouze 40%. Topolánkova vláda svým rozhodnutím o valorizaci penzí o v průměru 500,-Kč tento klesající trend zastavila.

Dědek Jaroslav: Kdy stát oddělí důchodový účet od státního rozpočtu a přestane každoročně krást 15-30 miliard důchodcům, převodem do státního rozpočtu a začne vyplácet penze poctivě, co důchodcům patří?

Odpověď Petra Nečase: Stát neokrádá důchodce. Prostředky vybrané na důchodovém pojištění nesmí být převáděny do státního rozpočtu na jiné výdaje, ale jsou ukládány na zvláštním důchodovém účtu. Jedním z reformních kroků, které připravujeme, bude i oddělení důchodového pojištění v rámci státního rozpočtu od rozpočtové kapitoly Ministerstva práce a sociálních věcí. Částky, které uvádíte jsou naprosto nereálné. Např. v rozpočtu r.2007 jsou předpokládané příjmy důchodového pojištění 283 miliard Kč a výdaje necelých 281 miliard Kč. Teda přebytek pouze 2 miliardy Kč.

NAŠTVANÁ: Pane Nečas,není vám trapné všem politikům,samy si přidáváte a lidi kteří pracují jako já za 13000,doženete k chudobě kde jste byl vy v předešlém volebním období,?zadlužili jste nás všichni ne jen Čssd kolik stoji jeden den v poslanecké sněmovně kde se opravdu jen,čte denní tisk co jste za ten rok udělali?ale každý za ten rok jste pobral na platě milion.hlavně ,že máte čisté svědomí jako pan Čunek.

Odpověď Petra Nečase: Nejvíce se na zadlužování naší země jednoznačně podílela ČSSD. Kroky které vláda připravuje mají za cíl tento trend zvrátit o ozdravit veřejné finance. Je nezbytné zatáhnout za pomyslnou záchranou brzdu, dříve než se veřejné finance naprosto vymknou z kontroly. Teď je ten správný čas, kdy je možné tyto změny provést sociálně citlivých způsobem díky pozitivnímu ekonomickému růstu. jakékoliv odkládání reforem bude znamenat, že v budoucnosti budou muset být tvrdší.

J. Bubla: Pane ministře uvědomujete si, že v současném systému děti platí důchod rodičům? Proto je nabíledni, že kdo děti nemá, neměl by mít ani nárok na důchod, protože se nepostaral o svého plátce. Nespravedlivé je to jen zdánlivě. Co rodiče investují do příštích plátců svých důchodů, může bezdětný celý život ukládat na sebe. O tom vaše "reforma" ovšem nemluví. Stále se omílá, že plátcem důchodů je stát.

Odpověď Petra Nečase: Plně si tento faktor uvědomuji. Proto chceme v rámci reformy penzijního systému zvážit i některé kroky, které by bonifikovaly skutečnost, že někdo má děti a řádně je vychoval. Např.možností poukazovat několik % ze svého důchodového pojištění přímo svým rodičům. Naprosto s Vámi souhlasím, že stát důchody neplatí, ale že jsou placeny lidmi v aktivním ekonomickém věku, kteří je platí stávajícím penzistům, aby dnešní děti v budoucnosti je platily budoucím penzistům. Toto podvědomí o fungování průběžného důchodového systému u nás skutečně chybí a musíme v tomto smyslu veřejnost lépe informovat a možná i vzdělávat.

Zbyšek ze Zdisral: Lidé kteří mají odpracováno 40,..let zdůrazňuji odpracováno/nepočítá se marodění či částečný inv.důch. a uvolní pracovní místo,by mohli odejít do důchodu nebo do nějaké formy důchodu /Rakousko,Kanada atd./Nevím proč se vláda neustále snaží znevýhodňovat starší pracujicí,základní pracovní návyky se musí získat v mladém věku,věřte že vím očem mlluvím.

Odpověď Petra Nečase: Naprosto s Vámi souhlasím, že základní pracovní návyky se musí získat v mladém věku. Koneckonců polovina dlouhodobě nezaměstnaných v naší zemi jsou lidé do 40 let. Vláda se v žádném případě nesnaží znevýhodňovat starší pracující. Naopak zvažujeme návrhy opatření, které by učinily zaměstnávání starších spoluobčanů atraktivnějším.

Josef: Dobrý den pane ministře, Koho se důchodová reforma bude týkat myslím tím věkově. Mladší si budou muset přispívat na penzi, ale my starší nad 50 let toho moc už nestihnem... Dále bych Vám chtěl sdělit, že Vám fandím ohledně dávek (sociálních) mělo by to být jak na Slovensku na tři děti a dost. Vše je ze státní kasy a jsou to spojené nádoby jak důchod, sociálka, podpory v nezaměstnanosti rodičovský příspěvek vše jde myslím z jedné kapitoly státního rozpočtu. Myslím si, že docela nešťatsné v tomto období, že si poslanci a senátoři zvedli cestovné a za bydlení, když se připravuje reforma veřejných financí. Tak španě na tom poslanci a senátoři nejsou...Jetě dotaz soudem jsem měl po rozvodu v roce 2003 v péči nezletilé dvě děti do jejich plnoletosti. Počítají se mi tyto léta do penze jako nyní rodičák u můřů dle nového zákona , který pode´psal prezident ČR tento týden? Děkuji za Odpověď Petra Nečase. Josef

Odpověď Petra Nečase: Penzijní reforma se bude týkat lidí mladšího a středního věku. Současných padesátníků se nijak nedotkne, půjdou do penzde podle stávajících zákonů. Mluvíme-li o zvýšení věkové hranice odchodu do penze na 65 let tak k této hranici se dospěje až po roce 2030. Jsem přesvědčen, že drtivá většina poctivých lidí opatřením, která omezují zneuřívání nebo nadužívání sociálního systému podporuje.Co se týče nezletilých dětí svěřených do péče, pokud jste se o ně staral v době pobírání rodičovského příspěvku tato doba se Vám do penze jako tzv.náhradní doba započítává.

Vladimír.: Kdy dostanou duchodci přidanou 1000KČ.Váš volební program to sliboval usty pana Topolánka. Nebo pan ministerský předseda lhal.

Odpověď Petra Nečase: Částka 1000,-Kč měla býr vyplacena jako kompenzace při sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty na 15%. K tomuto sjednocení sazeb nedošlo, takže tato kompenzace nebyla nutná. Vláda premiera Topolánka schválila zvýšení penzí v letočním roce o 500,-Kč, což je nejvyšší zvýšení penzí za posledních několik let.

Eduard: Dobrý den, nemohl byste mi poradit jak vyžít s důchodem 8000 Kč, když v bytě 1+1 platím nájem 5.000 Kč, mám 1500 Kč výdaje na léky a je mi 85 let a už si tedy nemohu kvůli zdravotnímu stavu přivydělat? Děkuji za Odpověď Petra Nečase

Odpověď Petra Nečase: Podle zákonu máte možnost požádat o sociální dávky na částečnou úhradu nákladů na bydlení. Jedná se konkrétně o příspěvek na bydlení ze systému státní soc.podpory a doplatek na bydlení ze systému hmotné nouze. O první dávku si můžete zažádat na úřadu práce o druhou dávku na pověřeném ubecním úřadu.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 2.7.2007

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.6. 2019 000 16:06.