Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2007 » Červen:

Petr Nečas: Ať raději píše další díl Pottera (MfD)

Je kritika českých poměrů v ústavní péči spisovatelky Rowlingové oprávněná?

Paní Rowlingová podle mě nemá žádnou autoritu, aby kázala, jak má co vypadat. Asi by udělala lépe, kdyby se věnovala Velké Británii, i tam je co napravovat. Samozřejmě, že je u nás spousta nedostatků, máme co zlepšovat, ale nepotřebujeme její rady, nejsme žádná Rwanda.

Ministryně Stehlíková říká, že odborníci z nadace J. K. Rowlingové mají těm českým pomáhat při rozvoji profesionální pěstounské péče.

My ty cesty známe sami. Ale to, co u nás špatně funguje desetiletí, nejde změnit za pár měsíců, kdy funguje naše vláda. Na podzim jsem předložil koncepci náhradní rodinné péče. Cestou je jednoznačné upřednostňování neinstitucionální péče.

Jak toho chcete dosáhnout?

Chceme zavést instituci profesionálních pěstounských rodin. A také posílit terénní sociální práci tak, aby odebrání dítěte z biologické rodiny bylo krajním řešením. Až na výjimky, kdy jde skutečně o zanedbání nebo týrání, jsou tyto rodiny v nějakých nesnázích. Je třeba jim pomoct a poradit, ne jim hned odebírat děti. Teprve když to nejde, má být o dítě pečováno jinde, ale opět má přednost náhradní rodinná péče.

Ale připouštíte, že vysoký počet dětí v ústavech je fakt.

Ano. My o tom víme. Chceme to změnit a víme, jak to změnit. Ale číslo je zkreslené tím, že významná část dětí v ústavní výchově je postižených, fyzicky nebo mentálně. Do náhradní rodinné výchovy se včleňují velmi obtížně. Takových je až polovina.

Často se kritizuje také roztříštěnost systému. Vláda zveřejnila záměr zřídit speciální úřad, který by všechny jeho součásti zastřešil. Jak by měl konkrétně pomoci?

Měla by se vytvořit celorepubliková síť a hlídat zájmy dítěte bez ohledu na to, jestli je v dětském domově, v kojeneckém ústavu nebo v diagnostickém ústavu. Nejde o to, aby zřizování všech ústavů přešlo pod jedno ministerstvo, ale aby se propojily informační toky.

Měla by centrální síť usnadnit i systém osvojování dětí?

Určitě. A navíc ta dosavadní roztříštěnost umožňuje problematickým rodinám unikat velkými oky v nedokonalé síti. Zřetelné je to v kuřimské kauze Mauerových. To, že spadali pod různé sociální úřady a oslovovali odbory na několika městských úřadech, svým způsobem nahrávalo jejich závadnému chování.

Autor: Lenka Nejezchlebová

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 19.6.2007

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 12:56.