Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2007 » Červen:

Jiří Sezemský: Bobošíková se mýlí (Metro)

Tento krok, kdy byla jeho výše navázána na 40 procent průměrné mzdy, je bohužel mimo možnosti i mnohem vyspělejších ekonomik, než je ta naše. Pokud chceme snížit neúměrné zadlužování země, musíme se chovat zodpovědně. Proto ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas navrhuje vícerychlostní čerpání rodičovského příspěvku v délce dva, tři nebo čtyři roky. Paní Bobošíková jistě ví, že mateřská dovolená je u nás nejdelší v Evropě.

Zároveň je nutné zdůraznit, že korekce sociálního systému jsou kompenzovány výrazným zvýšením daňových slev na děti. Rodiče dnes mají mnohem více individuálních motivací při zakládání rodiny, než jen pouhé nastavení výše sociálních dávek. I ty budou u nás patřit k nejštědřejším v Evropě a budou stále vyšší než koncem roku 2006.

Systém vzájemné rodičovské výpomoci je velmi rozšířený například v Německu, Rakousku, Švýcarsku nebo Francii. Ve Francii je 18 procent dětí do tří let věku hlídáno prostřednictvím licencovaných pečovatelek, které o tyto děti pečují ve své domácnosti s podporou státu.

Jiří Sezemský, vedoucí oddělení styků s veřejností MPSV

Autor: oddělení styků s veřejností
Poslední aktualizace: 18.6.2007

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 05:31.