Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2007 » Červen:

Kristýna Kotalová: Co se skrývá v komoře (LN)

Video obsahující reálné záběry týraného dítěte bylo zveřejněno mnoha médii. Otázka týrání tak pronikla do povědomí televizních diváků a otřásla jimi. Důležitý úkol, zvýšení povědomí veřejnosti, tak byl splněn. Abychom měli jistotu, že nikdo nezapomene, mohli jsme záběry sledovat mnohokrát po sobě a pro speciálně zaměřené jedince bylo video zpracováno i do podoby pornografických stránek.

Týrání osmiletého chlapce z Brna rozpoutalo diskuzi široké veřejnosti. Mnoho odborníků prokázalo nevídané schopnosti diagnostikou záhadné dívky na vzdálenost stovek kilometrů, jiní vyvíjeli odvážná schémata příběhu a jeho konce. Odkrývání nových, zcela odlišných informací nikoho nezaskočilo, šikovně se daly zakomponovat do té které verze vysvětlení.

Začali jsme hledat viníka. Mohou za to sociální pracovnice, policie, Klokánek, nebo soud? Pořád ještě nevíme, na koho hodit kámen. Ještěže máme všudypřítomný Systém, na který lze svést všechno. Je jasné, že musíme předcházet zbytečným chybám, ale co když selže několik jednotlivců, možná dokonce z vlastní vůle? Můžeme vybudovat systém na principu Velkého bratra, kdy budeme sledovat děti na každém kroku.

Co nám příběh malého chlapce O. přinesl? Budeme se více a lépe dívat kolem sebe nebo budeme toužit spíše po skandálních odhaleních a pikantních detailech?

Obrovský podíl případů krutého zacházení s dětmi se ale nikdy nepodaří odhalit. Vyrůstají tak dospělí, kteří si s sebou nesou tajemství, často velmi těžké. Možná by to tak ale nemuselo být, kdybychom se nebáli otevírat komory, ty vlastní i ty cizí.

KRISTÝNA KOTALOVÁ, vedoucí oddělení sociálně právní ochrany dětí MPSV

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 14.6.2007

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 02:27.