Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2007 » Květen:

Petr Nečas: Radil jsem se s manželkou (MfD)

Proč se mají rodiče malých dětí dopředu rozhodovat, dokdy zůstanou doma, když to záleží na řadě okolností, které neznají?

Chceme jim nabídnout větší možnost výběru. A někdy prostě s větší možností volby jde i větší odpovědnost za důsledky rozhodnutí. Zvažovali jsme různé možnosti, že by se to rozhodnutí dalo při změně rodinných okolností změnit, jenže se ukázalo, že by to bylo administrativně tak náročné, že to není možné.

Za dva roky se však situace rodiny může dramaticky změnit.

Ale to je přeci i dnes. I při čtyřletém pobírání rodičovského příspěvku s jednou částkou také nevědí, jestli se náhodou do těch čtyř let nerozvedou, jestli nepřijdou o práci. Nikdo si přece ani omylem nemohl myslet, že tato ekonomika má na to, aby tady platila rodičům na mateřské čtyři roky sedm a půl tisíce měsíčně. Tenhle předvolební dáreček přece nemohl v reálném životě fungovat. To by neutáhl ani ropný sultanát Brunej.

Sám jste otcem čtyř dětí: v kolika letech šly vaše děti do školky?

Dva nejstarší synové vůbec do školky nechodili a z mladších holčiček šly jedna ve čtyřech a druhá ve třech letech. Řešili jsme to individuálně, podle představ dětí a našich konkrétních rodinných okolností.

Právě o to jde. Každé dítě je jiné. Matky na mateřské, s nimiž jsem mluvila, upozorňují na individualitu dětí a váš návrh kritizují.

Ano. Proto jsme zachovali i tu čtyřletou možnost rodičovské, přestože ostatní koaliční strany chtěly rodičovskou zkrátit na tři roky.

Radila vám s přípravou změn vaše manželka?

Ano.

A souhlasí s tím vším?

To neříkám.

Co budou dělat rodiče, kteří se předem zavážou, že nastoupí do práce, a pak neseženou místo ve školce?

Chceme rozšířit spektrum služeb pro rodiče dětí o hlídání nerodičovskou osobou. Stát dnes nemá možnost dělat to přes mateřské školky, protože ty patří obcím. Chceme proto rozšířit možnosti hlídání dětí o další služby. Nemyslím tím jen to, že by si lidé odečítali ze základu daně poplatky za chůvy, které jsou drahé. Připravujeme další varianty.

Jaké to jsou?

Bude to institut, kterému pracovně říkáme "akreditovaný poskytovatel vzájemné rodičovské výpomoci". Bude to rodič, který sám doma pečuje o vlastní dítě do šesti let a vedle toho se formou přivýdělku stará o děti ze sousedství. Bude tam řečeno, kolik smí za dítě vybírat a kolik těch dětí nanejvýš může mít. Bude muset mít akreditaci od sociálního odboru, aby tam byla možnost kontroly. Zvažujeme, že by ten limit byl pět tisíc korun měsíčně za dítě. Takový rodič by mohl hlídat maximálně pět dětí včetně svého. Za to nebude muset z přivýdělku platit zdravotní a sociální pojištění.

Autor: Jana Blažková

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 14.6.2007

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 08:21.