Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Noviny Práce a sociální politika » Dobrý tip:

Jak žádat o grantový projekt

Na startu

Získat grant není nemožné, ale všechny začátky jsou těžké. Na startu běhu přes překážky „potřebovali bychom grant“ však nestojíte sami. Zde vám předkládáme několik základních rad, jak začít. Chce to vizi a plán, jak ji uskutečnit. Máte nápad? My know-how. Začít byste měli pečlivým sběrem informací o problematice, jíž se hodláte věnovat. Ujistíte se tak, že vše děláte dobře. Vymyslíte argumenty, proč je třeba podpořit právě vaši vizi. Napadne vás dobrý název. (Nejen polévka je totiž grunt, ale i jméno.) Projekt má být dlouhodobější, takže v názvu netvrďte, že se snažíte o koupi nových mikroskopů, ale o vytvoření biologické laboratoře. Jméno musí zaujmout – ať už svou poetičností nebo konkrétností.

Kde získat peníze

Kdo vám může pomoci? Různé nadace, správní orgány, Evropská unie, ambasády, zahraniční kulturní instituty, soukromí nebo individuální dárci. Projekt má tím větší šanci na úspěch, čím více má dárců. Nejen peněžní pomoc je hodna ocenění. Dobrovolnická troška do mlýna naznačuje, že vaše vize nadchla, že je kvůli ní někdo ochoten pracovat i zadarmo. Účast známé a uznávané osoby, která vám poskytne záštitu, vylepšuje celkový obraz. A protože žijeme v jednadvacátém století, nesmí u vašeho projektu chybět média. Nezapomínejte na ně, publicita je důležitá. Může vám pomoci při žádostech o další granty, kdy se ohlasy z médií přikládají k žádosti.

ilustrační foto

Máte vizi, plán, informace, název a představu, kdo by vám mohl teoreticky dát peníze (v ideálním případě i dav dobrovolníků a záštitu nejméně Karla Gotta). Co dál? Hledání neskončilo. Práce s internetem a hledání peněz jsou velcí kamarádi. Na stránkách všech těch, kteří rozdávají peníze, najdete vyhlášení a výzvy. Z nich se dozvíte, na jaké projekty chtějí poskytnout prostředky a dokdy jim musíte poslat svou žádost (kdy je tzv. deadline). Prosím soustřeďte se, přijde výčet základních stránek a periodik, která mohou být pro toto hledání zcela zásadní: http://nno.ecn.cz, http://www.neziskovky.cz, http://www.mujnet.cz, časopis Grantis, Respekt nebo Mladá fronta DNES. Samozřejmě další časopisy z vašeho oboru. „Jestli se firma věnuje sponzoringu, je tato informace většinou schovaná v sekci O nás,“ upozorňovala lektorka. Postupme dál. Jak vybrat z davu těch, kteří nabízejí peníze, organizaci, jež by je nejspíš dala nám? Její zveřejněné cíle by se měly shodovat s těmi našimi. Nežádejte ekologicky zaměřenou nadaci o peníze na projekt o holocaustu. Prohlédněte si projekty, které už organizace podpořila. Důležitou informací je nejen téma, ale i částka, kterou obvykle přispívá.

Jak o peníze zažádat

Máme vybrány subjekty, které oslovíme a požádáme o peníze. Jak na to? Obvykle chtějí vyplnit formulář. Nenechte se odradit. Nejde o zbytečný stoh papírů. Je to jen několik listů, za které dostanete částku v hodnotě tisíců. V nich můžete stručně a jasně popsat problém a navrhnout jeho řešení, sepsat si rozpočet (kdo už nám dal a kdo snad ještě dá), předložit svou úžasnou vizi a zavázat se, že vše dotáhnete do konce. Vždy své cíle i název formulujte tak, aby zaujaly jednu danou organizaci. Ušijte jí žádost na míru. Vaše idea pro ni musí být to pravé ořechové. Neleňte a sepište tedy více žádostí, ne jednu, kterou nakopírujete. Vyvarujte se omáček, na ty není nikdo zvědavý. (Myslíme slovní omáčky.) Přiložte všechny povinné přílohy tak, jak jsou vypsány, se všemi potvrzeními, i když vám připadají zbytečná. Kdyby chyběla, mohl by to být důvod k vyloučení vaší žádosti. Přikládejte i cokoli, co vám může pomoci (fotografii atria, které chcete renovovat, a návrh, jak by mohlo vypadat).

Než žádost pošlete, je dobré nechat ji přečíst někoho dalšího. Čemu nerozumí? Co je příliš podrobné? Na co jste zapomněli?

V cíli

Poslali jste žádost, ale nikdo se vám neozval? Telefonujte: „Nedávno jsme vám poslali žádost o grant, došla v pořádku? Měli jste již čas se jí zabývat?“ Zkuste si domluvit i osobní schůzku, vystoupíte z anonymní řady žadatelů, budete mít tvář a možnost přesvědčit (neobtěžujte nikoho detaily, buďte konkrétní, ale struční). „Nejsme někdo, kdo žebrá. My nabízíme.“ Po schůzce nezapomeňte mailem poděkovat, že si na vás našli čas.

Pokud grant dostanete, ještě než otevřete šampaňské, podepište smlouvu, kterou vám nadace předloží. Vaše žádost bude její součástí, takže vše, co jste naslibovali, musíte splnit. Stejnou pozornost, kterou jste věnovali žádosti, byste měli věnovat i vyúčtování. Krabice s účty, „tady to máte“, vás odsoudí k jedinému: už vám nikdo nic nedá.

Markéta Fingerová
Centrum inovativního vzdělávání

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 14.5.2007

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 16.10. 2018 000 05:12.