Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Noviny Práce a sociální politika » Sociální dávky:

Dávky jako droga

Ministr Petr Nečas proto připravuje několik zásadních změn. Některé podrobnosti přinášíme v tomto vydání. Je jasné, že dávky budou adresnější než dosud, ale především se změní nastavení systému tak, aby se lidem vyplácelo pracovat. Jinými slovy: nezaměstnaný, který jde na rekvalifikační kurz nebo práci skutečně aktivně hledá, bude zvýhodněn prostě za to, že je aktivní. V případě, že leží doma a nic pro změnu své situace nedělá, dostane rozhodně méně.

Dosud bylo, bohužel, zneužívání dávek beztrestné. Pouze v případě, že byl podvodník přistižen, musel dávku vrátit. A to je málo. Nový systém počítá i se zavedením trestů za zneužívání dávek, hlavně formou pokut. Ostatně s pokutami počítá i zákon o nemocenském pojištění, který začne platit v lednu 2008.

První část reformy jsme představili minulý měsíc a nyní se připravuje její druhá etapa, která těsněji propojí trh práce se sociálním systémem. Jsou to opatření sice málo populární, ale nutná. Při jejich hodnocení bychom si měli připomenout, že sociální výdaje mezi lety 1999 a 2006 rostly v průměru o 18,5 miliardy ročně. Vloni se však zvýšily o 70 miliard korun. Je tedy zřejmé, že jen větší přísností získáme úspory a snížíme obrovskou zadluženost, do níž dostaly Českou republiku předchozí vlády sociálních demokratů.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 14.5.2007

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.3. 2019 000 21:35.