Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2007 » Duben:

Petr Nečas: Zřídíme speciální úřad (MfD)

Proč existují případy, kdy je nařízen dohled v rodině, ale úředníkům nikdo neotevře, kontrolu neprovedou a další termín nařídí až za několik dní. A mezitím je dítě týráno.

Takový dohled těžko může dítě ochránit. Problém je v tom, že my tyto orgány neřídíme, nemůžeme je kontrolovat ani úkolovat. To je v kompetenci krajů. Na druhou stranu profesionální sociální pracovník by měl kontrolu zopakovat třeba ten samý den. A pokud se to nezdaří, vyvolat poplach. I proto chceme zřídit specializovaný státní úřad řízený závaznými nařízeními, s jasnou kontrolou a provázaností po celém území republiky.

Po takovém úřadu volají i organizace, které se ochranou dětí zabývají. Kdy by mohl začít fungovat?

Chceme, aby začal pracovat od prvního ledna 2009.

Nejohroženější jsou už jednou týrané děti, jsou alespoň ony pečlivěji monitorovány?

I to by měl změnit takzvaný individuální plán ochrany dítěte. V něm bude pevně stanoven postup orgánů sociální péče u konkrétního dítěte. Hlavně by měl propojit všechny složky, které jsou v jeho okolí - lékaře, učitele, ale i sousedy. Chceme, aby se naučili spolu komunikovat.

Víte o projektu odhalování týraných dětí podle dat zdravotních pojišťoven, které navrhoval Fond ohrožených dětí?

Je to dobrý nápad. Zatím ho však zdravotní pojišťovny odmítají, neboť na to prý nemají zákon. Osobně si myslím, že ho není potřeba. Budeme proto hledat cestu, jak náš projekt zrealizovat.

(Autor: Jana Bartošová)

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 7.5.2007

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 02:21.