Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2007 » Duben:

Petr Nečas: Rychle dodám další reformu (HN)

Premiér už minulý týden řekl, že vládě se nepodaří slib z programového prohlášení - sociální výdaje podle něj nejde snížit pod polovinu rozpočtu. Proč?

Vláda si dala tři cíle. Snížit schodky rozpočtu, snížit celkové daňové zatížení a dostat sociální výdaje pod polovinu rozpočtu. Já ty cíle vnímám přesně v tomto pořadí.

Ale slíbili jste to, sociální výdaje berou v rozpočtu peníze na investice, na vzdělání. Na věci, bez nichž prostě neudržíme krok s bohatšími zeměmi. Proč se ten cíl nedá splnit?

V sociálním systému je obrovská setrvačnost. Ty dávky se automaticky stále zvyšují.

Vy ale teď navrhujete zmrazení všech dávek s výjimkou penzí.

To vždy trvá nějakou dobu, než se vám to v rozpočtu projeví. Příkladem je rodičovský příspěvek, který teď v reformním balíku měníme. Dáme lidem možnost vybrat si ze tří rychlostí mateřské - mohou doma zůstat dva až čtyři roky. To státu peníze ušetří. Jenže nemůžeme úplně změnit pravidla pro rodiče, kteří už příspěvek získali podle současných pravidel. Nemůžeme je vystavit takové nejistotě. Úspory stát získá až časem.

V balíku nejsou sociální zákony, které zvyšují motivaci k práci. Kdy je předložíte?

Co nejdřív. Teď se musely udělat první kroky, které zachrání rozpočet na příští rok. Tyto zákony pak budu do vlády a parlamentu předkládat postupně. Chci, aby co nejvíc z nich platilo už od příštího roku. Na rozdíl od jiných ministrů si bohužel na přípravu zákonů nemůžu najmout firmu. V sociální oblasti vám zákon nikdo nepřipraví.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 7.5.2007

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 04:23.