Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2007 » Duben:

Petr Nečas: Místo dávek daňové slevy (LN)

Chcete, aby ubylo rodin pobírajících přídavky na děti. Máte představu, jak se díky reformám změní počet domácností, které na dětské přídavky dosáhnou?

Dnes bere přídavky na děti 73 procent rodin a my počítáme, že to klesne na 43 procent. Bude to ale více než kompenzováno daňovými úlevami. Přesunujeme důraz od sociálních dávek na daňové slevy.

Dáváte rodičům na výběr, jak dlouho budou chtít zůstat na rodičovské dovolené. Co když ale rodič nastoupí na rodičovskou na dobu do dvou let věku dítěte, bude brát ty nejvyšší dávky, a pak si to rozmyslí, To bude muset ty peníze vracet?

Budou se moci rozhodnout po mateřské a budou na to mít dostatek času - do 18 měsíců věku dítěte. Když se rozhodnou, pak za to rozhodnutí přebírají plnou odpovědnost a to rozhodnutí je nezměnitelné. Navíc to rozhodnutí je vázáno na nejmladší dítě v rodině.

Přechodné období ale znevýhodňuje rodiče, jejichž dítě bude v době startu změn mezi třemi a čtyřmi lety. Těm totiž chcete rodičovskou srazit o polovinu...

Tak zatím těch 7,5 tisíce pobírají dva měsíce - platí to teprve od ledna. I tak nebude celková částka nižší než ta, se kterou počítali v době, kdy nastupovali na rodičovskou.

Ale nyní berou rodičovskou 7,5 tisíce korun a příští rok jim chcete dát jen 3,8 tisíce. Nebojíte se, že pokud by se takový rodič obrátil na soud, že by uspěl?

To není nároková dávka. Navíc ten krok, který byl před volbami učiněn - zvýšení rodičovské na 7,5 tisíce - byl zcela mimo realitu.

Pokud jde o nemocenskou, práce neschopní přijdou o první tři dny dávek. Nehrozí podle vás, že lidé budou nemoc přecházet?

Neplacení nemocenské je zavedeno ve dvanácti z patnácti starých zemí Evropské unie a nikde se nepotvrdilo, že by to mělo dopad, o kterém mluvíte.

Kolik budou činit úspory pro příští rok plynoucí ze změn v dávkách státní sociální podpory a nemocenské?

Dohromady to do bilance z hlediska příjmu a výdajů přinese částku pětadvacet miliard korun.

Z daňových změn mimo jiné vyplývá, že chcete daňově zvýhodnit důchodce. To je chcete motivovat, aby pracovali?

Samozřejmě chceme povzbuzovat jejich výdělečnou aktivitu.

Máte představu o tom, kolik důchodců v ČR si přivydělává?

Přiznám se, že tohle číslo mi vypadlo.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 7.5.2007

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 16:58.