Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás:

Ostatní články - Archiv

Obsah položky Ostatní články - Archiv:

 • Nezaměstnanost v srpnu klesla na čtyři procenta (Právo)
  ilustrační foto Nezaměstnanost ke konci prázdnin začala po červencovém výkyvu opět klesat. Podíl nezaměstnaných se v srpnu meziměsíčně snížil o desetinu procentního bodu na 4,0 procenta. Práci nyní v Česku hledá 296 826 lidí, což je nejméně od června 1998. Oznámil to Úřad práce ČR.

  Právo, 9. 9. 2017
 • O malé jesle pro čtyři děti je zájem. Marksová chce podpořit vznik dalších (HN)
  ilustrační fotoDo mikrojeslí Milísek v jihočeském Milevsku je zapsaných sedm dětí. Najednou však mohou přijít jen čtyři, rodiče se proto na začátku každého měsíce dělí o místa pomocí tabulky. V Česku od letošního ledna postupně vznikly celkem 68 mikrojesle, mezi které ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) rozdělila přes 133 milionů korun z evropských fondů. Na všechny se ale nedostalo, zájemců bylo skoro dvakrát tolik.

  Hospodářské noviny, 11. 9. 2017
 • Kojenecké ústavy polykají peníze, které můžeme dát dětem daleko spravedlivěji, zní z ministerstva (rozhlas.cz)
  ilustrační foto Od roku 2014 nebudou děti do 3 let umisťovány do ústavní péče. To řekl před sedmi lety ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Dnes ale jen s výjimkou Zlínského kraje stále posíláme nezaopatřené děti do kojeneckých ústavů a vláda nedávno zamítla další pokus ministryně Michaely Marksové situaci změnit. „Žádný logický důvod pro existenci kojeneckých ústavů není,“ uvedla v pořadu Pro a proti poradkyně ministryně práce a sociálních věcí Klára Laurenčíková.

  rozhlas.cz, 4. 9. 2017
 • Na péči o nemocného příbuzného dostanete až tři měsíce placeného volna. Novinku už podepsal Zeman (aktualne.cz)
  ilustrační foto Lidé, kteří se musí postarat o své blízké s vážnou nemocí či po těžkém úrazu, získají nárok na placené ošetřovatelské volno. Počítá s tím novela, kterou podepsal prezident Miloš Zeman.

  aktualne.cz, 4. 9. 2017
 • Kraje dostanou 822 milionů na platy v sociálních službách, jak žádaly (CT24.cz)
  ilustrační foto Kraje dostanou od ministerstva práce 822 milionů korun na dorovnání výdajů na růst výdělků v sociálních službách, které požadovaly. Peníze z rezervy úřadů práce by měly mít na účtech v říjnu. Novinářům to po jednání se šéfkou Asociace krajů Janou Vildumetzovou (ANO) řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).

  CT24.cz, 1. 9. 2017
 • O příspěvek na dojíždění za prací požádaly za první rok čtyři tisíce lidí (CT24.cz)
  ilustrační foto Nezaměstnanost v Česku mírně roste, stále je ovšem nejnižší v celé Evropské unii a na trhu práce dlouhodobě chybějí lidé. Jedním z nástrojů, který má zaměstnavatelům pomoci v hledání pracovníků, jsou příspěvky na dojíždění a také na přestěhování za prací. Zavedeny byly před rokem, zatím o ně zažádaly více než čtyři tisíce lidí.

  CT24.cz, 2. 9. 2017
 • Dětské skupiny zažívají boom. Zakládají si je klasické školky, firmy a úřady (Hospodářské noviny)
  ilustrační fotoPočet dětských skupin, které jsou alternativou ke klasickým školkám, se oproti loňsku zdvojnásobil. V 370 skupinách je nyní k dispozici celkem 4600 míst. Za boomem stojí hlavně štědrá podpora z Evropské unie, která chce ženám pomoci vracet se dříve do práce. Některé matky dnes zůstávají doma déle, než potřebují, protože se jim nedaří umístit dítě do přetížených školek.

  Hospodářské noviny, 30. 8. 2017
 • Obědy zdarma zlepšily školní docházku (Mladá fronta Dnes)
  ilustrační foto Dotované obědy významně ovlivňují nejenom školní docházku, ale i úspěch dětí z chudých rodin. Zlepšení docházky pozoruje více než polovina ředitelů mateřských škol, lepší výsledky udává čtyřicet procent oslovených. Stravování ve školních jídelnách má navíc pozitivní vliv na začlenění dítěte do kolektivu. Ukázala to analýza, kterou pro Nadaci OSF vypracovala agentura Median.

  Mladá fronta Dnes, 30. 8. 2017
 • (Soubor typu .pdf)Neférově nízké platy žen povyrostou. Snad (Hradecký deník)
  ilustrační foto Všechno špatné je pro něco dobré. Fakt, že firmy nyní kvůli velmi nízké nezaměstnanosti horko těžko shánějí pracovníky, může vést k tomu, že se konečně začne snižovat rozdíl v platech mužů a žen. "Nynější situace na pracovním trhu k tomu opravdu může přispět," říká ekonom David Navrátil z České spořitelny. "Nedat ženám víc, když je můžu přetáhnout třeba od konkurence, by bylo neracionální," přidává se Vladimír Pikora z Next Finance. Hradecký deník, 28. 8. 2017
 • (Soubor typu .pdf)Rodičům v kraji pomáhají mikrojesle
  ilustrační fotoRodičům nejmenších dětí z Bohumína, Ostravy a Bruntálu pomáhají od léta nové mikrojesle. V provozu jsou pět dnů v týdnu a starají se zde o děti ve věku od šesti měsíců do čtyř let. Služba je zdarma, protože zařízení získala na provoz mikrojeslí státní dotaci.

  Právo, 26. 8. 2017
 • (Soubor typu .pdf)Výchova kojenců v Čechách (Respekt)
  ilustrační fotoAž jednou budeme dalším generacím vysvětlovat, co se odehrálo minulý týden na vládě, zřejmě nám nebudou rozumět. Ministři hlasovali o tom, zda kojenci patří do ústavu, nebo do rodiny. A rozhodli se pro ústav.

  Respekt, 28. 8. 2017
 • (Soubor typu .pdf)Rozhovor s Rudolfem Hahnem: Lidé musejí mít odvahu. Anonymitu chráníme (DenikReferendum.cz)
  ilustrační fotoGenerální inspektor Státního úřadu inspekce práce Rudolf Hahn stojí v čele instituce od jejího založení v roce 2006. Hovořili jsme s ním o pracovních úrazech, nerovném odměňování mužů i žen nebo švarcsystému.

  DenikReferendum.cz, 24. 8. 2017
 • (Soubor typu .pdf)Kojenecké ústavy přežijí přes tlak Unie i neziskovek (Právo)
  ilustrační fotoMalé děti z nefunkčních rodin se budou dál umisťovat do kojeneckých ústavů. Vláda tento týden neschválila záměr právní úpravy sjednocení péče o ohrožené děti pod jeden resort, která počítala i s tím, že by se ztížilo umisťování malých dětí do ústavní péče. Záměr předkládalo ministerstvo práce a sociálních věcí.

  Právo, 24. 8. 2017
 • (Soubor typu .pdf)Restartujeme pohraničí (Faktor S)
  ilustrační fotoVláda pošle do Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje 42 miliard korun. Mají pomoci uklidit a přinést prosperitu. „Jen postavit dálnice nestačí, restrukturalizace musí být komplexní,“ říká Gabriela Nekolová, vládní zmocněnkyně, která za programem Restart stojít.

  Faktor S, 24. 8. 2017
 • (Soubor typu .pdf)Stovky dětí nemají na teplé jídlo (Liberecký deník)
  ilustrační fotoJen v letošním roce přispěl kraj na školní obědy téměř tisícovce dětí. Už potřetí se zapojil do projektu potravinové pomoci dětí ze sociálně slabších rodin ministerstva práce a sociálních věcí.

  Liberecký deník, 24. 8. 2017
 • Češi na nemocenské podvádí. 1800 už jich letos přišlo o dávky (Mesec.cz)
  ilustrační foto Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) provedly letos za první půlrok skoro 79 tisíc kontrol dodržování režimu dočasně práceneschopných. Zkontrolovaly tak každého dvanáctého pacienta "na neschopence".

  Mesec.cz, 18. 8. 2017
 • Slováci mají vyšší minimální mzdu než Češi. Chystají další zvýšení (e15.cz)
  ilustrační fotoSlovensko připravuje jedno z největších zvýšení minimální mzdy za poslední roky, a to o více než deset procent. Počítá s tím ministerstvo sociálních věcí, definitivně o tom rozhodne vláda. Zástupci odborů a zaměstnavatelů se dříve v tomto týdnu na úpravě nejnižšího výdělku nedohodli.

  e15.cz, 18. 8. 2017
 • Milevsku mají mikrojesle pro děti od půl roku, jako první v kraji se účastní pilotního projektu
  ilustrační fotoMaminkám na mateřské dovolené pomáhají mikrojesle, které fungují od července v milevském Centru pro mladé rodiny Milísek. Mají kapacitu jen čtyř dětí, a to už od věku šesti měsíců až po čtyřleté. Rodiče tu navíc neplatí školné.

  Jindřichohradecký deník, 18. 8. 2017
 • Zdravotně postižení se lépe dostanou k pomůckám. Zvýší se i příspěvek na mobilitu
  ilustrační fotoLidé se zdravotním postižením by měli mít lepší přístup k takzvaným zvláštním pomůckám. Senát schválil novelu, která zmírní podmínky pro poskytování příslušných dávek. Zvýší se také příspěvek na mobilitu. Novelu nyní musí podepsat prezident. Účinná by mohla být od příštího roku.

  CT24.cz, 17. 8. 2017
 • Lidé dostanou placené volno na péči o blízké
  ilustrační fotoPokud zaměstnancům v Česku vážně onemocní například babička, budou mít nárok až na 90 dnů placeného volna. Firmy proti jejich uvolnění nebudou moct téměř nic dělat a budou muset vyřešit, jak pracovníka nahradit. Návrh novely ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které se podobným modelem inspirovalo v Rakousku, včera schválil Senát. Zákon začne platit devět měsíců po podpisu prezidenta.

  Hospodářské noviny, 17. 8. 2017
 • Ministryně Marksová o zvýšení minimální mzdy
  ilustrační fotoMinistryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová chce vládní kolegy z KDU-ČSL přesvědčit, aby podpořili její návrh na zvýšení minimální mzdy. Ta by podle jejich představ měla od ledna stoupnout o 1200 korun, na 12 200. Lidovci zatím spolu s ministry za hnutí ANO navrhují růst o 200 korun nižší. Dalším volebním obdobím by podle ČSSD měla minimální mzda postupně vzrůst až na 16 tisíc korun hrubého.

  ČT 1, 16. 8. 2017
 • Nové mikrojesle
  ilustrační fotoVe Zlíně začaly fungovat historicky první mikrojesle. Chůvy v nich hlídají skupinu maximálně 4 dětí od 6 měsíců věku do 4 let. Za první 2 týdny provozu je o službu ve Zlíně velký zájem.

  ČT 1, 16. 8. 2017
 • Blíží se revoluce v neschopenkách. Místo papíru do práce pošlete jen zprávu
  ilustrační fotoZjednodušené vyplňování údajů, rychlejší vyplácení nemocenské i konec složité administrativy. Novinka v podobě elektronických neschopenek by podle současných představ ministerstva práce a sociálních věcí měla řadu zjednodušení. Jejich zavedení bylo definitivně schváleno a v lékařských ordinacích se objeví už od ledna 2019. Systém by měl stát desítky milionů korun.

  Blesk.cz, 15. 8. 2017
 • Příspěvek na přestěhování za prací už dostalo přes 50 lidí. Roste i zájem o pomoc s dojížděním (aktualne.cz)
  ilustrační fotoPříspěvek na přestěhování se za prací dostalo od státu už 51 lidí. Ostatní žádosti zatím úřady práce posuzují. Zájem mělo 137 lidí, nejvíce v Moravskoslezském (37 žádostí), Olomouckém (29), Zlínském a Jihomoravském (shodně 11) kraji. Informovala o tom mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

  aktualne.cz, 8. 8. 2017
 • Novela zákona přináší zásadní změny. Pomůže agenturním zaměstnancům (denik.cz)
  ilustrační fotoNovela zákona, která vešla v účinnost 29. Července, přináší výrazné změny týkající se agenturního zaměstnávání. Nově zavádí například kauce, kterou budou muset agentury práce složit. Dále ruší možnost přivydělat si v rámci nekolidujícího zaměstnávání na dohodu o provedení práce a přináší změny i v oblasti plnění povinného podílu zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

  denik.cz, 2. 8. 2017
 • Balíčky potravin i hygieny pomáhají stovkám lidí (Benešovský deník)
  ilustrační fotoJak výraznou pomoc pro některé rodiny představují balíčky potravin a také hygienických prostředků distribuované Farní charitou Benešov, si lidé, kteří se nikdy nedostali do hmotné nouze, těžko představí. Vědí to ale dobře ženy, které se jako dobrovolnice do činnosti charity zapojují.

  Benešovský deník, 2. 8. 2017
 • Česká nezaměstnanost je nejnižší v Evropě. Svůj náskok ještě zvýšila (denik.cz)
  ilustrační fotoČeská nezaměstnanost se i v červnu udržela na rekordně nízkých 2,9 procentech. Lidí bez práce je však méně v celé Evropě. Náskok Česka vůči nejbližším pronásledovatelům se přesto zvyšuje.

  denik.cz, 31. 7. 2017
 • Na dlouhodobé ošetřovné dosáhne strýc i družka (Šumperský a Jesenický deník)
  ilustrační fotoNová nemocenská dávka pro rodiny v nouzi nese název dlouhodobé ošetřovné a minulý týden ji schválili poslanci. První žadatelé by ji mohli získat už od poloviny příštího roku. Pomoci má při krizových situacích, kdy je nutné nepřetržitě pečovat o člena rodiny. Týká se však pouze zaměstnanců.

  Šumperský a Jesenický deník, 28. 7. 2017
 • Schváleno. Lékaři začnou vydávat elektronické neschopenky (Pražský deník)
  ilustrační foto Místo papíru se za rok a půl začne z ordinací posílat hlášení přes internet. Firmy online uvidí, že zaměstnanec je nemocný.

  Pražský deník, 27. 7. 2017
 • 314 skupin se 4000 místy. V Česku roste zájem o dětské skupiny, ministerstvo připravuje nové dotace (zpravy.rozhlas.cz)
  ilustrační foto V Česku dál roste počet takzvaných dětských skupin. Ministerstvo práce jich k 1. červenci evidovalo 314 s kapacitou 4000 míst. Resort plánuje, že v září vypíše další dotace pro provozovatele těchto zařízení. Firmy, úřady nebo třeba spolky po celé zemi si rozdělí 1,16 miliardy korun převážně z evropských peněz. Dětské skupiny jsou méně náročné na provoz než klasické školky.

  zpravy.rozhlas.cz, 22. 7. 2017
 • Při delší nemoci dostanete více peněz než dosud. S růstem dávek souhlasí i senátoři (aktualne.cz)
  ilustrační foto Dlouhodobě nemocní lidé zřejmě dostanou vyšší dávky z nemocenského pojištění než dosud. Změnu dnes schválili senátoři. Zákon, který nyní zamíří k podpisu prezidentovi, by měl platit od začátku příštího roku.

  aktualne.cz, 20. 7. 2017
 • Rozšíření pomoci lidem v nouzi (ČT 1)
  ilustrační foto Lidi v nouzi dostanou kromě jídla nově i nádobí nebo textil. Nabídku rozšířila druhá vlna potravinové a materiální pomoci ministerstva práce a sociálních věcí. Úřad do ní vložil stovky milionů korun, které získal z evropských fondů.

  ČT 1, 19. 7. 2017
 • Neférově nízké platy žen povyrostou. Snad (Brněnský deník)
  ilustrační fotoSedm tisíc korun měsíčně. O tolik si v průměru vydělají české ženy méně než zdejší muži. Vše špatné je pro něco dobré. Fakt, že firmy nyní kvůli velmi nízké nezaměstnanosti horko těžko shánějí pracovníky, může vést k tomu, že se konečně začne snižovat rozdíl v platech mužů a žen.

  Brněnský deník, 18. 7. 2017
 • Mikrojesle právě přijímají batolata (chrudimsky.denik.cz)
  ilustrační foto Skloubit zaměstnání a péči o malé dítě je pro rodiče velký problém. Těm, kteří chtějí mít pracovní a soukromý život zároveň, přináší nabídku první mikrojesle v Chrudimi. chrudimsky.

  denik.cz, 14. 7. 2017
 • Sněmovna schválila zavedení ošetřovatelského volna (CT24.cz)
  ilustrační foto Poslanecká sněmovna odsouhlasila zavedení placeného ošetřovatelského volna, během kterého by se lidé mohli až tři měsíce starat o své vážně nemocné příbuzné. Předlohu musí ještě posoudit Senát a schválit prezident.

  CT24.cz, 14. 7. 2017
 • Neschopenky pojedou on-line (Metro)
  ilustrační foto Neschopenky budou za rok a půl elektronické. Novinku, se kterou přišlo ministerstvo práce a sociálních věcí, včera schválil garanční výbor Senátu. Sami senátoři mají o elektronických neschopenkách jednat na schůzi, která začíná ve středu. "Dle reakcí předpokládám, že návrh podporu má," říká předkládající poslanec a lékař Jiří Běhounek.

  Metro, 13. 7. 2017
 • Nezaměstnaných je nejméně za 19 let (Právo)
  ilustrační foto Nezaměstnanost v Česku klesla v červnu už na čtyři procenta. Počet uchazečů o práci spadl pod hranici 300 tisíc lidí, a je tak nejnižší od června 1998. Včera o tom informoval Úřad práce ČR (ÚP).

  Právo, 13. 7. 2017
 • Přes 1000 nelegálních pracovníků odhalili letos kontroloři. Víc než polovina z nich byli cizinci (zpravy.rozhlas.cz)
  ilustrační foto Od začátku letošního roku kontroloři v Česku odhalili přes tisíc nelegálních pracovníků. Vyplývá to ze statistik Státního úřadu inspekce práce. Víc než polovina z lidí pracujících takzvaně na černo byli cizinci - nejvíc Ukrajinci.

  zpravy.rozhlas.cz, 7. 7. 2017
 • MPSV testuje mikrojesle (ČT 1)
  ilustrační foto K mateřským školám a dětským skupinám by za dva roky měly v Česku přibýt ještě mikrojesle, zařízení pro skupinu čtyř dětí ve věku od 0,5 roku do 4 let. Ministerstvo práce a sociálních věcí už jejich fungování od začátku roku testuje, v pilotním projektu placeném z evropských peněz, například v Praze na Jižním Městě.

  ČT 1, 30. 6. 2017
 • Projektu na vzdělávání zaměstnanců se daří (novinky.cz)
  ilustrační foto Celkem 18 602 žádostí dosud přijal úřad práce v rámci projektu "Podpora odborného vzdělávání zaměstnanců II" (POVEZ II), zaměstnavatelům již poskytl přes 454 miliónů korun. V součtu s předchozími projekty úřadu prošlo procesem odborného vzdělávání zatím 28 753 lidí, téměř třem tisícům z nich bylo více než 54 let.

  Novinky.cz, 30. 6. 2017
 • Ministerstvo zajistí školní obědy zdarma i pro děti na Vysočině (jihlavske-listy.cz)
  ilustrační foto Ministerstvo práce v příštím školním roce zajistí školní obědy téměř 10.000 dětí od tří do 15 let, jejichž rodiče nemají na zaplacení stravování. Pomoc mohou dostat děti z mateřských a základních škol i víceletých gymnázií, které přes čtvrt roku pobírají dávky.

  jihlavske-listy.cz, 28. 6. 2017
 • Peníze na platy v sociálních službách (ČT 1)
  ilustrační foto Z účtu ministerstva práce odešly do krajů peníze na vyšší platy pracovníků v sociálních službách. Oznámila to šéfka resortu Michaela Marksová.

  ČT 1, 28. 6. 2017
 • Platy žen a mužů srovná genderový software (Lidové noviny)
  ilustrační foto Že ženy berou v tuzemsku méně než muži, se řeší beze změny několik let. Pomoci zlomit tuto praxi má brzy švýcarský software. Do jeho pilotního testování se zapojilo 30 českých firem.

  Lidové noviny, 30. 6. 2017
 • Obědy zdarma až pro 10 tisíc chudých dětí (denik.cz)
  ilustrační fotoJiž třetím rokem pokračuje pomoc dětem, jejichž rodiče si nemohou dovolit platit obědy ve školních jídelnách. Do aktuální výzvy Ministerstva práce a sociálních věcí se přihlásilo osm krajů. Ve školním roce 2017/2018 bude mít bezplatné stravování zajištěno téměř deset tisíc dětí z nemajetných rodin.

  denik.cz, 27. 6. 2017
 • Ministerstvo práce podpoří duševně nemocné i domácí hospice (Zdravotnické noviny)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí (MPSV) oznámilo, že uvolní z Operačního programu zaměstnanost 100 milionů korun na podporu péče o duševně nemocné osoby a rozvoj domácí paliativní péče. Zájemci mohou žádat o podporu z fondu od 19. září do 30. října tohoto roku.

  Zdravotnické noviny, 26. 6. 2017
 • Seniorů je čím dál více, stát musí reagovat. Vláda zjišťuje, jak se plní akční plán (CT24.cz)
  ilustrační fotoMinistři projednají zprávu o plnění národního akčního plánu podporujícího pozitivní stárnutí. Dostanou také zprávu o činnosti Rady vlády pro seniory a stárnutí populace. Podle Jany Maláčové z ministerstva práce a sociálních věcí spěje Česko podobně jako celá Evropa k velké proměně, seniorů totiž přibývá a přibývat stále bude.

  CT24.cz, 26. 6. 2017
 • Pravidla agenturního zaměstnávání budou přísnější (e15.cz)
  ilustrační fotoPravidla agenturního zaměstnávání se zpřísní. Agentury budou muset zaplatit půlmilionovou kauci, pokud budou chtít nabízet své služby. Předpokládá to novela zákona o zaměstnanosti, kterou podepsal podle informací Hradu prezident Miloš Zeman. Norma také umožní postih skrytého zajišťování pracovníků.

  e15.cz, 23. 6. 2017
 • Senioři dostali novou kuchyni, jídelnu i zimní zahradu (Mladá fronta Dnes)
  ilustrační fotoZbrusu novou kuchyni, moderní jídelnu a vzdušnou zimní zahradu. Z takových novinek se mohou radovat klienti Domova pro seniory Skalka v Chebu. Kromě toho v objektu vyrostlo i osm nových pokojů pro lidi, kteří trpí stařeckou demencí. Projekt za přibližně 41 milionů korun je první etapou celkové rekonstrukce budovy.

  Mladá fronta Dnes, 24. 6. 2017
 • Některou z forem domácího násilí zažila třetina žen v ČR (plzen.cz)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí uvolnilo z Operačního programu zaměstnanost (OPZ) sto milionů korun na podporu péče o duševně nemocné osoby a na rozvoj domácí paliativní péče.

  plzen.cz, 21. 6. 2017
 • Zeman stvrdil zvýhodnění rodin s dětmi i rychlejší zvyšování důchodů (CT24.cz)
  ilustrační fotoDaňová sleva na první dítě se zvýší, nárok na dětské přídavky se rozšíří, rodiče vícerčat budou mít vyšší rodičovský příspěvek a možné bude také zrychleného čerpání příspěvku. Novela o státní sociální podpoře i několik dalších zákonů podepsal prezident Miloš Zeman.

  CT24.cz, 21. 6. 2017
 • Olomouc soutěží o titul obec přátelská seniorům (Radniční listy)
  ilustrační fotoMěsto usiluje o získání dalšího titulu. Tentokrát má ambici zvítězit v soutěži Obec přátelská seniorům. Po úspěchu v roce 2015, kdy Olomouc získala titul obec přátelská rodině, má nyní snahu uspět i v další kategorii soutěže vyhlašované Ministerstvem práce a sociálních věcí.

  Radniční listy, 19. 6. 2017
 • Dům pro seniory nabídne 50 pokojů (Sokolovský deník)
  ilustrační fotoDomov pro seniory a domov se zvláštním režimem v Sokolově už má hotov projekt a byla poslána žádost o dotaci. Celá tato aktivita byla také nově zanesena do strategického plánu města, kde doposud chyběla.

  Sokolovský deník, 21. 6. 2017
 • Chceme bydlet! Lidé demonstrovali za zákon o sociálním bydlení (praha.iDNES.cz)
  ilustrační fotoDesítky lidí zamířily v pondělí odpoledne z pražského Palackého náměstí před Úřad vlády, aby politikům vyslaly jasný vzkaz: chceme mít kde bydlet. Cílem demonstrantů bylo připomenout zákon o sociálním bydlení, který vláda řeší už čtyři roky.

  praha.iDNES.cz, 19. 6. 2017
 • Rychlejší čerpání "rodičáku" či zvýšení přídavku na dítě... Co dalšího nás díky novele čeká? (e15.cz)
  ilustrační fotoPřínosnou změnou je to, že rodičovský příspěvek bude možné vyčerpat rychleji. A vrátit se tak dříve do pracovního procesu. Dále se rodiče mohou těšit na zvýšení přídavků na dítě a rozšíření rodin, které na něj budou mít nárok. Konečně se navýší i daňová sleva na první dítě.

  e.15.cz, 19. 6. 2017
 • Nezaměstnanost byla v květnu na 4,1 procentech (e15.cz)
  ilustrační fotoV letošním květnu se nezaměstnanost vyšplhala na nejnižší květnovou hodnotu od roku 2008. Ke konci tohoto měsíce Úřad práce ČR evidoval 308 521 uchazečů o zaměstnání. Což je o 18 678 méně než v dubnu a o 86 268 méně než před rokem. Nezaměstnanost tedy byla na 4,1 procentech, v dubnu to bylo 4,4 procent a v květnu 2016 na 5,4 procent.

  e15.cz, 16. 6. 2017
 • Kuchyně v domově pro seniory bude stát 50 milionů korun (MF Dnes)
  ilustrační fotoRekonstrukce zastaralé jídelny a kuchyně Domova pro seniory U Kostelíčka bude stát město Pardubice kolem 50 milionů korun. Díky opravám se kapacita provozu zvýší o polovinu na 1500 jídel denně. Kuchyně zásobuje několik organizací ve městě.

  13. 6. 2017, MF Dnes
 • Objednejte si chytré svačinky ze sociálního podniku (Moravskoslezský deník)
  ilustrační fotoIrena, Marcela a Zdeňka by se základním vzděláním a mizivou kvalifikací o pořádnou práci sotva zavadily. Charita jim ji dala a v Muglinově se pomalu, ale jistě mění dokonce v odbornice na zdravou stravu!

  13. 6. 2017, Moravskoslezský deník
 • Vzniknou nové studijní obory (MF Dnes)
  ilustrační fotoRevoluci dovedností, vzdělávacího systému i vznik nových a zánik už neperspektivních profesí. To vše s sebou přináší éra digitalizace a robotizace. Pro zaměstnavatele i zaměstnance čtvrtý technický převrat znamená připravit se na budoucnost. A začít by se mělo v oblasti vzdělávání a rekvalifikace.

  13. 6. 2017, Mladá fronta Dnes
 • Penze se od příštího roku zvýší o 500 korun. Novelu schválil Senát (Euro.e15.cz)
  ilustrační fotoPenzistům se pravděpodobně budou valorizovat důchody více než dosud. Od příštího roku by se měly zvýšit zhruba o 500 korun, podle dosavadních pravidel by to bylo přibližně o 400 korun. Do starobního důchodu by se mělo odcházet v 65 letech věku, vláda ale bude moci tuto hranici podle okolností posouvat. Nyní v zákoně omezení není.

  Euro.e15.cz, 8. 6. 2017
 • Pracovní agentury budou platit půlmilionovou kauci. Práce na dohodu pro nezaměstnané končí (byznys.iHned.cz)
  ilustrační fotoKončí možnost oblíbené formy přivýdělku pro dlouhodobě nezaměstnané včetně žen na mateřské dovolené. Pokud se nechají zaměstnat na dohodu o provedení práce, budou vyřazeni z evidence uchazečů o zaměstnání. Jenom v průběhu dubna si v Česku takto přivydělávalo přibližně 42 tisíc lidí z celkových 327 199 uchazečů o zaměstnání.

  byznys.iHned.cz, 8. 6. 2017
 • Sleva na dani na první dítě vzroste, více peněz dostanou rodiče vícerčat (idnes.cz)
  ilustrační fotoSenátoři zvýšili slevu na dani na první dítě na 15 204 Kč ročně. Více rodin bude mít také nárok na přídavky na děti. Bude se týkat rodin s příjmy až do 2,7násobku životního minima, dosud byl limit na 2,4násobku. Příspěvek rodičům, kterým se narodí dvojčata či vícerčata, vzroste na 330 000 korun místo nynějších 220 000 korun.

  idnes.cz, 8. 6. 2017
 • Děti se mohou hlásit do výtvarné soutěže, která sbližuje se starými lidmi (taborsky.denik.cz)
  ilustrační foto Ještě bezmála měsíc mají děti na to, aby se zapojily do výtvarné soutěže Šťastné stáří očima dětí, kterou pořádá Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR ve spolupráci s ministerstvem práce i ministerstvem školství, Radou seniorů ČR a Svazem měst a obcí ČR. taborsky.denik.cz, 6. 6. 2017
 • Tři sta milionů pro družiny i školní kluby (DenikReferendum.cz)
  ilustrační fotoKapacity školních družin region od regionu se liší, ministerstvo práce ale uznává, že skloubit pracovní a rodinný život je pro mnohé rodiče složité. Podpoří proto vznik zařízení péče o děti třemi sty miliony.

  DenikReferendum.cz, 6. 6. 2017
 • Obědy do škol nakrmí děti z chudých rodin (Hradecký deník)
  ilustrační fotoDo projektu Obědy do škol, který pomáhá dětem z chudých rodin, se v hradeckém kraji přihlásilo 56 základních a mateřských škol.

  Hradecký deník, 6. 6. 2017
 • Kraj pomůže hladovým dětem (Českolipský deník)
  ilustrační fotoDvaašedesát škol z Libereckého kraje se od září zapojí do projektu potravinové pomoci. Liberecký kraj tento týden podal na Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR projektovou žádost.

  Českolipský deník, 5. 6. 2017
 • MPSV dá 300 milionů na nové školní kluby (NOVA)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí připravilo 300 milionů korun, aby vznikly nové školní kluby. Rodiče v nich budou moci nechat své děti po škole, než si je budou moci vyzvednout. Podle ministryně Marksové zavírají školní družiny příliš brzy.

  NOVA, 31. 5. 2017
 • Platy v sociálních službách vzrostou o čtvrtinu, polepší si i školníci a lidé v kultuře (CT24.cz)
  ilustrační fotoVýdělky v sociálních službách vzrostou od července o 23 procent. Pracovníci v kultuře či v nepedagogických profesích ve školství, například školníci, si přilepší o 9,4 procenta. Nařízení, které mění tarifní tabulky, schválila vláda. O 2000 korun měsíčně si polepší také zdravotní sestry, které pracují na směny u lůžek pacientů.

  CT24.cz, 31. 5. 2017
 • Spojení s úřadem usnadní neslyšícím Tichá linka (Nymburský deník)
  ilustrační fotoLidé se sluchovým postižením mohou v Mělníku, Mladé Boleslavi, Nymburce a dalších městech snadněji vyřizovat své záležitosti na úřadech práce. Komunikační bariéru pomáhá odstranit nová, zdarma poskytovaná služba Tichá linka, kterou provozuje obecně prospěšná společnost Tichý svět.

  Nymburský deník, 30. 5. 2017
 • Těstoviny i mýdlo. Hradec dostal peníze na nemajetné (Českobudějovický deník)
  ilustrační fotoStovky potřebných lidí v Jindřichově Hradci už využily podanou pomocnou ruku v podobě potravinové a materiální pomoci.

  Českobudějovický deník, 27. 5. 2017
 • Děti ze sociálně slabých rodin dostanou obědy zdarma (jihlavsky.denik.cz)
  ilustrační fotoRodinám s dětmi, které se ocitly v tíživé finanční situaci, podává Kraj Vysočina pomocnou ruku v podobě potravinové pomoci.

  jihlavsky.denik.cz, 25. 5. 2017
 • Město chce získat miliony pro seniory (Chebský deník)
  ilustrační fotoSenior expres, sebeobrana proti napadení na ulici, cvičení seniorů či tísňová tlačítka. To jsou jedny z několika projektů, které město Sokolov připravuje pro své dříve narozené občany. Nyní se díky těmto aktivitám přihlásilo město do soutěže Ministerstva práce a sociálních věcí a může vyhrát až 1,5 milionu.

  Chebský deník, 25. 5. 2017
 • Sedmdesát znojemských dětí se dostalo do projektu bezplatné stravy (Právo)
  ilustrační fotoBezmála sedm desítek znojemských dětí se dostalo do projektu bezplatné stravy. Tři základní a dvě mateřské školy jsou zapojeny v letošním ročníku iniciativy garantované ministerstvem práce a sociálních věcí. Počet zúčastněných dětí stále roste.

  Právo, 25. 5. 2017
 • Sociální bydlení - rozhovor s ředitelem odboru sociálních služeb, sociální práce a sociálního bydlení MPSV Davidem Pospíšilem (ČT 1)
  ilustrační fotoPojďme se teď podívat na další okresní města Jihomoravského kraje. Nejvíc sociálních bytů má Hodonín, celkem 33, naopak Vyškov nemá stejně jako Břeclav žádný, v Blansku jsou takové byty dva. Brno připravuje svoje vlastní projekty. První z nich Rapid Re-Housing zahrnuje 50 bytů, ve kterých město ubytovalo rodiny s dětmi, všechny jednotky už jsou obsazené. Druhým projektem je Housing First, spustit by ho mělo město zhruba za dva měsíce, určený je pro jednotlivce, kteří se nastěhují do 65 bytů. 50 z nich obsadí dospělí, 15 potom mladí lidé. No a do projektu chce Brno zapojit i městské části.

  ČT 1, 23. 5. 2017
 • Nejstarším obyvatelkám kraje je shodně 104 roků (Havlíčkobrodský deník)
  ilustrační fotoPo únorovém úmrtí Marie Matouškové z Cetoraze, která loni 16. října slavila 108. narozeniny, se o titul nejstarší obyvatelky Vysočiny "hlásí" dvě ženy, kterým je 104 let. Vyplývá to z aktuálně zveřejněné statistiky České správy sociálního zabezpečení, která přehled stoletých a starších důchodců vede.

  Havlíčkobrodský deník, 23. 5. 2017
 • Chudé děti budou mít ve škole obědy zdarma (Týdeník Sokolovska)
  ilustrační fotoPřes šest set dětí by se mohlo ve 26 základních a mateřských školách v kraji od příštího školního roku stravovat zdarma.

  Týdeník Sokolovska, 17. 5. 2017
 • Ústavy pro nejmenší skončí (Mladá fronta Dnes)
  ilustrační fotoČesko má v ústavech na devět tisíc dětí a systém péče o ně je roztříštěný. Vycházejí odtud jedinci bez funkčních citových vazeb, péče o ně stojí dvojnásobek toho co v rodině, třeba i náhradní. Takto argumentovali včera zástupci nevládních organizací, kteří se v Praze sešli nad tématem transformace péče o ohrožené děti s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou.

  Mladá fronta Dnes, 16. 5. 2017
 • MPSV vyrazilo do obcí podpořit sociální práci (denik.obce.cz)
  ilustrační fotoPracovníci ministerstva zamířili do terénu a díky projektu nazvanému Systémová podpora sociální práce v obcích vznikly tři oblastní kanceláře, a to v Hradci Králové, Olomouci a Praze. Metodici a právníci jsou připraveni řešit otázky výkonu sociální práce přímo v městech a obcích zapojených do projektu, ale nejenom v nich.

  denik.obce.cz, 12. 5. 2017
 • V mikrojeslích budou maximálně čtyři děti (5plus2)
  ilustrační fotoV Bohumíně začnou od června fungovat první mikrojesle. Ty jsou unikátní tím, že pojmou v jednu chvíli pouze čtyři děti. Jejich provozovatelé slibují rodičům, že jejich ratolestem díky tomu zajistí individuální přístup a že se děti zároveň v menším kolektivu budou lépe cítit.

  5plus2, 12. 5. 2017
 • Z dělníků, jimž vezmou práci roboti, se stanou ošetřovatelé. Ministerstvo má plán, jak toho docílit (aktualne.cz)
  ilustrační fotoSociální služby by se měly stát hlavním zaměstnavatelem lidí, kteří přijdou o práci v důsledku takzvaného průmyslu 4.0. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) hodlá tento přechod pracovníků podpořit nižším zdaněním práce v sociálních službách nebo ve zdravotnictví. Personálu v domovech důchodců či nemocnicích je v tuzemsku stále nedostatek.

  aktualne.cz, 11. 5. 2017
 • Klausův strašák stát, co zabavuje děti. Ministryně Marksová polemizuje s Václavem Klausem mladším (novinky.cz)
  ilustrační fotoVáclav Klaus ml. se svým textem pokusil vyděsit lidi, že u nás stát nezřízeně odebírá z rodin stále více dětí. Ohání se zde "Norskem" (kde se mimochodem odebírá méně dětí než v ČR) a "tlakem aktivistů". Neváhá tvrdit, že stát rodinám děti prostě "zabavuje", a vloni dokonce v "rekordním" počtu.

  novinky.cz, 10. 5. 2017
 • Nyní je nejvíc práce od začátku tisíciletí (Právo)
  ilustrační fotoHlavně díky rozjezdu sezónních prací ve stavebnictví a v zemědělství klesla nezaměstnanost v dubnu na 4,4 procenta z březnových 4,8 procenta. Snížila se tak již třetí měsíc v řadě.

  Právo, 11. 5. 2017
 • Kraj požádá o dotaci na obědy pro sociálně slabé děti (polar.cz)
  ilustrační fotoMoravskoslezský kraj bude žádat o dotaci na zaplacení obědů ve školách dětem z chudých rodin. Projekt vyhlašuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Například v Havířově se chce do projektu zapojit devět školských zařízení.

  polar.cz, 9. 5. 2017
 • Úřady práce se Tichou linkou mnohem víc otevřou neslyšícím (Právo)
  ilustrační fotoOsoby se sluchovým postižením, které se snaží najít práci, by si měly oddychnout. Úřady práce začnou nově využívat Tichou linku, projekt, který už několik let zprostředkovává online tlumočení do znakového jazyka a online přepis. Odstraní tak bariéru mezi úředníky a neslyšícími klienty, kteří často jedni druhým nerozumí.

  Právo, 9. 5. 2017
 • Děti budou mít obědy zdarma (denik.cz)
  ilustrační fotoDo projektu Královéhradeckého kraje Obědy do škol se do 2. května přihlásilo deset mateřských a základních škol z Rychnovska.

  Denik.cz, 4. 5. 2017
 • Evropská komise představila balíček opatření ke slaďování pracovního a osobního života (Olomoucký deník)
  ilustrační fotoJak ideálně sladit osobní a pracovní život? Tato otázka pálí nejen zaměstnance, ale také jejich zaměstnavatele. Evropská komise právě k této problematice vydala balíček opatření, který stojí na prognóze sociální situace v jednotlivých členských zemích Evropské unie.

  Olomoucký deník, 5. 5. 2017
 • Lidem v nouzi pomohou balíčky s potravinami (Havlíčkobrodský deník)
  ilustrační fotoOblastní charita Havlíčkův Brod (OCH HB) díky projektu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR naváže na vydávání balíčků se základními potravinami a hygienickými potřebami lidem a rodinám v nouzi.

  Havlíčkobrodský deník, 4. 5. 2017
 • Platy v sociálních službách stoupnou, sektoru chybějí lidé (DenikReferendum.cz)
  ilustrační fotoPodle aktuálních průzkumů chybí v sektoru sociální péče tisíce zaměstnanců, ti utíkají za lepšími platy třeba i do obchodů. Od července by si však pracovníci v sociálních službách měli polepšit až o 9,4 procenta. Sociální demokraté chtějí zvýšit i minimální mzdu.

  DenikReferendum.cz, 3. 5. 2017
 • Firmám chybí "ajťáci", univerzita proto uvažuje o nové IT fakultě (Mladá fronta Dnes)
  ilustrační fotoJednu z největších porevolučních změn zvažuje Univerzita Palackého v Olomouci. Založení IT fakulty. Počítačoví experti jsou stále žádanější. Potvrzuje to velký profesní výzkum i úřad práce.

  Mladá fronta Dnes, 3. 5. 2017
 • Stát pomáhá najít práci lidem v nouzi (Právo)
  ilustrační fotoŠanci na návrat do běžné společnosti dostane přes 700 lidí ze sociálně vyloučených lokalit z Moravskoslezského kraje. Umožnit jim to má projekt úřadu práce (ÚP) nazvaný Příležitost dělá zaměstnance.

  Právo, 3. 5. 2017
 • Vláda zvýší tarifní platy, některé jsou pod hranicí minimální mzdy (DenikReferendum.cz)
  ilustrační fotoVláda Bohuslava Sobotky hodlá pokračovat ve zvyšování platů. Vybraným skupinám zaměstnanců narostou již letos. Polepší si lidé pracující v sociálních službách nebo v kultuře. Přidáno dostanou i hasiči, celníci a policisté.

  DenikReferendum.cz, 26. 4. 2017
 • Marksová navrhne růst platů v sociálních službách až o 9,4 procenta
  ilustrační fotoMinistryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) navrhne růst platů v sociálních službách, v přímé péči o 5,1 procenta a ostatním pracovníkům, jako jsou uklízečky, kuchařky a také vedoucí pracovníci, o 9,4 procenta.

  Parlamentní listy, 24. 4. 2017
 • Projektem potravinové pomoci pomůže Liberecký kraj dětem již potřetí
  ilustrační fotoUž potřetí se Liberecký kraj zapojí do projektu potravinové pomoci dětem ze sociálně slabých rodin. Na základě nové výzvy Ministerstva práce a sociálních ČR věcí předloží projektovou žádost o finanční podporu a společně s partnery a školami připraví projekt. Jeho realizace pak pomůže dětem ze sociálně slabších rodin zajistit školní stravování ve školním roce 2017/2018. V tom současném Liberecký kraj podporuje 600 dětí.

  nasejablonecko.cz, 24. 4. 2017
 • Horníci zkoušejí IT rekvalifikaci
  ilustrační fotoBývalí horníci, kteří na konci března odešli z Dolu Paskov, začali k dnešnímu dni zásadně měnit svou kariéru. Na vysoké škole se připravují na práci v oboru IT. Pokud tento tříměsíční kurz úspěšně zakončí, čeká je stáž v oboru, kde se volná místa v Moravskoslezském kraji počítají na stovky.

  ČT 1, 21. 4. 2017
 • Pracovní úvazek na míru pro zaměstnance
  ilustrační fotoVelká část firem nechce zaměstnávat lidi na částečné úvazky. I přesto, že pracovníků hledajících zkrácené směny pořád přibývá. Teď zákon přiznává částečný úvazek tomu, kdo se stará o dítě mladší 15 let. Ne vždy ale zaměstnavatelé žádostem vycházejí vstříc. A právě to má řešit novela zákoníku práce.

  ČT 1, 21. 4. 2017
 • Matky s dětmi hledají práci těžko, pomáhá jim úřad práce i vstřícné podniky
  ilustrační fotoRodiče malých dětí patří k nejohroženějším skupinám na trhu práce. Zkrácených úvazků je v regionu málo a řada pohovorů ztroskotá právě na zakázané otázce "Máte dítě?". Pomocnou ruku nezaměstnaným rodičům podává i úřad práce, který pro zájemce pořádá motivační a rekvalifikační kurzy v rámci projektu Práce s rodinou na Vysočině.

  denik.cz, 20. 4. 2017
 • Školní obědy pro rodiny v nouzi
  ilustrační fotoZákladní a mateřské školy vzdělávající děti z rodin v hmotné nouzi, se mohou přihlásit do ministerského projektu Obědy do škol. Školáci budou moci chodit do jídelen bezplatně.

  5plus2, 21. 4. 2017
 • Senátoři schválili týden volna pro otce po narození dítěte
  ilustrační fotoTýden volna pro novopečené tatínky ve středu dopoledne schválil Senát. Součástí novely je i zlepšení podmínek pro osiřelé děti, aby získaly sirotčí důchod, a vyšší nemocenská pro dobrovolné hasiče a záchranáře, kteří se zraní při zásahu. Nyní již jenom zbývá, aby novelu podepsal prezident Miloš Zeman.

  Novinky.cz, 19. 4. 2017
 • Neschopenky budou do dvou let elektronické
  ilustrační fotoE-neschopenky zjednoduší práci lékařům i firmám a lidem zajistí rychlejší výplatu nemocenské, zní sliby ministerstva práce. Řešení má přinést nový IT systém, který zautomatizuje papírování s neschopenkami, jímž se kromě lékařů zabývá na plný úvazek také stovka zaměstnanců okresních správ sociálního zabezpečení.

  Mladá fronta Dnes, 19. 4. 2017
 • Přijmu ženu s odrostlými dětmi. Inspekce trestala diskriminační inzeráty
  ilustrační fotoInspektoři práce loni odhalili 221 případů, kdy se zaměstnavatelé dopustili diskriminace pracovníků, nejčastěji kvůli věku a pohlaví. V inzerátech například poptávali "prodavačku důchodkyni" nebo "ženu s odrostlými dětmi, která už nepůjde na mateřskou", čímž část zájemců předem vyloučili. Na úterní tiskové konferenci to uvedla ministryně práce Michaela Marksová a generální inspektor Rudolf Hahn.

  Idnes.cz, 18. 4. 2017
 • Moravský Beroun mikrojesle vítá
  ilustrační fotoJde o obdobu dětských skupin pro děti od šesti měsíců do čtyř let a na Olomoucku se ujaly. Minimálně v Moravském Berouně jsou službou nadšeni. Na pilotní projekt takzvaných mikrojeslí vyčlenilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) 140 milionů korun. Nahrazují nedostatkové jesle a školky.

  Šumperský a Jesenický deník, 18. 4. 2017
 • O dětské skupiny je zájem, od loňského roku se jejich počet ztrojnásobil
  ilustrační fotoMinistryně Marksová hodnotí pozitivně zájem o zřizování dětských skupin. Ty mají nahrazovat nedostatek volných míst v mateřských školách a jeslích. Nyní je registrováno na tři sta takových zařízení.

  DenikReferendum.cz, 17. 4. 2017
 • Poslanci schválili zvýhodnění rodin s dětmi (novinky.cz)
  ilustrační fotoRodiče vícerčat budou moci čerpat vyšší rodičovský příspěvek. Na první dítě by měla být také vyšší daňová sleva a okruh lidí, kteří mohou dosáhnout na přídavky na děti, se rozšíří. Limit se zvýší z 2,4násobku na 2,7násobek životního minima. To je jen část změn, které schválila Sněmovna při přijetí vládního zákona o státní sociální podpoře.

  novinky.cz, 12. 4. 2017
 • Do důchodu v 65 letech a vyšší růst penzí, odhlasovala Sněmovna (novinky.cz)
  ilustrační fotoLidé by měli odcházet do důchodu v 65 letech. Novela zákona o důchodovém pojištění, která počítá se zastropováním věku odchodu do penze, ve středu prošla ve Sněmovně závěrečným čtením. Poslanci také schválili vyšší valorizaci penzí. Proti se staví pravicová opozice, která se vládní koalice v čele s ČSSD opakovaně ptala, kde chce brát zdroje. Normu nyní posoudí senátoři.
 • Na péči o své blízké by mohli Češi získat až tříměsíční placené volno (ct24.cz)
  ilustrační fotoLidé, kteří se musí postarat o vážně nemocné příbuzné, by v budoucnu mohli čerpat na péči až tři měsíce placeného ošetřovatelského volna; souhlasit by s tím ale musel jejich zaměstnavatel. Vládní novelu, jež ošetřovatelské volno zavádí, podpořili v úvodním kole poslanci, nyní se jí budou věnovat sněmovní výbory.

  Ct24.cz, 11. 4. 2017
 • Lidí bez práce je nejméně za devět let (Právo)
  ilustrační fotoPočet nezaměstnaných v České republice dál rychle klesá, aktuálně je nejnižší od roku 2008. Jak včera oznámil Úřad práce ČR, letos v březnu byla nezaměstnanost už pouze 4,8 procenta, o 0,3 procenta nižší než v únoru. Právo, 11. 4. 2017
 • Platových tarifů bude méně, nejhůře placení lidé ve veřejné sféře dostanou víc peněz (ct24.cz)
  ilustrační fotoZaměstnanci ve veřejném sektoru zařazení do nejnižších platových tříd by mohli od července brát o necelých deset procent více než dosud. Tripartita se na pondělním jednání shodla na snížení počtu tarifních stupňů z devíti na šest. To by mělo pomoci například zaměstnancům kulturní sféry, nepedagogickým pracovníkům ve školství či některým úředníkům. Celkem by se změna mohla dotknout 165 tisíc lidí. Návrhem by se měla brzy zabývat vláda. ct24.cz, 10. 4. 2017
 • Rok od zavedení příspěvku na dojíždění: Do práce vrátil dvanáct set lidí (ct24.cz)
  ilustrační fotoTisíc až tři a půl tisíce korun mohou dostat dlouhodobě nezaměstnaní na dojíždění do nové práce. Úřady jim příspěvek nabízejí přesně rok. Nejdřív ho mohli čerpat lidé ve vybraných krajích, od listopadu podpora funguje všude. Za jedenáct měsíců vrátila do práce přes tisíc lidí, podle kritiků je to ale málo.

  9. 4. 2017, ct24.cz
 • Kontroly navýšení platů řidičů (ČT 1)
  ilustrační fotoInspektoráty práce začaly kontrolovat, jak dopravci plní nařízení vlády a jestli skutečně a odpovídajícím způsobem řidičům linkových autobusů zvýšili mzdy. Na nedostatky zatím nenarazili.

  6. 4. 2017, ČT 1
 • Mikrojesle jsou mezi rodiči hitem (5plus2.cz)
  ilustrační fotoS podporou ministerstva v kraji vznikají zařízení, jež se starají o malý počet dětí ve věku od půl roku do čtyř let. Je o ně obrovský zájem.

  7. 4. 2017, 5plus2.cz
 • Máte více dětí, ušetříte na sociálním pojištění. Vláda schválila změnu, která má podpořit důchody (aktualne.cz)
  ilustrační fotoRodiny s více dětmi dostanou od vlády Bohuslava Sobotky zřejmě další úlevy. Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL schválila návrh ministerstva práce a sociálních věcí, aby rodiče dvou a dítě dětí platili nižší odvody na sociální pojištění než dosud.

  5. 4. 2017, aktualne.cz
 • (Soubor typu .pdf)Alkohol na pracovišti (ČRo Plus)
  ilustrační fotoVrchní soud se zastal muže, který dostal v práci výpověď poté, co nadýchal 0,3 promile alkoholu. Podle znaleckého posudku by takto nízká hladina alkoholu v dechu neměla ovlivnit jeho výkon v práci. Soud dal tomuto posudku zapravdu a výpověď je podle něj neoprávněná. Nebyl to jediný soud, ale hned několik soudů. Firma tak musela svému bývalému zaměstnanci vyplatit odškodné a ušlou mzdu. Tento rozsudek by tak mohl mít dopad na nulovou toleranci alkoholu na pracovišti, kterou prosazuje mnoho zaměstnavatelů, ti se teď bojí, že tento precedent by mohl vést k dalším sporům. Jak vy vnímáte konzumaci alkoholu na pracovišti? Za jakých podmínek je podle vás možné jeho střídmou konzumaci tolerovat? A v jakých profesích by naopak vůbec být neměl?

  ČRo Plus, 4. 4. 2017
 • MPSV začalo kontrolovat dodržování nových platových podmínek u řidičů (mesec.cz)
  ilustrační fotoOd ledna 2017 platí nařízení vlády, které zlepšilo platové podmínky řidičů v osobní autobusové dopravě. Zaměstnanci tak mají navýšený minimální hodinový mzdový tarif.

  mesec.cz, 4. 4. 2017
 • V paskovském zámku vzniknou byty pro seniory (fm.denik.cz)
  ilustrační fotoK vybudování seniorského bydlení v areálu paskovského zámku je zase o krok blíže. Město vypsalo veřejnou zakázku na dodavatele stavby, která by podle předpokladů měla vyjít na 87 milionů korun.

  Fm.denik, 4. 4. 2017
 • Na školní obědy pro chudé děti půjde 35 miliónů korun (novinky.cz)
  ilustrační fotoNa pořízení obědů pro děti od tří do 15 let, jejichž rodiče nemají na zaplacení stravování, by v příštím školním roce mohlo putovat 35 miliónů korun. Pomoc mohou dostat děti ze školek, základních škol i gymnázií, jejichž rodiny přes čtvrt roku pobírají dávky. Celkem 29,75 miliónu ze sumy poskytne Fond evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD), 5,25 miliónu jde ze státního rozpočtu.

  Novinky.cz, 3. 4. 2017
 • Nezaměstnanost v Česku zůstává i nadále nejnižší od roku 1993 (novinky.cz)
  ilustrační fotoNezaměstnanost v únoru zůstala na úrovni 3,5 procenta. Vyplynulo to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziročně se nezaměstnanost snížila o 0,8 procentního bodu. Míra nezaměstnanosti zůstává nejnižší od roku 1993. Novinky.cz, 3. 4. 2017
 • Inspekce odhalila, že ženy dostávaly za stejnou práci menší plat. Chybovala restaurace i policie (Hospodářské noviny)
  ilustrační fotoDovedou roznášet talíře s jídlem nebo péct rohlíky stejně dobře jako jejich mužští kolegové. Berou ale menší plat, protože jsou ženy. Inspekce práce se loni speciálně na platovou nespravedlnost mezi pohlavími poprvé zaměřila a objevila čtyři pochybení.

  Hospodářské noviny, 3. 4. 2017
 • Marksová: Kontroly, že řidiči pobírají francouzskou mzdu, budeme oplácet a chtít potvrzení v češtině (ct24.cz)
  ilustrační fotoČeská republika a Slovensko jsou připraveny zavést protiopatření vůči některým zemím kvůli jejich požadavkům na české řidiče při vyslání do ciziny. Shodli se na tom zástupci tripartit na společném zasedání na zámku Štiřín u Prahy.

  ct24.cz, 30. 3. 2017
 • (Soubor typu .pdf)Policejní kontroly pracujících cizinců (ČRo Plus)
  ilustrační foto262 cizinců pracujících v Česku nelegálně a další tři desítky s nelegálním pobytem, to je výsledek policejních kontrolních akcí. Razie policisté provedli po celé republice. U všech cizinců bylo zahájeno řízení o jejich vyhoštění. Na společné tiskové konferenci to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD a policejní prezident Tomáš Tuhý. Podle Chovance výsledky ukázaly, že se značně zneužívají polská schengenská víza a pobytová povolení k neoprávněnému výkonu práce. Ve sněmovně už teď leží dvě novely, které mají pravidla zaměstnávání cizinců zpřísnit.

  ČRo Plus, 30. 3. 2017
 • Alimenty za neplatiče uhradí stát. Vládou prošlo zálohované výživné (novinky.cz)
  ilustrační fotoDěti, kterým rodiče neplatí alimenty, budou dostávat peníze od státu. Vláda se napotřetí shodla na zákonu o zálohovaném výživném, který předložila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. ČSSD, hnutí ANO a lidovci se k zavedení náhradního výživného zavázali v koaliční smlouvě.

  Novinky.cz, 29. 3. 2017
 • Kabinet kývl na novelu zákona o sociálních službách (novinky.cz)
  ilustrační fotoNovela zákona o sociálních službách, kterou vláda kvůli sporům několikrát odložila, ve středu nakonec prošla. Norma z pera ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) řeší několik sociálních oblastí. Zvyšuje se například příspěvek na péči o lidi, kteří nemohou žít bez pomoci.

  Novinky.cz, 29. 3. 2017
 • Vláda už chce rozhodnout, jak pomoct pečovatelům (Hospodářské noviny)
  ilustrační fotoRodiny, v nichž se narodí tři a více dětí najednou, by od příštího roku měly mít nárok na větší pomoc. Dnes jim pečovatelka, kterou stát do domácnosti vyšle, nepomáhá přímo s péčí o děti, ale pouze například s úklidem nebo praním. "Tyto rodiny potřebují fyzickou pomoc s dětmi, dnes jde pouze o pomoc v domácnosti. Mít tři a více dětí najednou je extrémně náročné," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), která změnu navrhuje v novele zákona o sociálních službách.

  Hospodářské noviny, 29. 3. 2017
 • Na dětské ústavy jdou miliardy korun, na péči o rodinu už peníze nezbývají (Právo)
  ilustrační fotoÚstavní péče o odebrané děti je stále rozbujelá a polyká miliardy, ačkoli terénní práce s ohroženou rodinou je účinnější a nepoměrně levnější.

  Právo, 28. 3. 2017
 • V Krupce otevírají mikrojesle pro nejmenší děti novinky.cz)
  ilustrační fotoVeřejné služby pro mladé rodiny jsou jednou z oblastí, které vedení krupské radnice dlouhodobě věnuje svoji pozornost, a proto vítá také myšlenku provozování mikrojeslí.

  novinky.cz, 28. 3. 2017
 • Od pondělí 20. března mohou zaměstnavatelé opět žádat o příspěvek v rámci II. výzvy v projektu "Podpora odborného vzdělávání zaměstnanců II" (POVEZ II).
  ilustrační fotoprachaticky.denik.cz, 28. 3. 2017
 • O mikrojesle je v kraji mimořádný zájem (Mladá fronta Dnes)
  ilustrační fotoDíky podpoře ministerstva práce v regionu fungují či brzy začnou zařízení, jež se starají o malý počet dětí ve věku od půl roku do dvou let. Zájem je velký. Třeba v Žatci ještě není otevřeno a rodiče už si zamlouvají termíny na příští rok.

  Mladá fronta Dnes, 22. 3. 2017
 • Na obědy pro děti z chudých rodin jdou další miliony. Školákům se lepší prospěch i docházka (ct24.cz)
  ilustrační fotoŠkolní oběd si díky dárcům může v Česku dopřát už deset tisíc dětí. Pomáhají kraje, školy i neziskové organizace. Zřejmě ještě větší je ale stále počet rodin, které na stravování svých potomků v jídelně nemají peníze. Ministerstva školství a práce proto vyčlenila na jejich podporu další desítky milionů korun.

  Ct24.cz, 20. 3. 2017
 • Šéf ČSSZ: Pracující a podnikající důchodci mohou žádat o zvýšení penze (iDnes.cz)
  ilustrační fotoKdo v penzi pracuje nebo podniká, může od státu získat vyšší důchod. A to za výdělečnou činnosti konanou po 31. prosinci 2009. Navýšení není automatické, musí se o něj požádat, a to i zpětně. Kdo a kdy může o zvýšení penze žádat, vysvětluje ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení Jiří Biskup.

  Idnes.cz, 17. 3. 2017
 • Inspekce odhalila 2 290 nelegálů (Mladá fronta Dnes)
  ilustrační fotoStátní úřad inspekce práce udělal v loňském roce 9 308 kontrol zaměřených na nelegální zaměstnání a odhalil při nich 2 290 nelegálně zaměstnaných.

  Mladá fronta Dnes, 17. 3. 2017
 • Ženy pracují zdarma do 18. března, jejich mzdy jsou výrazně nižší (e15.cz)
  ilustrační fotoRozdíl ve mzdách mezi muži a ženami je v České republice 22,5 procent. To znamená, že ženy musí pracovat více než dva a půl měsíce navíc, aby tento rozdíl dorovnaly.

  e15.cz, 17. 3. 2017
 • Na úřadu práce už se bylo ptát 500 horníků z Paskova (Právo)
  ilustrační fotoZaměstnanci Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku, kde za dva týdny společnost OKD ukončí těžbu černého uhlí, mají velký zájem o služby mobilního pracoviště Úřadu práce ČR. Už jich tam přišlo pro informace zhruba 500, někteří i vícekrát. Právo, 16. 3. 2017
 • ÚP ČR pomáhá OZP při získání a udržení práce (vozka.org)
  ilustrační fotoPracovní rehabilitace je komplexní proces, který umožňuje OZP udržet si stávající zaměstnání a připravit se na povolání či pracovní činnosti, které jsou pro ně vhodné. Může zahrnovat poradenskou činnost, přípravu na budoucí povolání, přípravu k práci, specializované rekvalifikační kurzy, zprostředkování zaměstnání, udržení a změnu zaměstnání, změnu povolání, vytváření vhodných podmínek pro výkon zaměstnání a pro výkon jiné výdělečné činnosti. Vozka.org, 15. 3. 2017
 • Podíl pracujících lidí starších 50 let roste (novinky.cz)
  ilustrační fotoV roce 2014 tvořili lidé nad 50 let z celkového počtu osob podpořených v rámci nástrojů a opatření aktivní politiky zaměstnanosti (APZ) podíl 23,2 procenta, loni stoupl na 26,3. Loni kupříkladu Úřad práce ČR do regionálních projektů zařadil přes osm stovek uchazečů o zaměstnání z této cílové skupiny. V rámci APZ navíc podpořil téměř 21 tisíc uchazečů nad 50 let.

  Novinky.cz, 14. 3. 2017
 • Za nelegální najímání má být pokuta až 10 miliónů (Právo)
  ilustrační fotoKauza internetové společnosti Rohlík.cz, na jejímž pracovišti cizinecká policie nedávno zadržela 85 cizinců bez pracovního povolení, se zřejmě tento týden dostane na přetřes i ve Sněmovně: poslanci budou ve třetím čtení schvalovat novelu, která by měla zpřísnit fungování pracovních agentur. Právo, 14. 3. 2017
 • Jak pomoci dlouhodobě nezaměstnaným? Stát jim dá až 50 tisíc za přestěhování (Seznam Zprávy)
  ilustrační fotoSnažíme se vybrat z nezaměstnaných ty, které nebrzdí zdravotní či jiné potíže, a ty zapojit do trhu práce, říká ministryně Marksová.

  Seznam Zprávy, 12. 3. 2017
 • Průměrná mzda v Česku vzrostla a atakuje hranici 30 000 korun (novinky.cz)
  ilustrační fotoPrůměrná hrubá mzda v Česku loni ve čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostla o 4,2 procenta na 29 320 korun. Reálně, po odečtení inflace, se zvýšila o 2,8 procenta. Informoval o tom v pátek Český statistický úřad.

  Novinky.cz, 10. 3. 2017
 • Při razii na černou práci policie odvezla 85 lidí (Mladá fronta Dnes)
  ilustrační fotoCizinecká policie včera zadržela pětaosmdesát pracovníků v pražském skladu e-shopu s potravinami Rohlik. cz. Odvezla je na služebnu k prověření, zda v Česku nepracují načerno. Jde o jeden z největších zátahů na cizince bez pracovního povolení u nás.

  Mladá fronta Dnes, 10. 3. 2017
 • Úřad práce se snaží pomáhat většímu počtu lidí se zdravotním postižením (novinky.cz)
  ilustrační fotoPočet osob se zdravotním postižením (OZP), se kterými Úřad práce ČR (ÚP ČR) loni uzavřel Individuální plán pracovní rehabilitace, oproti roku 2015 dvojnásobně vzrostl. Zatímco v roce 2015 ÚP ČR evidoval 159 dohod, loni jich bylo 325. Oproti roku 2014 je nárůst více než čtyřnásobný. Nejvíce uzavřených Individuálních plánů pracovní rehabilitace je v Moravskoslezském kraji. Novinky.cz, 9. 3. 2017
 • Nezaměstnanost dál klesá, v EU je nejnižší (Právo)
  ilustrační fotoPodíl lidí bez práce klesl v únoru na 5,1 procenta z lednových 5,3 procenta. V evidenci Úřadu práce ČR tak bylo 380 200 lidí, což je nejméně od února 2008.

  Právo, 9. 3. 2017
 • Vláda kývla na zákon o sociálním bydlení (ČT 1)
  ilustrační fotoVláda schválila novelu telekomunikačního zákona. Premiér Bohuslav Sobotka si od ní slibuje mimo jiné pokles cen mobilních dat. Norma má taky posílit ochranu spotřebitelů a zajistit přechod na nové digitální televizní vysílání. Ministři odsouhlasili taky návrh zákona o sociálním bydlení. Podrobnosti má Tomáš Drahoňovský. Tomáši, pěkné poledne. V jaké podobě zákon prošel?

  ČT 1, 8. 3. 2017
 • Rozdíl v odměňování žen a mužů je v Česku druhý nejvyšší v EU (Roklen24.cz)
  ilustrační fotoRozdíl v odměňování žen a mužů činí v České republice 22,5 procenta. V otázkách rovného odměňování je Česká republika druhou nejhorší zemí v rámci EU, evropský průměr totiž činí 16,7 procenta. Roklen24.cz, 7. 3. 2017
 • Kde hledat nové zaměstnance? Mezi padesátníky a ženami na rodičovské
  ilustrační fotoZkušení zaměstnanci starší 50 let a mladé ženy ochotné pracovat na zkrácený úvazek jsou největším rezervoárem snadno dostupných pracovních sil při jejich současném nedostatku, shodli se přední čeští i zahraniční experti na HR konferenci týdeníku Euro, která se konala ve čtvrtek 23. února v prostoru Radlická kulturní – sportovna.

  Euro, 6. 3. 2017
 • Lidí bez práce nejméně za osm let
  ilustrační fotoNezaměstnanost v Evropské unii klesla na 8,1 procenta, což je nejnižší úroveň za osm let. Z jednotlivých členských zemí měla nejnižší míru nezaměstnanosti Česká republika, informoval Eurostat. Podle jeho metodiky dosáhla v ČR míra nezaměstnanosti 3,4 procenta, následuje Německo, kde tato hodnota činí 3,8 %.

  Právo, 6. 3. 2017
 • Koalice v parlamentu navrhla vyšší přídavky i slevu na dani na první dítě (idnes.cz)
  ilustrační fotoZvýšení přídavků na děti a také vyšší slevu na dani na první dítě ve Sněmovně prosazuje vládní koalice. Pozměňovací návrh, jímž chtějí ČSSD, ANO a KDU-ČSL rodinám s dětmi přidat čtyři miliardy korun, zazněl při projednávání novely zákona o státní sociální podpoře.

  idnes.cz, 1. 3. 2017
 • V Česku roste věk nezaměstnaných (Radiožurnál)
  ilustrační fotoV Česku roste věk nezaměstnaných. Třetině lidí bez práce je podle statistiky ministerstva práce a sociálních věcí přes 50 let. Pro srovnání, na konci roku 2012 jich byla zhruba čtvrtina. Průměrný věk lidí bez místa je v současnosti víc než 42 let. V souvislosti s tím upozorňují zástupci sdružení Plus 50, že tuzemské úřady práce pomáhají jen málo právě padesátníkům vrátit se na pracovní trh a situace se prý bez reformy celého systému neobejde. Naše pozvání přijala mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

  Radiožurnál, 28. 2. 2017
 • Dva měsíce nemoci už vás nezničí (Pražský deník)
  ilustrační fotoDlouhodobě nemocným by v příštím roce mohla stoupnout nemocenská. Zatímco nyní dostávají od 15. dne nemoci dávky ve výši 60 procent vyměřovacího základu bez ohledu na délku choroby, vláda včera navrhla, aby dávky od druhého a poté i od třetího měsíce dlouhodobé nemoci vzrostly. Po měsíci stonání by tak zaměstnanci měli nově dostávat 66 procent vyměřovacího základu, od dvou měsíců dokonce 72 procent.

  Pražský deník, 28. 2. 2017
 • Čerstvým otcům týden doma navíc (Právo)
  ilustrační fotoČerství otcové si nově budou moci čerpat týdenní placenou dovolenou navíc. Včera o tom rozhodla Sněmovna, která schválila vládní novelu o nemocenském pojištění. Otcovská dovolená je její součástí.

  Právo, 25. 2. 2017
 • V Česku přibývá takzvaných dětských skupin (Radiožurnál)
  ilustrační fotoV Česku přibývá takzvaných dětských skupin. Nejvíc je zakládají firmy a státní úřady. Jsou méně náročné než mateřské školy. A navíc na ně provozovatelé dostávají peníze od státu. Ministerstvo práce a sociálních věcí ještě letos vypíše další dotace.

  Radiožurnál, 26. 2. 2017
 • Loni se rekvalifikovalo přes dvacet tisíc lidí (Právo)
  ilustrační fotoVíce než dvacet dva a půl tisíce uchazečů a zájemců o zaměstnání se během uplynulého roku zúčastnilo některého z rekvalifikačních kurzů, které hradil Úřad práce České republiky (ÚP ČR). Cílem rekvalifikačních kurzů je odstranění bariér omezujících určité skupiny lidí ve vstupu na volný trh práce.

  Právo, 15. 2. 2017
 • Loni kontrola přišla na každého desátého na neschopence. Přes 3500 jich švindlovalo (mesec.cz)
  ilustrační fotoOkresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) provedly během minulého roku celkem 153 500 kontrol dodržování režimu dočasně práce neschopných pojištěnců.

  mesec.cz, 13. 2. 2017
 • O rekvalifikaci je velký zájem (Noviny Region Frýdecko-Místecko)
  ilustrační fotoStovky zaměstnanců Dolu Paskov, v němž chce společnost OKD na konci března ukončit těžbu, se dosud obrátily na mobilní pracoviště Úřadu práce na šachtách ve Staříči i Chlebovicích. Dotazy horníků se týkají zejména volných pracovních míst na trhu práce a rekvalifikačních kurzů, které by mohli absolvovat.

  Noviny Region Frýdecko-Místecko, 14. 2. 2017
 • Do Klubíčka chodí dvacet dětí (Naše Valašsko)
  ilustrační fotoMěsíc ostrého provozu má za sebou první dětská skupina Klubíčko ve Vsetíně, která je první svého druhu na Valašsku. Provozují ji pracovníci vsetínského Alceda, střediska volného času.

  Naše Valašsko, 13. 2. 2017
 • (Soubor typu .pdf)Zájem o dětské skupiny roste (ČT 1)
  ilustrační fotoO dětské skupiny je obrovský zájem. V Česku za necelé 2 roky od spuštění projektu ministerstva práce a sociálních věcí vzniklo 268 zařízení. Při poslední výzvě na začátku února o dotaci požádalo 300 lidí s novými projekty v hodnotě 900 milionů korun. Největší počet dětských skupin je v Praze, třeba v Olomouckém kraji jich během posledního půl roku vzniklo 8.

  ČT 1, 9. 2. 2017
 • Koalice se shodla na vyšší daňové slevě na první dítě i přídavcích (idnes.cz)
  ilustrační fotoPo rodinách s více dětmi se dočkají příští rok daňové úlevy i ty, které mají jen jedno. Strany vládní koalice se shodly na zvýšení daňové slevy na první dítě o 150 korun měsíčně. O tři stovky se zvýší také přídavky na děti, na něž budou mít nově nárok rodiny s příjmem do 2,7násobku životního minima. Rodiny s dětmi tak dostanou navíc čtyři miliardy korun.

  idnes.cz, 8. 2. 2017
 • Vláda schválila ošetřovatelské volno. Musí s ním ale souhlasit zaměstnavatel (novinky.cz)
  ilustrační fotoKabinet ve středu odsouhlasil vznik nové dávky, zavést by se mělo dlouhodobé ošetřovné. Lidé by tak mohli pečovat o nemocné příbuzné až po dobu 90 dnů a čerpat 60 procent mzdy. Do novely se na návrh ANO dostala podmínka, že bude potřeba souhlas zaměstnavatele. Normu však kritizuje pravicová opozice i Hospodářská komora.

  Novinky.cz, 8. 2. 2017
 • Zájem o dětské skupiny je obrovský (Právo)
  ilustrační fotoZájem o dětské skupiny u rodičů, kteří tímto způsobem mohou řešit péči o dítě v pracovní době, i u provozovatelů uvedené služby nadále trvá. Žádosti o mimořádnou dotaci na vybudování a provoz dětských skupin mnohonásobně překročily kapacitu příslušné výzvy a žadatelé si "rozebrali" 350 miliónů korun z Operačního programu Zaměstnanost (OPZ) doslova za několik hodin.

  Právo, 8. 2. 2017
 • Sociální služby si na Vysočině rozdělí 600 milionů (novinkyvysocina.cz)
  ilustrační fotoCelková částka dotace Ministerstva práce a sociálních věcí ČR pro sociální služby v Kraji Vysočina pro rok 2017 je 471 700 tisíc korun pro příspěvkové organizace kraje.

  novinkyvysocina.cz, 6. 2. 2017
 • (Soubor typu .pdf)První mikrojesle v Jihomoravském kraji (ČT 1)
  ilustrační fotoVůbec první mikrojesle v Jihomoravském kraji začnou od března fungovat ve Znojmě a hned dvoje. Služba na hlídání dětí od šesti měsíců do tří let je zdarma. Vybavení i mzdy chůvám totiž dotuje ministerstvo práce a sociálních věcí.

  ČT 1, 3. 2. 2017
 • Zaměstnával načerno Vietnamce, musí zaplatit pokutu 10 miliónů (Právo)
  ilustrační fotoDeset miliónů korun za nezákonné zaměstnávání Vietnamců. Takovou pokutu uložil podle zprávy Státního úřadu inspekce práce, kterou má Právo k dispozici, inspektor v Brně podnikateli Edvardu Petříkovi z Brna. Podle SÚIP se jedná o nejvyšší pokutu uloženou v loňském roce.

  Právo, 4. 2. 2017
 • Příspěvek na platy hendikepovaných se zvýší, schválila Sněmovna (novinky.cz)
  ilustrační fotoSpolečnosti, které zaměstnávají zdravotně postižené, zřejmě budou od státu dostávat vyšší příspěvek. Změna je součástí vládní novely zákona o zaměstnanosti, kterou v pátek schválila ve třetím čtení Sněmovna. Norma ještě musí projít Senátem a musí ji podepsat prezident Miloš Zeman.

  novinky.cz, 3. 2. 2017
 • Domov pro lidi bez přístřeší v Luži nabídne 44 lůžek (5plus2.cz)
  ilustrační fotoDomov se zvláštním režimem pro lidi bez přístřeší vyroste ještě letos v městském areálu Luže, který provozuje Armáda spásy České republiky. Vedení města pro tento záměr zrekonstruuje jeden ze svých objektů.

  5plus2.cz, 3. 2. 2017
 • MPSV by chtělo zákon o sociálním bydlení vládě dát do konce ledna (epravo.cz)
  ilustrační fotoNávrh zákona o sociálním bydlení by měla legislativní rada vlády dostat k posouzení v příštích dnech. Ministerstvo práce by jí ho chtělo poslat do konce měsíce. ČTK to řekla ministryně Michaela Marksová (ČSSD). Věří, že se pak vládě podaří normu rychle projednat a do voleb prosadit. Podle návrhu by sociální byty měl přidělovat Státní fond rozvoje bydlení, obce by sociální bydlení měly dobrovolně. Iniciativa Mít svůj domov vyzvala kabinet, aby zákon schválil do konce ledna, jinak se prý už do voleb přijmout nestihne.

  Epravo.cz, 27. 1. 2017
 • Kvalita péče začíná od personálního klíče (Zdravotnictví a Medicína)
  ilustrační fotoBiografie v managementu dlouhodobé péče byla tématem odborného sympozia, které koncem loňského roku uspořádal Erwin Böhm Institut ve spolupráci s divizí Medical Services Mladé fronty.

  Zdravotnictví a Medicína, 19. 1. 2017
 • Marksová na nákupech. Podpořila zaměstnance Albertu s nízkými platy
  ilustrační foto"Není možné, aby například supermarket v České republice, na Slovensku a v Rakousku, který má stejné zboží, platil jinak za stejnou práci, aby byly rozdíly ve mzdách tak obrovské. Je nehorázné mít za stejnou práci nižší plat," rozhorlila se ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Na kontrolu se vypravila do pražské prodejny Albert v pražských Nových Butovicích.

  Tyden.cz, 26. 1. 2017
 • Navrhované změny v přídavcích na děti
  ilustrační fotoPolitiky rozděluje nejen doprava. Koaliční rada se dnes zabývala návrhem ministryně práce na plošné zvýšení dětských přídavků o 500 korun. Dosáhnout by na ně mělo víc lidí. Proti návrhu se postavili lidovci. Na kompromisu se tak vládní strany zatím nedohodly.

  ČT 1, 25. 1. 2017
 • Bezplatné obědy pro děti
  ilustrační fotoUž čtvrt roku funguje projekt, díky kterému můžou některé děti chodit na obědy do školní jídelny zdarma. Ministerstvo práce a sociálních věcí jídlo financuje z evropských dotací. Nárok na něj mají rodiny, které pobírají minimálně tři měsíce dávky hmotné nouze. V Jihomoravském kraji se počet škol zapojených do projektu ještě letos podaří rozšířit.

  ČT 1, 24. 1. 2017
 • MPSV odeslalo peníze na sociální služby
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí už odeslalo krajům peníze na sociální služby. Potvrdila to šéfka resortu Michaela Marksová. V minulých letech dostávaly regiony finance v březnu. K neziskovým organizacím se potom dostaly v některých případech až v červnu. Dřívější výplatou letos umožnila změna zákona. Ministerstvo tak už nemusí čekat na vypořádání dotací z minulého roku.

  ČT 1, 20. 1. 2017
 • Sněmovna není bezbariérová, překvapilo Marksovou. Chce to změnit
  ilustrační fotoMinistryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová zjistila, že Sněmovna není bezbariérová a bude to chtít změnit. Na svou tiskovou konferenci k financování sociálních služeb ve Sněmovně vzala i ředitele Pestré společnosti Michala Pragera. Ten se ovšem jako vozíčkář nemohl dostat do atria Sněmovny, kde se většinou tiskové konference konají.

  Idnes.cz, 20. 1. 2017
 • Neratovické mikrojesle vyrostou U Rybiček
  ilustrační fotoUž v květnu se mají v Neratovicích otevřít nové mikrojesle pro čtyři děti ve věku od šesti měsíců do čtyř let. Provozovat je bude pražská obecně prospěšná společnost ProJesle – care & edu, která má mnohaleté zkušenosti s provozem jesliček i mateřských škol.

  19. 1. 2017, melnicky.denik.cz
 • Odborníci na trh práce horníkům radí, co mají dělat po propuštění
  ilustrační fotoZaměstnanci, kteří budou opouštět těžební společnost OKD, mohou využívat mobilní poradenské středisko úřadu práce. Jeho pracovníci zájemcům poskytují poradenské služby přímo v prostorách Dolu Paskov, v němž OKD asi za dva měsíce ukončí těžbu.

  20. 1. 2017, Frýdecko-Místecký a Třinecký deník
 • Novelizace zákoníku práce prošla úvodním kolem schvalování
  ilustrační fotoSněmovna podpořila v úvodním kole předkládanou novelu zákoníku práce. Ta mimo jiné ruší jednostranné převedení zaměstnance na jinou práci, zavádí nová pravidla počítání délky dovolené na základě týdenní pracovní doby a zaručuje dobu odpočinku při pracích mimo pracovní poměr. Předloha, jež míří k posouzení do sociálního výboru, má taky více chránit matky po návratu z rodičovské dovolené.

  HR Forum, 28. 12. 2016
 • Muži budou moci jít na otcovskou dovolenou (Nova)
  ilustrační fotoOtcové zřejmě budou mít nárok až na sedmidenní otcovskou dovolenou. Vybrat by si ji mohli kdykoliv v průběhu šestinedělí, aby byli nablízku svému novorozenému miminku a oporou své partnerce. I když ne všichni poslanci s tímto návrhem souhlasili, poslali ho dnes do třetího čtení bez dlouhých diskusí.

  Nova, 17. 1. 2017
 • Olomoucký kraj letos získal vyšší dotaci na sociální služby (olomouckenovinky.cz)
  ilustrační fotoPoskytovatelé dostanou peníze na běžný provoz v březnu. Dotaci ze státního rozpočtu na financování běžných výdajů, které souvisí s poskytováním základních druhů a forem sociálních služeb pro rok 2017, získal v těchto dnech Olomoucký kraj.

  Olomouckenovinky.cz, 16. 1. 2017
 • Vláda jedná o rozvoji regionů i bydlení (Nova)
  ilustrační fotoVláda dnes jedná o miliardách určených na rozvoj regionu nebo o možnosti obcí a senátů rozhodovat o uložení jaderného odpadu. Koaliční partneři také debatují o tom, jak zlepšit podmínky bydlení v sociálně vyloučených lokalitách. Jednání sleduje kolegyně Eliška Zvolánková. Eliško, jsou už nějaká konkrétní opatření?

  Nova, 16. 1. 2017
 • V prosinci bylo o 72 tisíc nezaměstnaných méně než před rokem. Nejméně od roku 2008 (novinky.cz)
  ilustrační fotoPodíl nezaměstnaných činil v prosinci 5,2 procenta. Oznámil to v pondělí úřad práce. Nezaměstnaných bylo o 18,6 tisíce více než v listopadu, avšak o téměř 72 tisíc méně než v prosinci 2015. Úřad v prosinci evidoval nejméně nezaměstnaných od prosince 2008.

  Novinky.cz, 9. 1. 2017
 • S odklízením sněhu mohou pomoci i nezaměstnaní
  ilustrační fotoStarostové obcí, které se potýkají s přívaly sněhu, se mohou obrátit na Úřad práce ČR (ÚP ČR). Všechna jeho kontaktní pracoviště jsou připravena vyjít jim vstříc a nabídnout na údržbu cest vhodné zaměstnance, sdělila mluvčí ÚP ČR Kateřina Beránková.

  Novinky.cz, 5. 1. 2017
 • Marksová bojuje o byty pro všechny
  ilustrační fotoZákon o sociálním bydlení, který by měl "zrušit" bezdomovectví nebo přebývání rodin s dětmi v ubytovnách, v mnohém ubral na ambicích a levicovosti. Ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou (ČSSD) navíc tlačí čas, aby ho stihla prosadit do konce mandátu současné vlády.

  Mladá fronta Dnes, 6. 1. 2017
 • Peníze za sociální služby jdou hned, dluhy nehrozí (Právo)
  ilustrační fotoOrganizace, které poskytují sociální služby, se v minulosti snadno dostávaly do finančních problémů. Některé se dokonce musely zadlužit, aby měly na výplaty zaměstnanců. Finanční injekci od státu, na které je mnoho z nich existenčně závislých, totiž dostávaly vždy až v polovině roku.

  Právo, 5. 1. 2017
 • Lidé na úřadech žádají o otcovskou dovolenou i novou rodičovskou. Ty přitom ještě neplatí (novinky.cz)
  ilustrační fotoAčkoli jde zatím pouze o návrh, lidé se již na úřady obracejí se žádostmi o kratší rodičovskou s vyšším příspěvkem či otcovskou dovolenou. Normy, které by mohly vstoupit v platnost ještě letos, přitom zatím nebyly schváleny zákonodárci.

  Novinky.cz, 3. 1. 2017
 • Zvýšené důchody se už vyplácejí (Právo)
  ilustrační fotoPočínaje lednovou splátkou se zvyšují všechny druhy důchodů vyplácené z českého důchodového pojištění. Zvýšení téměř 3,5 miliónu důchodů provádí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) automaticky, není potřeba o ně žádat.

  Právo, 3. 1. 2017
 • Senioři si po letech výrazněji polepší. Důchody porostou o stovky korun (Blesk.cz)
  ilustrační fotoZvyšování starobních důchodů bylo v minulých letech docela zdlouhavé, protože to vyžadovalo změnu zákona. Nyní ale může růst schválit pouze vláda a díky tomu budou moci ministři pružněji reagovat na potřeby seniorů. Už od ledna všechny důchody stoupnou v průměru o více než 300 korun.

  Blesk.cz, 1. 1. 2017
 • Dotované mikrojesle: pár dětí, levné hlídání
  ilustrační fotoAlternativa pro ženy s rozjetou kariérou, kterou nechtějí přerušit rodičovskou dovolenou. I tím jsou právě vznikající mikrojesle. V nich se každá pečovatelka stará o skupinu nanejvýš čtyř dětí ve věku od šesti měsíců do čtyř let. Na jižní Moravě jich příští rok vznikne deset, mezi kraji nejvíc v republice. Díky dotacím jsou navíc takříkajíc za hubičku, rodiče vyjdou jen na několik stovek korun za měsíc.

  Mladá fronta Dnes, 20. 12. 2016
 • Do důchodu se možná bude chodit v 65 letech (novinky.cz)
  ilustrační fotoVěk do důchodu by se mohl zastropovat v 65 letech. Návrh z pera ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) v úterý prošel ve Sněmovně prvním čtením. Pravicová opozice vyčítala sociální demokracii, že se jedná jen o marketingový tah.

  Novinky.cz, 6. 12. 2016
 • Vláda chystá zvýšení nemocenských dávek pro dlouhodobě nemocné (Zdravotnické noviny)
  ilustrační fotoSociální situace lidí, kteří dlouhodobě pobývají v pracovní neschopnosti, by se měla zlepšit. Tripartita - tedy zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů - se shodli na potřebě zvýšení nemocenské. Změna se má promítnout do novely zákona o zdravotním pojištění, která už je v současné chvíli ve sněmovně.

  Zdravotnické noviny, 28. 11. 2016
 • Ministerstvo chce zatnout tipec podvodným agenturám práce (Právo)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí chce zpřísnit podmínky pracovním agenturám, které v Česku vyrostly jako houby po dešti. Návrh novely zákona o zaměstnanosti, který by měl zatnout tipec agenturám, které zneužívají své pracovníky, už v létě schválila vláda. Nyní je v prvním čtení Sněmovny.

  Právo, 29. 11. 2016
 • Maminkám ulehčí mikrojesle (5plus2)
  ilustrační fotoDvoje ze tří nových mikrojeslí, které se v příštím roce otevřou v Ústeckém kraji, budou na Teplicku. Maminky, jež se chtějí zapojit do pracovního procesu, budou moci svěřit své děti do péče chůvám v Proboštově, Krupce a Žatci. Projekt podpořilo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

  5plus2, 25. 11. 2016
 • V Novém Městě otevřou jesle (Vysočina - týdeník)
  ilustrační fotoMikrojesle začnou na začátku příštího roku fungovat v Novém Městě na Moravě.

  Vysočina - týdeník, 23. 11. 2016
 • Inspektoři nachytali podvodníky (Mladá fronta Dnes)
  ilustrační foto"Prověřovali jsme Středočecha, který byl na dávkách hmotné nouze, respektive pobíral doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí. Vykázal velký nedoplatek za vodné a stočné a chtěl to proplatit. Během sociálního šetření jsme zjistili, že si dotyčný pořídil venkovní bazén," popisuje Kateřina Beránková z Úřadu práce (ÚP) ČR jeden z případů, kdy "sociálně slabí" lidé klamou stát a nelegálně tak od něho získávají peníze. Další Středočeška na žádosti o dávky zapřela své nemovitosti. Inspektoři ale na přepadové kontrole zjistili, že jeden byt prodává, druhý vlastní a do rodinného domu se stěhuje.

  Mladá fronta Dnes, 23. 11. 2016
 • Mikrojesle vzniknou také v Neratovicích (Mělnický deník)
  ilustrační fotoDíky podpoře ministerstva práce a sociálních věcí a penězům z evropských fondů vznikne v Česku bezmála šest desítek takzvaných mikrojeslí. Jedny by měly vyrůst i v Neratovicích. Na Mělnicku v tuto chvíli žádné klasické jesle nejsou, rodiče malých dětí však mají možnost své potomky přes den umístit do některé z dětských skupin. Ty najdou ve všech třech největších městech regionu, tedy v Mělníku, Kralupech nad Vltavou i Neratovicích. Až na jednu výjimku se ale jedná o soukromá zařízení.

  Mělnický deník, 23. 11. 2016
 • Jak vysoký je průměrný starobní důchod? Podívejte se (e15.cz)
  ilustrační fotoČeská správa sociálního zabezpečení odkryla, jak je na tom stát s výplatami důchodů. Průměrné starobní penze se zvyšují. Stejně jako celkový počet důchodů vyplácených starým lidem.

  E15.cz, 21. 11. 2016
 • Podpora při dlouhodobé nemoci nejspíš vzroste. Vláda projedná dvě varianty (aktualne.cz)
  ilustrační fotoPříspěvek při dlouhodobé nemoci by se měl zvýšit. Dohodla se na tom takzvaná tripartita, tedy zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů. Kabinet projedná dvě varianty, z nichž každá předpokládá různou míru zvýšení nemocenské.

  Aktualne.cz, 21. 11. 2016
 • Státní lesy daly práci 290 nezaměstnaným (Právo)
  ilustrační fotoCelkem 290 dlouhodobě nezaměstnaných získalo letos práci v českých lesích. Státní podnik Lesy České republiky (LČR) pro ně v rámci pětiletého sociálního programu vytvořil nová pracovní místa. Měsíčně vydělali podle výkonu a přístupu k práci asi 15 tisíc korun hrubého.

  Právo, 10. 11. 2016
 • Nezaměstnanost klesla už na pět procent (Právo)
  ilustrační fotoNezaměstnanost v Česku klesla v říjnu na pět procent ze zářijových 5,2 procenta. Detailnější zkoumání statistik Úřadu práce ČR odhaluje, že říjnová míra nezaměstnanosti dokonce sklouzla o pár setin pod pětiprocentní hranici. Tam se naposledy dostala na konci roku 2008.

  Právo, 9. 11. 2016
 • Noví kontroloři za dva roky zachránili 138 miliónů (Právo)
  ilustrační fotoJeště na začátku roku 2014 Úřad práce ČR přiznával dávky na základě předložených dokumentů u okénka. Od srpna však dostal 300 posil, které začaly klienty kontrolovat doma. A ejhle! Kontroloři odňali 9620 dávek a nepřiznali 4251 nových žádostí. Jeden vykutálený klient dokonce musel na 20 měsíců do vězení.

  Právo, 9. 11. 2016
 • Průměrná penze je 11 441 Kč (novinky.cz)
  ilustrační fotoPrůměrný starobní důchod v Česku činil v září 11 441 korun, což je o 107 korun víc než loni. Celkem bylo vyplaceno téměř 2,4 miliónu starobních penzí, což je zhruba o 18 500 více než ve stejné době před rokem. Téměř 600 000 z nich tvořily předčasné důchody.

  novinky.cz, 4. 11. 2016
 • Nezaměstnané na Olomoucku rozpohyboval příspěvek na dopravu. Bude i na stěhování
  ilustrační fotoAč ochota Čechů cestovat za prací není příliš vysoká, v Olomouckém kraji se během uplynulého půl roku podařilo rozpohybovat desítky dlouhodobě nezaměstnaných. Pomohl příspěvek na dopravu. Od listopadu to může být ještě lepší.

  Olomoucký deník, 29. 10. 2016
 • Rekvalifikace je nedílnou součástí boje proti dlouhodobé a vysoké nezaměstnanosti
  ilustrační fotoBojovat s nezaměstnaností se dá různými způsoby a různými nástroji. Jedním velice efektivním nástrojem je rekvalifikace. Žijeme v nejisté době plné ekonomických zvratů. Mezi časté projevy ekonomického růstu a pádu je index nezaměstnanosti. Ten se v různých krajích projevuje odlišným procentem. Vždy záleží na bohatosti kraje a zájmu investorů, kteří svou výrobou a poskytováním služeb nabízejí pracovní místa. Často se tak stává, že s odchodem velkého investora odchází také velké množství pracovních příležitostí a lidé, kteří měli zaměstnání specifické kvalifikace, se musí ohlížet po svém pracovním zařazení v jiném kraji anebo skončí na Úřadu práce ČR.

  Děčínský deník, 29. 10. 2016
 • Blíž do práce? Úřad přispěje (Olomoucký deník)
  ilustrační fotoAč ochota Čechů cestovat za prací není příliš vysoká, v Olomouckém kraji se během uplynulého půl roku podařilo rozpohybovat desítky dlouhodobě nezaměstnaných.

  Olomoucký deník, 22. 10. 2016
 • Ministryně práce a sociálních věcí navštívila domovy důchodců v Ústeckém kraji (Krajské noviny)
  ilustrační fotoMinistryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová navštívila v doprovodu krajského radního Martina Kliky Domov důchodců v Milešově a Podkrušnohorské domovy sociálních služeb Dubí, příspěvkové organizace kraje. V Milešově diskutovala s radním Martinem Klikou a starostou obce Petrem Křivánkem o investičním záměru kraje vybudovat nové sociální zařízení na pozemcích, které kraji za symbolickou jednu korunu za metr čtvereční nabídla obec.

  Krajské noviny, 21. 10. 2016
 • Ošetřovné pro pečující o příbuzné (ČT 1)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce chce zavést novou dávku. Dlouhodobé ošetřovné. Má podpořit lidi, kteří se starají o vážně nemocné příbuzné. Dostávat by ho mohli až 3 měsíce. Během těch by je taky zaměstnavatel nemohl propustit. Koalice se v názoru na návrh neshodne. Podpořit by ho ale mohla opozice.

  ČT 1, 21. 10. 2016
 • Program Bezpečný podnik slaví 20 let (bozp.info)
  ilustrační fotoV Kaiserštejnském paláci v Praze se 18. 10. 2016 měli možnost opět potkat ti, kterým bezpečnost a ochrana zdraví při práci není lhostejná. A sice při předávání cen v programu Bezpečný podnik a vítězům soutěží Ceny za správnou praxi a Podnik podporující zdraví.

  Bozpinfo.cz, 19. 10. 2016
 • Na dřívější důchod přispějí firmy (Hospodářské noviny)
  ilustrační fotoKdyž se koalice začátkem září dohodla, že Češi půjdou do důchodu nejdéle v 65 letech, domluvili se ministři i na tom, že zároveň vyberou náročnější profese, u kterých bude věk pro odchod do penze nižší. Na stole teď leží první návrh. Do důchodu mají dříve odcházet hlavně lidé s fyzicky náročnou prací a na předčasnou penzi jim přidají peníze jejich zaměstnavatelé.

  Hospodářské noviny, 19. 10. 2016
 • Minimální mzda v dopravě? Brusel je na straně Česka, říká Marksová (globe24.cz)
  ilustrační fotoVe sporu o vynucování minimální mzdy v dopravě stojí Evropská komise na stejné straně jako Česká republika, řekla dnes v Lucemburku novinářům ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Minimální mzdu vynucuje Francie a Německo. Marksová připomněla, že komise už s oběma západoevropskými zeměmi zahájila kvůli této věci příslušné řízení.

  Globe24.cz, 13. 10. 2016
 • Pakt nezaměstnanosti zrodil tisícovky pracovních míst (Ústecký deník)
  ilustrační fotoTéměř o dvanáct tisíc lidí se podařilo od roku 2013 snížit nezaměstnanost v Ústeckém kraji (ÚK). Zásluhu na tom má tzv. Pakt nezaměstnanosti, do kterého je zapojeno třináct krajů včetně ÚK. Zástupci krajů, úřadu práce, včetně ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové, o tom včera informovali na workshopu v Ústí. Zároveň upozornili na aktuální problémy v otázce nezaměstnanosti.

  Ústecký deník, 12. 10. 2016
 • Lidí bez práce je nejméně za osm let
  ilustrační fotoMíra nezaměstnanosti v Česku v září podle očekávání znovu poklesla. Podle údajů Úřadu práce ČR (ÚP) klesla o jeden procentní bod na 5,2 procenta. Současně se dále zvýšila nabídka volných pracovních míst, kterých je nyní téměř 141 tisíc.

  Právo, 11. 10. 2016
 • Nemocní neschopenku zadají přes počítač. MPSV plánuje změny
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ve spolupráci s Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) připravují legislativní návrh, který by měl pomoci elektronizaci tiskopisů ČSSZ.

  Mesec.cz, 7. 10. 2016
 • Muži možná budou mít po narození dítěte nárok na pět dní placené otcovské dovolené (ČRo-Ostrava)
  ilustrační fotoMuži možná budou mít po narození dítěte nárok na pět dní placené otcovské dovolené. Počítá s tím návrh novely o nemocenském pojištění, který doporučil sněmovně přijmout sociální výbor. Muži by mohli nově dostat volno do šesti týdnů po narození potomka.

  ČRo-Ostrava, 6. 10. 2016
 • Minimální mzda stoupne nejvíce v historii. V Česku dosud patřila k nejnižším v EU (aktualne.cz)
  ilustrační fotoMinimální mzda stoupne od příštího roku o více než 11 procent, což je dosud nejvyšší zvýšení v historii. Rozhodla o tom vláda, když schválila návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD).

  Aktualne.cz, 5. 10. 2016
 • Řidiči autobusů si polepší, vláda chce přitáhnout nové zájemce (tn.cz)
  ilustrační fotoVláda ve středu schválila navýšení základních mezd pro řidiče linkových autobusů. Platy by se jim od začátku příštího roku měly zvednout v průměru o téměř 40 procent. Vláda si od toho kroku těsně před volbami slibuje nové zájemce o tuto práci, kterých teď chybějí tisíce.

  tn.cz, 5. 10. 16
 • Sociální bydlení by státu ušetřilo až sto milionů ročně, uvádí analýza (idnes.cz)
  ilustrační fotoZavedením sociálního bydlení by stát ušetřil 60 až 100 milionů korun ročně. S odvoláním na odbornou analýzu to tvrdí nevládní organizace Platforma pro sociální bydlení. Zákon o sociálním bydlení nyní míří na vládu, proti němu se však staví ANO i lidovci.

  Idnes.cz, 5. 10. 2016
 • Litvínov získá dva nové sociální pracovníky (Mostecký deník)
  ilustrační fotoOd ledna 2017 by mělo město s pomocí peněz z projektu zaměstnat dva nové sociální pracovníky. Ti budou pomáhat řešit situaci ve městě a to zejména v sociálně vyloučených lokalitách jako je městská část Janov.

  Mostecký deník, 4. 10. 2016
 • Poskytovatelé sociálních služeb diskutovali o změnách (olomouckenovinky.cz)
  ilustrační fotoO programu finanční podpory a Akčním plánu rozvoje sociálních služeb Olomouckého kraje na rok 2017 i dalších důležitých tématech hovořili účastníci významného pracovního setkání.

  olomouckenovinky.cz, 3. 10. 2016
 • Příspěvky firmám na invalidy vzrostou, stoupne i jejich minimální mzda (Hospodářské noviny)
  ilustrační fotoPodnik, který zaměstnává více lidí s postižením, může na každého z nich dostat od státu měsíčně příspěvek až 8800 korun. Částka výrazně vzrostla – o patnáct stovek – už od letošního ledna a další zvýšení by mělo nastat i v roce 2017. S nárůstem o dalších 700 korun počítá novela zákona o zaměstnanosti, kterou chystá ministerstvo práce.

  Hospodářské noviny, 4. 10. 16
 • Na brigády se hlásí stále více seniorů. Firmy si je pochvalují (MF Dnes)
  ilustrační fotoZaměstnavatelé stojí o brigádníky v důchodovém věku. Nevadí jim ani jejich případná pohybová omezení, cení si především jejich zkušeností a spolehlivosti.

  MF Dnes, 3. 10. 2016
 • Nadace Charty 77 ocenila seniory. Do zlaté síně vstoupil Olbram Zoubek (CT24.cz)
  ilustrační fotoSeniorkou roku se stala Libuše Žamberská z lovosického spolku Úsměv je zdraví. Spolkem roku byl vyhlášen Klub seniorů Rožnov pod Radhoštěm, který sdružuje více než 800 členů. Do zlaté síně byl uveden sochař Olbram Zoubek. Cenu Senior roku vyhlašuje Nadace Charty 77 jako součást svého projektu Senzační senioři.

  CT24.cz, 1. 10. 2016
 • Marksová: Rekordně vybíráme pojistné, 308 Kč na důchod máme (Pražský deník)
  ilustrační fotoNěkdy "jen" 20 miliard, někdy i dvakrát tolik, v každém případě v posledních letech vždycky v minusu, končí penzijní účet ČR. Na důchody se u nás víc vydává, než vybere. Letošek nebude výjimkou, i když čísla za první pololetí naznačují, že díra v systému nebude tak velká. Schodek je zatím 11 miliard korun a na konci roku by mohlo jít o nejlepší výsledek za posledních sedm let.

  Pražský deník, 21. 9. 2016
 • Důchody by se od ledna mohly zvednout o tři sta korun (Radiožurnál)
  ilustrační fotoDůchody by se od ledna mohly zvednout o tři sta korun. Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš totiž našel v rozpočtu financí potřebné tři a půl miliardy korun. Tuto částku chce důchodců přidat i sociální demokracie.

  Radiožurnál, 18. 9. 2016
 • Nová dávka pro čerstvé tatínky. "Otcovská" může začít už příští rok, poslanci ji nezamítli (Aktualne.cz)
  ilustrační fotoČerství tatínkové zřejmě získají novou možnost, jak pomoci matce svého dítěte během šestinedělí. Poslanci dnes v prvním čtení dali šanci návrhu ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) na zavedení nové dávky ze systému nemocenského pojištění - otcovské poporodní péče.

  Aktualne.cz, 14. 9. 2016
 • Vláda přidávala. Veřejné správě čtyři procenta, lékařům deset (ct24.cz)
  ilustrační fotoPlaty ve veřejných službách a správě vzrostou od listopadu o čtyři procenta. Mzdy lékařů a sester se zvýší o deset procent od ledna. Příslušné nařízení schválila v pondělí večer vláda. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) o tom informoval na Twitteru.

  Ct24.cz, 12. 9. 2016
 • Marksová chce důchodcům přidat tři stovky. Babišův úřad: 200 korun jim stačí (Blesk.cz)
  ilustrační fotoMinistryně práce Michaela Marksová (ČSSD) chce, aby vláda pro příští rok plně využila nově nabytou pravomoc zvyšovat důchody bez souhlasu Parlamentu, pokud je jejich růst podle pravidel nízký. Jestliže bude kabinet souhlasit, měly by důchody v příštím roce vzrůst o 2,7 procenta, jak dovoluje od srpna platná novela. Bylo by to průměrně zhruba 300 korun měsíčně navíc.

  Blesk.cz, 9. 9. 2016
 • Děti bez školních obědů mají horší prospěch. Hlad jim zaženou miliony od státu (Blesk.cz)
  ilustrační fotoAž 18 milionů korun na dětské obědy ve školách připravilo pro tento školní rok ministerstvo práce. Příspěvek by mělo získat přes tři tisíce dětí, které by jinak zůstaly o hladu. Nejde o první projekt tohoto typu, před časem se s částkou 30 milionů přidalo také ministerstvo školství. A už několik let rodinám ve finanční nouzi pomáhá také nadační organizace Woman for Woman, která zjistila, že dětem bez obědů se rychle zhoršuje prospěch a zažívají šok ze společenského vyloučení.

  Blesk.cz, 9. 9. 2016
 • Hranice pro důchody
  ilustrační fotoDobrá zpráva pro všechny, kdo si chtějí důchodu užívat co nejdřív a co nejdéle. Vláda přes původní neshody schválila maximální věk odchodu do penze. Ti, kteří se narodili po roce 1971, by na něj měli mít nárok nejpozději v 65 letech. Ti starší můžou přestat pracovat ještě dřív. O pevné hranici teď bude rozhodovat parlament. Další vlády ale budou mít možnosti upravovat.

  ČT 1, 5. 9. 2016
 • Do penze nejpozději v pětašedesáti? Koalice se nakonec na návrhu shodla
  ilustrační fotoKoalice se shodla na ukotvení horní hranice odchodu do důchodu v pětašedesáti letech. Návrh předložila sociální demokracie, nově ho podpořili i lidovci. ANO bylo dosud proti, nyní ale vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš připouští, že se jeho hnutí návrhu přizpůsobí, když ho podporují ostatní dva vládní partneři. ANO teď naopak chce ještě snížit věk odchodu u náročných profesí.

  ČT24.cz, 31. 8. 2016
 • V čele věřitelského výboru OKD bude správa sociálního zabezpečení
  ilustrační fotoPředsedou věřitelského výboru těžební firmy OKD je Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Rozhodli o tom jednohlasně ostatní věřitelé OKD na první schůzi věřitelského výboru v Praze v sídle správy sociálního zabezpečení.

  ČT24.cz, 30. 8. 2016
 • Státní úřady se plní dětmi
  ilustrační fotoSedm malých předškoláků a dvě pečovatelky stojí v kruhu, drží se za ruce a zpívají, jaký budou mít den. Tak začíná ráno v jedné z dětských skupin ministerstva práce a sociálních věcí na pražském Andělu. Avšak nejen tam, na českých ministerstvech a dalších státních úřadech tráví dny více než stovka dětí.

  Mladá fronta Dnes, 30. 8. 2016
 • Školní obědy: letos je podpoří dotace za 50 milionů korun
  ilustrační fotoPro matky samoživitelky je 500 korun měsíčně hodně peněz. Je to částka, kterou průměrně rodič zaplatí měsíčně za školní oběd. Když se musí rozhodovat, jestli dítěti koupí brašnu, uhradí kroužek nebo pomůcky do školy, častokrát padne za oběť útlé peněženky právě teplé jídlo. Jak uvádí obecně prospěšná společnost Women for women, je u nás chudobou ohroženo na 100 tisíc dětí, většinou z jednorodičovských rodin (62 procent).

  Pražský deník, 29. 8. 2016
 • Stále více lidí chce příspěvek na dojíždění do práce. Žadatel může dostat až 3500 korun
  ilustrační fotoŽadatelů o příspěvek na dojíždění přibývá. Úřad práce peníze vyplácí od dubna a za první tři měsíce přijal přes 150 žádostí. Jen v červenci jich pak přibylo 64. Úřad práce tak už rozšířil počet krajů, ve kterých příspěvky poskytuje, celkem jich je už šest.

  Zprávy.rozhlas.cz, 28. 8. 2016
 • Firmy budou matkám po rodičovské vysvětlovat, proč nemají kratší úvazek. Zákoník práce prošel vládou, (aktualne.cz)
  ilustrační fotoNovela zákoníku práce schválená dnes vládou má mimo jiné více chránit matky po návratu z rodičovské dovolené. Po jednání kabinetu to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

  aktualne.cz, 24. 8. 2016
 • Ministři řešili v Třinci Čínu, OKD i předdůchody, (Třinecký deník)
  ilustrační fotoMinistryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek navštívili včera několik míst a firem v regionu. Podívali se například do integrovaného výjezdového centra v Třinci nebo bystřické firmy Berndorf Bäderbau.

  Třinecký deník, 24. 8. 2016
 • Stále více lidí chce přispět na dopravu do práce, (Pražský deník).
  ilustrační fotoÚřady práce evidují stále větší počet žádostí o příspěvek na dojíždění, i když ve svém souhrnu se nejedná o nějaká vysoká čísla. Přesto tato dávka pomáhá lidem najít si zaměstnání, což dokazuje například vedoucí autobusové dopravy z Karlovarského kraje, který za prací dojíždí 255 kilometrů. Místní úřad práce mu měsíčně vypomáhá s částkou 3500 korun.

  Pražský deník, 23. 8. 2016
 • Těžší život pro agentury práce (Hospodářské noviny)
  ilustrační fotoAgentury práce, které firmám dodávají zaměstnance, se musí připravit na přísnější podmínky. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje, aby agentury při žádosti o licenci skládaly půlmilionovou kauci. Zároveň se zvýší pokuty za prohřešky. Ministerstvo návrh změn předloží ve středu vládě. Zpřísnění odůvodňuje potřebou chránit agenturní zaměstnance, jejichž počty v Česku za posledních pět let vzrostly o 62 procent. Pracovníci z agentur tvoří necelé procento všech tuzemských zaměstnanců. Každý čtvrtý je cizinec, jejichž podíl stoupá.

  Hospodářské noviny, 18. 8. 2016
 • Veřejně prospěšné práce jdou na dračku (Blanenský deník)
  ilustrační fotoPéče o zeleň ve městech nebo úklid veřejných prostranství. Pomocné pečovatelky, pomocní provozní pracovníci nebo asistenti prevence kriminality. Tyto druhy veřejně prospěšných prací mohou lidé vykonávat na Blanensku. O místa je velký zájem. Vypsané pozice jsou v mžiku rozebrány.

  Blanenský deník (16. 8. 2016)
 • O příspěvek na dojíždění je v regionu velký zájem (Havířovský deník)
  ilustrační fotoPodpora zaměstnanosti a snaha o sladění nabídky a poptávky na trhu práce. To jsou hlavní cíle příspěvku na podporu regionální mobility, o který mohou od dubna letošního roku žádat nezaměstnaní registrovaní na úřadu práce.

  Havířovský deník, 16. 8. 2016
 • České důchody pobírají lidé v 87 zemích světa. Šly na Fidži i do Namibie (novinky.cz)
  ilustrační fotoČeský důchod pobíralo loni koncem roku v zahraničí téměř 88 tisíc lidí v 87 zemích celého světa. Nejčastěji je Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) posílá na Slovensko, do Německa a Polska. Vyskytují se ale i příjemci v exotických zemích, například na Fidži či v Namibii.

  Novinky.cz, 11. 8. 2016
 • Sociální byty nebudou pro každého a zadarmo. Naopak (Příbramský deník)
  ilustrační fotoOsm mýtů kolujících o sociálním bydlení, které má motivovat jedince a rodiny ke snaze o zlepšení situace, vysvětluje ministerstvo práce a sociálních věcí.

  Příbramský deník, 10. 8. 2016
 • Živnostníkům se zpřehlední platby pojistného. Na větší zjednodušení si ale budou muset počkat (ihned.cz)
  ilustrační fotoTermíny pro platby záloh na sociální pojištění, které musí živnostníci odesílat za každý měsíc, se o něco zpřehlední. Přiblíží se rozvrhu, dle kterého takzvané osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) posílají zálohy na zdravotní pojištění. Na zásadnější zjednodušení komunikace s úřady si ale živnostníci budou muset ještě počkat.

  Ihned.cz, 9. 8. 2016
 • V Praze 7 se rozjíždí projekt potravinové a materiální pomoci (prazskenovinky.cz)
  ilustrační fotoMěstská část Praha 7 a Farní charita Holešovice realizuje od srpna projekt Ministerstva práce a sociálních věcí "Potravinová a materiální pomoc nejchudším osobám".

  Prazskenovinky.cz, 8. 8. 2016
 • Úřady práce začaly vyplácet vyšší příspěvky na péči (Radiožurnál)
  ilustrační fotoÚřady práce začaly vyplácet vyšší příspěvky na péči. Od prvního srpna příspěvek pro zdravotně postižené a seniory stoupl o deset procent. O zvýšení lidé nemusejí žádat, úřady změnu provedou automaticky. Příspěvek na péči v Česku pobírá zhruba tři sta padesát tisíc lidí.

  Radiožurnál, 8. 8. 2016
 • Sociální byty? Obce se bojí zbytečně (Lidové noviny)
  ilustrační fotoRada vlády pro seniory a stárnutí populace vyhlásila unikátní soutěž pro aktivní důchodce. Smyslem ocenění je symbolicky poděkovat seniorům, kteří bezplatně věnují svůj volný čas obecně prospěšným činnostem, vedou seniorské, mezigenerační nebo zájmové organizace, podporují aktivity v rámci dobrovolnictví nebo sami jako dobrovolníci ve svém volném čase působí. Nominace je možné zasílat do konce srpna letošního roku.

  Lidové noviny, 5. 8. 2016
 • Příspěvek na péči se ode dneška zvyšuje o 10 % (Prima)
  ilustrační fotoPobíráte příspěvek na péči? Pokud ano, tak pro vás máme dobrou zprávu. Ode dneška se totiž zvyšuje, sice jen o 10 %, ale je to vůbec první valorizace tohoto příspěvku po 10 letech. Naše kolegyně Eliška Čeřovská pro vás zjišťovala, jestli vám příspěvek navýší automaticky, nebo jestli o jeho zvýšení musíte někde požádat.
 • Náměstkem Marksové se stal někdejší kandidát na ministra Krčál (epravo.cz)
  ilustrační fotoPolitickým náměstkem ministerstva práce a sociálních věcí se ode dneška stal sociální demokrat z Vysočiny Petr Krčál. Věnovat se bude především oblasti sociálních služeb, informoval ČTK mluvčí ministerstva Petr Hrabáň. V roce 2014 se Krčál z osobních důvodů vzdal kandidatury na ministra, protože mu zemřel bratr a měl vážně nemocnou manželku.

  Epravo.cz, 1. 8. 2016
 • Máte aktivní prarodiče? Dejte o nich vědět. Stát je chce ocenit (Blesk.cz)
  ilustrační fotoRada vlády pro seniory a stárnutí populace vyhlásila unikátní soutěž pro aktivní důchodce. Smyslem ocenění je symbolicky poděkovat seniorům, kteří bezplatně věnují svůj volný čas obecně prospěšným činnostem, vedou seniorské, mezigenerační nebo zájmové organizace, podporují aktivity v rámci dobrovolnictví nebo sami jako dobrovolníci ve svém volném čase působí. Nominace je možné zasílat do konce srpna letošního roku.

  Blesk.cz, 2. 8. 2016
 • Z podpory zpět do práce (Hospodářské noviny)
  ilustrační fotoNezaměstnanost v Česku je nejnižší v Evropské unii, přesto má pracovní trh problém. Přes 160 tisíc lidí je nezaměstnaných déle než rok a na úřadech práce naopak leží nevyužité nabídky zaměstnání, která by tito lidé mohli vykonávat. Vyřešit to má ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která řešení vymýšlí od začátku roku.

  Hospodářské noviny, 27. 7. 2016
 • O růstu minimální mzdy rozhodne až vláda (E15)
  ilustrační fotoJedenáct tisíc korun měsíčně jako nejnižší zaručená mzda v zemi je pro někoho moc a pro jiného minimum. Zástupci zaměstnavatelů, odborů a vlády se zatím nedokázali dohodnout, jaká by měla být napřesrok minimální mzda.

  E15, 26. 7. 2016
 • Inspektoři odhalili 3000 nelegálních zaměstnanců (Právo)
  ilustrační fotoInspektoři práce loni odhalili 3065 pracovníků, které zaměstnávaly firmy načerno. Téměř devět stovek z nich byli cizinci. Ukázala to statistika, kterou má Právo k dispozici.

  Deník.cz, 26. 7. 2016
 • MPSV navrhuje zvýšit minimální mzdu od příštího roku na 11 000 Kč (Deník.cz)
  ilustrační fotoMinimální mzda by mohla od ledna příštího roku vzrůst z nynějších 9 900 korun měsíčně na 11 000 korun. Počítá s tím jedna z variant zvýšení minimální mzdy, kterou na pondělní jednání tripartity předkládá ministerstvo práce a sociálních věcí.

  Deník.cz, 21. 7. 2016
 • Návrh: vyšší přídavky na děti i státní alimenty (Deník.cz)
  ilustrační fotoZhruba každé páté dítě v ČR žije v neúplné rodině a až 170 tisíc dětí trpí tím, že jeden z rodičů na ně buď vůbec neplatí, nebo má výkyvy. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) teď dokončila sérii zákonných opatření, která by mohla rodinám v nouzi pomoci.

  Deník.cz, 20. 7. 2016
 • Příspěvek na dojíždění za prací dostane více lidí. Úřad zmírnil podmínky čerpání (aktualne.cz)
  ilustrační fotoO příspěvek na dojíždění si nově mohou zažádat i nezaměstnaní v Královéhradeckém regionu. Úřad práce ČR zároveň výrazně zmírnil podmínky, za kterých je možné tuto novou dávku čerpat.

  aktualne.cz, 14. 7. 2016
 • Marksová pro státní alimenty až 2940 korun měsíčně (Právo)
  ilustrační fotoMinistryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová včera poslala vládě k projednání návrh zákona o zálohovém výživném na děti. Podle něj by měl stát některým samoživitelkám hradit alimenty, které jim partner nedává. A sám pak náhradu vymáhat na neplatičích.

  Právo, 14. 7. 2016
 • Pracovnímu úrazu loni podlehlo 131 lidí (Hospodářské noviny)
  ilustrační fotoV Česku loni přibylo smrtelných pracovních úrazů. Při zranění v zaměstnání přišlo o život 131 lidí, o 14 víc než v roce předchozím.

  Hospodářské noviny, 14. 7. 2016
 • Sociální demokraté se dohodli s předsedou vlády: Premiér podpoří horníky na severu Čech (homerlive.cz)
  ilustrační fotoSociální demokraté v Ústeckém kraji přesvědčili svého předsedu a premiéra Bohuslava Sobotku o nutnosti podpořit propouštěné horníky na severu Čech stejnou měrou, jako vláda podpořila horníky z Ostravska. Bohuslav Sobotka po jednání se svými stranickými kolegy přislíbil, že vláda projedná návrh ministryně práce a sociálních věcí Michely Marksové Tominové na svém zasedání 27. července.

  Homerlive.cz, 13. 7. 2016
 • Podnikání lidí po padesátce podpoří nový národní akční plán (Podnikatel.cz)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí vypracovalo Národní akční plán podporující pozitivní stárnutí, v němž je jednou z aktivit zvýšení informovanosti starších osob o možnostech uplatnění na trhu práce případná podpora jejich samostatného podnikání.

  Podnikatel.cz, 11. 7. 2016
 • Předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministryně Marksová dnes navštíví závod Knauf Insulation (Teplický deník)
  ilustrační fotoPředseda vlády ČR Bohuslav Sobotka dnes navštíví v rámci svých pracovních cest do regionů Ústecký kraj. Spolu s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou bude jednat především o kompenzacích pro horníky a sejde se také se zástupci odborů v autobusové a železniční dopravě.

  Teplický deník, 12. 7. 2016
 • Sociální služby získají potřebné milióny korun (Právo)
  ilustrační fotoVybrané sociální služby ve Zlínském kraji získají od zlínského hejtmanství podporu 151 miliónů korun. "Podpora bude směřovat ke zdravotně postiženým, lidem pečujícím o malé děti i rodičům samoživitelům," informovala Právo radní Zlínského kraje Taťána Valentová Nersesjan.

  Právo, 11. 7. 2016
 • Úřad bude lépe kontrolovat dlouhodobě nezaměstnané (Právo)
  ilustrační fotoÚřad práce se více zaměří na své dlouhodobě nezaměstnané klienty. Důvodem je snaha zjistit, zda se práci vyhýbají, nebo mají opravdu vážné důvody, proč nepracují. Výsledkem pak může být i vyřazení lidí z evidence uchazečů o zaměstnání a následně i ztráta některých dávek.

  Právo, 9. 7. 2016
 • Práce načerno přibývá. Inspektoři chystají přísnější kontroly hlavně na stavbách (zprávy.rozhlas.cz)
  ilustrační fotoStátní úřad inspekce práce odhalil do května na 950 nelegálně zaměstnaných. Rozdal přitom pokuty za víc než 32,5 milionů korun. Podle inspektorů je to číslo srovnatelné s loňským. Přes léto ale očekávají, že nelegálně pracujících lidí ještě přibyde. Chystají proto intenzivnější kontroly. Soustředí se hlavně na stavby a oblast rekreačních služeb.

  Zprávy.rozhlas.cz, 6. 7. 2016
 • Ve Velké Bystřici vzniká dětská skupina (ČT 1)
  ilustrační fotoV září začne ve Velké Bystřici u Olomouce fungovat dětská skupina. Jde o předškolní zařízení, projekt, který ministerstvo práce a sociálních věcí spustilo před rokem a půl. Za tu dobu jich vzniklo v Česku na 150. Na rozdíl od mateřských škol přijímá děti už od 1 roku. Mírnější jsou také požadavky na provoz.

  ČT 1, 4. 7. 2016
 • Školní obědy: pro chudé zdarma (Mladá fronta Dnes)
  ilustrační fotoPřibližně sedm set dětí z pražských základních a mateřských škol bude od září dostávat obědy zdarma. Praha se jako jeden z mála českých krajů zapojila do projektu ministerstva práce a sociálních věcí na pomoc chudým. Zmiňovaní žáci totiž pocházejí ze sociálně slabých rodin, které nemají peníze na školní stravování.

  Mladá fronta Dnes, 29. 6. 2016
 • Balíčky pro lidi bez domova (ČT 1)
  ilustrační fotoKonzervy, džem nebo mýdlo či zubní pastu dostávají od června lidé v nouzi zadarmo. Potravinové a hygienické balíčky mají pomoct v kritické situaci. Celý projekt zaštiťuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Přímo v Ostravě jej pak realizuje místní Charita. Jen letos rozdá na 2400 balíčků.

  ČT 1, 28. 6. 2016
 • Ženy berou méně než muži i proto, že si to samy navrhnou (Právo)
  ilustrační fotoO nerovném odměňování mužů a žen se v minulých letech hodně mluvilo, ale nic se nezměnilo. Stejně jako před čtrnácti lety je rozdíl mezi jejich platy přes 22 procent. Kvůli tomu rodina v Česku podle Eurostatu ročně hospodaří s rozpočtem nižším o 77 tisíc korun.

  Právo, 29. 6. 2016
 • Rodičovský příspěvek bude moci rodina čerpat rychleji, navrhuje vláda (idnes.cz)
  ilustrační fotoMatky a otcové by podle návrhu vlády mohli získat rodičovský příspěvek 220 tisíc korun rychleji a mohli by se také díky tomu dřív vrátit do práce. Na svém Twitteru to oznámil premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD a iDNES.cz to potvrdil i ministr Marian Jurečka z KDU-ČSL. Návrh přinesla vládě ministryně Michaela Marksová z ČSSD.

  idnes.cz, 22. 6. 2016
 • Důchod po částech a ne najednou, žádá vláda. Experti řeší, jak na to (iDNES.cz)
  ilustrační fotoStát štědře podporuje spoření na důchod, ale lidé si stejně peníze vybírají najednou a v penzi jsou odkázáni na státní důchody a sociální dávky. Experti z důchodové komise vymýšlejí, jak to napravit.

  iDNES.cz, 16. 6. 2016
 • Tátafest slaví své 10. narozeniny a zahrají i Tatabojs (zena-in.cz)
  ilustrační fotoTřetí červnová neděle patří již tradičně oslavám otcovství. Den otců pochází z USA a poprvé se slavil už v roce 1910. S nápadem na jeho vznik přišla vděčná dcera - Sonora Smart Dodd, jejíž otec se po smrti své ženy sám staral o pět dětí. U příležitosti Dne otců se i letos po celé ČR koná neformální happening Tátafest, který letos slaví své 10. narozeniny. Letošní ročník se tradičně koná pod záštitou a s podporou Ministerstva práce a sociálních věcí. Mediálním partnerem akce je Rádio Impuls. zena-in.cz, 16. 6. 2016
 • Rodičovskou dovolenou si berou jen dvě procenta mužů (Pražský deník)
  ilustrační foto„Tehdy si rodičovskou brali zejména manželé bohatých podnikatelek, já jsem si musel po večerech shánět různé brigády. Finančně to bylo velmi komplikované," zavzpomínal Jiří Janda z Mělníka na dobu, kdy odešel z práce a vzal si rodičovskou dovolenou. V tomto ohledu je průkopník, protože na rodičovskou odešel v říjnu 2000, kdy začal platit zákon, který to mužům umožňoval. A nebylo to jednoduché. Jeho manželka nebyla bohatá podnikatelka, nýbrž studentka, a navíc nikde na takovou roli lidé nebyli zvyklí.

  Pražský deník, 17. 6. 2016
 • Pokud porostou důchody příliš pomalu, může vláda necelá tři procenta přidat. Novou pravomoc schválil Senát (iHNed.cz)
  ilustrační fotoSenát schválil důchodovou novelu, která dává vládě pravomoc zvyšovat důchody, pokud by byl jejich růst podle pravidel nízký. Zákon musí ještě podepsat prezident Zeman. Navýšení penzí podle rozhodnutí kabinetu nebude moci překročit mez 2,7 procenta.

  iHNed.cz
 • Horníci budou moci do důchodu o sedm let dřív (Euro.e15.cz)
  ilustrační fotoHorníci z hlubinných dolů patrně budou moci odcházet do starobního důchodu o sedm let dříve než ostatní pracovníci, tedy zhruba v 56 letech. Nová pravidla, která by měla platit od října, schválil Senát. Novela o penzijním pojištění nyní zamíří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi.

  Euro.e15.cz, 15. 6. 2016
 • Vzrostl počet firem, které chtějí přijímat nové zaměstnance (denik.cz)
  ilustrační fotoTuzemští zaměstnavatelé budou ve třetím čtvrtletí přijímat nové pracovníky. Zvyšovat počet zaměstnanců plánuje devět procent oslovených firem, naopak propouštět se chystají tři procenta. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower uskutečněné na vzorku 750 zaměstnavatelů v soukromém i veřejném sektoru v ČR. V předchozím čtvrtletí hlásilo nábor zaměstnanců sedm procent firem, propouštění tři procenta oslovených společností.

  denik.cz, 15. 6. 2016
 • Zvyšme důchody, jinak nás to přijde draho (MF Dnes)
  ilustrační fotoO důchodové reformě se v Česku mluví dlouho, ta poslední ovšem nevydržela. Teď je už dlouho ticho. Jako by současná politická garnitura necítila žádnou potřebu důchodový systém smysluplně měnit. A to i přesto, že populace stárne a důchodcům hrozí, že budou chudnout. Nezájem politiků a neschopnost se na čemkoliv domluvit potvrzuje i Martin Potůček, předseda důchodové komise, kterou před dvěma lety zřídila Sobotkova vláda a v níž zasedají poslanci sedmi parlamentních stran, odborníci a úředníci. "Cítil jsem nedostatečnou účast na práci naší komise. Strany nebyly schopné konsenzu, fungovaly, jako by byly těsně před volbami," stěžuje si. Větší zájem u politiků se mu nepodařilo vybudit ani dopisem, jímž obeslal v březnu všechny partaje.

  MF Dnes, 15. 6. 2016
 • Mikrojesle města chtějí, nabídnou levné hlídání dětí (MF Dnes)
  ilustrační fotoStát nabízí novou možnost pro rodiče, kteří potřebují pohlídat děti od půl roku do čtyř let. Ve Zlínském kraji je o službu zájem.

  MF Dnes, 15. 6. 2016
 • MPSV podpoří mikrojesle, zájem je obrovský
  ilustrační fotoRodičům, kteří potřebují zajistit péči o své malé děti již od 6 měsíců do 4 let věku, může pomoci kvalitní a finančně dostupná veřejná služba zvaná mikrojesle. Na jejich zřízení a provoz je z Evropského sociálního fondu připraveno 140 milionů korun. Zájem o podporu je téměř dvojnásobný, celkem 123 subjektů žádalo téměř 235 milionů korun.
 • Česko je jednička v Evropské unii! Nejvíc práce za 7 let! (Ahaonline.cz)
  ilustrační fotoSamé dobré zprávy! V Česku je nejnižší nezaměstnanost z celé EU, bez práce je nejméně lidí od ledna 2009 a volných míst je naopak nejvíc od října 2008. S tím souvisí, že firmy musí přitlačit na výplatách. Výdělky Čechů tak v prvním čtvrtletí stouply nejrychleji za posledních sedm let.

  Ahaonline.cz, 9. 6. 2016
 • Sociální příspěvky pro propuštěné horníky chce Marksová i na Mostecku (čt24.cz)
  ilustrační fotoVláda už schválila sociální příspěvky pro propuštěné horníky z OKD, podobný přístup chce ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) i pro horníky z Mostecka. Proti návrhu se ale staví ministr financí Andrej Babiš (ANO).

  Čt24.cz, 6. 6. 2016
 • Rodičovská by mohla být kratší. Měsíčně by se zvýšila až na 33 tisíc korun (Pražský deník)
  ilustrační fotoDobrá zpráva pro maminky a tatínky. Rodičovská by mohla být od ledna příštího roku vyšší, a to až jako mateřská. Matky a otcové by tak přidělených 220 000 korun čerpali rychleji a mohli by se dřív vrátit do práce.

  Pražský deník, 3. 6. 2016
 • Zaměstnávejte vězně či postižené, vyzývá ministerstvo. Firmy láká na 100 milionů (Blesk.cz)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí nově nabízí 100 milionů na podporu tzv. sociálního podnikání. Firmy, které zaměstnávají například vězně nebo fyzicky postižené osoby, tak mohou podat žádost o dotaci z Evropského sociálního fondu. Podmínky jsou ovšem velmi přísné. I přes velký zájem o loňskou výzvu nakonec peníze dostalo jen necelých šest procent projektů.

  Blesk.cz, 2. 6. 2016
 • Oběti komunistů dostanou péči zdarma (Hospodářské noviny)
  ilustrační fotoStát chce po letech zlepšit péči o seniory, které poškodil komunistický režim. Proto poprvé vyčlení speciální peníze na pečovatelské služby zdarma pro mukly z komunistických táborů nucených prací a nespravedlivě odsouzené.

  Hospodářské noviny, 31. 5. 2016
 • Balíčky s potravinami a hygienou pomohou bezdomovcům i chudým rodinám (ct24.cz)
  ilustrační fotoLidé bez domova, samoživitelky nebo rodiny v nouzi začali dostávat balíčky pomoci. Hlavně jídlo a hygienické pomůcky. "Vytipováváme hlavně lidi, kteří v tu dobu nemají dostatečný finanční příjem. Materiální pomoc přivážíme do míst, kde ti lidé přespávají, máme za to, že tyto osoby nevyhledávají záměrně sociální služby," uvedl vedoucí terénního programu Naděje Aleš Strnad. Ministerstvo práce a sociálních věcí na ně vyčlenilo šedesát milionů korun z evropských fondů.

  Ct24.cz, 27. 5. 2016
 • Minimální mzda by měla od ledna vzrůst na 11 tisíc korun (denik.cz)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce připraví a předá vládě návrh, podle něhož by minimální mzda měla od ledna vzrůst na 11.000 korun z nynějších 9900 korun. Na sněmu odborů to dnes řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dodal, že o částce se bude snažit přesvědčit koaliční partnery. Už dřív uvedl, že jeho strana bude prosazovat růst aspoň na 11.000 korun. Odboráři požadují přidání o 1600 korun, podle zaměstnavatelů je reálný růst o 600 či 700 korun.

  Denik.cz, 24. 5. 2016
 • Táta (nejen) na týden (Vlasta)
  ilustrační fotoKonečně na to české mámy nebudou samy! I tátové si budou moct po narození dítěte vzít týdenní placenou otcovskou dovolenou. Léta neprosaditelný zákon schválila vláda a návrh míří do parlamentu.

  Vlasta, 20. 5. 2016
 • Seniory nenutí vystřihovat, mají knihovnu i kočku. Pražským domovem se má inspirovat celé Česko (aktualne.cz)
  ilustrační fotoGerontologické centrum v pražských Kobylisích už dvacet let poskytuje důchodcům kompletní služby - o seniory se tu stará tým lékařů, zdravotních sester a pečovatelek. Sestra rozumí hojení ran, sociální pracovnice zase ví, jaké má senior zázemí a jestli o něj bude po propuštění postaráno, a lékař má zodpovědnost za léčbu. Podobný systém teď ministryně práce plánuje zavést ve většině českých domovů důchodců.

  Aktualne.cz, 18. 5. 2016
 • Ve Vsetíně vznikne první dětská skupina v kraji. Už pro roční děti (Valašský deník)
  ilustrační fotoPrvní dětská skupina ve Zlínském kraji vznikne ještě letos ve Vsetíně. Ve spolupráci se zdejším Rodinným a mateřským centrem ji zakládají pracovníci Střediska volného času Alcedo.

  Valašský deník, 18. 5. 2016
 • Stěhování nemocných důchodců skončí (Hospodářské noviny)
  ilustrační fotoPo banální operaci kolene se u osmdesátiletého Jiřího z východních Čech začaly projevovat příznaky Alzheimerovy nemoci. Nějakou dobu strávil kvůli rehabilitaci v léčebně dlouhodobě nemocných, pak se musel stěhovat do domova důchodců.

  Hospodářské noviny, 18. 5. 2016
 • Kam s dítětem? Startuje projekt mikrojeslí (tyden.cz)
  ilustrační fotoNedostatek volných míst v jeslích pro malé děti je jednou z příčin, proč nemohou matky po skončení rodičovské najít práci, domnívá se ministerstvo práce a sociálních věcí. Proto chce v Česku zavést soustavu mikrojeslí pro děti mladší tří let. Za tím účelem chce jejich provozovatelům poskytnout dotace, o které je možné zažádat právě nyní.

  tyden.cz, 17. 5. 2016
 • Horníkům z OKD vláda pomůže. Budou dostávat osm tisíc korun měsíčně (idnes.cz)
  ilustrační fotoSociální příspěvek pro propouštěné zaměstnance OKD schválila vláda. "Je to důležitý krok v pomoci lidem i regionu," uvedl premiér Bohuslav Sobotka. "Pracovníci OKD, kteří odejdou jinam, dostanou podporu 7 000, pokud respektive 8 000 korun po dobu tří let, pokud odpracovali alespoň patnáct let," uvedl ministr průmyslu Jan Mládek.

  Idnes.cz, 11. 5. 2016
 • Vláda kývla na týdenní otcovskou dovolenou (čt24.cz)
  ilustrační fotoVláda schválila týdenní otcovskou dovolenou. Pokud zůstanou otcové s dítětem doma, pak dostanou 70 procent vyměřovacího základu výdělku, tedy stejně jako mají ženy na mateřské. Kabinet měl normu schvalovat už minulý týden, proti návrhu se ale postavil ministr financí Andrej Babiš. Norma teď míří do parlamentu. Babiš po jednání kabinetu řekl, že ještě neví, zda ji poslanci ANO podpoří.

  Čt24.cz, 11. 5. 2016
 • Jednání o situaci v OKD, rozhovor s ministryní Marksovou (Radiožurnál)
  ilustrační fotoPremiér, ministr průmyslu a ministryně práce se vypravili do Ostravy, aby se zástupci samospráv v regionu, zaměstnavateli a zástupci odborů a zaměstnanců OKD jednali o situaci kolem těžce zadlužené firmy, která na sebe podala počátkem týdne k soudu insolvenční návrh. Moravskoslezská krajská tripartita přidala zástupcům vlády prohlášení, ve kterém vyzývá, aby stát zajistil pokračování těžby v OKD a aby tak propouštění zaměstnanců bylo, pokud možno, postupné a řízené.

  Radiožurnál, 6. 5. 2016
 • Pomluvíte úředníka? Nově hrozí pokuta až 10 tisíc korun (Brněnský deník)
  ilustrační fotoAž půjdete příště na jakýkoliv úřad, buďte obzvláště slušní, nikoho tam neurážejte, nepomlouvejte, nelžete a celkově se chovejte tak, aby, slovy zákona, "nedošlo ke znevážení postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci".

  Brněnský deník, 6. 5. 2016
 • Práce pro lidi s postižením (ČT 1)
  ilustrační fotoUsnadnit lidem s postižením najít zaměstnání se snaží opavský úřad práce spolu s charitou. V chráněných dílnách ve Vlaštovičkách si lidé, kteří jsou evidováni na úřadu práce, mohou vyzkoušet práci s šicím strojem nebo tkalcovským stavem. Ti šikovnější mohou zůstat a získat trvalé zaměstnání.

  ČT 1, 5. 5. 2016
 • Na školní obědy pro chudé děti poputuje 20 milionů korun (denik.cz)
  ilustrační fotoDo pořízení obědů pro děti od tří do 15 let, jejichž rodiče nemají na zaplacení stravování, poputuje v příštím školním roce 20 milionů korun. Pomoc dostanou děti z mateřských škol a školáci ze čtyř krajů z rodin, které minimálně čtvrt roku žijí z dávek. Týká se to Prahy, Libereckého a Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina, informovalo ministerstvo práce.

  Denik.cz, 4. 5. 2016
 • Nezaměstnanost klesla v březnu na dvacetileté minimum. Česko je v Unii na špičce (ČT24.cz)
  ilustrační fotoMíra nezaměstnanosti v Česku klesla v březnu na 4,1 procenta, naposledy byla nižší v roce 1996. Česko tak mělo nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii. Informoval o tom Český statistický úřad, který používá jinou metodiku než Úřad práce ČR. Podle Úřadu práce březnová nezaměstnanost klesla na 6,1 procenta a počet lidí bez práce byl nejnižší od roku 2008.

  ČT24.cz, 29. 4. 2016
 • Ministerstvo eviduje sto dětských skupin se 1455 místy pro předškoláky (denik.cz)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce eviduje sto dětských skupin pro předškolní děti. Celkem je v nich 1455 míst. Dnes to sdělil mluvčí ministerstva práce Petr Habáň. Zákon o dětských skupinách platí od listopadu 2014. Upravuje novou službu hlídání dětí. V Česku je nedostatek školek.

  denik.cz, 29. 4. 2016
 • Stát uvolní na platy v sociálních službách 350 milionů, slíbila ministryně při návštěvě kraje (kr-zlinsky.cz)
  ilustrační fotoNa návštěvu Zlínského kraje zavítala dnes ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. V dopoledních hodinách se v Luhačovicích zúčastnila krajské konference věnované tématu sdílené péče o seniory ve Zlínském kraji, odpoledne se pak ve Zlíně na Univerzitě Tomáše Bati setkala se seniory.

  Kr-zlinsky.cz, 28. 4. 2016
 • Kraj Vysočina podporuje zájem o pěstounskou péči (novinkyvysocina.cz)
  ilustrační fotoZa poslední čtyři roky přibylo v Kraji Vysočina několik pěstounů, kteří poskytují dlouhodobou péči i péči na přechodnou dobu. Vzhledem k podpůrným aktivitám kraje sociální pracovníci evidují více uchazečů o oba typy pěstounské péče.

  Novinkyvysocina.cz, 28. 4. 2016
 • Zaměstnávání postižených není charita, ale výhoda (Hospodářské noviny)
  ilustrační fotoFirmy s více než pětadvaceti zaměstnanci mají ze zákona povinnost zaměstnávat alespoň čtyři procenta lidí se zdravotním postižením. Když to nesplní, musí si platit odvod do státního rozpočtu nebo pořizovat takzvané náhradní plnění, což jsou výrobky či služby od invalidů. Podle zkušeností expertů se ale v náhradním plnění ve velkém objevují notebooky, auta či pohonné hmoty. Dochází totiž k takzvanému přefakturovávání – invalidní výrobce působí pouze jako prostředník, přes kterého se přefakturovávají komodity, které s jeho hlavní činností nemají nic společného.

  Hospodářské noviny, 28. 4. 2016
 • Ministerstvo ve čtvrtek odešle 20 milionů na záchranu klokánků (denik.cz)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí poskytlo Fondu ohrožených dětí (FOD) mimořádnou dotaci 20 milionů korun. Peníze jsou určeny k vyřešení krizové finanční situace klokánků pro děti v tísni. Ministerstvo o tom dnes večer informovalo v tiskové zprávě. Poskytnutí dotace schválila vláda na konci března.

  Denik.cz, 27. 4. 2016
 • Důchody by příští rok měly růst o 200 korun, shodla se koalice (deník.cz)
  ilustrační fotoŠpičky vládní ČSSD, ANO a KDU-ČSL se shodly na valorizaci penzí pro příští rok. Mají se v průměru zvýšit o 200 korun. Ve Sněmovně koalice podpoří valorizaci s maximálním limitem 2,7 procenta, informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na twitteru.

  Českolipský deník, 27. 4. 2016
 • Novinka. Do školky teď přijmou i roční děti (Mladá fronta Dnes)
  ilustrační fotoUž od jednoho roku bude přijímat děti mateřská škola ve Frýdlantě. Vytvořila pro ně dětskou skupinu Koťata. Chce tak rodičům umožnit dřívější návrat do zaměstnání. Projekt zaplatí ministerstvo práce a sociálních věcí a ve městě tak vyřeší řadu problémů.

  Mladá fronta Dnes, 27. 4. 2016
 • Dobrá zpráva pro zdravotně postižené (Českolipský deník)
  ilustrační fotoCelkem 68 volných pracovních míst nabízí Úřad práce v České Lípě pro osoby se zdravotním postižením.

  Českolipský deník, 27. 4. 2016
 • Nezaměstnaní, kteří přijmou veřejně prospěšnou práci, si polepší (idnes.cz)
  ilustrační fotoLidé, kteří jsou dlouhodobě bez práce, by si mohli finančně polepšit. A to když přijmou veřejně prospěšnou práci pro obec, třeba při údržbě komunikací, veřejných prostranství či městské zeleně. Ani jeden z poslanců nebyl v pátek proti zkrácenému projednání návrhu, aby mohla být novela zákona o pomoci v hmotné nouzi schválena již na počátku května.

  idnes.cz, 22. 4. 2016
 • Ženy pečovatelky, muži živitelé. V rovnosti pohlaví Česko zaostává za Ghanou i Ruskem (ČT24.cz)
  ilustrační fotoV mezinárodním hodnocení rovných podmínek pro ženy a muže nedopadlo Česko zrovna nejlépe. Ze 145 států obsadilo až 81. příčku. Rovné šance jsou u nás jen ve vzdělávání, slabé je zastoupení žen v politice i jejich pozice na trhu práce. Lepší výsledky měla například Ghana, Ukrajina, Rusko nebo Polsko. Na prvních příčkách jsou severské státy. Údaje vyplývají ze zprávy Světového ekonomického fóra (WEF) Global Gender Gap Report 2015.

  ČT24.cz, 21. 4. 2016
 • Pro ohrožené děti a jejich rodiny poskytne ministerstvo 200 milionů korun (e-sondy.cz)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí (MPSV) dlouhodobě usiluje o snížení počtu dětí odebíraných z rodin. Výzva vypsaná v rámci Operačního programu Zaměstnanost má zlepšit služby prevence právě pro ohrožené děti a jejich rodiny. Dvě stě milionů korun bude možné čerpat na přeměnu pobytových služeb ve služby ambulantní, krizové a respitní nebo na rozvoj středisek výchovné péče.

  e-sondy.cz, 20. 4. 2016
 • Firmy získají peníze na vzdělávání zaměstnanců (Právo)
  ilustrační fotoPříspěvek ve výši až šest miliónů korun ročně mohou získat zaměstnavatelé, kteří se rozhodnou investovat do dalšího vzdělání svých pracovníků, a to v rámci projektu Podpora odborného vzdělávání zaměstnanců II (POVEZ II).

  Právo, 20. 4. 2016
 • Jak získat příspěvek na dojíždění! (Aha!)
  ilustrační fotoJste nezaměstnaní a ochotní za prací dojíždět, ale z ceny jízdného se vám protáčejí panenky? Zkuste si požádat o tzv. příspěvek na dojíždění. Nedosáhne na něj ale každý. Aha! vám prozradí, co o něm potřebujete vědět.

  Aha! 19. 4. 2016
 • Lesy ČR nabídly sezonní práci uchazečům o zaměstnání (denik.cz)
  ilustrační fotoNa svých správách a závodech vytvořily Lesy České republiky od dubna do října 285 nových sezonních pracovních míst. Jsou určena pro lidi evidované na úřadech práce a výjimku netvoří ani Karlovarský kraj. S čistěním lesa, příkopů či likvidací černých skládek tu pomůže celkem 26 nově zaměstnaných. Společnost v tomto programu pokračuje po loňských úspěších.
  Denik.cz, 14. 4. 2016
 • Z porodnice bude dům pro nemocné (Klatovský deník)
  ilustrační fotoVedení klatovské radnice už má jasno, jak by chtělo naložit s budovou bývalé porodnice v areálu Klatovské nemocnice. Po novorozencích a dětských pacientech by budova měla sloužit seniorům. Vzniknout by tam totiž měl domov se zvláštním režimem.
  Klatovský deník, 15. 4. 2016
 • Ministerstvo práce pošle sociálním službám 350 milionů na platy (ct24.cz)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce rozdělí poskytovatelům sociálních služeb dalších 350 milionů korun. Peníze, které dostanou nejpozději v červnu, by měli použít na zvýšení výdělků. "Sociální služby a lidé, kteří v nich pracují, poskytují naprosto nepostradatelnou pomoc nejpotřebnějším skupinám obyvatel v naší zemi a jejich rodinám," uvedla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).
  Ct24.cz, 14. 4. 2016
 • Víc peněz pro slabší. Příspěvky handicapovaným mají vzrůst o desetinu (ct24.cz)
  ilustrační fotoPoslanecká sněmovna schválila návrh zákona o sociálních službách. Příspěvek na péči pro zdravotně postižené občany by tak měl o desetinu vzrůst. Pravidla pro přiznávání příspěvků poslanci nezměnili. Předlohu nyní posoudí Senát.

  Ct 24.cz, 13. 4. 2016
 • Sociální bydlení potřebuje minimálně 181 tisíc domácností (denik.cz)
  ilustrační fotoSociální bydlení by mohlo v Česku potřebovat přinejmenším kolem 181.000 domácností, tedy víc než čtyři procenta. Za střechu nad hlavou vydávají přes dvě pětiny příjmu a po zaplacení nákladů na bydlení jim nezůstane ani životní minimum. Ztráta bydlení by ale kvůli vysokým výdajům a nízkému příjmu mohla hrozit zhruba desetině českých domácností, v nichž žije přes 885.000 dospělých a dětí. Vyplývá to ze zjištění Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí (VÚPSV). Ten měl určit domácnosti, které by "mohly představovat cílovou skupinu pro sociální bydlení".

  Denik.cz, 12. 4. 2016
 • Pečujete o blízké? Stát vám dá 60 procent platu (Lidové noviny)
  ilustrační fotoLéčebna dlouhodobě nemocných, nebo penzion pro seniory? Čím dál více Čechů nevolí ani jedno a chce se o příbuzné postarat doma. Má to ale háček – finanční. Pokud člověk potřebuje celodenní dohled, dostane od státu příspěvek maximálně 12 tisíc korun.

  Lidové noviny, 12. 4. 2016
 • Asistentů handicapovaných přibude, slibuje ministerstvo (CT24.cz)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí připravuje změnu v úhradách pro asistenty, kteří pomáhají těžce handicapovaným. Dosud na ně stát přispívá nejvýše dvanácti tisíci měsíčně, což denně pokryje maximálně čtyřhodinovou péči. Nově chce čas asistence prodloužit, a chystá se mezi ně rozdělit tři sta milionů.

  CT24.cz, 10. 4. 2016
 • Úřad práce: Příspěvek na dojíždění od dubna již v pěti krajích (parlamentnilisty.cz)
  ilustrační fotoUchazeči a zájemci o zaměstnání, kteří budou nastupovat do práce mimo obec, ve které mají bydliště, mohou před svým nástupem do zaměstnání požádat Úřad práce ČR o příspěvek na podporu regionální mobility. ÚP ČR ho začne standardně poskytovat v rámci pilotního provozu od dubna 2016 v pěti krajích - v Ústeckém, Jihomoravském, Olomouckém, Moravskoslezském a Karlovarském.

  parlamentnilisty.cz, 23. 3. 2016
 • Marksová chce jistotu pro neziskové organizace, chce víceletý rozpočet (e15.cz)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí bude usilovat o zavedení víceletého financování sociálních služeb, zatím ale nenašlo shodu s ministerstvem financí. Se změnou počítá strategie rozvoje sociálních služeb do roku 2025, kterou dnes schválila vláda. První návrhy, jak by měl systém fungovat, by mělo ministerstvo předložit příští rok.

  e15.cz, 21. 3. 2016
 • Na dojíždění za prací přispěje stát. Startuje projekt, který má motivovat nezaměstnané (aktualne.cz)
  ilustrační fotoStát přispěje nezaměstnaným na náklady související s dojížděním až 3500 korun měsíčně.

  Nezaměstnaným, kteří vezmou práci mimo své bydliště, nabídnou úřady práce nový příspěvek. Má pomoci s vyššími náklady nejen na dojíždění, ale třeba také na ubytování nebo péči o dítě. Pilotní ověřování začne 1. dubna v Ústeckém, Jihomoravském, Olomouckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji.

  aktualne.cz, 21. 3. 2016
 • Ženy až dnes dosáhly loňského výdělku mužů, pobírají o 22 procent míň (denik.cz)
  ilustrační fotoŽeny v Česku teprve dnes dosáhly loňského výdělku mužů. Pobírají totiž v průměru o 22 procent nižší mzdu. Aby měly stejnou částku jako muži, musejí pracovat právě do 17. března. Na dnešek připadá takzvaný Equal Pay Day neboli den platové rovnosti. Česko patří v EU k zemím s největším rozdílem v odměnách žen a mužů.

  denik.cz, 17. 3. 2016
 • Divadlo pomáhá nemocným lidem (Právo)
  ilustrační fotoSvětový den Downova syndromu, který si veřejnost od roku 2012 připomíná pod záštitou OSN, bude v sobotu 19. března tématem setkání rodin, přátel a spolupracovníků Společnosti rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem ve vršovickém divadle Mana v Praze 10.

  Právo, 18. 3. 2016
 • Složitá cesta k získání dítěte do péče (ČT 24)
  ilustrační foto…Tolik Mariana Kopecká, která naznačila téma dalšího rozhovoru, o kterém bude řeč s Kateřinou Šlesingerovou z oddělení ochrany práv dětí a náhradní rodinné péče z ministerstva práce a sociálních věcí. Já vás tady vítám.

  ČT 24, 17. 3. 2016 (přepis)
 • Úřady práce v Jihočeském kraji pořádají v březnu semináře o zaměstnávání mladých (Českobudějovický deník)
  ilustrační fotoChcete zaměstnávat mladé? Tak i pro vás jsou určeny informační semináře, které v březnu pořádají úřady práce. Dva se konaly v Táboře a Jindřichově Hradci, další následují.

  Českobudějovický deník, 18. 3. 2016
 • Umělé početí i pro single ženy (Hospodářské noviny)
  ilustrační fotoNezadané ženy, které touží po dítěti, budou zřejmě už brzy moci otěhotnět bez partnera. K umělému oplodnění ho dosud potřebují, protože lékaři mohou ze zákona pomáhat s početím jen párům. To se ale nelíbí ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové (ČSSD).

  „Ženy, které podstupují umělé oplodnění, jsou vzdělané, pracují a opravdu to dítě chtějí. A já si myslím, že bychom za každé dítě měli být vděční a těmto ženám pomoci,“ zdůvodňuje Marksová, proč se rozhodla zákon změnit.

  Hospodářské noviny, 16. 3. 2016
 • Průzkum ministerstva: jih Moravy patří mezi kraje s nejmenším počtem bezdomovců (denik.cz)
  ilustrační fotoDobrou zprávu poslal na jih Moravy poslední průzkum problematiky bezdomovců, který si nechalo vypracovat ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle něj se kraj v celorepublikovém srovnání řadí k těm, kde je lidí bez domova nejméně. A to pouze pět na tisíc obyvatel, zatímco celostátní průměr je dvanáct. V počtu bezdomovců tak kraj obsadil třetí nejnižší příčku. Na celé jižní Moravě žije přes pět a půl tisíce bezdomovců, velká část z nich přímo v Brně.

  denik.cz, 15. 3. 2016
 • Užší spolupráce MV ČR a ÚP ČR přispěje k větší podpoře asistentů prevence kriminality (parlamentnilisty.cz)
  ilustrační fotoVyšší šance na trhu práce pro dlouhodobě nezaměstnané uchazeče a větší bezpečnost a zajištění veřejného pořádku, to vše by měla přinést ještě užší spolupráce Ministerstva vnitra ČR (MV ČR) a Úřadu práce ČR (ÚP ČR) v rámci Memoranda o vzájemné spolupráci. To společně podepsali první náměstek ministra vnitra pro řízení sekce vnitřní bezpečnosti Jiří Nováček a generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

  parlamentnilisty.cz, 14. 3. 2016
 • V soutěži mohou získat peníze na aktivity ve prospěch rodin (Jablonecký deník)
  ilustrační fotoObce Libereckého kraje se i v letošním roce mohou zapojit do dalšího ročníku soutěže Obec přátelská rodině. Pro letošní rok je ve hře šest milionů korun, které si meze sebe rozdělí vítězové z řad zapojených měst, obcí, statutárních měst a městských částí z celé České republiky, které budou rozděleny do pěti kategorií podle počtu obyvatel.

  Jablonecký deník, 15. 3. 2016
 • Norsko bude vracet děti zpět do Česka (Pražský deník)
  ilustrační fotoNorsko zřídí úřad, který zajistí, že odebrané děti s cizí státní příslušností předá stát do jejich rodné země. Na instituci, která bude od poloviny roku fungovat po boku sociální služby Barnevernet, upozornil server Aktuálně. cz.

  Pražský deník, 15. 3. 2016
 • Situace v OKD: stát je připraven pomoct (ČT 24)
  ilustrační fotoStát je podle ministra financí Babiše připraven pomoci horníkům na severu Moravy, pokud by se situace v OKD výrazně zhoršila. Vicepremiér to prohlásil na sjezdu hornických odborů v Praze. Výkonný ředitel společnosti řekl, že zatím nepadlo rozhodnutí o definitivním uzavření žádného z dolů.

  ČT 24, 11. 3. 2016
 • Ministryně Marksová: Ženy jsou na trhu práce oproti mužům ještě stále znevýhodněny (parlamentnilisty.cz)
  ilustrační fotoRozdíl v míře zaměstnanosti žen v porovnání s muži je v Česku mnohem vyšší než průměr Evropské unie. Jednou z příčin je to, že ženy během péče o děti či další členy rodiny ztrácejí kontakt s pracovním trhem, a tak se snižuje jejich šance na úspěšný návrat. Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR proto v rámci Operačního programu Zaměstnanost uvolnilo 400 milionů korun na podporu projektů, které napomohou tento rozdíl snížit. Příjem žádostí startuje ve čtvrtek 10. března.

  „Statistiky to dokazují jasně - ženy jsou na trhu práce oproti mužům ještě stále znevýhodněny, a to nejen pokud jde o jejich uplatnění. V Česku navíc v porovnání s ostatními zeměmi EU vychází jeden z největších rozdílů v platech,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

  parlamentnilisty.cz, 13. 3. 2016
 • Ministři připravili plán pro horníky OKD. Ohroženy jsou tisíce míst (parlamentnilisty.cz)
  ilustrační fotoSoubor 15 opatření ke snížení negativních dopadů související s očekávaným útlumem těžby černého uhlí v Moravskoslezském kraji připravili pro jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. ČTK o tom informoval mluvčí MPO František Kotrba. Oba ministři se v pátek zúčastní sjezdu hornických odborů o problémech těžebního průmyslu.

  parlamentnilisty.cz, 11. 3. 2016
 • Ženy u nás pracují za podstatně nižší mzdy (Havlíčkobrodský deník)
  ilustrační fotoŽeny v České republice jsou na tom v otázce rozdílů v odměňování výrazně hůř než muži. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu a EUROSTATU. Gender Pay Gap (GPG) je problém, který poškozuje rodiny i celou ekonomiku. Česká republika má třetí nejvyšší rozdíl v odměňování žen a mužů v EU, hůř než my je na tom už jen Rakousko a Estonsko.

  Havlíčkobrodský deník, 10. 3. 2016
 • Chudoba se prohlubuje. Přibývá hladových dětí (Mladá fronta Dnes)
  ilustrační fotoChtěly by chodit se svými spolužáky na obědy, ale nemohou. Zůstávají sedět smutně v šatně a čekají, až se jejich kamarádi najedí. Jejich rodiče totiž nemají na obědy peníze, částka pět set korun měsíčně je pro ně velkým zásahem do rodinného rozpočtu. Dětí, kterým zůstávají dveře školní jídelny uzavřené, v Liberci stále přibývá. I proto se město zapojilo do projektu ministerstva práce a sociálních věcí, které chce školákům obědy platit.
 • MPSV chystá na jaro kampaň ke snížení rozdílu výdělků žen a mužů (českénoviny.cz)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce spustí na jaře velkou kampaň, která má upozornit na rozdíly ve výdělcích žen a mužů a má pomoci k jejich setření. Ženy v Česku vydělávají v průměru o 22 procent méně než muži. ČR je tak mezi členskými státy EU třetí nejhorší. Nižší mzda či plat žen má dopad na situaci jejich rodiny i dětí. Novinářům to dnes řekla ministryně práce Michaela Marksová. Její úřad chystá návod pro inspektory práce, aby dokázali nerovnosti v odměňování lépe odhalovat.
 • Na vyrovnání platů žen a mužů přispěje stát. Ministerstvo nabízí 400 milionů (aktualne.cz)
  ilustrační fotoO dotace se od čtvrtka mohou hlásit neziskové organizace, ale i města, kraje nebo podnikatelé, kteří chtějí ženám radit a vzdělávat je. Peníze mohou získat i projekty, které zapojí více mužů do péče o děti. Na nerovné odměňování se zaměří také kontroly z inspekce práce.

  Ženy v Česku dostávají každý měsíc skoro o 6500 korun nižší výplatu než muži. Ministerstvo práce a sociálních věcí nyní dá 400 milionů korun z fondů Evropské unie na to, aby se rozdíl mezi odměňováním snížil.
 • Výdělky žen rostou pomaleji než u mužů. Rozdíly dosahují i desítek procent (e15.cz)
  ilustrační fotoVýdělky žen v soukromém i ve veřejném sektoru rostou po krizi pomaleji než příjmy mužů. Medián hrubé mzdy, na který dosáhne polovina lidí, je v podnikatelské sféře u žen o pětinu nižší než u mužů. Ve státní a veřejné sféře činí rozdíl mediánu platů žen a mužů zhruba 12 procent. Vyplývá to z údajů z publikací informačního systému ministerstva práce o průměrném výdělku za poslední roky.

  e15.cz, 7. 3. 2016
 • Pomoc se sněhem (Metro)
  ilustrační fotoStarostové obcí, které se potýkají s přívaly sněhové nadílky, se mohou obrátit na Úřad práce ČR. Všechna jeho kontaktní pracoviště jsou připravena vyjít jim maximálně vstříc.
  Metro, 2. 3. 2016
 • Práci má nejvíce lidí od vzniku České republiky, zaměstnanost rostla i v lednu (aktualne.cz)
  ilustrační fotoČechů, kteří mají práci, neustále přibývá - v lednu bylo zaměstnaných 71 procent obyvatel. Podíl zaměstnaných na celkovém počtu ekonomicky aktivních osob ve věku 15 do 64 let tak byl nejvyšší od vzniku samostatné České republiky v lednu 1993.
  aktualne.cz, 1. 3. 2016
 • Zvýšit se má mateřská i rodičovská (Právo)
  ilustrační foto Markéta Adamová (TOP 09) a ministryně Michaela Marksová (ČSSD) přišly se vskutku revolučními návrhy ve vyplácení mateřské a rodičovské dovolené.
  Zvýšit by se mateřská mohla od příštího roku dokonce až o 15 tisíc měsíčně. Rodičovskou ve výši 220 tisíc si bude moci matka či otec vyčerpat už za půl roku a pobírat tak okolo 33 tisíc měsíčně. Matky, které vydělávají více, by měly podle poslankyně Adamové dostávat vyšší měsíční mateřskou.

  Právo, 1. 3. 2016
 • Šéfové si určí docházku sami (Hospodářské noviny)
  ilustrační foto Pro nejvyšší manažery ve firmách už nebude platit pevná pracovní doba, na internetové připojení při práci z domova bude muset přispívat zaměstnavatel. Ministryně práce Michaela Marksová chce, aby pracovní vztahy byly pružnější, a přichází proto s rozsáhlou novelou zákoníku práce. Jeho poslední verze platí čtyři roky a nechal ji napsat předchůdce Marksové Jaromír Drábek z TOP 09. Šéf týmu, který má novelu na starosti, právník Petr Hůrka, říká, že řada úprav jen uzákoní to, co už v praxi stejně funguje. To je podle něj právě případ nové zákonné kategorie vrcholových řídících zaměstnanců. Rozumí se jimi první dvě manažerské linie ve firmě - typicky generální a finanční ředitel. Topmanažeři by si podle novely mohli začít určovat pracovní dobu sami.
  „Reagujeme tak na praxi, že tyto pozice jsou fakticky závislé spíše na výkonu člověka než na době, kterou stráví v práci,“ říká Marksová.

  Hospodářské noviny, 1. 3. 2016
 • Rodičovský příspěvek čekají změny. Zrychlíme ho a zjednodušíme, navrhuje Marksová (iHNed.cz)
  ilustrační fotoRodiče by mohli podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí vyčerpat rodičovský příspěvek mnohem rychleji. Ministryně Marksová plánuje zrušení jak maximální výše příspěvku měsíčně, tak omezení doby strávené v jeslích. Návrh nyní projde připomínkovým řízením, poté se k němu vyjádří vláda.

  iHNed.cz, 26. 2. 2016
 • Hranický dům pro seniory čekají velké úpravy (Mladá fronta Dnes)
  ilustrační foto Na větší komfort se mohou díky rekonstrukci těšit senioři v Domově pro důchodce v Hranicích u Aše. Vedení Karlovarského kraje chtělo původně práce rozdělit do etap, což by ale zkomplikovalo život obyvatelům domova. Díky dotaci od Ministerstva práce a sociálních věcí to nyní zvládnou najednou. Mladá fronta

  Dnes, 27. 2. 2016
 • Kraje chtějí na sociální služby další stamiliony, Marksová je pro (ceskenoviny.cz)
  ilustrační foto Hejtmani chtějí od státu, aby přidal krajům stamiliony korun kvůli loňskému zvýšení platů v sociálních službách. Poukazují na to, že o tříprocentním navýšení mezd rozhodla vláda. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová na zasedání Rady Asociace krajů ve Valči řekla, že tento požadavek krajů podpoří. Uvolnění potřebné částky si podle ní hejtmani mají vyjednat na ministerstvu financí, protože ministerstvo práce ji ve svém rozpočtu nenajde.

  ceskenoviny.cz, 26. 2. 2016
 • Rada nezaměstnaným: Jen na úřad práce nespoléhejte (Mladá fronta Dnes)
  ilustrační fotoCo doporučuje všem uchazečům o práci a jaká jsou úskalí při jejím hledání, o tom hovoří Vladana Piskořová, vedoucí oddělení trhu práce krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě.

  Mladá fronta Dnes, 27. 2. 2016
 • Ministryně Marksová: Prodloužili jsme dobu spolufinancování pracovních míst (parlamentnilisty.cz)
  ilustrační fotoZpráva o plnění Aktivizačních opatření k řešení nepříznivé situace na trhu práce - vláda projednala materiál, mapující průběžné plnění opatření, která mají pomoci řešit problémy na trhu práce v ČR. Jednotlivá opatření pomáhají především se zvyšováním efektivity podpory vytváření nových pracovních míst, upravují systém rekvalifikací a týkají se také rozšíření oblastí, kam se mohou poskytovat investiční pobídky. Zaměřují se na pomoc skupinám lidí, kteří v současnosti velmi obtížně hledají pracovní uplatnění - především lidem nad padesát let, studentům a absolventům škol, ženám po rodičovské dovolené nebo lidem, nacházejícím se dlouhodobě v evidenci uchazečů o zaměstnání.
 • Byznys s chudobou přijela řešit na sever i ministryně Marksová (Liberecký deník)
  ilustrační fotoJak zatočit s byznysem s chudobou? To bylo hlavní téma ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové v České Lípě. Nejen tam se v posledních letech rozmohl trend, kdy vlastníci nemovitostí pronajímají své byty sociálně slabým, kterým platí stát štědré příspěvky na bydlení. Mnohdy tak vznikají doslova "ghetta" v místech, kde soukromý vlastník skoupil více nemovitostí a nakládá s nimi tímto způsobem. Ministryně Marksová se byla o problému přesvědčit přímo na místě.
 • 10 nejčastějších mýtů o důchodech (blesk.cz)
  ilustrační fotoŽijí si opravdu nezaměstnaní v důchodu na vysoké noze? Vyplatí se pracujícím důchodcům marodit a je pravda, že emigranti nedostanou od státu ani ň? Podívejte se, co je pravda a co lež u nejčastěji tradovaných důchodových mýtů.
  Blesk.cz, 22. 2. 2016
 • Středisko SOS zaměstnává invalidní pracovníky (Radniční listy)
  ilustrační fotoHumanitární organizace Středisko SOS pro vzájemnou pomoc občanů aktivně působí v našem městě už od roku 1990. Mnohý Olomoučan má středisko spojeno s organizováním materiálních sbírek ve prospěch sociálně ohrožených osob. Ale jen málokdo jej vnímá jako dlouholetého zaměstnavatele lidí, kteří s obtížemi hledají uplatnění na trhu práce.
  Radniční listy, 22. 2. 2016
 • Změny v důchodech: Vyšší odvody zaplatí jen bezdětní, ministerstvo mírní plány (aktualne.cz)
  ilustrační fotoRozhovor s náměstkyní ministryně práce Ivou Merhautovou, která připravuje změny v důchodovém systému.
  Aktualne.cz, 19. 2. 2016
 • Jak si „spoříte“ na státní důchod půjde už letos sledovat on-line (ekonomika.iDNES.cz)
  ilustrační fotoVyzvednete si na úřadě přihlašovací jméno a PIN a pak budete moci sledovat, co všechno se vám započítalo do státního důchodu a kolik ještě musíte odpracovat let. Důchodový „internetbanking“ pro každého se chystá ještě letos spustit Česká správa sociálního zabezpečení.
  ekonomika.iDNES.cz, 18. 2. 2016
 • Litoměřice chtějí být blíže rodině (Litoměřický deník)
  ilustrační fotoMěsto Litoměřice se přihlásí do soutěže „Obec přátelská rodině 2015“. Podání přihlášky do soutěže vyhlášené Ministerstvem práce a sociálních věcí a Stálou komisí pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR schválili zastupitelé.
  Litoměřický deník, 19. 2. 2016
 • Kraj zaplatí obědy pro 400 dětí. Zatím (Českolipský deník)
  ilustrační fotoČtyři sta rodin v Libereckém kraji bude mít vystaráno. Alespoň co se školních obědů týká. Náklady na tři měsíce školního stravování jim poskytne Liberecký kraj. Právě ten se totiž jako jeden z pouhých dvou (!) v ČR zapojil do pilotního projektu Ministerstva práce a sociálních věcí. To získá peníze z evropských fondů. Celkově tak rozdělí během následujících čtyř let 400 milionů korun. Umožní to podpořit až 20 tisíc dětí ročně.
  Českolipský deník, 18. 2. 2016
 • MPSV podpoří projekty na pomoc těm nejchudším (Mesec.cz)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) vyčlenilo v rámci projektu „Potravinová a materiální pomoc nejchudším osobám“ (distribuce potravinových balíčků) na pomoc dalších více než 65 milionů korun. Do 23. února 2016 proto můžete podávat nabídky v rámci veřejné zakázky „Dodávky potravinové a materiální pomoci“ hrazené z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám.
 • Charita svatého Martina (Regionální časopisy - Moravskoslezský kraj)
  ilustrační fotoV Malé Morávce ve čtvrtek 11. února slavnostně zahájila svou činnost zcela nově vzniklá Charita svatého Martina. Potřebným lidem nabídne pečovatelskou službu, půjčovnu kompenzačních pomůcek, dluhové a kariérní poradenství a další sociální služby.
  Regionální časopisy - Moravskoslezský kraj, 16. 2. 2016
 • Novým ředitelem sociální správy bude Jiří Biskup (Hospodářské noviny)
  ilustrační fotoČeská správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) má od úterý nového ředitele, je jím Jiří Biskup, který nyní vedl odbor posudkové služby ministerstva práce.
  Hospodářské noviny, 16. 2. 2016
 • „Přetahovaná“ o děti: Potomky netraumatizujte, spory řešte mimosoudně (Blesk.cz)
  ilustrační fotoSoudní tahanice o dítě často ženou rodiče do extrému. Orgán sociálně-právní ochrany dítěte má ale už dva roky k dispozici metodu, která by měla zájmy dítěte postavit do středu všeho dění. Jde o případovou konferenci. Podle mediátorky dokáže otevřít i problémy, o kterých rodiče nechtějí nahlas mluvit. Vše je totiž pod příslibem mlčenlivosti.
  Blesk.cz, 15. 2. 2016
 • Mladí lidé z domova trénují život mimo ústav (Pardubický deník)
  ilustrační fotoDospělí klienti Dětského domova v Holicích teď již mají kde trénovat na budoucí samostatný život. Ve startovacím bytě, jenž byl tento týden otevřen, mohou žít dva mladí lidé, kteří se i po dovršení věku 18 let rozhodnou zůstat v domově, například z důvodu studia.
  Pardubický deník, 13. 2. 2016
 • Do první fáze projektu "Obědy do škol" se zapojí dva kraje (Veřejná správa)
  ilustrační fotoJihomoravský a Liberecký kraj - to jsou dva regiony, které se připravují na zapojení do druhé výzvy Operačního programu Potravinové a materiální pomoci zaměřené na Specifický cíl 1 - snižování potravinové deprivace dětí ve vážné sociální nouzi. Finanční prostředky z výzvy zajistí bezplatné stravování v zařízeních školního stravování mateřských a základních škol a víceletých gymnázií pro děti z nejchudších rodin.
  Veřejná správa, 11. 2. 2016
 • Postižené ženy na Českolipsku se těší na návrat do větších měst (Právo)
  ilustrační fotoUž se nemohou dočkat větší samostatnosti a volnosti, kterých se jim dostane. </>„Těším se, jak budu vařit, prát a věšet prádlo. Už bych tam ráda byla,“ říká Marta Kaucká, jedna z žen, která obývá Domov pro osoby s mentálním postižením v Mařenicích na Českolipsku.
  Právo, 12. 2. 2016
 • Dotace na jesle probudila zájem obcí (Právo)
  ilustrační fotoJesle, tedy zařízení pro péči o děti mladší než tři roky, jsou specifickou službou, po které rodiče volají. Radnicím se ale do zřizování jeslí nechce zejména z finančních důvodů. To jsou výsledky namátkového průzkumu situace v Kraji Vysočina. Nová státní dotace by mohla přispět ke změně stavu.
  Právo, 11. 2. 2016
 • Přibývá lidí, kteří dobrovolně platí odvody na důchody (Novinky.cz)
  ilustrační fotoV Česku přibývá lidí, kteří dobrovolně platí odvody na důchodové pojištění. Zatímco v roce 2009 peníze do veřejného penzijního systému dobrovolně posílalo 3600 lidí, loni jich bylo zhruba 6900. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).
  Novinky.cz, 10. 2. 2016
 • Společenská odpovědnost firem roste (Novinky.cz)
  ilustrační fotoKe konci ledna 2016 evidoval Úřad práce ČR (ÚP ČR) 59 533 osob se zdravotním postižením tedy 12,7 % z celkového počtu uchazečů. Na podporu jejich zaměstnávání poskytl během loňského roku celkem 4,38 mld. Kč.
  Novinky.cz, 10. 2. 2016
 • Pětina rodičů neví o aktivitách svých dětí na internetu, zjistil průzkum (denik.cz)
  ilustrační foto Pětina rodičů v Česku nemá přehled o aktivitách svých dětí na internetu. Třetina nestanovuje dětem na internetu žádná pravidla při využívání sociálních sítí a bezpečnostní incident na internetu již řešila každá čtvrtá rodina. Vyplývá to z průzkumu UPC vydaného v rámci dnešního Dne bezpečnějšího internetu.
  denik.cz, 9. 2. 2016
 • Ztratili jste práci? Na co máte nárok? (Blesk)
  ilustrační fotoNezaměstnanost je pro většinu Čechů strašákem. Na co máte nárok, jak dlouho budete dostávat podporu a v jaké výši? Na dotazy, týkající se nezaměstnanosti, odpovídali čtenářům Blesku Petr Jiříček, Iveta Gawelczyková a Petr Kieler z odboru zaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí.
  Blesk, 10. 2. 2016
 • Na ženy z Mařenic čekají v nových domcích důstojné podmínky (Českolipský deník)
  ilustrační fotoZdravotně postižené ženy z Mařenic se již brzy nastěhují do nových domů ve Cvikově a Novém Boru. Domovy vznikly transformací nevyhovujícího mařenického ústavu, který leží uprostřed lesů, daleko od civilizace.
 • Problém s neregistrovanými sociálními službami (ČT1)
  ilustrační fotoNelegální domovy pro seniory v Česku stále přibývají. Zatímco v roce 2014 věděli úředníci zhruba o 50, loni se jejich počet zdvojnásobil. Majitelé zařízení, na která před rokem upozornila média, ale svůj byznys se starými lidmi ukončili. A platí to i o ubytovně v Přerově. Desítky zdravotně postižených lidí tam žily v katastrofálních podmínkách.
 • Lidem v náročných profesích by firmy mohly víc přispívat na penzi (Právo)
  ilustrační foto Lidem, kteří pracují v náročných profesích, by v budoucnu zaměstnavatelé mohli přispívat více peněz na důchod. Firma by za pracovníky mohla posílat vyšší odvody do státního systému či by jim více přispívala do penzijního spoření. Právo, 4. 2. 2016
 • Kolik jste zaplatili na důchody či nemocenskou? Úřad zjednoduší přístup k přehledům (aktualne.cz)
  ilustrační fotoLidé by už brzy mohli začít kontrolovat své odvody na penze či nemocenskou i na internetu. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) chce přístup k údajům zjednodušit. Připojit se bude možné pomocí přihlašovacích hesel. Informovala o tom mluvčí ČSSZ Jana Buraňová. Dosud museli lidé mít datovou schránku. „Cílem je podporovat elektronizaci i u těch klientů, kteří ji zatím nevyužívají, a nabídnout jim takové přívětivé prostředí, díky kterému sami budou plynule přecházet na elektronickou komunikaci s úřadem,“ uvedl ústřední ředitel ČSSZ Vilém Kahoun. Podle něj lidé nebudou muset mít datovou schránku či kvalifikovaný certifikát. aktualne.cz, 2. 2. 2016
 • Česko je nejlepší v celé EU: Ostatní země převálcovalo v počtu zaměstnaných (Blesk.cz)
  ilustrační fotoMíra nezaměstnanosti v eurozóně v prosinci klesla na 10,4 procenta z listopadových 10,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od září 2011. Oznámil to dnes statistický úřad Eurostat. Nejlepší situace pak v rámci celé EU panuje v České republice. Blesk.cz, 2. 2. 2016
 • Rekvalifikací loni prošlo 38 tisíc lidí (Metro)
  ilustrační fotoÚřad práce poskytl na rekvalifikační kurzy více než 380 milionů korun. Dobrou zprávou pro trh práce je, že více než 80 procent účastníků rekvalifikací jich kurzy úspěšně zakončilo. Cílem rekvalifikačních kurzů je především odstranění bariér, které omezují určitou skupinu lidí ve vstupu na volný trh práce. Úspěšné absolvování tak jejich výhledy mění. „Celoživotní vzdělávání je jednou z cest, jak může člověk zvýšit své šance na získání zaměstnání. Úřad práce ČR v tom může lidem pomoci i prostřednictvím rekvalifikačních kurzů, které patří mezi nejvýznamnější nástroje aktivní politiky zaměstnanosti,“ říká generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková. Metro, 3. 2. 2016
 • Ministryně přijela na „Centrumku“. Pracovníkům představila sociální program (mostecky.denik.cz)
  ilustrační fotoNa Mostecko dnes přijela ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Důvodem bylo setkání se zaměstnanci dolu Centrum, který se má v první polovině tohoto roku uzavřít. Ministryně přijela horníkům představit chystaný sociální program. Ten by měl právě zaměstnancům dolu pomoci poté, co ztratí práci. „Program by měl být hotový za měsíc. Teprve poté bude jasné, kolik a jak dlouho bychom dopláceli. Také věkové hranice budeme ještě specifikovat. Bude několik variant,“ uvedla ministryně Marksová s tím, že ji nyní čeká bitva o peníze. mostecky.denik.cz, 2. 2. 2016
 • MPSV chce, aby ani u posudkových lékařů neplatila hranice 70 let (epravo.cz)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce chce prosadit, aby posudkoví lékaři mohli ve státní službě zůstat i po 70. roce věku stejně jako diplomaté. Chce tak řešit jejich nedostatek, který se prohloubil po zavedení služebního zákona. Vedení resortu plánuje také změny v odměňování posudkových lékařů, převedení části jejich úkolů na ošetřující lékaře, náborové příspěvky či příplatky za zátěž. Záměry představili dnes poslancům sociálního výboru zástupci ministerstva práce. Epravo.cz, 3. 2. 2016
 • Znojmo skončilo čtvrté v soutěži Obec přátelská rodině (Parlamentní listy)
  ilustrační fotoZnojmo si ze soutěže Obec přátelská rodině, do které se letos přihlásilo, ve své kategorii odneslo krásné 4. místo. Vítězem se stalo Valašské Meziříčí. Soutěž tak potvrdila, že Znojmo patří mezi aktivní města v oblasti rodinných aktivit. "Rodinnou politiku se snažíme komplexně realizovat v našem městě od roku 2015, a to i díky spolupráci města s mnohými dalšími subjekty z oblasti školství, zdravotnictví, sociálních služeb, volnočasových aktivit atd. a za podpory politické reprezentace a Jihomoravského kraje, neboť rodinná politika je průřezovým tématem napříč různými oblastmi. Rodina je stále vnímána jako základ společnosti," říká Vlastimil Gabrhel, starosta města Znojma.

  Parlamentní listy, 5. 8. 2016

Archiv starších článků a rozhovorů:

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 07:06.