Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Noviny Práce a sociální politika:

Práce

Obsah položky Práce:

 • (Soubor typu .pdf)V loňském roce přibylo případů nelegálně zaměstnaných cizinců
  ilustrační fotoOdhalování a potírání nelegální práce je dlouhodobě jednou z hlavních kontrolních priorit Státního úřadu inspekce práce i celého resortu Ministerstva práce a sociálních věcí. V roce 2017 byly při kontrolách zjištěny bezmála dva tisíce nelegálně zaměstnaných cizinců.
 • (Soubor typu .pdf)Narušují kamerové systémy soukromí zaměstnanců?
  ilustrační fotoCo je považováno za oprávněnou kontrolu ze strany zaměstnavatele, a co naopak za narušení soukromí zaměstnanců? U kamerových systémů se uplatňuje tzv. test přiměřenosti.
 • (Soubor typu .pdf)Díky praktickému vzdělávání dostaly šanci uplatnit se na trhu práce stovky lidí
  ilustrační fotoPřes rok pomáhá s uplatnitelností rizikových skupin na trhu práce projekt Vzdělávání praxí pro zvýšení zaměstnatelnosti. Projektu se zúčastnilo už bezmála 650 osob. U stovek z nich vyústilo praktické vzdělávání v nabídku spolupráce na hlavní pracovní poměr.
 • Pakty zaměstnanosti chtějí pomoci firmám i lidem bez práce
  ilustrační fotoNezaměstnanost klesá a práci nyní snáze nacházejí i ti, kteří ji dříve sehnat nemohli. Mezi jednotlivými regiony jsou samozřejmě rozdíly. Situaci na regionálních trzích práce mají zlepšit teritoriální pakty zaměstnanosti.
 • Práce v zahraničí láká především odborníky
  ilustrační fotoOchota lidí vycestovat za prací do zahraničí je v zemích střední a východní Evropy poměrně vysoká. Jen tři z deseti zaměstnanců v tomto regionu úplně vylučují možnost pracovat v zahraničí.
 • (Soubor typu .pdf)Za tři roky se v Evropské unii snížil počet mladých lidí bez práce o 1,4 milionu
  ilustrační fotoI když nezaměstnanost mladých lidí představuje i nadále v mnoha členských státech EU klíčový problém, od roku 2013 překonala účast lidí do 30 let na trhu práce v EU celková očekávání.
 • Mikropodniky a živnostníci představují potenciál pro vytváření nových pracovních míst v EU
  ilustrační fotoPodpora samostatné výdělečné činnosti a podnikání významně přispívá k vytváření nových pracovních příležitostí jak pro nezaměstnané, tak i pro znevýhodněné skupiny na trhu práce.
 • Kontroly v loňském roce odhalily „vynalézavost“ některých zaměstnavatelů
  ilustrační fotoV roce 2014 uskutečnili inspektoři specializující se na oblast pracovních vztahů a podmínek 7 071 kontrol a zjistili při nich 9 119 nedostatků, resp. porušení některého z pracovněprávních předpisů. Za ně pak bylo zaměstnavatelům uloženo 582 pokut v celkové výši 30 705 500 Kč.
 • Přeshraniční partnerství slaví úspěch
  ilustrační fotoČeská síť EURES si připsala další úspěch. Na konci dubna byla totiž schválena dlouhodobě úspěšné přeshraniční regionální partnerství EURES-T Beskydy, TriRegio a Bavorsko-Čechy.
 • Sezonní práce v Evropě aneb Spojte příjemné s užitečným!
  ilustrační fotoLéto je za dveřmi a možná uvažujete o tom, kam se letos na prázdniny vypravit. Sezonní práce v Evropě jsou ideální možností, jak spojit příjemné s užitečným. Kde ale pracovní nabídky hledat a na co si dávat pozor při výběru zaměstnavatele?
 • Není práce jako práce: Věková diverzita na pracovišti
  práce v kanceláři (ilustrační foto)Nové video, které upozorňuje na výhody věkové rozmanitosti pracovních týmů a popírá zažité předsudky o starších pracovnících, zveřejnila Alternativa 50+. Zhlédnout ho můžete na portále YouTube.
 • V textilním průmyslu dochází k závažným úrazům
  ilustrační fotoPo roce 1989 se každým rokem snižuje počet pracovníků v textilním průmyslu. Statistiky pracovní úrazovosti však nevykazují odpovídající pokles. Naopak závažných pracovních úrazů přibylo.
 • Kdo získal osvědčení Bezpečný podnik?
  Roman Chlopčík a generální inspektor Státního úřadu inspekce práce Rudolf HahnNáměstek ministra práce a sociálních věcí Roman Chlopčík a generální inspektor Státního úřadu inspekce práce Rudolf Hahn předali 22. října v pražském Kaiserštejnském paláci osvědčení Bezpečný podnik šestnácti společnostem, které splnily podmínky stejnojmenného programu.
 • Dva podzimní veletrhy nabídnou nové pracovní uplatnění
  ilustrační fotoLetošní podzim přinese pro uchazeče o práci pár zajímavých příležitostí. V České republice se krátce po sobě konají dva velké mezinárodní veletrhy. Novou práci nebo impulz pro kariérní posun na nich najdou i ti, kteří nejsou se svým stávajícím zaměstnáním z různých důvodů spokojeni.
 • Chcete pracovat v zahraničí? Pomůže EURES
  logo EURES Počet občanů ČR, kteří cestují za prací do zahraničí, roste. Zatímco v roce 2006 jich podle orientačních údajů evropského portálu pracovní mobility EURES vycestovalo přibližně 55 600, loni se jich rozhodlo pro práci v cizině přes 95 tisíc.
 • V Hradci Králové se konal Veletrh pracovního uplatnění v medicíně a farmacii
  ilustrační fotoV moderní budově výukového centra Lékařské fakulty UK v Hradci Králové se 9. a 10. dubna konal již čtvrtý ročník Veletrhu pracovního uplatnění v medicíně a farmacii. Letos se ho zúčastnilo přes 330 návštěvníků.
 • Veletrh JOBS EXPO přilákal přes 13 tisíc návštěvníků
  ilustrační fotoNa výstavišti v Praze-Holešovicích se 13. a 14. března konal mezinárodní veletrh pracovních příležitostí. Na akci, na niž zavítalo 13 707 návštěvníků, byli k dispozici i EURES poradci, kteří zájemců poskytovali informace o životních a pracovních podmínkách v zemích EU/EHS.
 • Přeshraniční burza pracovních příležitostí pro uchazeče z oboru hotelnictví a gastronomie
  ilustrační fotoKrajská pobočka Úřadu práce ČR v Ústí nad Labem pořádá ve spolupráci s EURES Triregio, úřady práce v Pirně a městě Annaberg-Buchholz přeshraniční burzu pracovních příležitostí pro uchazeče z oboru hotelnictví a gastronomie. Akce se koná 19. března od 11 do 16 hodin v prostorách Best Western hotelu Vladimir v Ústí nad Labem.
 • Přijďte si najít práci na veletrh JOBS EXPO 2013!
  ilustrační fotoMezinárodní veletrh pracovních příležitostí se blíží. Mimořádná dvoudenní akce s názvem JOBS EXPO 2013 se koná 14. a 15. března v Průmyslovém paláci na Výstavišti v Praze-Holešovicích.
 • Série česko-německých poradenských dnů EURES
  ilustrační fotoJednou z mnoha aktivit evropské sítě pro podporu pracovní mobility EURES jsou pravidelné poradenské dny pro uchazeče o zaměstnání v Německu. Tyto akce jsou pořádány ve spolupráci Úřadu práce ČR – krajských poboček v Liberci, Ústí nad Labem, Karlových Varech a Plzni – s příhraničními německými úřady práce v rámci partnerství EURES Triregio a Bavorsko-Česko.
 • Nábor pracovníků na letní sezonu
  ilustrační fotoI v nadcházející letní sezoně roku 2013 bude firma Wintour nabírat kandidáty na předem inzerované pozice. Zájemci o sezonní práci v zahraničí se mohou zúčastnit výběrového řízení pro holandsko-italskou firmu, které se uskuteční v období 25. a 26. března v Praze.
 • Jaký byl mezinárodní veletrh pracovních příležitostí Profesia days 2012?
  Veletrh profesia 2012Druhý ročník Veletrhu práce v České republice Profesia days 2012 se uskutečnil 24.–25. října na výstavišti PVA EXPO v Praze-Letňanech. Navštívilo ho 13 tisíc lidí, tedy zhruba o tisíc více než loni. Na tomto veletrhu nabízeli svá volná pracovní místa nebo své služby jak zástupci komerční, tak i veřejné sféry.
 • Úspěch českého uchazeče o zaměstnání ve švédské firmě
  Logo EURESŠtěpán D., uchazeč o práci z České republiky, natolik oslnil své švédské zaměstnavatele, že nyní hledají více pracovníků z Čech.
 • Virtuální veletrh pracovních příležitostí se konal již popáté
  ilustrační fotoStovky pracovních pozic v ČR i v EU nabídl již pátý virtuální veletrh pracovních příležitostí, který se konal ve dnech 8. až 10. října na stránkách www.dnyprace.cz. Chybět nemohlo ani zastoupení EURES – Evropských služeb zaměstnanosti. Celkem virtuální veletrh navštívilo více než 92 tisíc lidí.
 • Ústeckou burzu práce navštívilo na 350 lidí
  ilustrační fotoV úterý 18. září se uskutečnila v Ústí nad Labem 2. přeshraniční burza práce. Pořádala ji Krajská pobočka Úřadu práce ČR v Ústí nad Labem ve spolupráci s EURES, Úřadem práce v Pirně a partnerstvím EURES TriRegio. Akce byla financována z prostředků Evropské komise.
 • Národní soustava povolání pomáhá řešit situaci na trhu práce
  ilustrační fotoPřes 5 000 položek: 2 799 jednotek práce, 1 091 povolání a 1 706 typových pozic. To jsou aktuální statistiky z katalogu Národní soustavy povolání na konci druhé etapy projektu. Nejdůležitější ale je, že do řešení situace na českém pracovním trhu se zapojilo už na dva tisíce odborníků – zástupci zaměstnavatelů, Úřadu práce ČR a desítky dalších institucí.
 • EURES zve na podzimní burzy práce!
  ilustrační fotoNa podzim se koná hned několik akcí spojených s trhem práce, ať už regionálního či celostátního charakteru. EURES (Evropské služby zaměstnanosti) zve všechny zájemce na zářijové přeshraniční burzy práce, říjnový virtuální veletrh a další akce.
 • Před odjezdem na letní brigádu buďte opatrní
  ilustrační fotoPři výběru zahraniční brigády se seznamte s životními a pracovními podmínkami ve vybrané zemi. Pokud chcete v cizí zemi pracovat méně než tři měsíce, podmínek bývá méně. Užitečné informace jsou uvedeny na portálu EURES nebo se můžete zeptat přímo poradce EURES ve vašem kraji.
 • Tvoje první EURES zaměstnání – projekt, který pomáhá mladým najít práci
  ilustrační fotoEvropská komise zahájila pilotní fázi projektu Tvoje první EURES zaměstnání (Your first EURES job). Ten má pomoci mladým lidem najít si práci v jiné zemi EU. V počáteční fázi se projekt zaměří na zlepšení přeshraniční mobility u pěti tisíc mladých lidí z Německa, Španělska, Dánska a Itálie.
 • Najděte si tu správnou pracovní příležitost – třeba v pyžamu
  ilustrační fotoUž jste někdy byli na virtuálním veletrhu práce? Je to zkušenost k nezaplacení. Stovky pracovních příležitostí v Česku, ale i v dalších státech Evropy jsou na dosah kliknutí myši. Stačí se jen připojit z pohodlí domova nebo kanceláře. Veletrh začíná v pondělí 23. dubna 2012 a potrvá do neděle 29. dubna, a to na webu www.dnyprace.cz.
 • Na JOBS EXPO zavítalo přes 12 tisíc návštěvníků
  ilustrační fotoTaké v letošním roce poskytovala bezplatná služba Úřadu práce ČR – EURES – informace a volná místa na stáncích veletrhu JOBS EXPO v pražských Holešovicích. Veletrhu se zúčastnilo na 94 vystavovatelů a během dvou dnů, 15. a 16. března, jej navštívilo více než 12 tis. návštěvníků.
 • Přijďte si najít zaměstnání na veletrh JOBS EXPO!
  ilustrační fotoV polovině března (15. a 16. 3.) se koná na pražském Výstavišti v Holešovicích mezinárodní veletrh pracovních příležitostí JOBS EXPO, nad nímž převzalo záštitu Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Veletrh podporuje také síť EURES. Loni se veletrhu zúčastnilo přes 8 000 návštěvníků.
 • EURES poradí, jak se ucházet o práci v zahraničí
  ilustrační fotoLidem, kteří by rádi získali pracovní uplatnění v zahraničí, poradí EURES – Evropské služby zaměstnanosti. Zájemci mohou využít jeho služeb buď on-line, nebo v krajských městech na pobočkách Úřadu práce ČR, kde sídlí poradci EURES. Poradí zájemcům o brigádu na léto i uchazečům o dlouhodobější práci v zahraničí.
 • EURES již nabízí sezonní práce na léto
  ilustrační fotoUvažujete o sezonní práci v zahraničí? Právě začátek roku je nejvhodnější dobou, kdy by zejména studenti měli začít uvažovat o krátkodobé práci na letní sezonu. Jedním z úspěšných projektů, na kterých se podílí i služba EURES, je například dánský projekt sezonních prací nabízející sběr ovoce a zeleniny. Zajímavé pracovní podmínky nabízí EURES i na Baleárských ostrovech.
 • EURES.cz nabízí práci na zimní sezonu v Rakousku
  ilustrační fotoEURES – Evropské služby zaměstnanosti, služba Úřadu práce ČR, informuje o nabídce volných pracovních míst v Evropě. V tomto období zahraniční zaměstnavatelé nabízejí nejvíce pracovních míst pro zimní turistickou sezonu.
 • Podzimní veletrhy práce nabídly zaměstnání tisícům lidí
  ilustrační fotoPodzimní veletrhy práce přilákaly tisíce návštěvníků. Zúčastnili se jich zájemci od středoškolských studentů a absolventů až po top manažery. Ohlédněte se s námi za veletrhy Profesia Days, regionálními veletrhy evropských informačních sítí, přeshraniční burzou práce a dalšími podzimními akcemi, na něž jsme vás upozorňovali v minulém čísle.
 • EURES zve na podzimní veletrhy práce
  ilustrační fotoPodzim pracovním veletrhům opravdu přeje, koná se hned několik akcí. Už v září se uskutečnila přeshraniční burza práce v Ústí nad Labem, na přelomu září a října pak regionální veletrhy evropských informačních sítí a hned začátkem října už třetí virtuální veletrh pracovních příležitostí v ČR. EURES také zve na Profesia days v Letňanech a Veletrh Educa v Liberci.
 • Novela zákoníku práce zlepší pracovněprávní vztahy
  ilustrační fotoZpružnění pracovněprávních vztahů a zvýšení motivace zaměstnavatelů při tvorbě nových pracovních míst přinese novela zákoníku práce, kterou v září schválili poslanci.
 • EURES zprostředkuje práci dělníkům i manažerům
  ilustrační fotoČeská sekce sítě EURES (European Employment Services čili Evropské služby zaměstnanosti) dokáže firmám zajistit pracovníky napříč obory i profesním spektrem, dělníky i vrcholné manažery. Za poslední tři roky uskutečnila více než 1 300 kontaktů s českými a zahraničními zaměstnavateli, kteří EURES požádali o pomoc při nabírání pracovníků.
 • Vyzkoušejte si, jaké je to pracovat v jiné zemi!
  ilustrační fotoStudujete a chcete si přes prázdniny přivydělat? Nebo už jste zaměstnaní, ale rádi byste využili dovolenou v letních měsících jako možnost zajímavého přivýdělku? Pak právě vám jsou určeny sezonní práce v rámci zemí Evropské unie.
 • V květnu se zcela otevře pracovní trh v Německu a Rakousku
  ilustrační fotoUkončení přechodných období a plné otevření německého a rakouského trhu práce pro občany ČR 1. května letošního roku zřejmě nepřinese žádné dramatické změny, i když k menším přesunům pracovní síly pravděpodobně dojde, zejména v příhraničí. Praktickým důsledkem pro rakouské a německé zaměstnavatele bude zrušení povinnosti žádat pro české zaměstnance o pracovní povolení.
 • Pět nových projektů aktivní politiky zaměstnanosti
  ilustrační fotoPro rok 2011 připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR pět nových nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti zaměřených na ty kategorie nezaměstnaných, které jsou na trhu práce nejohroženější. V pilotním režimu jsou v současné době realizovány na úřadech práce.
 • Zvýšená kontrolní činnost úřadů práce pokračuje
  ilustrační fotoOd září do poloviny října úřady práce provedly přes 200 kontrol firem s cílem odhalit případné nelegální zaměstnávání. Nedostatky byly zjištěny ve 40 firmách, správní řízení bylo zahájeno ve čtyřech případech, k správnímu rozhodnutí došlo v jednom případě a dva zaměstnavatelé už dostali za nedodržování předpisů pokutu.
 • Přetrvávající problémy na staveništích
  ilustrační fotoStavebnictví jako komplexní obor je jedním z nejproblematičtějších odvětví, vezmeme-li v úvahu počty smrtelných a závažných úrazů. Asi největším problémem je dělba odpovědnosti za otázky BOZP mezi více zaměstnavateli.
 • Ministerstvo chystá na podzim kontroly firem, zaměří se na nelegální zaměstnávání
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) připravilo na podzim tohoto roku plán zpřísněných kontrol zaměřujících se na ilegální zaměstnávání, kontroly by měly probíhat přímo ve firmách. Kontroly budou provádět úřady práce, inspektoráty práce a ČSSZ. Probíhat budou do konce roku, potom budou vyhodnoceny výsledky, na jejichž základě vytvoří MPSV plán kontrol na rok 2011.
 • Ministr předal v Opavě osvědčení Bezpečný podnik
  ilustrační fotoOd ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerky získalo osvědčení Bezpečný podnik osm firem.
 • Veletrh pracovních příležitostí JOBDAYS 2010 v Českých Budějovicích
  ilustrační fotoPokračování veletrhu JOBDAYS 2010 se uskutečnilo 20. dubna v aule Jihočeské univerzity. Především pro studenty Ekonomické fakulty JU, na které byla akce zaměřena, představovalo jedinečnou možnost, jak se setkat s potenciálními zaměstnavateli.
 • Pozor na „mobbery“!
  ilustrační fotoPřed týdnem nastoupil Petr do nové práce. Zatím se rozkoukává a snaží se naskočit do rozjetého vlaku. Jeho dva kolegové, se kterými sdílí společnou kancelář, se ale nemají k tomu, aby mu pomohli. Právě naopak – obtěžují ho různými zbytečnostmi, nechávají na něm vyřízení nepříjemných záležitostí a v podstatě s ním odmítají komunikovat.
 • Osobní ochranné pracovní prostředky v praxi
  ilustrační fotoPři kontrolní činnosti se inspektoři inspekce práce již méně setkávají s tím, že by zaměstnancům nebyly osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) poskytovány. Problémy spočívají spíše ve vhodnosti výběru OOPP pro jednotlivé pracovní činnosti, v jejich kvalitě a způsobu používání, někdy i v nevhodnosti vzhledem k vytváření nového rizika (častěji nebezpečnějšího než to, před kterým má OOPP chránit).
 • O nejlepší službu kariérového poradenství v České republice
  ilustrační fotoCentrum Euroguidance při Domu zahraničních služeb vyhlašuje soutěž o nejlepší službu zaměřenou na podporu kariérového rozvoje Národní cena kariérového poradenství 2010. Cílem soutěže je podpořit význam kariérového poradenství v České republice a současně zviditelnit úspěšné příklady dobré praxe v této oblasti.
 • Nenechte sebou manipulovat – ani v zaměstnání
  ilustrační fotoDo kontaktu s lidmi, kteří námi manipulují, se dostáváme často a nemusí to být jen v obchodě, v reklamě či v politice. Manipulace nachází živnou půdu i v prostředí rodinném a pracovním. Manipulace je nejen nepříjemná, ale může mít i vážné sociální a psychické důsledky. Je také jedním z častých faktorů způsobujících stres.
 • Prokrastinace aneb Odložím to na zítra…
  ilustrační fotoTéměř každý má sklon odkládat věci a hrnout před sebou nevyřízené povinnosti. Velká část lidí odsouvá na později všemožné čekající práce: různé práce odkládají už po měsíce, neotvírají poštu, nezavolají vám zpět a na jaře pořád ještě nemají hotovou kalkulaci za třetí čtvrtletí.
 • Příprava na osobní pohovor
  ilustrační fotoKaždé pozvání k osobnímu pohovoru je pozitivním zhodnocením našich dosavadních aktivit. Samotná radost, že jsme byli pozváni, však k úspěšnému absolvování osobního pohovoru nestačí. Pohovor můžeme snadno definovat jako jednání zaměřené na posílení nebo zpochybnění naší vhodnosti zastávat danou pracovní pozici.
 • Kolik cizinců pracuje legálně v ČR?
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) na území České republiky ke konci minulého roku evidovalo 230 709 legálně pracujících cizinců. Nejvíce se jich uplatňuje ve zpracovatelském průmyslu a nejčastěji jsou zaměstnáváni jako pomocné a nekvalifikované síly.
 • Požadavky zaměstnavatele mě NEodradí!
  ilustrační fotoZažil to snad každý, kdo někdy hledal práci. Lákavá pracovní nabídka, jenže požadavky zaměstnavatele na vzdělání, praxi, jazykové znalosti, řidičský průkaz nebo jiné dovednosti byly tím, co jsme zkrátka nesplňovali. V naprosté většině případů je takový inzerát odložen, neboť právě požadavky zaměstnavatele považují uchazeči za něco naprosto zásadního. A to je veliká chyba.
 • Inspekce práce buduje kvalitnější informační systém za pomoci finančních prostředků EU
  ilustrační fotoStátní úřad inspekce práce považoval dlouhodobě za nezbytné přizpůsobit svůj informační systém potřebám rychle se měnících podmínek pro výkon inspekční činnosti ve vazbě na lepší komunikaci se zaměstnavateli, občany a ostatními orgány státní správy.
 • Sebevědomá cesta k tomu, jak být v práci oblíbeným
  ilustrační fotoŠťastněji žije ten, jehož osobnost se hodí k jeho společenské pozici. V dobách nedostatku pracovních míst si bohužel často nemůžeme vybírat. Pak nastávají konflikty. Sympatie vzniká mezi sobě rovnými.
 • Pracovní režim řidičů a bezpečnost práce v nákladní dopravě
  ilustrační fotoV posledních letech došlo k řadě novelizací předpisů upravujících pracovní režim řidičů a bezpečnost práce v dopravě, a tak není snadné orientovat se v jejich návaznosti a působnosti.
 • K prioritám zaměstnanců patří dobrá atmosféra na pracovišti
  ilustrační fotoPro valnou většinu Čechů je důležitá pracovní atmosféra na pracovišti, vyplývá to z průzkumu on-line služby hledání zaměstnání Monster.cz. Návštěvníci stránek odpovídali na konci loňského roku na anketní otázku: Ovlivňuje pracovní atmosféra vaši práci?
 • Jak flexibilní jsou evropské podniky ve své personální politice?
  ilustrační fotoJsou evropské podniky dostatečně flexibilní, aby obstály v podmínkách globální konkurence a doznívající recese? Odpovědi ve svém průzkumu hledala evropská agentura Eurofound.
 • Zprostředkování práce v Německu
  ilustrační fotoPracuji jako svářeč a mám v tomto oboru letitou praxi. Se svým kolegou jsme se začali poohlížet po práci v Německu v okolí Bautzenu, protože bydlíme kousek od hranic. Do práce bychom to měli jen pár kilometrů. O pomoc jsme poprosili kontaktní osobu EURES na úřadu práce v Rumburku, která nám obratem vyhledala nabídku dvou volných pracovních míst na pozice svářečů.
 • Statistická ročenka z oblasti práce a sociálních věcí
  ilustrační fotoPomocí tabulek a grafů popsat sociální situaci a stav na trhu práce v roce 2008 – to je cíl Statistické ročenky, kterou vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Publikace se skládá ze čtrnácti tematických oddílů. Zahrnuje základní demografické ukazatele a statistické informace, které popisují hlavní dávkové systémy resortu, tedy důchodové a nemocenské pojištění, státní sociální podporu, pomoc v hmotné nouzi, podporu v nezaměstnanosti, dávky pro zdravotně postižené a příspěvek na péči.
 • Skoro pětina pracovníků v EU je vystavena toxickým výparům
  ilustrační fotoNebezpečné látky – ve smyslu jakékoli kapaliny, plynu nebo pevné látky, jež představuje riziko pro zdraví nebo bezpečnost pracovníků – lze najít téměř na všech pracovištích. Po celé Evropě přicházejí do styku s chemickými a biologickými činiteli, které jim mohou způsobit újmu, miliony pracovníků.
 • Nová úprava mezinárodních pracovních vztahů
  ilustrační fotoOd 17. prosince 2009 platí nařízení EU o určení práva státu označované jako Řím I, kterým se řídí pracovní smlouvy s mezinárodním prvkem. Nové nařízení se týká například situace, kdy pro českého zaměstnavatele pracuje cizinec nebo pro něho český zaměstnanec pracuje v jiném členském státě EU.
 • Živá knihovna povolání se trefila do černého
  ilustrační fotoNový projekt s názvem Živá knihovna povolání představil v listopadu Úřad práce ve Vyškově v rámci XIII. Veletrhu vzdělávání a pracovních příležitostí. Ve společné expozici diskutovali o svém povolání s mladými lidmi zástupci dvanácti různých profesí. Myšlenkou Živé knihovny povolání se Vyškovští inspirovali ve Skandinávii a její českou verzi představili v republikové premiéře.
 • Nové speciální poradenství pro nezaměstnané s vyšší kvalifikací a lidi s finančními problémy
  ilustrační fotoPříprava na účast v assesment centru, coaching, péče o osobní růst, modelové situace či relaxační formy. To jsou nové metody, které kromě standardních služeb (např. seminářů na téma tvorba životopisu, příprava na výběrová řízení, orientace na trhu práce, komunikační dovednosti, práce se stresem aj.) poskytují nezaměstnaným poradenské útvary úřadů práce.
 • Jak se vypořádat s mobbingem na pracovišti?
  ilustrační fotoLidé, kteří mají problémy na pracovišti, třeba s mobbingem, mívají tendenci nechávat si je pro sebe a snaží se vyrovnat se s nimi tak, aby zbytečně nenarušovali klid v rodině. Navzdory jejich snaze se však objevují alarmující příznaky: sklon k sociální izolaci, úbytek energie a zdravotní problémy. Všechny tyto problémy se posléze mohou stávat chronickými.
 • Do hor za sněhem, ale i za prací
  ilustrační fotoSezonní práce je vhodná příležitost pro každého, kdo dává přednost cestě za výdělkem na kratší dobu. Navíc jde o možnost získat praxi, zdokonalit znalost cizího jazyka, poznat nové prostředí a zároveň si v zimě náležitě užít sněhu ve vyhlášených lyžařských střediscích. Přestože odjedete zpravidla na několikaměsíční pracovní pobyt, formalitám se nevyhnete.
 • Před stresem v práci je třeba se chránit
  ilustrační fotoStres je jedním z nejzávažnějších problémů, jimž dnes v oblasti bezpečnosti a zdraví při práci v Evropě čelíme. Je mu vystaven téměř každý čtvrtý pracovník a ze studií je zřejmé, že je také příčinou 50–60 % všech zmeškaných pracovních dní.
 • Plán BOZP na staveništi z pohledu předpisů a zadavatele stavby
  ilustrační fotoJiž třetím rokem je v oblasti bezpečnosti práce stanovena pro zadavatele (investory) staveb povinnost zajistit zpracování plánu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi (plánu BOZP). Tato povinnost vyplývá ze zákona č. 309/2006 Sb., kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v pracovněprávních vztazích a zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy, a je uvedena v § 15 části třetí uvedeného zákona.
 • Krize ve stavebnictví postihuje zejména migrující pracovníky
  Na stavebnictví dopadla současná ekonomická krize velmi tvrdě. Jak ILO (International Labour Organization – Mezinárodní organizace práce) uvádí, v loňském roce přišlo v tomto odvětví o práci pět milionů lidí. Stavebnictví bylo první obětí problémů se splácením hypoték, které odstartovaly krizi ve Spojených státech. V období mezi zářím 2006 a posledním čtvrtletím 2008 tam zaniklo přibližně 780 000 pracovních míst.
 • Jak pomoci automobilovému průmyslu?
  Na příběh automobilového průmyslu je možné nahlížet jako na důležitý prvek vývoje průmyslové výroby v 20. století, zejména v souvislosti se zavedením montážních linek a realizací teorií spočívajících v rozdělení práce na úseky. Bylo to také odvětví, kde došlo k významným kolektivním konfliktům a k úsilí o sociální partnerství.
 • Bezpečnost práce a ochranu zdraví je třeba řešit průběžně
  Historicky první kulatý stůl s odborníky na bezpečnost a ochranu zdraví se uskutečnil 6. října na Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR. Cílem akce bylo vyměnit si poznatky z kontrol, poukázat na zjištěné nedostatky při provádění zkoušek a projednat systém udělování akreditací pro provádění zkoušek, kterými jsou ověřovány odborné způsobilosti v prevenci rizik a k činnosti koordinátora bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi.
 • Letos získalo ocenění Bezpečný podnik 19 firem
  ilustrační fotoI v době ekonomické krize firmy chápou, jak je důležité starat se o bezpečnost práce a zdraví zaměstnanců. V úterý 20. října předali ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka a generální inspektor Státního úřadu inspekce práce Rudolf Hahn v Kaiserštejnském paláci v Praze osvědčení Bezpečný podnik zástupcům 19 společností.
 • Vařením a uklízením bojuje „pan Máma“ proti chudobě i předsudkům
  ilustrační fotoV letošním roce si připomínáme 10. výročí vyhlášení akčního plánu boje za genderovou rovnost Mezinárodní organizací práce (ILO). Jedním z témat rok trvající kampaně byla otázka harmonizace pracovních a rodinných závazků u žen a mužů. Novinářka Karen Emmons přináší informace o situaci v Kambodži – v zemi, kde vzdělávací program ILO pomáhá změnit předsudky ve společnosti.
 • V Lipsku ocení nejlepší dokumentární film na téma práce
  ilustrační fotoNa přelomu října a listopadu se v německém Lipsku uskuteční 52. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních a animovaných filmů – DOK Leipzig. Divákům se představí nejlepší animované a dokumentární filmy z více než 50 zemí světa, mezi nimi i snímky s pracovní tematikou.
 • Bezpečný podnik – vyšší kultura práce
  ilustrační fotoStalo se již tradicí ocenit každoročně společnosti, které splnily podmínky programu Bezpečný podnik, který je jedním z návodů, jak systémovým přístupem k řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci docílit její vyšší úrovně.
 • Pryč se stereotypy: ženy a muži v netradičních profesích
  ilustrační fotoJak vyplývá z nedávných studií provedených ve Velké Británii, ženy by se měly více uplatňovat ve strojírenských profesích a muži naopak hledat práci v zařízeních pro péči o děti.
 • Nová podoba portálu práce pro zdravotně postižené
  ilustrační fotoVybudovat místo, kde se bude střetávat komplexní nabídka s poptávkou z oblasti zaměstnávání zdravotně postižených – to bylo cílem projektu Konta BARIÉRY při vytváření nové podoby portálu Burza práce na adrese http://burzaprace.kontobariery.cz.
 • Kdo si hraje, nezlobí. Ale ani nepracuje
  ilustrační fotoČeši jsou podle nedávného průzkumu společnosti truconneXion poměrně hravým národem, protože celou pětinu času pracovní doby stráví zábavou. Pro svého zaměstnavatele pracují maximálně sedm z osmiapůlhodinové pracovní doby. Hitem jsou stále počítačové hry a nově také sociální sítě na internetu.
 • V Dánsku se osvědčil systém flexicurity
  ilustrační fotoVýroba v průmyslově vyspělých zemích se stále více přesouvá do zemí s nižší úrovní mezd. To nejvíce postihuje méně kvalifikované pracovníky, zejména v oborech s velkým procentem zaměstnaných žen. K řešení problémů spojených s finanční a ekonomickou krizí využívají Dánové svůj rozvinutý systém flexicurity.
 • Na pracovišti máte právo na soukromí
  ilustrační fotoPrávo na soukromí je jedním ze základních lidských práv zakotvených v mnoha mezinárodních úmluvách, v českém právu pak přímo v Listině základních práv a svobod. Ochranu osobnosti poskytuje občanský zákoník, který stanoví, že fyzická osoba má právo na ochranu své osobnosti před neoprávněnými zásahy, právo na odstranění následků těchto zásahů a právo na to, aby jí bylo dáno přiměřené zadostiučinění.
 • Jak snížit pracovní úrazovost a nemoci z povolání?
  Na tuto otázku se snažili najít odpověď vrchní inspektoři práce ze zemí Evropské unie během zasedání, které proběhlo v Praze 28. a 29. května.
 • Postavička Napo řeší rizika na pracovišti
  ilustrační fotoKdo nebo co je Napo? Napo je hrdina animovaného seriálu. Filmy s Napem mají za cíl upozornit na otázky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) odlehčenou formou. Příběhy mají vzdělávací hodnotu, vyvolávají otázky a podněcují debatu o specifických aspektech bezpečnosti při práci. Někdy navrhují praktická řešení nebo k nim směřují.
 • Jak správně napsat životopis?
  ilustrační fotoŽivotopis (latinsky Curriculum Vitae, zkráceně CV) slouží vašemu potenciálnímu zaměstnavateli jako zdroj informací o vašem vzdělání, profesních zkušenostech a ostatních dovednostech. Uchazeč o práci by jím měl prokázat, že je pro nabízenou pozici tou nejvhodnější osobou. Bez dobře napsaného životopisu se zkrátka neobejdete – ať jste čerstvý absolvent, nebo hledáte novou práci.
 • Úspěšné projekty v programu Správná praxe 2008 by měly být příkladem pro další zaměstnavatele
  ilustrační fotoEvropská unie, konkrétně Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci v Bilbau, věnuje každoročně nemalé částky na realizaci kampaní na podporu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP).
 • Úrazy při práci v lese a hodnocení rizik
  ilustrační fotoPráce v lese patřily z pohledu možného ohrožení pracovníků vždy mezi jedny z nejrizikovějších činností. Tato skutečnost je dána mnoha aspekty – od klimatických přes terénní až po materiálové (zejména druh dřeviny a její případný stav).
 • Snadnější přístup na německý trh práce pro vysokoškoláky
  ilustrační fotoPrvním lednem vstoupila ve Spolkové republice Německo v platnost legislativní úprava, která představuje další dílčí krok ke snadnějšímu přístupu občanů ČR na německý trh práce.
 • Regionální spoluprací proti krizi
  ilustrační fotoSkupina subjektů a organizací ze soukromé sféry, státní správy a územně správních celků působících v okrese Rokycany rozpracovala od prosince 2008 do ledna 2009 možnosti společného regionálního postupu proti dopadu útlumu hospodářství.
 • Kdo má na ministerstvu na starosti rozpočet a majetek?
  ilustrační fotoZačátkem led-na nastoupil do funkce 1. náměstka ministra práce a sociálních věcí pro rozpočet a majetek Ing. arch. Robin Schinko. Nahradil tak Ing. Miroslava Jeníka, který se na podzim stal poslancem Poslanecké sněmovny PČR.
 • 90 let práce ILO za sociální spravedlnost
  ilustrační fotoMezinárodní organizace práce (International Labour Organisation – ILO) byla založena před 90 lety. Její hlavní cíl se od roku 1919 nezměnil: bojovat za zlepšení sociálních a pracovních podmínek na celém světě. 20. únor byl při této příležitosti vyhlášen jako Světový den sociální spravedlnosti.
 • Jaká jsou hlavní rizika práce v call centrech?
  ilustrační fotoVe světovém měřítku se lidé pracující v novodobých kontaktních centrech – call centrech již počítají na miliony. Článek v časopisu World of Work se zaměřuje na jedno takové pracoviště ve Velké Británii a na problémy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které tam vznikají.
 • Orgány inspekce práce se v příštím roce zaměří na maloobchody a restaurační a ubytovací zařízení
  ilustrační fotoV předchozích dvou letech byly orgány inspekce práce nejvíce upozorňovány veřejností na porušování pracovněprávních předpisů zaměstnavateli podnikajícími v maloobchodu a rovněž v restauračních a ubytovacích zařízeních. Tento stav je mimo jiné způsoben nárůstem počtu nových obchodních řetězců, nových restauračních a ubytovacích zařízení, kdy v konkurenčním prostředí se zvýšení zisku mnohdy dosahuje snižováním režijních nákladů, což vede k velkému tlaku na výkon zaměstnanců.
 • I v ČR se obchoduje s lidmi
  ilustrační fotoPodstatou obchodování s lidmi je přemísťování lidí pomocí nátlaku za účelem vykořisťování. Při obchodování s lidmi dochází nejen k trestné činnosti, která má v mnoha případech mezinárodní přesah, ale také k závažnému porušování práv obchodovaných osob. Organizace La Strada České republika upozorňuje na to, že obchodování s lidmi je problém také v České republice.
 • Na jakou pracovněprávní ochranu mají nárok osoby pečující o osobu závislou na cizí pomoci
  ilustrační fotoPečujete dlouhodobě o osobu, která je na vaší pomoci závislá, a máte problémy v zaměstnání? Nebo byste se rádi znovu vrátili do práce a nevíte, jestli byste obě náročné role zvládli a co můžete po svém zaměstnavateli požadovat? Na otázku, na jakou pracovněprávní ochranu mají nárok občané dlouhodobě pečující o osoby závislé na pomoci jiné fyzické osoby, by měly dát odpověď následující řádky.
 • Které firmy se mohou honosit označením Bezpečný podnik?
  ilustrační fotoV pražském Kaiserštejnském paláci byla úspěšným společnostem 21. října slavnostně předána osvědčení za splnění podmínek programu Bezpečný podnik, oceněny byly také společnosti za novátorské přístupy v programu Správná praxe (Evropská kampaň BOZP 2008–09).
 • Výkon práce na základě dohody o pracovní činnosti
  ilustrační fotoV současné době mi mé rodičovské povinnosti nedovolují, abych i nadále pracovala na plný úvazek. Proto zvažuji, zda si mám požádat o zkrácení pracovní doby na polovinu, nebo pracovat na dohodu o pracovní činnosti. Zajímalo by mě proto, jak je výkon práce na dohodu o pracovní činnosti právně upraven?
 • Ruční manipulace s břemeny ve stavebnictví a v maloobchodě
  ilustrační fotoVýbor vrchních inspektorů práce (SLIC) zvážil negativní dopady ruční manipulace a v návaznosti na Směrnici 90/269/EHS (o minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při ruční manipulaci s břemeny spojenou zejména s rizikem poškození páteře) a v zájmu zajištění efektivního a jednotného uplatňování práva společenství v této oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci vyhlásil kampaň zaměřenou na ruční manipulaci s břemeny.
 • Jste obětí svého povolání? aneb Pomáhání jako droga
  ilustrační fotoSrovnání určité profesní činnosti s drogou je jen zdánlivě provokativní. Droga, na které jsme závislí, umožňuje náhradní identitu. Je to prostředek, jak udržet v řádu a pod kontrolou to, co by nás jinak nekontrolovatelně ohrožovalo. „Pracuji 14 až 18 hodin denně… Nevěděl bych, co si počít s volným časem. Dočista by mě to vyvádělo z míry.“
 • Jaké jsou flexibilní formy zaměstnávání?
  ilustrační fotoPři slaďování soukromého a pracovního života hrají flexibilní pracovní úvazky důležitou roli. V podstatě jde o přizpůsobení pracovní doby tak, aby vyhovovala zaměstnanci a zaměstnavateli. Existují různé metody flexibilní práce, přičemž jejich využití v praxi závisí na druhu vykonávané práce.
 • Statistika pracovních úrazů, nehod a havárií v plynárenství
  ilustrační fotoDistribuce a přeprava zemního plynu byla a je spjata s určitými riziky. Vývoj předpisů k systému bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v plynárenství sahá až ke vzniku českého plynárenství, za který se považuje den zprovoznění první obecní plynárny v Praze, tj. 15. 9. 1847. Již od počátku plynárenství existují stálé snahy o eliminaci rizik, které přinášejí úspěchy, což dokládají i svědectví dnešní statistiky.
 • Kratší a změněná pracovní doba
  ilustrační fotoJsem zaměstnána a musím denně vodit dceru do předškolního zařízení a také ji sama vyzvedávám. Potřebovala bych změnit začátek a konec pracovní doby a rovněž by mi lépe vyhovovalo pracovat na kratší pracovní dobu. Je zaměstnavatel povinen mé žádosti vyhovět?
 • Ethnic Friendly zaměstnavatel
  ilustrační fotoVýznamnou skutečností bránící v pohybu na trhu práce a v získání žádaného zaměstnání je odmítání osob zaměstnavateli z důvodu jejich věku, zdravotního postižení, pohlaví či etnického původu. Tyto faktory se jeví jako nejvíce znevýhodňující podle výsledků průzkumů veřejného mínění, zaznamenaných stížností a především zkušeností jednotlivých lidí – uchazečů o zaměstnání.
 • Bez povolení pracuje v ČR nejvíce Slováků a Ukrajinců
  ilustrační fotoZe zprávy o potírání nelegálního zaměstnávání cizinců v roce 2007, kterou MPSV předložilo vládě. Kontrolní útvary úřadů práce provedly v roce 2007 kontrolu 21 897 zahraničních pracovníků (z toho 8 458 žen) a z tohoto počtu bylo zjištěno pochybení u 3 825 osob – z čehož u 1 662 osob (z toho 599 žen) byla zjištěna nelegální práce a u 2 163 osob nesplnil zaměstnavatel svoji informační povinnost vůči úřadu práce uloženou v § 87 zákona o zaměstnanosti.
 • Komu pomohla Podaná ruka?
  ilustrační fotoK poslednímu červnu 2008 končí dvouletá úspěšná existence projektu Podaná ruka. Byl velmi úspěšný a daleko přesáhl cíle, které si na začátku stanovil. Jeho hlavním cílem byla integrace osob se zdravotním handicapem na trh práce. Celkový počet klientů, kteří získali nějaký druh podpory, přesáhl počet 340 osob.
 • Jak zlepšit kvalitu dalšího profesního vzdělávání?
  ilustrační fotoČeská republika, aby udržela konkurenceschopnost, musí dbát na vysokou kvalitu vzdělávání svých občanů. Právě projekt Kvalita v dalším profesním vzdělávání je jedním z pěti systémových projektů, vyhlášených naším ministerstvem, které položí základ pro vybudování systému dalšího profesního vzdělávání v České republice.
 • Jak se dodržují předpisy při ruční manipulaci s břemeny
  ilustrační fotoRuční manipulace s břemeny znamená dle § 28 nařízení vlády 361/2007 Sb. jakoukoli činnost, která zahrnuje zvedání, pokládání, strkání, tahání, posunování nebo přemisťování břemen jedním nebo více pracovníky. Pokládá se za ni též zvedání a přenášení živého břemene.
 • Poradna
  ilustrační foto
 • Proč je dobré mít certifikát Bezpečný podnik?
  ilustrační fotoV květnu se na brněnském Výstavišti uskutečnilo slavnostní předání certifikátů Bezpečný podnik. Plakety a osvědčení převzali zástupci třinácti firem, které splnily požadavky tohoto programu. Proč by měly firmy usilovat o získání tohoto certifikátu?
 • Poznatky z kontrol dodržování předpisů při zaměstnávání agenturami práce
  ilustrační fotoPronájem pracovních sil je ze zákona možný od 1. října 2004, kdy nabyl účinnosti zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. Zaměstnavatelé tak mohou činit pouze na základě povolení ke zprostředkování, které uděluje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.
 • Když jste v nesnázích, pomůže SOLVIT
  ilustrační fotoNedávno německé úřady odepřely české ženě vydat neomezené pracovní povolení, i když splnila podle přístupové smlouvy nezbytnou podmínku – být nejméně dvanáct měsíců zaměstnán u zaměstnavatele v Německu. Pomohlo jí SOLVIT centrum.
 • Jakou moc máte v zaměstnání?
  ilustrační fotoVědecká psychologie učinila v posledních desetiletích značný pokrok a vrhla tak nové světlo na způsoby našeho chování. V našem každodenním chování se projevují určité mechanismy, které byly psychology a sociology zkoumány pomocí testů nebo pozorování.
 • Problematika poskytování základních informací a poradenství
  ilustrační fotoBezplatné poskytování základních informací a poradenství týkající se ochrany pracovních vztahů a pracovních podmínek ukládá orgánům inspekce práce zákon o inspekci práce (§ 5 odst. 1 písm. k).
 • Silniční doprava pohledem inspektora oblastního inspektorátu práce
  ilustrační fotoSilniční doprava patří k nejrizikovějším oblastem s dlouhodobě vysokou četností pracovních úrazů s těžkými újmami na zdraví, ale i se značným počtem smrtelných pracovních úrazů řidičů, ke kterým dochází v souvislosti s provozem, údržbou a opravami silničních vozidel. Inspektoři inspekce práce přesto neustále u zaměstnavatelů zjišťují porušování právních a ostatních předpisů upravujících pracovněprávní vztahy i samotné pracovní podmínky řidičů silničních vozidel.
 • Jak si poradit s diskriminací v zaměstnání
  ilustrační fotoObčanské poradenské středisko, o. p. s., Hradec Králové realizuje od 1. února loňského roku projekt Posílení služeb občanské poradny v oblasti diskriminace v zaměstnání, který má přispět k vybudování vhodných pilířů právní regulace v oblasti diskriminace v zaměstnání, a to zejména zvýšením informovanosti o této problematice, získáním údajů o dosavadní praxi a hledáním nové formy antidiskriminačního nástroje.
 • Institut trhu práce připravuje digitální kartu pro studenty
  ilustrační fotoNa odborné konferenci projektu Institut trhu práce (ITP) ve Velkých Karlovicích byl představen Hospodářskou komorou v Ústí nad Labem projekt digitální karty pro studenty, která jim usnadní výběr budoucího povolání i vstup na trh práce.
 • Bezpečnost práce v jaderné energetice
  ilustrační fotoJaderná energetika představuje téma na veřejnosti stále diskutované. Řada těchto diskusí probíhá nad oblastí jaderné bezpečnosti. Přestože oblast bezpečnosti práce není často zmiňována, je chování zaměstnanců v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (dále jen BOZP) jedním z ukazatelů systému řízení a kvality.
 • Jak „přežít“ šikanu aneb mobbing na pracovišti
  ilustrační foto
 • Investorům staveb hrozí pokuty za neplnění povinností
  ilustrační fotoJiž více než rok platí zákon č. 309/2006 Sb., kterým byly do našeho právního řádu zapracovány požadavky evropské směrnice, jež nově ukládá investorům (stavebníkům, objednatelům, zadavatelům) staveb povinnosti v oblasti bezpečnosti práce při stavbách.
 • ROZAM = ROZvoj ZAMěstnanců
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí připravilo projekt Vzdělávání pro malé a střední podniky jako jeden ze systémových projektů spolufinancovaných Evropským sociálním fondem (ESF) a státním rozpočtem. Realizátorem veřejné zakázky je Sdružení ROZAM, složené ze společností Sodexho Pass ČR, a. s., a Trexima, spol. s r. o.
 • Nový zákoník práce v podmínkách Státního úřadu inspekce práce
  ilustrační fotoDnes už je pro každého samozřejmostí, že před rokem nabyl účinnosti zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Tento nový právní předpis odráží základní princip soukromého práva, tedy skutečnost, že každý může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. I nadále však tento právní předpis stanoví v oblasti pracovněprávních vztahů řadu povinností jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance.
 • HIV/AIDS – diskriminace na pracovním trhu
  ilustrační fotoV karibské oblasti je AIDS jednou z hlavních příčin úmrtí lidí ve věku 25 až 44 let. Pro mnoho z 230 tisíc lidí z Karibiku, kteří jsou HIV pozitivní, je navíc těžké udržet si práci. Setkávají se z diskriminací jak ze strany zaměstnavatelů, tak i spolupracovníků.
 • Bez liberalizace pracovního práva nebude Evropa schopná čelit konkurenci USA a asijských států
  ilustrační fotoModernizace pracovního práva je pro 21. století nezbytná. Na této myšlence se shodli poslanci Evropského parlamentu a diskutovalo se o ní i na půdě českého zákonodárného sboru. Pražské konference o pracovním právu v EU se v říjnu zúčastnil i polský zpravodaj Evropského parlamentu poslanec Jacek Protasiewicz.
 • Podpora Romů v Praze
  ilustrační fotoV Praze žije podle kvalifikovaných odhadů 24 000 Romů, z toho 80 % nezaměstnaných. Mezi hlavní důvody patří zejména nízká vzdělanost a kvalifikace Romů a diskriminace na trhu práce. To se snaží změnit projekt Podpora Romů v Praze, který probíhá v období 2005–2008 v rámci programu Iniciativy Společenství Equal.
 • Slavnostní předání ocenění „Bezpečný podnik“ a „Správná praxe“
  ilustrační fotoV pražském Kaiserštejnském paláci proběhlo 23. října slavnostní předání ocenění „Bezpečný podnik“ a „Správná praxe“. Tato ocenění předali zástupcům úspěšných podniků místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas a generální inspektor Rudolf Hahn ze Státní inspekce práce.
 • Jak najít ideální délku pracovní doby?
  ilustrační fotoUplynulo téměř celé století od přijetí prvního mezinárodního standardu o pracovní době, 600 milionů pracovníků na celém světě však stále pracuje déle než 48 hodin týdně.
 • Česko-slovenská spolupráce při přípravě odborníků pro inspekci práce
  ilustrační fotoInspekce práce probíhá v konkrétním pracovním systému v neopakovatelném okamžiku, ve kterém se stýkají požadavky zaměstnavatele, představy zaměstnanců, stav zařízení, dikce předpisů, stav na trhu práce a konkrétní makro- i mikroekonomická situace (viz Obecné principy inspekce práce schválené plenárním zasedáním SLICu a platné v rámci EU).
 • Burza pracovních příležitostí v Mostě
  ilustrační fotoBurzu pracovních příležitostí mohli využít zájemci 16. října v Mostě. Pořádal ji Úřad práce v Mostě ve spolupráci s Evropskými službami zaměstnanosti – EURES, Okresním zastoupením ITP v síti HK ČR a Statutárním městem Most. Burzy pracovních příležitostí se zúčastnilo celkem 31 subjektů nabízejících práci.
 • Cestovní náhrady v novém zákoníku práce
  ilustrační fotoPrávní úprava poskytování náhrad cestovních výdajů je od 1. ledna 2007 obsažena v novém zákoníku práce, konkrétně v sedmé části. Náhrady výdajů poskytovaných zaměstnancům v souvislosti s výkonem práce se zahrnují do pracovních podmínek, o kterých se zmiňuje čl. 28 Listiny základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku České republiky.
 • Firmy v Brně a okolí chtějí zaměstnávat cizince legálně
  ilustrační fotoNebývale velký zájem ze strany firem účastnit se seminářů o legálním zaměstnávání cizinců ze zemí mimo EU zaznamenává Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR na jižní Moravě. V Brně se na toto téma uskutečnil 20. září (letos již podruhé) seminář určený především zaměstnavatelům a personalistům.
 • Jste cizinec a hledáte práci?
  ilustrační fotoTak právě vám je určen projekt Centra pro otázky migrace s názvem „Zvýšení šancí migrantů při vstupu na trh práce“, který probíhá od začátku letošního roku. Projekt je zaměřen na rozšíření poskytovaného kvalifikovaného poradenství cizincům o oblast poradenství souvisejícího se zaměstnáváním, s cílem usnadnit migrantům jejich vstup na trh práce.
 • Bezpečnost práce je stejně důležitá jako kvalita a produktivita firmy
  ilustrační fotoVíce než 82 tisíc pracovních úrazů evidoval v roce 2006 Český statistický úřad. Celkově si tyto úrazy vyžádaly téměř 3,8 milionu dnů pracovní neschopnosti, přičemž na jeden pracovní úraz průměrně připadá 46 dnů neschopnosti. Z důvodu pracovního úrazu chybí každý den na pracovištích okolo 10 000 zaměstnanců. Celkové náklady spojené s pracovními úrazy a nemocemi z povolání ročně přesahují částku 27 miliard Kč.
 • Trend 21. století: důstojná práce
  ilustrační fotoCestou ke snižování chudoby jsou trvale prosperující podniky.
  Práce je zdrojem důstojnosti člověka, stability rodiny a pokojného soužití v komunitě. Důstojné podmínky práce jsou předpokladem pro uplatnění principů života v demokracii a základem ekonomického růstu, který rozšiřuje tvorbu produktivních míst a příležitostí pro rozvoj podnikání.
 • Institut trhu práce
  ilustrační fotoDíky projektu budou pracovní úřady lépe spolupracovat se zaměstnavateli
 • Evropu začínají charakterizovat zkrácené úvazky
  ilustrační fotoPružnost trhu práce lze zvyšovat v zásadě dvěma způsoby – spontánně a uměle. Zatímco v USA vede nedostatek sociálních dávek občany ke spontánní vynalézavosti, jak se na pracovním trhu uplatnit, sociálně naladěná Evropa se kloní k tomu, aby pružnost pracovnímu trhu dodával stát, a to tím, že bude podporovat pracovní úvazky šité na míru.
 • Sezonní práce v zemích EU
  ilustrační fotoStudujete a chcete si přes prázdniny přivydělat, ale chtěli byste zkusit práci za hranicemi České republiky? Nebo už jste zaměstnaní, ale rádi byste využili dovolenou v letních měsících jako možnost zajímavého přivýdělku? Pak právě pro vás jsou určeny sezonní práce v rámci Evropské unie.
 • Rovnost při práci
  ilustrační fotoLidé všude na světě usilují o realizaci svých schopností pomocí výdělečné činnosti. V tomto procesu se stále vyskytují nerovnosti postihující miliony lidí, kteří jsou zranitelní vůči diskriminaci. Touto problematikou se zabývá souhrnná zpráva předložená 96. zasedání Mezinárodní konference práce.
 • Nové technologie v maloobchodním sektoru
  ilustrační fotoZavádění nových technologií bude hnací silou v maloobchodním sektoru, přispěje k zvýšení produktivity, otázkou však zůstává, jak ovlivní úroveň a kvalitu zaměstnání. O těchto otázkách se vedla diskuse na tripartitním zasedání ILO.
 • Nenechte sebou manipulovat
  ilustrační fotoUž se vám stalo, že jste v zaměstnání, rodině nebo okruhu přátel museli čelit potížím v mezilidských vztazích, s nimiž jste se předtím nesetkali? Nějaký člověk z vašeho okolí vám stále leží v hlavě a často o něm hovoříte. Vztah s touto osobou má na vás devastující účinky, které se projevují ztrátou sebedůvěry – máte pochybnosti o svých schopnostech, znalostech a lidských kvalitách. Později nastávají i potíže fyzické, jako nespavost, dýchací potíže, vyrážky, bolesti hlavy i břicha, deprese. Zřejmě jste se ocitli pod vlivem manipulátora. Manipulátoři platí za mistry v měnění masek podle lidí ve svém okolí, podle situace nebo podle cíle, k němuž směřují.
 • Nebezpečná ruční manipulace
  ilustrační fotoStopy ruční manipulace s rozličnými břemeny lze vysledovat již na samém úsvitu lidských dějin. Od prvopočátku až po současnost tuto činnost ale provází ztráta životů a v lepším případě pouze zdraví těch, kteří manipulační práce vykonávali a vykonávají.
 • Které firmy získaly certifikát „Bezpečný podnik“?
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Petr Nečas předal v úterý 19. června ve Slezské univerzitě v Opavě zástupcům deseti společností certifikát „Bezpečný podnik“. Ocenil tak snahu a úsilí těchto podniků o zlepšování pracovních podmínek a pracovního prostředí.
 • Jaké jsou problémy přeshraniční mobility v silniční dopravě?
  ilustrační fotoNa hraničních přechodech stále více platí, že čas jsou peníze. Nedokonalá infrastruktura, špatná organizace úředních postupů a neprofesionální počínání pracovníků negativně ovlivňují ekonomiku přepravy i pracovní podmínky řidičů kamionů. K tomuto závěru dochází zpráva ILO, která zkoumá ekonomické, pracovní a sociální problémy přeshraniční mobility řidičů kamionů.
 • Hitem ve vyspělém světě je pružná pracovní doba
  ilustrační fotoAtypické a málo předvídatelné režimy pracovní doby jsou v podmínkách globální ekonomiky stále častější. V souvislosti s tím se nutně narušuje rovnováha mezi pracovním a soukromým životem, která ve vyspělých zemích převládala v druhé polovině 20. století.
 • Pracovníky hledá v zahraničí více než 10 000 zaměstnavatelů
  ilustrační fotoMáte-li zájem o práci v zahraničí, tak se vám stále více otevírá možnost výběru z velikého počtu volných pracovních míst v rámci Evropské unie. A nejen to. Aktuálně spravovaný přehled na evropském portále EURES v současné době zaznamenal překročení hranice počtu 10 000 registrovaných zaměstnavatelů, kteří zde aktivně vyhledávají zájemce o práci.
 • Dovolená v mezích zákona
  ilustrační fotoBlíží se měsíce, v nichž většina pracující populace uvažuje o rekreaci. Podívejme se tentokrát na nejromantičtější část roku z hlediska suchých paragrafů. Ne každému je totiž jasné, jaká dovolená mu ze zákona náleží.
 • Změna zákoníku práce odstraní legislativní chyby
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Petr Nečas předloží vládě do konce května 2007 návrhy změn zákoníku práce, které mají odstranit řadu legislativně technických chyb, neprovázaností s dalšími zákony a dalších nepřesností.
 • Počet smrtelných úrazů klesá
  ilustrační fotoInspektoři Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) šetřili za rok 2006 na celém území ČR celkem 67 704 pracovních úrazů, z čehož 0,23 % představují smrtelné pracovní úrazy. Snižování počtu pracovních úrazů je označováno za záležitost dlouhodobého působení a klesající trend panující zejména v oblasti smrtelných pracovních úrazů během posledních let lze kvitovat příznivě. Zatímco v roce 2005 bylo zaznamenáno 169 smrtelných pracovních úrazů, v roce 2006 již jejich počet poklesl na 154.
 • Nizozemsko otevřelo svůj pracovní trh
  ilustrační fotoPrvní květen letošního roku se stal nejen dnem tříletého výročí vstupu České republiky do Evropské unie, ale také významným průlomem pro uplatnění českých občanů na holandském pracovním trhu. Tímto dnem se prolamují bariéry a Nizozemsko se otevírá nejen pro pracovníky z České republiky, ale i z dalších zemí střední a východní Evropy, které přistoupily k Evropské unii 1. května 2004.
 • ČR bude mít Národní soustavu povolání
  ilustrační fotoNárodní soustava povolání se stane efektivním flexibilním nástrojem státu pro rozvoj lidských zdrojů a profesního vzdělávání, posílí roli zaměstnavatelů v této oblasti a stane se základnou pro budoucí mobilitu a flexibilitu na trhu práce v kontextu celé EU.
 • Irsko preferuje pracovníky z Evropské unie
  ilustrační fotoIrská republika upravila od prvního čtvrtletí tohoto roku pravidla pro vydávání potřebných pracovních povolení pro občany třetích zemí, tedy občany zemí mimo Evropskou unii (EU). Občané EU, Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Švýcarska mají právo v Irsku pracovat i nadále bez pracovního povolení, vyjma občanů nejmladších členských států EU – Bulharska a Rumunska.
 • Zahajujeme projekt: Kvalita v dalším profesním vzdělávání
  ilustrační fotoKvalita v dalším profesním vzdělávání je název jednoho z pěti systémových projektů vyhlášených Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR, které položí základ pro vybudování systému dalšího profesního vzdělávání v České republice. Pomůže tak zlepšit současný stav, kdy se naše země nachází z hlediska přístupu ke zvyšování kvalifikace na 21. místě z 27 členských zemí EU.
 • Proti nerovnosti na trhu práce
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí, jako řídící orgán Programu Iniciativy Společenství EQUAL (CIP EQUAL), vyhlásilo 28. února výzvu k předkládání žádostí o finanční podporu z tohoto programu. Je určena pro všechna opatření CIP EQUAL.
 • Podněty občanů na porušování předpisů zaměstnavateli
  ilustrační fotoStátní úřad inspekce práce a oblastní inspektoráty práce evidují vzrůstající počet podnětů na porušování pracovněprávních předpisů zaměstnavateli, s nimiž se občané obracejí na jednotlivá pracoviště inspekce práce, ať už osobně, telefonicky nebo písemnou formou.

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.8. 2019 000 08:53.