Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Noviny Práce a sociální politika:

Zaměstnanost

Obsah položky Zaměstnanost:

 • (Soubor typu .pdf)Lidé nad 50 let budou patřit mezi klíčové hráče na trhu práce
  ilustrační fotoVětšímu pracovnímu uplatnění lidí nad 50 let brání zatím předsudky. Podpora zaměstnanosti této věkové skupiny patří mezi priority Úřadu práce ČR a v tomto ohledu motivuje i zaměstnavatele.
 • Míra nezaměstnanosti klesá na rekordní hodnoty
  ilustrační fotoČeská republika má nejnižší míru nezaměstnanosti v celé EU. Některé kraje hlásí dokonce rekordní hodnoty za dobu existence českých veřejných služeb zaměstnanosti.
 • Klíčem k úspěšné kariéře je vzdělávání praxí
  ilustrační fotoProjekt Vzdělávání praxí je určen všem, kdo chtějí zlepšit svoji pozici při hledání práce, a to právě získáním tolik potřebné praxe.
 • Řidičům autobusů stoupnou mzdy téměř o čtyřicet procent
  ilustrační fotoMzdy řidiček a řidičů veřejných linkových autobusů v regionech výrazně stoupnou. Ministerstvo práce a sociálních věcí úspěšně zprostředkovalo dohodu při složitých tripartitních jednáních mezi dopravci, zástupci vlády, krajů a zaměstnaneckými odbory.
 • Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji
  ilustrační foto
 • (Soubor typu .pdf)Spolupráce Úřadu práce ČR a obcí pomáhá zvýšit zaměstnanost
  ilustrační fotoPodpora zaměstnanosti v regionu za využití nástrojů a opatření aktivní politiky zaměstnanosti. To byla hlavní témata společného jednání poslankyně Markéty Wernerové, generální ředitelky Úřadu práce ČR Kateřiny Sadílkové a starostů některých obcí Karlovarského kraje.
 • Co chceme prosadit v novele zákoníku práce?
  ilustrační fotoMinisterstvo připravilo novelu zákoníku práce, která má přispět k větší flexibilitě základních pracovněprávních vztahů a zároveň v nich posílit ochranu zaměstnance.
  Navrhované změny zákoníku práce jsou reakcí na požadavky sociálních partnerů, na vývoj českého právního řádu, judikaturu českých soudů i Soudního dvora EU.
 • Veletrh Profesia Days 2015 přilákal tisíce zájemců o práci
  ilustrační fotoDesítky zaměstnavatelů z různých oborů i pestrý doprovodný program přilákaly tisíce návštěvníků na veletrh pracovních příležitostí Profesia Days 2015, který se konal 21. a 22. října na výstavišti PVA Expo Praha-Letňany.
 • Se zaměstnáním jsou spokojeny více než dvě třetiny pracujících
  ilustrační fotoCentrum pro výzkum veřejného mínění nedávno zveřejnilo výsledky červnového šetření na téma zaměstnanosti. Kromě spokojenosti se zaměstnáním se mj. zjišťoval názor na atmosféru na pracovišti nebo na výši příjmu.
 • Jakou roli hrají média v životě dlouhodobě nezaměstnaných?
  ilustrační fotoV Česku žije téměř čtvrt milionu dlouhodobě nezaměstnaných, tedy lidí, kteří jsou v evidenci Úřadu práce ČR déle než jeden rok. Co dělají ve svém volném čase? Jakým způsobem konzumují média a jak média jejich prací nestrukturovaný život ovlivňují?
 • Restart Shop pomáhá obtížně zaměstnatelným teenagerům
  ilustrační fotoTréninková pracovní místa Restart Shop – tak se jmenuje projekt České asociace streetwork, jenž zvyšuje pracovní kompetence mladých lidí, kteří mají jinak minimální šanci získat zaměstnání.
 • Efektivní služby zaměstnanosti v podmínkách hospodářské krize
  ilustrační fotoPod tímto názvem už rok a půl realizuje Krajská pobočka Úřadu práce ČR v Brně projekt mezinárodní spolupráce. Jeho cílem je vytvořit tematickou síť, v jejímž rámci bude docházet k pravidelné výměně informací, dat a know-how mezi odborníky ze čtyř zemí EU.
 • Není důvod bát se zaměstnat zdravotně postiženého
  ilustrační fotoLidé se zdravotním postižením patří mezi nejvíce ohrožené dlouhodobou nezaměstnaností. Zaměstnavatelům, kteří nabídnou handicapovaným práci, nabízí stát nemalé výhody.
 • Nové nástroje pro individuální práci s nezaměstnanými
  ilustrační fotoV rámci aktivní politiky zaměstnanosti se Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR snaží zavádět inovativní nástroje, které by měli pomoci lidem, jimž se nedaří z nejrůznějších důvodů najít práci.
 • Lidé nad 50 let mají zkušenosti k nezaplacení
  ilustrační fotoKdyž se ve firmách propouští, zaměstnavatelé se někdy zcela neuváženě zbavují starších pracovníků. Jsou to přitom lidé, kteří mají zkušenosti a potřebný nadhled. Napravit se to snaží řada projektů s podporou Evropského sociálního fondu.
 • Nemáte práci? Změňte profesi!
  ilustrační fotoLidem, kterým hrozí, že přijdou o práci, nebo už jsou nezaměstnaní, umožňuje Úřad práce ČR získat novou kvalifikaci, aby měli větší šanci uspět na trhu práce. Od ledna do srpna letošního roku prošlo rekvalifikačními kurzy už přes 25 tisíc lidí.
 • Nová opatření pomohou řešit situaci v Moravskoslezském kraji
  ilustrační fotoLidem v Moravskoslezském kraji, kterým hrozí ztráta zaměstnání kvůli obtížné hospodářské situaci některých firem, je Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR připraveno pomoci.
 • Ministr navštívil Moravskoslezský kraj a zajímal se o situaci na trhu práce
  výrobní linka (ilustrační foto) Na pracovní cestě po Moravskoslezském kraji, která se uskutečnila 3. září, se ministr práce a sociálních věcí František Koníček sešel a jednal s vedením společnosti Hyundai Motor Manufactoring Czech, s primátorem města Havířov a také ředitelem Kontaktního pracoviště Úřadu práce ČR v Karviné.
 • Z Česka by odešlo za prací do zahraničí jen osm procent lidí
  ilustrační fotoPodle analýzy životopisů na pracovním portále Profesia.cz láká práce v zahraničí jen každého dvanáctého Čecha. To naši východní sousedé jsou mobilnější. Podle průzkumu společností Profesia a Focus by mělo zájem o práci v zahraničí až 43 procent Slováků.
 • Poradna: Podpora v nezaměstnanosti při nevyplacení odstupného
  ilustrační fotoJak vysokou podporu v nezaměstnanosti dostane uchazeč o zaměstnání, pokud mu zaměstnavatel při skončení pracovního poměru nevyplatil odstupné, a jak vysoká bude jeho podpora v nezaměstnanosti, pokud nebude moci doložit od svého zaměstnavatele měsíční výdělek?
 • Projekt Stáže ve firmách pomohl prvním lidem získat zaměstnání
  ilustrační fotoPůl roku po spuštění registrací do projektu Stáže ve firmách – vzdělávání praxí absolvovali první lidé svou stáž a obdrželi certifikát dokládající jejich praktické dovednosti. Počet registrovaných uchazečů, především z řad nezaměstnaných, roste každým dnem.
 • Roste zájem o projekt Stáže ve firmách – vzdělávání praxí
  ilustrační fotoProjekt má přes 1 000 zaregistrovaných poskytovatelů stáží, více než 4 000 registrovaných uchazečů o stáže a v prosinci bylo schváleno 35 nových šablon pro typové pozice. Rozrůstá se tedy i nabídka stáží.
 • Stáže pro mladé zájemce o zaměstnání
  mladí lidéFond dalšího vzdělávání (FDV), příspěvková organizace Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, je realizátorem projektu, který nabízí žákům a studentům posledních ročníků získání pracovní praxe ještě během studia. Stáže pro mladé zájemce o zaměstnání (Stáže pro mladé) se tímto snaží řešit nezaměstnanost čerstvých absolventů škol na trhu práce. Projekt poběží od září 2012 další tři roky a podpoří na 840 žáků a studentů z celé ČR.
 • Kdy máte nárok na podporu v nezaměstnanosti ?
  ilustrační fotoPodle zákona o zaměstnanosti musí být každý, kdo chce pobírat podporu v nezaměstnanosti, zařazen a veden v evidenci uchazečů o zaměstnání. Není to však jediná podmínka, kterou je nutné splnit.
 • Projekt "Vzdělávání uchazečů o zaměstnání v oblasti socioekonomických kompetencí"
  ilustrační fotoV posledních letech bojuje Česká republika s problémem nízké úrovně finanční gramotnosti obyvatelstva. Téměř každý den se v denním tisku objevují zprávy o důsledcích nerozvážných rozhodnutí v oblasti osobních financí, růstu počtu osobních bankrotů a další.
 • Fond dalšího vzdělávání zahájil projekt Stáže ve firmách
  ilustrační fotoPodpora realizace stáží je v souladu s iniciativou Evropské unie, která se tímto nástrojem snaží zvrátit nepříznivý trend (nejen) v zaměstnávání mladých lidí.
 • Za první čtvrtletí bylo provedeno u zaměstnavatelů přes 7 tisíc kontrol
  ilustrační fotoStátní úřad inspekce práce (SÚIP) zaevidoval v průběhu 1. čtvrtletí letošního roku celkem 7 180 kontrol u zaměstnavatelů. Inspektoři v tomto období uložili 677 pokut v celkové výši téměř 30 milionů Kč. Kontrolní činnost orgánů inspekce práce má nejen sankční, ale také osvětový a preventivní charakter.
 • Veřejná služba za první čtvrtletí 2012: více než 2 200 subjektů a 16 400 klientů
  ilustrační fotoDo veřejné služby se v prvním čtvrtletí roku 2012, kdy platí nová pravidla pro její výkon, zapojilo přes 2 200 subjektů (z toho více než 1 130 subjektů jsou obce). Celkem je v systému veřejné služby evidováno přes 16 400 klientů (to jsou uchazeči, kteří se na veřejnou službu připravují, právě ji vykonávají, nebo ji již ukončili), z toho více než 8 600 klientů nyní aktivně službu vykonává.
 • Seminář o aktivitách krajských koordinátorů SÚIP
  ilustrační fotoOd začátku letošního roku Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR výrazně posílilo boj s nelegálním zaměstnáváním. Plánovaná kontrolní činnost sjednocená v rámci agendy Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) využije 180 tzv. mobilních kanceláří. Funkci inspektora-koordinátora vykonává v jednotlivých krajích také 12 lidí se zdravotním handicapem. Koncem února se na MPSV konal seminář o jejich aktivitách za osobní účasti ministra Jaromíra Drábka.
 • Příspěvek na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením v roce 2012
  ilustrační fotoOd 1. července 2012 se změní podmínky poskytování příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Cílem změn je zamezit nekalým praktikám ze strany některých zaměstnavatelů při zneužívání tohoto příspěvku.
 • Vážné důvody pro omluvení nepřítomnosti v projektu DONEZ
  ilustrační fotoJsem zařazený do projektu DONEZ. Jakým způsobem se lze omluvit, když se nedostavím na Czech POINT? Co se bere jako vážný důvod nepřítomnosti? Co musím doložit, jakým způsobem a v jaké lhůtě?
 • S mobilními kancelářemi do boje proti práci načerno
  ilustrační fotoEkonomické ztráty státu způsobené nelegálním zaměstnáváním odhaduje resort na desítky miliard korun ročně. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto od ledna 2012 výrazně posílí boj s nelegálním zaměstnáváním.
 • Modelové situace týkající se novely zákona o zaměstnanosti a jejich řešení
  ilustrační fotoAkční spolek nezaměstnaných (ASN) a Evropský institut pro veřejné otázky (EIVO) vypracovaly stanovisko k novele zákona o zaměstnanosti, kterou předložilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR do parlamentního projednání. Přinášíme reakci MPSV na toto stanovisko.
 • Co přináší novela zákona o zaměstnanosti
  ilustrační fotoV půlce května schválila vláda základní návrhy Sociální reformy I, mezi nimi i novelu zákona o zaměstnanosti. Opatření by měla začít platit od ledna příštího roku. Návrh novely zákona o zaměstnanosti definuje nelegální práci tak, aby byla lépe prokazatelná, omezuje zneužívání právní úpravy v oblasti poskytování příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením a upravuje poskytování tzv. náhradního plnění povinného podílu osob se zdravotním postižením.
 • Reorganizace úřadů práce přinese úspory a jednotné postupy
  ilustrační fotoOd 1. dubna je účinný zákon o Úřadu práce ČR, kterým se mění struktura a řízení úřadů práce. Nová hierarchie – pražské generální ředitelství, 14 krajských poboček a 409 kontaktních pracovišť – zajistí jednotné postupy při vykonávání činností a dostupnost veškerých dosud poskytovaných služeb občanům. Změna přináší značné administrativní úspory a zároveň nabízí možnost posílit kontrolní činnost úřadů práce.
 • Jihomoravské úřady práce se nebojí jít do terénu
  ilustrační fotoÚřad práce, to není jen fronta nezaměstnaných u přepážky. Důležité je umět nabídnout efektivní pomoc také zaměstnavatelům, kteří vytvářejí nová místa. I díky takovéto pomoci úřadů práce v kraji se firma zabývající se informačními a komunikačními technologiemi se 1 422 zaměstnanci stala největším výrobním zaměstnavatelem v Jihomoravském kraji. Z nově přijatých 520 osob jich 401 přišlo z úřadů práce. To lze jistě hodnotit jako značný úspěch.
 • Překlenovací příspěvek podporuje uchazeče o zaměstnání v začátcích jejich podnikání
  ilustrační fotoPřeklenovací příspěvek může úřad práce na základě dohody poskytnout osobě samostatně výdělečně činné (OSVČ), která přestala být uchazečem o zaměstnání a které úřad práce poskytl příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa. Společensky účelným pracovním místem je pracovní místo, které zřídil po dohodě s úřadem práce uchazeč o zaměstnání za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti (SVČ). Na společensky účelné pracovní místo může úřad práce poskytnout příspěvek, jehož výše je odvislá od průměrné míry nezaměstnanosti v daném okrese, ve kterém je pracovní místo vytvořeno.
 • Pracující důchodci tvoří důležitou součást české ekonomiky
  ilustrační fotoMnoho důchodců, a to nejen starobních, si k důchodu přivydělává a pracuje. Jak ukazuje čerstvá studie Českého statistického úřadu (ČSÚ), pracující důchodci představují téměř 5 % všech pracujících a zvláště v některých odvětvích jsou dokonce podstatnou součástí aktivních pracovních zdrojů.
 • Změny v agenturním zaměstnávání od 1. ledna 2011
  ilustrační fotoJaké změny přinese novela zákona o zaměstnanosti (zákon č. 435/2004 Sb.) od 1. ledna 2011 do právní úpravy agenturního zaměstnávání? Cílem je především zpřísnit právní úpravu povolování a odejímání povolení ke zprostředkování zaměstnání, a tím snížit výdaje státního rozpočtu.
 • Úsporná opatření v oblasti zaměstnanosti: zpřísnění podmínek pro vznik nároku na podporu v nezaměstnanosti a překlenovací příspěvek
  ilustrační fotoNávrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s úspornými opatřeními v působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV), mimo jiné obsahuje změny v zákoně č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů. S úspornými opatřeními a naplňováním Programového prohlášení vlády souvisí především zpřísnění podmínek pro vznik nároku na podporu v nezaměstnanosti a zavedení překlenovacího příspěvku jako jednoho z nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti.
 • Kdo získal Národní cenu kariérového poradenství 2010?
  ilustrační fotoVe Velkém zrcadlovém sále Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR se 9. září uskutečnilo slavnostní vyhlášení a předání cen soutěže Národní cena kariérového poradenství 2010. Tuto soutěž pořádalo již druhým rokem Centrum Euroguidance, jehož hlavním cílem je zprostředkovat odborné veřejnosti zkušenosti z evropských zemí, a podpořit tak rozvoj kariérového poradenství v České republice.
 • Odborníci na pracovní mobilitu a migraci diskutují v kavárně EURES
  ilustrační fotoZlepšení interní komunikace o volném pohybu osob v Evropské unii a vydání informačního materiálu pro veřejnost. To je cílem projektu Evropských služeb zaměstnanosti (EURES) s názvem Světová kavárna EURES.
 • Nezaměstnaní na Liberecku pomáhají s odstraňováním povodňových škod
  ilustrační fotoNa Liberecku, které nejvíce zasáhly srpnové povodně, bylo v souvislosti s úklidem po povodních vytvořeno celkem 222 pracovních míst na veřejně prospěšné práce. Z toho k 25. srpnu nezaměstnaní lidé obsadili 161 míst. Úřad práce v Liberci tak bezprostředně zareagoval na vzniklou situaci a nabídl lidem i obcím pomoc.
 • Veřejně prospěšné práce versus veřejná služba
  ilustrační fotoVykonáváním veřejně prospěšných prací (VPP) nebo veřejné služby (VS) si nezaměstnaní nebo lidé s nízkými příjmy mohou přilepšit. Pokaždé však jiným způsobem. Za VPP dostávají mzdu, výkon VS zabraňuje jejich sociální izolaci a udržuje výši příspěvku na živobytí. Většinou je zaměstnávají obce, pro které jsou užitečnou pracovní silou především při udržování čistoty a pořádku v obci.
 • Zaměstnavatelům byly loni uloženy pokuty za téměř 60 milionů korun
  ilustrační fotoVíce než 1 900 pokut uložil v loňském roce Státní úřad inspekce práce (SÚIP). Sankce vůči zaměstnavatelům tak dosáhly celkem cca 59,9 milionu Kč. Zhruba tisíc pokut z celkového počtu za přibližně 20,1 milionu Kč se týkalo bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. V oblasti pracovněprávní inspekce práce uložila zhruba 810 pokut v celkové výši cca 36,6 milionu Kč.
 • Celoživotní učení 2010 v Rokycanech
  ilustrační fotoPod názvem Celoživotní učení 2010 uspořádal 27. dubna Úřad práce v Rokycanech už 2. ročník výstavy vzdělávacích příležitostí v regionu.
 • V Praze se konala největší burza práce u nás – JOBDAYS 2010
  ilustrační fotoNa veletrhu poskytovali informace poradci EURES ze 14 evropských zemí. Celkem 92 zaměstnavatelů a personálních agentur na jednom místě nabízelo rekordnímu počtu návštěvníků veletrhu více než 1 200 volných pracovních míst.
 • Vydávání povolení k zaměstnání pro cizince se zpřísní
  ilustrační fotoVysoká nezaměstnanost vedla Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) k doporučení, aby všechny úřady práce důsledně monitorovaly trh práce a vydávaly povolení k zaměstnání pro cizince se zvýšenou obezřetností. Opatření se týká přibližně 66 234 cizinců z tzv. třetích zemí, kteří v České republice už pracují, i nových žadatelů.
 • Úřady práce neustále zefektivňují boj s nezaměstnaností
  ilustrační fotoÚřady práce čeká v roce 2010 řada změn i nových opatření. Jejich důsledky se týkají zaměstnanců i zaměstnavatelů s cílem pomoci najít pracovní uplatnění co největšímu počtu lidí bez práce. Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) zvětšilo objem finančních prostředků na poradenství, rekvalifikace, vytváření společensky účelných míst a veřejně prospěšné práce.
 • Znáte nejlepší zaměstnavatele na Berounsku?
  ilustrační fotoCertifikáty Kvality zaměstnavatele za rok 2009 získali nejlepší zaměstnavatelé z Berounska. Ocenění začátkem března vůbec poprvé udělil Úřad práce (ÚP) v Berouně, a to firmám, které dodržují zákony a spolupracují s úřadem práce. Smyslem ocenění je mimo jiné poukázat na kvalitní zaměstnavatele a ocenit dobrou praxi.
 • Praxe versus vzdělání aneb co s absolventy
  ilustrační fotoMezi nejvíce ohrožené skupiny na trhu práce patří čerství absolventi škol. Na konci loňského roku jich Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) evidovalo 35 612, což je o 11 tisíc více než předloni. Na celkové nezaměstnanosti se podílejí 6,6 %. Příležitostí, jak zvýšit jejich šance při hledání práce, je několik.
 • Na Celoživotní učení 2010 do Rokycan
  ilustrační fotoV úterý 27. dubna se v Rokycanech uskuteční už druhý ročník výstavy vzdělávacích příležitostí s názvem Celoživotní učení 2010. Hlavním cílem akce, kterou ve spolupráci se systémem EURES pořádá Úřad práce v Rokycanech, je podpora celoživotního vzdělávání dospělé populace.
 • Loni u nás působilo více než dva tisíce agentur práce
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) ke konci roku 2009 evidovalo celkem 2 150 agentur práce s licencí na zprostředkování zaměstnání. I přes dopady ekonomické krize, kdy výrazně poklesla nabídka volných pracovních míst, je to pouze o 72 zprostředkovatelů méně než v roce 2008.
 • Přibylo OSVČ, které si samostatnou výdělečnou činností vydělávají
  ilustrační fotoLidí, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, bylo ke konci roku 2009 o přibližně 17,4 tisíce více než ve stejném období roku 2008. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení.
 • Artifex 2010 – česko-polský veletrh technických řemesel
  ilustrační fotoUž třetí ročník veletrhu technických řemesel se konal 26. a 27. ledna v Krnově. Názorné ukázky třiceti řemeslných oborů předvedlo v Multikulturním centru Silesia celkem osm českých středních škol a tři polské. Prezentaci řemesel doplnilo pět firem z České republiky a jedna z Polska.
 • Příručka nezaměstnaného v roce 2010
  ilustrační fotoCo dělat při ztrátě zaměstnání, na koho se obrátit, na jaké dávky od státu vzniká nárok nebo jak si najít nové zaměstnání a co všechno je k tomu potřeba. Tyto a další informace přináší publikace Příručka nezaměstnaného v roce 2010. Vůbec poprvé ji vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (dále jen MPSV).
 • Plnění povinného podílu zaměstnávání osob se zdravotním postižením
  ilustrační fotoZaměstnankyně pobírá částečný invalidní důchod. Od ledna 2010 pobírá starobní důchod z důvodu dovršení důchodové hranice pro odchod do starobního důchodu. Předtím jsme ji zahrnovali do povinného podílu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Jak je to od 1. ledna 2010? Má si zaměstnankyně požádat o uznání osoby se zdravotním postižením na okresní správě sociálního zabezpečení?
 • Poradna při hledání zaměstnání – 5. díl
  ilustrační foto
 • Podat pomocnou ruku může i ten, kdo propouští…
  ilustrační fotoOžehavým tématem v pokračující celosvětové ekonomické situaci se stalo propouštění. V České republice se krize promítá do zaměstnání a má dopad v růstu nezaměstnanosti. České firmy se často rozhodly snížit stavy zaměstnanců a nedá se vyloučit, že tento trend bude pokračovat. Jestliže jsou mezi propouštěnými zaměstnanci také občané členských států EU, EHP nebo Švýcarska, kteří v ČR pracují, je dobré, aby zaměstnavatel věděl, jaký přístup vůči těmto pracovníkům uplatnit.
 • Úřady práce zefektivňují kontroly zahraniční zaměstnanosti
  ilustrační fotoV prvním pololetí tohoto roku úřady práce v rámci kontrolní činnosti na úseku dodržování zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, zkontrolovaly 1 035 firem, které zaměstnávají zahraniční zaměstnance. To je o 121 kontrol víc než ve stejném období loňského roku, kdy se uskutečnilo 914 kontrolních akcí. Zatímco k 30. červnu 2008 v rámci kontrolních akcí úřady práce prověřily celkem 10 426 lidí, letos jich v 1. pololetí bylo 14 471. V praxi to znamená o 4 045 zkontrolovaných osob více.
 • Postoj ministerstva k zaměstnávání cizinců
  ilustrační fotoV poslední době se objevuje řada informací o podmínkách zaměstnávání cizinců v České republice. Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR k tomu uvádí:
 • Poradna při hledání zaměstnání
  ilustrační foto
 • Míra nezaměstnanosti byla v listopadu 8,6 %
  ilustrační fotoNa konci listopadu bylo bez práce 508 909 lidí. To je o 10 149 více než ke konci letošního října, meziročně nezaměstnaných přibylo 188 610. Vyplývá to z údajů úřadů práce. Míra registrované nezaměstnanosti dosáhla 8,6 %. Byla tak o 0,1 p. b. vyšší než v říjnu 2009, meziročně vzrostla o 3,3 p. b.
 • Kdo má cíl, ví, kam směřuje
  ilustrační fotoHledání zaměstnání lze charakterizovat jako soubor aktivit, jejichž hlavním cílem je najít práci. Preferovat však pouze jeden jediný cíl by byla veliká chyba. Při pohybu na trhu práce vykonávají uchazeči řadu činností, a přirozeně tak nelze očekávat jen jediný výsledek.
 • Co mladí lidé očekávají od svého zaměstnání?
  ilustrační fotoCílem průzkumu Žádaní zaměstnavatelé, který provedla KPMG ve Španělsku, bylo zjistit, co motivuje vysokoškolské studenty při výběru budoucího zaměstnavatele. Studie, které se zúčastnilo celkem 345 vysokoškoláků z osmi států regionu EMA včetně České republiky, zároveň identifikovala pracovní podmínky, jež jsou pro studenty důležité, a očekávání studentů ohledně délky setrvání u společnosti.
 • Zaměstnanci jsou lépe chráněni při platební neschopnosti zaměstnavatele
  ilustrační fotoV souvislosti s pokračující ekonomickou recesí se někteří zaměstnavatelé ocitají v platební neschopnosti. Pokud zaměstnavatel, na kterého bylo vyhlášeno moratorium před zahájením insolvenčního řízení nebo byl podán insolvenční návrh, nevyplatil splatné mzdy, mají jeho zaměstnanci při splnění zákonných podmínek právo na výplatu mzdových nároků. Ty jim místo zaměstnavatele může vyplatit stát prostřednictvím úřadů práce, a to nejvýše za tři měsíce.
 • Poradna při hledání zaměstnání
  ilustrační foto
 • Nezaměstnanost na konci srpna pod drobnohledem
  ilustrační fotoNa konci srpna bylo bez práce 493 751 lidí. To je o 8 432 víc než ke konci letošního července, meziročně přibylo 181 418 nezaměstnaných. Vyplývá to z údajů úřadů práce. Míra registrované nezaměstnanosti dosáhla 8,5 %. Byla tak o 0,1 p. b. vyšší než v červenci 2009, v meziročním srovnání se jedná o nárůst o 3,2 p. b.
 • Kontaktní centrum MPSV pomáhá lidem ohroženým krizí
  ilustrační fotoJen v prvním pololetí letošního roku odpověděli zaměstnanci Kontaktního centra služeb zaměstnanosti na 12 003 dotazů. To je 75 % z celkového počtu otázek v roce 2008, kdy se jednalo o 15 991 telefonických či e-mailových žádostí o informace. Poradenská linka Ministerstva práce a sociálních věcí ČR se tak stala významným pomocníkem zejména lidí ohrožených důsledky ekonomické krize.
 • Firmy v obtížné ekonomické situaci mohou opět využít projekt Vzdělávejte se!
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí vyhlásilo druhou fázi projektu Vzdělávejte se! Jde o pilotní ověřování nového nástroje aktivní politiky zaměstnanosti, financované opět z Evropského sociálního fondu (ESF) a ze státního rozpočtu České republiky. Tzv. protikrizový projekt má za cíl pomoci zaměstnavatelům, kteří se v souvislosti s hospodářskou recesí nacházejí v obtížné ekonomické situaci a nejsou přechodně schopni zaměstnancům přidělovat práci.
 • Petr Šimerka: Chceme dočasně zvýšit podporu v nezaměstnanosti
  ilustrační foto„Jednou z našich priorit je zmírnění dopadu ekonomické krize na lidi, kteří ztratili zaměstnání. Proto chceme zvýšit na přechodné období od 1. listopadu 2009 do 31. prosince 2010 podporu v nezaměstnanosti a prodloužit podpůrčí dobu pro její vyplácení,“ říká Petr Šimerka, ministr práce a sociálních věcí.
 • PLUS 50: šance pro starší ročníky na trhu práce
  ilustrační fotoObtížnou pozici lidí starších padesáti let na pracovním trhu potvrzují i statistiky. Zatímco v září minulého roku hledalo v Česku práci 92 880 lidí nad padesát let, v prosinci stoupl jejich počet na 103 063 a nyní jich je téměř 120 000. Tato vzrůstající tendence, vyhrocená krizí, je patrná v celé EU. Občanské sdružení Plus 50 chce v pracovním uplatnění starších ročníků pomáhat.
 • Úřady práce pomáhají obcím s organizací veřejné služby
  ilustrační fotoOd začátku letošního roku do 15. června vzniklo v rámci veřejně prospěšných prací 69 pracovních míst koordinátorů veřejné služby. Pracovní místa zřizují obce k zajištění nového institutu – veřejné služby. Na místech koordinátorů veřejné služby finančně podporovaných úřady práce se uplatní uchazeči o zaměstnání.
 • Agenturní zaměstnávání má nová pravidla
  ilustrační fotoMnoží se dotazy, které se týkají agenturního zaměstnávání. Důvody jsou dva. Zaprvé zákon č. 479/2008 Sb. dosti významně novelizoval právní úpravu zprostředkování zaměstnání agenturami práce stanovenou zákonem o zaměstnanosti. Tím druhým a závažnějším důvodem je, že vláda omezila agenturní práci cizinců. Na nejčastější otázky odpovídáme.
 • Protikrizová opatření pokračují
  ilustrační fotoI když časový mandát nové vlády není příliš dlouhý, rozhodně nebude bezobsažný. Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka představil priority ministerstva pro nadcházející období. I pod novým vedením klade ministerstvo důraz na ochranu občanů znevýhodněných na trhu práce a bude pokračovat v realizaci protikrizových opatřeních.
 • Několik rad, které vám pomohou na úřadech práce
  ilustrační fotoSoučasná ekonomická krize zvyšuje fluktuaci práceschopného obyvatelstva a stále více občanů se při hledání svého dalšího pracovního uplatnění neobejde bez služeb úřadů práce. Na úřady práce se obracejí i klienti, kteří neměli se službami úřadů práce dosud žádné zkušenosti. Netuší, v čem a jak jim může úřad práce při jejich reintegraci na trh práce pomoci, nevědí, jaká jsou jejich práva a povinnosti při zprostředkování jejich zaměstnání úřadem práce. Především těmto občanům jsou určeny následující řádky.
 • Summit EU o zaměstnanosti přinesl dohodu o způsobech řešení vzrůstající nezaměstnanosti
  ilustrační fotoŘešení dopadu ekonomické krize na pracovní místa v Evropě se věnoval Summit zaměstnanosti EU, který se konal v Praze 7. května. Předsednická trojka (česká, švédská a španělská vláda) se připojila k Evropské komisi, zaměstnavatelům a odborům, aby s nimi sdílela nejlepší nápady a zkušenosti, jak udržet zaměstnance v práci a jak nezaměstnaným pomoci znovu nalézt pracovní místa.
 • Obchod s lidmi v kontextu ekonomické krize
  ilustrační fotoV České republice pobývalo dle údajů Českého statistického úřadu ke konci dubna 268 850 cizinců a cizinek s jiným než trvalým pobytem. Expertní odhady hovoří o tom, že zhruba stejné množství lidí se nachází na našem území v neregulérním postavení, tedy bez platných dokumentů. Programu dobrovolných návratů však využil doposud necelý jeden a půl tisíce osob. Jaká je situace ostatních migrujících pracovníků a pracovnic v době ekonomické krize?
 • Karlovarští skláři opět nastupují do práce
  ilustrační fotoV závodech společnosti Karlovarský porcelán byla v květnu obnovena výroba. „Výrobu jsme spustili v provozu Nová Role, kde začalo lisování výrobků. Kromě toho se zahájil provoz v závodě v Klášterci, který se bude věnovat prioritním zakázkám,“ informoval Michal Bíman, předseda představenstva akciové společnosti Thun 1794, která porcelánku koupila v konkurzu.
 • Stát přijal účinná opatření na udržení zaměstnanosti
  ilustrační fotoAž 70 tisíc pracovních míst může zachránit protikrizový plán vlády, který zmírňuje dopady složité ekonomické situace. Jeho součástí jsou i projekty vzdělávání zaměstnanců, které by jinak firmy musely pro nedostatek zakázek propustit. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas uvedl, že na tyto projekty budou vyčleněny více než tři miliardy korun z Evropského sociálního fondu. Zaměstnavatelům tak budou hrazeny náklady na školení a mzdu pracovníků, kteří si budou zvyšovat kvalifikaci.
 • Rekvalifikace uchazečů a zájemců o zaměstnání v roce 2009
  ilustrační fotoUplatňování aktivní politiky zaměstnanosti je významným strukturním prvkem státní politiky zaměstnanosti v České republice a rekvalifikace je jedním z jejích významných nástrojů, které slouží k ovlivnění poptávky a nabídky práce.
 • Jak získat zaměstnání v zahraničí?
  ilustrační fotoŠance na pracovní uplatnění v některé ze zemí EU/EHP (Evropský hospodářský prostor) a Švýcarsku se odvíjejí od poptávky po pracovní síle na tamním trhu práce. Nejjednodušším ukazatelem této poptávky jsou nabídky volných pracovních míst, jejich počet a kvalifikační struktura poptávaných profesí.
 • Výzva Školení je šance
  ilustrační fotoVýzva je realizována formou grantových projektů.
 • Projekt Vzdělávejte se!
  ilustrační fotoZaměstnavatelé podají žádost o zapojení do projektu na příslušném úřadu práce (podle místa výkonu práce, nikoli podle sídla zaměstnavatele). Žádost bude obsahovat relevantní důvody o zapojení se zaměstnavatele do projektu, seznam zaměstnanců účastnících se odborného rozvoje, vzdělávací kurzy a vybrané vzdělávací instituce, které budou odborný rozvoj zajišťovat.
 • Změny v právní úpravě kontrolní činnosti a správního trestání
  ilustrační fotoNaše společnost s ručením omezeným v loňském roce dostala od úřadu práce pokutu, proto bychom rádi věděli, jaké změny v právní úpravě kontrolní činnosti v souvislosti s novelou zákona o zaměstnanosti nastaly. Prostě na co si máme dávat větší pozor. Můžete nás o nových změnách informovat?
 • Hledáte práci? Vytiskněte si životopis a přijďte na veletrh JobDays
  ilustrační fotoNejvětší tuzemský veletrh pracovních příležitostí JobDays (8.–10. 4. 2009) bude dvakrát větší než loni. Na holešovickém Výstavišti nabídne volné pracovní pozice zhruba 150 firem a očekává se účast 20 000 návštěvníků. Vstup na akci je zdarma.
 • Dobrovolné návraty
  ilustrační fotoVláda České republiky schválila na začátku února realizaci projektu Dobrovolné návraty. Cílem projektu je poskytnout pomoc cizincům, kteří se vinou současné ekonomické situace ocitli bez pracovního uplatnění, chtějí zpět do vlasti a nejsou si schopni tuto cestu sami uhradit.
 • Činnost MPSV na poli integrace cizinců
  ilustrační fotoV srpnu loňského roku byla odpovědnost za realizaci a koordinaci Koncepce integrace cizinců převedena zpět z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) na Ministerstvo vnitra ČR. MPSV ale uplatňuje v rámci své věcné působnosti integrační mainstreaming, tzn. při vytváření jednotlivých resortních politik, právních předpisů a opatření zohledňuje jejich případný dopad na oblast integrace cizinců.
 • O českém projektu Výběr kvalifikovaných zahraničních pracovníků se ve světě ví
  ilustrační fotoKoncem loňského roku byla v rámci série World Migration Reports vydána publikace World Migration 2008: Managing Labour Mobility in the Evolving Global Economy (Migrace ve světě 2008: Řízení pracovní mobility v kontextu rozvíjející se globální ekonomiky).
 • Nedostatek kvalifikovaných pracovníků ve strojírenství na severu Čech
  ilustrační fotoStřední škola technická a automobilní Chomutov ve spolupráci se zaměstnavateli a Úřadem práce v Chomutově řeší dlouhodobě nedostatek kvalifikovaných pracovníků ve strojírenských oborech. S tímto cílem realizovaly několik přínosných projektů.
 • O lepších podmínkách zaměstnávání osob se zdravotním postižením
  ilustrační fotoPod názvem Diskuse nad aktuálními tématy z oblasti zaměstnávání osob se zdravotním postižením proběhl na konci září v Poslanecké sněmovně PČR seminář, který spoluorganizovala Evropská asociace poskytovatelů sociálních služeb (EASPD), Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením a B. P. T., s r. o. (Bezbariérové Pracoviště Tolerance).
 • Burzy profesí v Chomutově se osvědčily
  ilustrační fotoÚřad práce v Chomutově po dobrých zkušenostech z první Burzy profesí, která proběhla v březnu letošního roku v prostorách Střední školy strojírenské a automobilní v Chomutově, uspořádal 23. října druhou akci tohoto typu – tentokrát v prostorách Střední školy energetické a stavební v Chomutově.
 • Počet dlouhodobě nezaměstnaných klesl téměř o třetinu
  ilustrační fotoDlouhodobá nezaměstnanost byla po léta největším problémem na trhu práce. Lidé, kteří byli bez zaměstnání déle než rok, tvořili až 43 procent z celkového počtu nezaměstnaných. Pokles dlouhodobé nezaměstnanosti nebyl zaznamenán ani poté, co začala klesat celková nezaměstnanost. Zvrat přišel po zavedení změn v sociálním systému po 1. lednu 2008.
 • Zelené karty nejsou zdravotním ani bezpečnostním rizikem
  ilustrační fotoZavedení zelených karet si vyžaduje situace na pracovním trhu. V současné době tvoří ze 150 tisíc volných pracovních míst 65 tisíc nekvalifikované síly. Řada podniků má problém sehnat pracovníky, kvalifikované i nekvalifikované, což podvazuje jejich ekonomický růst.
 • Skoro 140 tisíc volných pracovních míst
  ilustrační fotoHodnota registrované míry nezaměstnanosti se v září 2008 ve srovnání se srpnem nezměnila a zůstala na úrovni 5,3 %. Počet uchazečů o zaměstnání v září ve stejném období mírně vzrostl (o 2 225). Naopak počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání byl nižší o 483 osob. Meziročně nezaměstnanost poklesla o 0,9 p. b.
 • Dopady reformy na zaměstnanost zdravotně postižených
  ilustrační fotoVyhodnocení dopadů reformy na zaměstnanost zdravotně postižených se týká porovnání vyplácení příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením za pololetí roku 2008 v porovnání s koncem roku 2007.
 • Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o zaměstnanosti
  ilustrační fotoPoslanecká sněmovna schválila novelu zákona o zaměstnanosti a změnu dalších souvisejících zákonů, jejichž cílem je pružnější pracovní trh v České republice. Návrh připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Jaký je smysl navržených změn?
 • Dlouhodobě nezaměstnaných výrazně ubylo
  ilustrační fotoDlouhodobá nezaměstnanost v Česku výrazně klesá. Zatímco loni koncem prvního pololetí evidovaly úřady práce na 159 000 lidí, kteří byli bez místa déle než rok, letos jich bylo pouze 113 000.
 • Turné kamionu 2008: Pro rozmanitost. Proti diskriminaci
  ilustrační fotoUž pátým rokem se mohli Evropané zúčastnit Turné kamionu Pro rozmanitost. Proti diskriminaci. Tato kampaň je nedílnou součástí úsilí Evropské komise informovat občany o jejich antidiskriminačních právech a propagovat výhody rozmanitosti na pracovišti.
 • Rozcestník k profesnímu vzdělávání
  ilustrační fotoZajistit snadnější přístup k informačním a poradenským službám v oblasti dalšího profesního vzdělávání, a postupně tak propojovat všechny subjekty nacházející se na trhu práce v rámci jednotného informačně-poradenského systému bylo klíčovým úkolem projektu, který zastřešuje vznik nového internetového portálu www.vaseprofese.cz.
 • Program Podporované zaměstnávání Společnosti DUHA
  ilustrační fotoProgram Podporované zaměstnávání (PZ) Společnosti DUHA funguje od roku 2001 a za tu dobu poskytl služby více než stovce klientů, z nichž si asi třetina našla zaměstnání. Služby programu PZ Společnosti DUHA jsou určeny dospělým lidem s mentálním postižením, lidem s lehčím tělesným postižením, lidem se sníženou úrovní sociálních dovedností a nízkokvalifikovaným.
 • Kolik uchazečů o zaměstnání evidují úřady práce?
  ilustrační fotoPočet uchazečů o zaměstnání v srpnu 2008 ve srovnání s červencem mírně vzrostl. Zvýšení počtu dosažitelných uchazečů o zaměstnání bylo způsobeno zejména zvýšením počtu uchazečů z ukončených rekvalifikačních kurzů, což je v prázdninových měsících obvyklý jev. Přesto se v srpnu hodnota registrované míry nezaměstnanosti ve srovnání s červencem nezměnila.
 • Trhy pracovních příležitostí přilákaly i na severu Čech mnoho návštěvníků
  ilustrační fotoLokalita severní Čechy patří k oblastem s nejvyšší mírou nezaměstnanosti v České republice, a proto pilotní projekt Institut trhu práce (ITP) probíhá i v tomto kraji. Jedním z nástrojů pro zlepšení dané situace je pořádání akcí hromadného zprostředkování zaměstnaní, tzv. Trhy pracovních příležitostí.
 • Nezaměstnaní pracují s pomocí úřadu práce ve Velké Británii
  ilustrační fotoÚřad práce v Jablonci nad Nisou využívá pro zvýšení uplatnění našich uchazečů na trhu práce vedle nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti rovněž projektů financovaných z prostředků Evropské unie. V letošním roce realizuje dva projekty v rámci programu Leonardo da Vinci.
 • Jak získat zaměstnání v zahraničí?
  ilustrační fotoŠance na pracovní uplatnění v některé ze zemí EU/EHP (Evropský hospodářský prostor) a Švýcarsku se odvíjejí od poptávky po pracovní síle na tamním trhu práce. Nejjednodušším ukazatelem této poptávky jsou nabídky volných pracovních míst, jejich počet a kvalifikační struktura poptávaných profesí.
 • Trhy pracovních příležitostí pod taktovkou Institutu trhu práce
  ilustrační fotoVzhledem k současné situaci na trhu práce, kdy dochází k převisu poptávky po technických profesích nad její nabídkou, byly na základě zájmu zaměstnavatelů uspořádány v Moravskoslezském kraji akce s názvem Trhy pracovních příležitostí. Tyto akce byly koordinovány Institutem trhu práce, který je zaměřen na zkvalitnění, rozšíření a modernizaci služeb zaměstnanosti.
 • Nový vzdělávací systém chce zlepšit kvalitu služeb na úřadech práce
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí ČR chce zefektivnit a zkvalitnit služby poskytované veřejnosti zaměstnanci úřadů práce. Napomoci tomu má nový systém dalšího odborného vzdělávání vytvořený v rámci projektu MPSV Vzdělávání zaměstnanců služeb zaměstnanosti ve veřejné zakázce společnostmi Trexima, Sdružení CEPAC-Morava a CCsystem.
 • Francie nám otevře pracovní trh
  ilustrační fotoPři nedávné návštěvě Polska prozradil francouzský prezident Sarkozy, že se jeho země připojí k členským státům, které uznávají volný pohyb pracovních sil v rámci Evropské unie.
 • Co nabídl největší český veletrh práce JOBDAYS 2008?
  ilustrační fotoNejvětší dosud konaný veletrh pracovních příležitostí v České republice JOBDAYS 2008 se uskutečnil 29. až 31. května v Pražském veletržním areálu v Letňanech. Na veletrh, kde nabízely české i zahraniční společnosti pracovní pozice z nejrůznějších oborů, měli návštěvníci vstup zdarma.
 • Zaměstnávání bez bariér = zaměstnání pro všechny
  ilustrační fotoS cílem pozvat k diskusi všechny zainteresované subjekty, které se podílejí na podpoře postižených osob k zaměstnávání, se 17. dubna uskutečnil v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR zajímavý a přínosný seminář s názvem Zaměstnávání bez bariér = zaměstnání pro všechny.
 • Poradna
  ilustrační foto
 • Kolik Čechů pracuje v jiných evropských zemích
  ilustrační fotoVe dvou desítkách evropských zemí loni podle dostupných údajů pracovalo 76 400 občanů České republiky. Za poslední dva roky se tak jejich počet více než zdvojnásobil.
 • Jak začít novou kariéru?
  ilustrační fotoTřeba na největším veletrhu pracovních příležitostí v České republice JOBDAYS 2008, který se bude konat 29. až 31. května na pražském výstavišti v Letňanech. Na veletrh, kde budou národní a mezinárodní společnosti nabízet pracovní pozice ze všech oborů, mají návštěvníci vstup zdarma.
 • Bez práce nejsou koláče
  ilustrační fotoTak se dívá většina Čechů na nezaměstnané. Vyplývá to alespoň z výzkumu společnosti STEM, který provedla na začátku letošního dubna.
 • Navrhujeme změny na pracovním trhu
  ilustrační fotoV souladu s Programovým prohlášením vlády navrhujeme další změny, a to především v oblasti politiky zaměstnanosti. Tato opatření, zejména při poskytování podpory uchazečům o zaměstnání, chceme úzce provázat se systémem pomoci v hmotné nouzi.
 • Zaměstnávání cizince s trvalým pobytem v České republice
  ilustrační fotoMáme k vám následující dotaz. Jsme společnost s ručením omezeným. V současné době pro nás vykonává některé práce ukrajinský občan na základě živnostenského listu. Tento občan má povolení k trvalému pobytu. Rádi bychom tohoto konkrétního občana zaměstnali v trvalém pracovním poměru. Jelikož nemáme s touto problematikou žádné zkušenosti, potřebujeme poradit, jak postupovat, co kam podle zákona o zaměstnanosti hlásit.
 • Předsudky brání handicapovaným najít důstojnou práci
  ilustrační fotoLidí s různými druhy zdravotního postižení je v současné době podle dostupných statistik více než 650 milionů. Míra neaktivity těchto lidí v produktivním věku je mnohem vyšší než u ostatního obyvatelstva. Celkově je v EU 52 % zdravotně postižených v produktivním věku neaktivních ve srovnání s 28 % lidí bez postižení.
 • Několik konkrétních příkladů
  ilustrační foto
 • Nejméně uchazečů o práci od roku 1998
  ilustrační fotoK 31. březnu evidovaly úřady práce nejméně uchazečů o práci v tomto měsíci od roku 1998. Jde o vůbec největší meziroční březnový pokles nezaměstnanosti od začátku sledování. Zároveň se zvýšil počet volných pracovních míst na více než 151 000 – nejvyšší v historii sledování. V některých okresech je dokonce více volných míst než uchazečů o zaměstnání.
 • Jak daleko do práce?
  ilustrační fotoPro lidi, kteří hledají zaměstnání, je někdy důležité vědět, jaké by měli spojení k novému zaměstnavateli, jak dlouho by cesta trvala a kolik by stála.
 • Ve Vyškově vsadili na pořádání veletrhu
  ilustrační fotoÚřad práce ve Vyškově uspořádal již XI. veletrh vzdělávání a pracovních příležitostí. Tato akce se do dnešní podoby vyvinula z klasické burzy středních škol. Na jednom místě se setkávají ti, kteří vzdělání poskytují, s těmi, kteří se vzdělávat chtějí, a také s těmi, kteří vzdělané lidi potřebují zaměstnat ve svých firmách.
 • Počet volných pracovních míst se opět zvýšil
  ilustrační fotoMíra evidované nezaměstnanosti ve srovnání s předchozím měsícem poklesla o 0,2 % na 5,9 %. V meziročním srovnání je nižší o 1,7 %. V důsledku příznivého vývoje ekonomiky a příchodu nových investorů se zvýšil počet volných pracovních míst o dalších 4 407 na 150 328. A to je nejvyšší počet volných pracovních míst v evidenci úřadů práce v historii sledování.
 • Názory lékařů a veřejnosti na práci lékařské posudkové služby
  ilustrační fotoPomalu si zvykáme na předpovědi o hrozícím nedostatku lékařů, který je citelný především v oborech, jako je např. praktické lékařství, anesteziologie či ortopedie. Odborná ani laická veřejnost však netuší, že největší nedostatek lékařů má obor posudkové lékařství.
 • Sebeurčení v pracovním uplatnění osob se závažným postižením: využití přístupu zaměřeného na klienta
  ilustrační fotoNové století přináší změny jak obecně v oblasti pracovního uplatnění, tak v oblasti služeb podporujících zaměstnávání osob s postižením. Od počátku 90. let směřuje trend v přístupu ke znevýhodněným osobám k systémům založeným na sebeurčení, možnosti volby a k individuální úpravě podmínek.
 • Rekordní návštěvnost portálu MPSV
  ilustrační fotoNa Integrovaném informačním portálu MPSV (http://portal.mpsv.cz) byla poprvé překonána hranice půl milionu zhlédnutých stránek za jediný den, a to 28. ledna letošního roku. Hlavním důvodem vzrůstajícího zájmu klientů je rozšiřující se portfolio informací a služeb, které tento portál nabízí.
 • Rakousko více zpřístupnilo svůj pracovní trh
  ilustrační fotoKvalifikovaná pracovní síla z nových členských států Evropské unie má od letošního roku šanci získat v Rakousku bez větších problémů pracovní povolení v určitých oborech.
 • Počet volných pracovních míst rekordně stoupl
  ilustrační fotoMíra evidované nezaměstnanosti se v lednu 2008 meziměsíčně zvýšila o 0,1 procentního bodu na 6,1 % (jedná se o nejnižší lednový nárůst od počátku sledování). Meziročně byla nižší o 1,8 procentního bodu. Zároveň stoupl počet volných pracovních míst na 145 921. Jejich počet je v lednu nejvyšší od počátku sledování a v některých okresech je dokonce více volných míst než uchazečů o zaměstnání.
 • Institut trhu práce radí zaměstnavatelům
  ilustrační fotoPoradenství pro zaměstnavatele je jednou z klíčových aktivit projektu Institut trhu práce (ITP), který se pomalu přehoupl do své závěrečné fáze.
 • Formika pomáhá znevýhodněným na trhu práce
  ilustrační fotoObčanské sdružení Formika poskytuje službu podporovaného zaměstnávání zdravotně postiženým nebo jinak znevýhodněným lidem z Prahy a Středočeského kraje. Účelem pomoci je poskytnutí možnosti pracovat na otevřeném trhu práce (tzn. „běžná“ práce na smluvním podkladu za odpovídající mzdu mezi lidmi bez postižení).
 • Doma tady a teď
  ilustrační fotoNový dokument MPSV o pracovní migraci
 • Částečné pracovní úvazky pro matky s malými dětmi mají budoucnost
  ilustrační fotoNávrat do zaměstnání by měl být pro matky po rodičovské dovolené mnohem jednodušší než dosud. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas chce totiž výrazně podpořit firmy a instituce, které je zaměstnají na částečný úvazek.
 • Vzděláním k zaměstnanosti
  ilustrační fotoÚřad práce ve Vsetíně společně s OHK Vsetín a Zlínským krajem pořádal v listopadu loňského roku 15. ročník Veletrhu vzdělávání a pracovních příležitostí pod názvem Vzděláním k zaměstnanosti. Této přehlídky se v Domě kultury ve Vsetíně tradičně účastnili vedle vzdělávacích institucí také zaměstnavatelé z řad nejvýznamnějších firem okresu Vsetín.
 • Nezaměstnanost v prosinci stoupla, důvodem jsou sezonní vlivy
  ilustrační fotoV prosinci se po pěti měsících nepřetržitého poklesu stav evidovaných uchazečů o zaměstnání opět zvýšil. Míra evidované nezaměstnanosti ve srovnání s předchozím měsícem vzrostla o 0,4 p. b. (na 6,0 %). I nadále se drží hluboko pod úrovní loňského roku (pokles o více než 93 600 osob, meziroční pokles MN o 1,7 p. b.). Stále přetrvává vysoký počet volných pracovních míst.
 • Zelené karty by měly zjednodušit práci cizinců
  ilustrační fotoCizinci, kteří by chtěli pracovat v České republice, mají mít od příštího roku tuto možnost výrazně usnadněnou. Vláda totiž schválila plán na zavedení takzvaných zelených karet, které hodlá Česko udělovat cizincům vybraných profesí ze zemí mimo Evropskou unii.
 • Čeští inženýři získávají přístup na německý pracovní trh
  ilustrační fotoVe Spolkové republice Německo vstoupila v platnost legislativní úprava, která zlepšuje přístup občanů České republiky k německému pracovnímu trhu.
 • Call centrum služeb zaměstnanosti pomáhá občanům
  ilustrační fotoObčané se potřebují orientovat ve svých právech, povinnostech a možnostech na trhu práce. Zájem o tyto informace nepolevuje a lze očekávat jejich strmý nárůst při uskutečňování reformních opatření v sociální oblasti. Zájemci o tyto informace mají možnost vybrat si a čerpat informace z několika zdrojů. Jedním z nich je Call centrum služeb zaměstnanosti.
 • Vzdělávání zaměstnanců služeb zaměstnanosti
  ilustrační fotoŘeditelé úřadů práce a personalisté ze spádové oblasti Olomouce, kteří mají na starosti vzdělávání, se během říjnového semináře seznámili s novým vzdělávacím systémem. Seminář se uskutečnil v rámci projektu Vzdělávání zaměstnanců služeb zaměstnanosti.
 • Petr Nečas: Cílem je pružnější pracovní trh
  ilustrační fotoČím flexibilnější je trh práce, tím nižší je nezaměstnanost
 • Zaměstnanec s mentálním postižením? Zkuste to!
  ilustrační fotoV poslední době se v médiích objevují kampaně zacílené na zaměstnávání lidí s postižením. Co to vlastně zaměstnavatelům i lidem s postižením přináší? A mohou pracovat i lidé s mentálním postižením?
 • Aktivita se vyplatí
  ilustrační fotoNedostatek lidí na pracovním trhu a zvyšující se poptávka po zaměstnancích téměř ve všech oborech je jedním z hlavních témat, která v poslední době hýbou českou ekonomikou. Podle údajů úřadů práce je nyní v České republice 133 tisíc volných pracovních míst, skutečný počet ale bude nejspíš ještě mnohem vyšší.
 • Přibylo OSVČ, které si samostatnou výdělečnou činností vydělávají
  ilustrační fotoLidí, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, je o asi 85 000 více než před šesti lety. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení. Zatímco ke konci srpna 2001 bylo 633 880 osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), které měly povinnost platit zálohy na důchodové pojištění, letos jich bylo ve stejném období o 11,8 % víc – celkem 718 992.
 • Nezaměstnanost – technologické a sociální proměny práce
  ilustrační fotoPod záštitou Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity se 6. září konala v Brně již třetí mezinárodní konference. Zatímco první dvě setkání byla věnována psychologickým a medicínským aspektům nezaměstnanosti, třetí setkání s podtitulem „Nezaměstnanost – technologické a sociální proměny práce“ bylo věnováno aktuálním problémům na trhu práce jak v České republice, tak i na Slovensku.
 • Nový portál o trhu práce pro region Bavorsko-Čechy
  ilustrační fotoV rámci EURES-partnerství vznikl nový portál o trhu práce pro region Bavorsko-Čechy, který pro partnerství zadal Úřad práce ve Schwandorfu.
 • Když je úřad práce daleko…
  ilustrační fotoUmožnit zájemcům o práci, ale i zaměstnavatelům aktivní vyhledávání volných pracovních míst či vhodného zaměstnance co nejjednodušším způsobem je cílem elektronického trhu práce.
 • Evropské dny pracovních příležitostí 2007
  ilustrační fotoV rámci „Evropských dní pracovních příležitostí“, které budou probíhat v Česku ve dnech 24.–27. 9. 2007, se po celé ČR uskuteční řada přednášek, seminářů a výstav týkajících se mobility pracovníků a všech dalších témat s tím spojených – jak hledat práci v zemích EU/EHP a Švýcarsku, uznávání kvalifikací, krátkodobá práce v zemích EU, studium a podnikání v zemích EU apod.
 • Odměňování „na ruku“ je stále větším rizikem
  ilustrační fotoDokazovat práci načerno je sice obtížné, nikoli však nemožné. Jedná se o nezákonné počínání, které Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR bude přísně postihovat. Právě tak se pod drobnohledem orgánů inspekce práce ocitne zneužívání výplat minimální mzdy.
 • Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost
  ilustrační fotoEvropský sociální fond (ESF) slaví v Evropě letos své 50. výročí. Díky němu byla podpořena celá řada velmi kvalitních projektů, jejichž prostřednictvím se podařilo zaměstnat miliony lidí v celé Evropské unii. Česká republika měla možnost vyzkoušet si tento důležitý nástroj po dva roky. Během této doby bylo podpořeno více než 2 600 projektů za téměř 15 mld. Kč.
 • Další profesní vzdělávání – Fit for Europe
  ilustrační fotoPod záštitou rakouského spolkového ministra hospodářství a práce Dr. Martina Bartensteina a místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí RNDr. Petra Nečase se 21. a 22. června konala v Brně v hotelu Continental již 4. konference Česko-rakouské akademie expertů, která se věnovala tématu „Další profesní vzdělávání – Fit for Europe“.
 • Státní úředník nefňuká
  ilustrační fotoČinnost úřadů práce je stanovena zákonem, ale přesto se liší podle místní situace. Jak je tomu ve velkoměstě? To bylo hlavní téma našeho rozhovoru s JUDr. Boženou Královou, ředitelkou Úřadu práce v Praze 10.
 • Integrovaný informační portál MPSV- Zdroj informací i nástroj pro nalezení práce či zaměstnanců
  ilustrační fotoJiž od roku 2004 funguje Integrovaný informační portál MPSV (http://portal.mpsv.cz). Pokud by se někdo domníval, že posláním tohoto portálu je pouze přinášet informace z oblasti zaměstnanosti a ze sociální oblasti, mýlil by se. Základním cílem při budování portálu je vytvoření elektronického trhu práce, na kterém si budou zájemci hledat práci vlastními silami, a to pokud možno ještě dříve, než se stanou nezaměstnanými.
 • Ostrava hostila burzu práce
  ilustrační fotoV Ostravě se v první polovině měsíce května konal již druhý mezinárodní trh pracovních příležitostí. Pro všechny zájemce o práci jak v České republice, tak ve státech Evropské unie jej pořádal EURES – Evropské služby zaměstnanosti ve spolupráci s Úřadem práce v Ostravě a ostatními českými úřady práce.
 • Nezaměstnanost v květnu opět poklesla
  ilustrační fotoV květnu pokračoval pokles nezaměstnanosti. Míra evidované nezaměstnanosti ve srovnání s předchozím měsícem poklesla o 0,3 % na 6,4 %. Zároveň stoupla nabídka volných pracovních míst na 119 492, což je nejvíce od června 1996. Naopak na druhé straně se do evidence úřadů práce hlásily rekordně nízké počty nových uchazečů.
 • Výzkum potřeb českých zaměstnavatelů
  ilustrační fotoSíť EURES působící v rámci MPSV iniciovala výzkum potřeb českých zaměstnavatelů z hlediska zaměstnávání zahraničních pracovníků, zejména z členských zemí EU/EHP. Záměrem bylo zmapovat reálnou situaci na českém trhu s volnými pracovními místy a zjistit, za jakých okolností firmy zahraniční pracovníky zaměstnávají, anebo naopak z jakých důvodů firmy zahraničním pracovníkům zaměstnání nenabízejí. Závěry ukazují, že zájem o zahraniční pracovníky na tuzemském trhu práce je v určitých oborech veliký.
 • Snižování nezaměstnanosti v dubnu 2007 pokračuje
  ilustrační fotoMíra evidované nezaměstnanosti ve srovnání s předchozím měsícem poklesla o 0,5 % (na 6,8 %) a v meziročním srovnání je nižší o 1,5 %. K 30. dubnu evidovaly úřady práce (ÚP) 402 932 uchazečů o zaměstnání, což bylo nejméně v tomto měsíci za posledních osm let. Nadále se zvyšuje počet volných pracovních míst evidovaných na ÚP (114 tisíc), což je nejvíce v historii sledování.
 • Reforma politiky zaměstnanosti v Německu
  ilustrační fotoPočátky reformy politiky zaměstnanosti spadají do roku 2002, kdy tzv. Hartzova komise (Komise pro modernizaci služeb zaměstnanosti) vypracovala návrh doporučení. Změny v oblasti zaměstnanosti byly odstartovány zavedením nové řídící struktury Federálního úřadu práce v březnu 2002 a pokračovaly přijetím balíku zákonů známých jako Hartzovy zákony (celkem 4) a navazujících legislativních norem.
 • Na podporu zaměstnanosti
  ilustrační fotoCelkem 1 248 projektů v hodnotě asi 7,35 miliardy Kč v Operačním programu Rozvoj lidských zdrojů a 127 projektů v hodnotě asi 485 milionů korun v Jednotném programovém dokumentu pro cíl 3 hl. m. Prahy se realizuje na základě opatření v gesci Správy zaměstnanosti MPSV.
 • Nezaměstnanost a chudoba tíživě dopadá na mladistvé
  ilustrační fotoNedávná zpráva ILO (Mezinárodní organizace práce) „Global employment trends for youth“ (Globální trendy zaměstnanosti mládeže) poukazuje na alarmující situaci. Mladí lidé představují dnes nejvzdělanější generaci v historii lidstva. Přesto lidé ve věku 15–24 let mají velké a mnohdy nepřekonatelné potíže při hledání produktivní práce a čelí vysoké úrovni ekonomické nejistoty.
 • Nedáme vám ryby, ale naučíme vás rybařit
  ilustrační fotoZdlouhavé a často neúspěšné hledání práce by mělo být snazší díky projektu Návrat do práce, který probíhá po celé republice a je určen pro nezaměstnané, osoby ohrožené nezaměstnaností i uchazeče o zaměstnání.
 • Informace pro agentury práce
  ilustrační fotoPřipomínáme, že podle § 59 zák. č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti jsou agentury práce pro účely statistiky povinny vždy do 31. ledna běžného roku nahlásit Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR za předchozí kalendářní rok zejména:
 • Projekty, které se nepodařily
  ilustrační fotoV letech vlády sociální demokracie se nezaměstnanost zvýšila, a stala velkým problémem – lidským, ekonomickým i politickým.
 • Program Phare 2003 – Rozvoj lidských zdrojů
  ilustrační fotoDne 20. března 2007 se konalo na Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR závěrečné zasedání Monitorovacího výboru Phare – RLZ (Rozvoj lidských zdrojů). V souvislosti s ukončením programu Phare 2003 – RLZ, v rámci kterého obdržela Česká republika prostředky v objemu 18,05 mil. eur (cca 541,5 mil. Kč), byli členové výboru informováni o výsledcích realizace a zhodnocení naplnění cílů tohoto programu a jeho přínosu pro Českou republiku.
 • Flexibilitou v zaměstnání k větší harmonizaci rodinných a profesních rolí
  ilustrační fotoZa hlavní příčiny růstu flexibilních forem zaměstnání v posledních desetiletích se považuje změněná situace na trhu práce. V našem konkrétním případě se budeme zabývat pouze částečnými úvazky, které představují nejlepší způsob sladění rodinných a profesních rolí.
 • Nezaměstnanost v březnu výrazně poklesla
  ilustrační fotoMíra evidované nezaměstnanosti v březnu ve srovnání s předchozím měsícem poklesla na 7,3 % (o 0,4 %), přičemž meziroční pokles (o 1,5 %) je největší v celé historii sledování nezaměstnanosti. Nadále se zvyšuje počet volných pracovních míst (107 709), který je nyní rovněž nejvyšší v historii sledování.
 • Nová počítačová učebna
  ilustrační fotoČeská republika zaostává za některými státy Evropské unie ve vybavenosti počítačů ve školách. Zatímco třeba v Dánsku připadne v průměru na sto žáků základních a středních škol 26 počítačů, u nás je to zhruba třikrát méně. Tento nedostatek se daří odstraňovat také pomocí Evropského sociálního fondu.

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.8. 2019 000 09:41.