Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Noviny Práce a sociální politika:

Sociální dávky

Obsah položky Sociální dávky:

 • (Soubor typu .pdf)Po jak dlouhou dobu je vyplácena tzv. otcovská a v jaké výši? Jaké jsou podmínky?
  (ilustrační foto)Základní podmínkou je účast na nemocenském pojištění (z příjmu ze zaměstnání, které trvá, je odváděno pojistné na sociální zabezpečení). U osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) musí být splněna podmínka dobrovolné účasti na nemocenském pojištění OSVČ aspoň po dobu tří měsíců bezprostředně předcházejících dni nástupu na otcovskou. U OSVČ, v době pobírání této dávky, dávka nenáleží za dny, v nichž vykonává osobně samostatnou výdělečnou činnost
 • Ministerstvo chce zrychlit rozhodování o dávkách pro zdravotně postižené
  ilustrační fotoNa Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR se pracuje na změnách, které mají zrychlit proces rozhodování o dávkách pro lidi se zdravotním postižením. Chystá se i vydání příručky s radami, jak při žádostech a odvoláních postupovat.
 • Chceme zabránit zneužívání doplatku na bydlení
  peníze (ilustrační foto)Dávky by měli dostávat jen lidé, kteří je skutečně potřebují. Ministerstvo nechce přihlížet, jak doplatek na bydlení zneužívají někteří provozovatelé ubytoven, a proto připravuje novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi.
 • Poradna: Kdo a kdy může čerpat ošetřovné?
  ilustrační fotoZákon o nemocenském pojištění pamatuje na situace, kdy se rodiče musejí o svého potomka z vážných důvodů postarat. Jen za první pololetí letošního roku evidovala Česká správa sociálního zabezpečení 216 836 případů ošetřovného a vyplatila na ně přes půl miliardy korun.
 • Sociální dávky jsou určeny jen opravdu potřebným
  Na internetu koluje e-mail, v němž údajný autor Jiří Máška popisuje příběh Roma, který vypráví, jak se dá „zbohatnout“ i díky pobírání sociálních dávek. Protože se jedná o snůšku lží a nesmyslů, je nutné vysvětlit pravý stav věci.
 • Ministerstvo se připravuje na ukončení projektu sKaret
  Připravit vše tak, aby dávky byly vyplaceny v řádných termínech a klienti nebyli zatíženi složitou administrativou. To je hlavním cílem Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) a Úřadu práce ČR v souvislosti s pravděpodobným ukončením projektu sKaret.
 • V loňském roce vzrostly výdaje na sociální dávky o 12,1 miliardy korun
  ilustrační fotoSociální výdaje Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) byly v roce 2012 celkem 464 miliard korun. Stát tedy poslal lidem o 12,1 miliardy korun více než v roce 2011. Více peněz putovalo na důchody, ale také občanům na pomoc v hmotné nouzi. Naopak nižší byly výdaje resortu na dávkách nemocenského pojištění a podpory v nezaměstnanosti.
 • Nová sKarta zjednoduší kontakt s úřady
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí ČR uzavřelo koncem ledna smlouvu s Českou spořitelnou, a. s., o zajištění administrace výplaty nepojistných dávek a dávek z oblasti státní politiky zaměstnanosti a provozování karty sociálních systémů – tzv. sKarty. Spořitelna zvítězila v obchodní veřejné soutěži.
 • Všechny nepojistné sociální dávky vyplácí Úřad práce ČR
  ilustrační fotoOd ledna 2012 se všechny nepojistné sociální dávky včetně podpory v nezaměstnanosti vyplácejí na jednom místě – na Úřadu práce ČR (ÚP), který nově od obcí přebral výplatu dávek hmotné nouze, příspěvku na péči a dávek osobám se zdravotním postižením.
 • Nový způsob vyplácení dávek ušetří státu miliardu
  ilustrační fotoNový způsob vyplácení sociálních dávek, který plánuje od příštího roku zavést Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV), uspoří asi miliardu korun ročně. Už v příštím roce by měl stát ušetřit asi čtvrt miliardy korun. Umožní to zavedení karty sociálních systémů, která je součástí projektu MPSV Jednotné výplatní místo.
 • Když se řekne… Sociální karta
  ilustrační fotoDalším krokem na cestě k maximální efektivitě a jednoduchosti systému vyplácení nepojistných sociálních dávek, včetně dávek v nezaměstnanosti, bude tzv. sociální karta. Podle plánů MPSV by mělo být vydáno zhruba 800 tisíc karet příjemcům nepojistných sociálních dávek.
 • Vývoj sociálních výdajů MPSV v roce 2010
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) zveřejnilo přehled výdajů v sociální oblasti za rok 2010. Celkové sociální výdaje z rozpočtu MPSV činily cca 440,1 mld. Kč, což bylo pouze o 2 mld. Kč více než v roce 2009, kdy meziroční nárůst těchto výdajů činil téměř 29 mld. Kč. Růst byl způsoben především zvýšením výdajů na dávky důchodového pojištění, v menší míře na příspěvek na péči a na dávky pomoci v hmotné nouzi.
 • Co se od Nového roku změnilo?
  ilustrační fotoOd Nového roku nastala v působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) řada změn. K 1. lednu 2011 se změnila podpora v nezaměstnanosti, důchody, zákoník práce, rodičovský příspěvek, porodné, sociální příplatek, příspěvek na péči, nemocenské pojištění a příspěvek na bydlení. Přinášíme přehled těch nejdůležitějších změn.
 • Změny, které uleví státnímu rozpočtu
  ilustrační fotoŠkrty ve výdajích států jsou nutností. Opatření, která navrhla vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných a jež mají za cíl zabránit dalšímu zadlužování státu, začnou platit s příchodem nového roku 2011. Mnoho z nich se týká resortu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Která to jsou?
 • Potíže s náklady na bydlení mohou vyřešit příspěvek a doplatek na bydlení
  ilustrační fotoRodiny i jednotlivci s nízkými příjmy se mohou obrátit na stát mimo jiné v případě, kdy kvůli tíživé finanční situaci nejsou schopni hradit náklady na své bydlení. V únoru 2010 tak dostalo 100 319 jednotlivců nebo domácností příspěvek na bydlení v celkové výši 223 milionů Kč. Přes 49 milionů Kč si rozdělilo 20 384 příjemců doplatku na bydlení.
 • Dávky v roce 2009: Kde se ušetřilo a kde výdaje vzrostly?
  ilustrační fotoLoňský rok se nesl ve znamení dopadů světové hospodářské krize, což se výrazně promítlo především do vývoje na trhu práce. Výdaje na podporu v nezaměstnanosti stouply o téměř 112 %. Přibylo důchodců, méně lidí ale stonalo a mírně poklesly výdaje na dávky státní sociální podpory. Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) tak za rok 2009 vyplatilo na dávkách přibližně 438 miliard Kč, což je o asi 28 miliard Kč (o cca 7 %) více než v roce 2008.
 • Na podvodné vylákání dávek nemocenského se vždy přijde
  ilustrační fotoBezpracně získat finanční prostředky. To je skutečný důvod, proč se lidé pokoušejí neoprávněně vylákat dávky nemocenského pojištění, a tím vlastně zneužít finanční prostředky, které do systému pojištění odvedli ostatní občané. Pokusů o podvod může přibývat i v souvislosti se současnou ekonomickou situací.
 • O asistenčních psech pro handicapované jednají odborníci z ministerstva i dalších institucí
  ilustrační fotoZlepšení situace zdravotně postižených lidí. To je hlavním cílem meziresortní pracovní skupiny, která se zabývá psy se speciálním výcvikem. Koordinuje ji Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) a kromě odborníků z tohoto resortu jsou v týmu také experti z Ministerstva zdravotnictví ČR, Ministerstva zemědělství ČR, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Nechybí ani zástupci organizací reprezentujících občany se zdravotním postižením, uživatelů psů a subjektů, které psy cvičí.
 • Lhůta pro vrácení sociálního pojištění je pětiletá
  ilustrační fotoTéma vrácení sociálního pojištění se přednedávnem stalo v médiích předmětem diskusí, a proto bychom rádi uvedli věci na pravou míru. Vrácení tzv. sociálního pojištění upravuje zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Konkrétně § 17 s názvem Přeplatek pojistného.
 • Kolik lidí loni porušilo léčebný režim a přišlo o nemocenské?
  ilustrační fotoCelkem 142 921 kontrol dodržování režimu dočasně práceneschopného pojištěnce provedli zaměstnanci okresních, v Praze Pražské, v Brně Městské správy sociálního zabezpečení (OSSZ/PSSZ/MSSZ) v roce 2009. Na základě všech kontrol vydaly OSSZ/PSSZ/MSSZ celkem 2 836 postihů za porušení léčebného režimu. V praxi to znamená, že téměř 2 % kontrolovaných bylo sníženo nebo odebráno nemocenské.
 • Povinnost platit pojistné na sociální zabezpečení byla vždy
  ilustrační fotoVyjasnění stanovisek k platbě pojistného na sociální zabezpečení v 1. pololetí 2007. To byla podstata jednání na Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR 8. ledna letošního roku. Svolal ho ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka po dohodě s předsedou Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR Janem Wiesnerem.
 • ČR a SRN společně proti nelegálnímu zaměstnávání a zneužívání sociálních dávek
  ilustrační fotoČeské ministerstvo práce a sociálních věcí spolu s ministerstvem financí Spolkové republiky Německo připravilo dvoustranné ujednání o spolupráci. Jeho cílem je vytvořit podmínky pro dokonalejší prověřování legálnosti přicházejících pracovníků. Dokument na konci srpna v Praze podepsali státní tajemník Spolkového ministerstva financí Werner Gatzer a náměstek ministra práce a sociálních věcí Michal Sedláček.
 • Aby se příspěvek na živobytí nesnížil…
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí v poslední době eviduje celou řadu dotazů, které se týkají hmotné nouze. Od 1. ledna 2009 totiž platí novela zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, která přinesla řadu změn. Zjednodušeně řečeno také to, že lidé, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní a pobírají dávku pomoci v hmotné nouzi – „příspěvek na živobytí“ – déle než půl roku, mají po uplynutí uvedených šesti měsíců nárok na tzv. existenční minimum, tj. 2 020 Kč.
 • Informace pro ty, kteří byli zasaženi utlumením výroby a následnou ztrátou zaměstnání
  ilustrační fotoPrvní kroky osoby, která byla zasažena utlumením výroby, by měly směrovat na příslušný úřad práce (podle místa trvalého pobytu).
 • Jakou náhradu mzdy nebo platu dostanete v prvním období dočasné pracovní neschopnosti či karantény?
  ilustrační fotoZačátkem roku nabyl odložené účinnosti zákon o nemocenském pojištění (zákon č. 187/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů), podle něhož nemocenské přísluší zaměstnancům vždy až od 15. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény.
 • Administrativní zátěž podnikatelů při plnění oznamovacích povinností se snižuje
  ilustrační fotoStále se hovoří o tom, že při tvorbě nových právních předpisů se bude dbát na to, aby podnikatelské subjekty nebyly v souvislosti s výkonem státní správy neúměrně zatěžovány. Změní v tomto ohledu něco také na tom novela zákona o zaměstnanosti?
 • Maminky se mohou těšit na vyšší mateřskou
  ilustrační fotoPeněžitá pomoc v mateřství se od počátku příštího roku zvýší. Některým maminkám jen o sto korun měsíčně, jiným se může až zdvojnásobit. Záleží na tom, kolik před nástupem na mateřskou dovolenou vydělávaly. Dosud neměly matky s nadprůměrnými příjmy možnost výši vyplácené mateřské ovlivnit. A právě to se změní.
 • Změny v nemocenském pojištění
  ilustrační fotoPrvního ledna příštího roku nabude účinnosti nový zákon o nemocenském pojištění č. 187/2006 Sb. Původně se tak mělo stát už k 1. lednu 2007, jeho účinnost však byla odložena nejprve na 1. ledna letošního roku zákonem č. 585/2006 Sb. a poté na 1. ledna 2009 zákonem č. 261/2007 Sb., o stabilizaci veřejných rozpočtů.
 • První tři dny nemoci by se od ledna proplácet neměly, ale úměrně tomu se má snížit pojistné
  ilustrační fotoZměny v nemocenském pojištění v souvislosti s nálezem Ústavního soudu.
 • Komentář k nejasným závěrům Ústavního soudu
  ilustrační fotoNedůslednou úpravou § 16 zákona o nemocenském pojištění zaměstnanců zachoval Ústavní soud (ÚS) karenční dobu v případě karantény kratší než 4 kalendářní dny. Karenční doba nebyla zrušena v případech poskytování platu v prvním měsíci trvání pracovní neschopnosti představitelům státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu (dále jen „představitelé státní moci“), vojákům z povolání a příslušníkům bezpečnostních sborů (dále jen „příslušníci ozbrojených sborů“), neboť ÚS byl při rozhodnutí vázán návrhem na zrušení karenční doby jen v zákoně č. 54/1956 Sb., a nikoliv v předpisech upravujících poskytování platu či odměny uvedenému okruhu pojištěných osob.
 • Úmrtí živitele rodiny byla vždy náročná sociální událost
  ilustrační fotoV české právní úpravě chybí zohlednění nároků rozvedených manželů.
  Zákon o důchodovém pojištění (č. 155/1995 Sb.) upravuje, obdobně jako tradičně všechny předcházející právní úpravy, důchodové pojištění nejen pro případ stáří a invalidity, ale i pro případ úmrtí živitele. Důchody pozůstalých, tedy i sirotků, patří historicky mezi nejstarší dávky, a to i v zahraničních důchodových systémech. Úmrtí zhoršuje sociální situaci osob, které byly v určitém osobním, vyživovacím vztahu k zemřelé osobě.
 • Zaostřeno na posudkové lékaře
  ilustrační fotoKaždoročně více než 80 mld. Kč plyne občanům ze státního rozpočtu prostřednictvím dávek podmíněných posouzením zdravotního stavu. Práci posudkových lékařů ocenil nedávno i ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, který na setkání s jejich zástupci zdůraznil nutnost vytvořit efektivní resortní lékařskou posudkovou službu se silným autonomním rysem.
 • Největší zájem je o změny sociálních dávek souvisejících s péčí o děti
  ilustrační fotoInformační kampaň Ministerstva práce a sociálních věcí ČR ke změnám v sociálním systému se setkala s velkým zájmem veřejnosti. Příručka Průvodce změnami sociálního systému od 1. ledna 2008 byla v průběhu prosince vkládána do celostátních deníků a nyní je k dispozici na kontaktních místech státní sociální podpory úřadů práce, v Praze pak na úřadech městských částí a na sociálních odborech pověřených obecních úřadů. Na těchto pracovištích jsou pro klienty připraveny i vysvětlující letáky.
 • Vláda zvýšila příspěvek na bydlení
  ilustrační fotoLidé s nízkými příjmy, kteří mohou nárokovat příspěvek na bydlení, si od letošního ledna polepší. Vláda totiž schválila návrh Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, který příspěvek na bydlení zvyšuje o 15 až 25 procent v závislosti na místě bydliště a počtu členů domácnosti.
 • Podpora v nezaměstnanosti absolventa střední školy
  ilustrační fotoChtěla bych se zeptat, jak je to s nárokem absolventů středních škol na podporu v nezaměstnanosti.
 • Německé zkušenosti v lékařské posudkové službě nás mohou inspirovat
  ilustrační fotoOtázky nemocenského a důchodového pojištění v Německu jsou velmi složité i pro německé odborníky, ale systém sociálního zabezpečení lze srovnávat v historických základech se systémem českým. Je proto přínosné, že pracovníci českého ministerstva práce a sociálních věcí spolupracují s německými kolegy. Společně uspořádali několik informativních setkání a seminářů.
 • Adresné dávky, nižší daně
  ilustrační fotoNa sociálních reformách vydělá každý, kdo chce pracovat
  Lidé po léta zneužívající sociálních dávek se nestačí divit. Pokud si budou chtít uchovat základní životní standard, nezbude jim než se poohlédnout po práci. Sociální reformy, které vstoupí v platnost 1. ledna 2008, jim totiž vůbec nejsou nakloněny. Zato však podporují každého, kdo se chce postarat o sebe a svoji rodinu vlastním přičiněním. A také každého, kdo pomoc státu skutečně potřebuje.
 • Petr Nečas: Neprovádíme pouhé škrty, ale citlivé změny
  ilustrační fotoZ pera ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase vzešly reformy, které znamenají převrat v pojetí sociální politiky minulých desetiletí. Pracovat se vyplatí, a na dávkách by proto měli zůstat pouze lidé v obtížné životní situaci, kterou z objektivních důvodů nemohou řešit sami. Teď ministra čeká především práce na důchodové reformě, která má zabránit budoucímu krachu penzijního systému. Připravuje také další reformu systému sociálních služeb.
 • Výše podpory v nezaměstnanosti a částečný invalidní důchod
  ilustrační fotoProsím o následující radu: Od 26. 8. 2005 do 14. 6. 2007 jsem byla v plném invalidním důchodu a dnem 14. 6. 2007 jsem byla přeřazena do částečného invalidního důchodu. Od 15. 6. 2007 jsem hlášena na úřadu práce. Mé poslední zaměstnání před plným invalidním důchodem bylo od 1. 9. 1994 do 5. 10. 2005 a čistý měsíční příjem jsem v něm měla 12 738 Kč. V době pobírání plného invalidního důchodu od 15. 3. 2007 do 14. 6. 2007 jsem pracovala v chráněné pracovní dílně na osmihodinovou pracovní dobu za 3 680 Kč čistého měsíčně. Výše podpory mi dle úřadu práce bude počítána z tohoto výdělku. Je to správné?
 • Nemocní musí počítat s kontrolou
  ilustrační fotoPočet Čechů, kteří neoprávněně pobírají nemocenské dávky, neklesá. Na podnět Ministerstva práce a sociálních věcí ČR zvýšila Česká správa sociálního zabezpečení počet kontrol nemocných.
 • Dávky jako droga
  ilustrační fotoAž několik miliard korun ročně získávají v podobě sociálních dávek ze státního rozpočtu lidé, kteří je nepotřebují. Jednak jsou to ti, kteří dávky dostávají zcela zbytečně, a jednak ti, kteří dávky otevřeně zneužívají. Pobyt v sociální síti je často velmi výhodný a pohodlný, není tedy divu, že současný systém dělá někdy z lidí „narkomany“ závislé na sociálních dávkách.
 • Pomoc po orkánu
  ilustrační fotoOrkán Kyrill, který se přehnal 18. ledna Českou republikou, způsobil značné škody. O mimořádnou okamžitou pomoc zažádalo do 20. února celkem 287 občanů. K tomuto datu byla mimořádná okamžitá pomoc vyplacena 187 občanům, 63 žádostí je v řízení a 37 žádostí bylo zamítnuto, protože nesplnily podmínky pro poskytnutí této dávky.
 • Maximální výše podpory v nezaměstnanosti může být různá
  ilustrační fotoK 30. listopadu 2006 mám ukončený pracovní poměr z organizačních důvodů. Od 1. prosince 2006 jsem evidován na úřadu práce, mj. jsem poživatel částečného invalidního důchodu. Mám dotaz na vyplácení podpory v nezaměstnanosti, v jakých termínech, jak dlouho a v jaké výši se vyplácí?
 • Dávky poskytovat těm, kteří je potřebují
  ilustrační fotoMUDr. Marián Hošek, náměstek ministra práce a sociálních věcí, je odpovědný za tři oblasti – sociální služby, sociální péči a rodinnou politiku. Za téma našeho rozhovoru jsme si vybrali aktuální situaci systémů, které platí od začátku roku.
 • Kupony mají zamezit zneužívání sociálních dávek
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Petr Nečas vítá iniciativu pražských městských částí, které zavádějí kuponový systém plnění sociálních dávek vůči těm, kdo je zneužívají. Ministerstvo práce a sociálních věcí zároveň požádalo krajské úřady, aby neprodleně informovaly orgány pomoci v hmotné nouzi, aby v případě budoucího uzavírání těchto smluv omezily jejich platnost nejdéle datem 31. 12. 2009. Důvodem je připravovaná reforma veřejné správy v sociální oblasti, kdy bude tento systém uplatněn plošně v celé republice.

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.8. 2019 000 08:33.