Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Noviny Práce a sociální politika:

Dobrý tip

Obsah položky Dobrý tip:

 • Nenechte si ujít veletrh NGO Market!
  ilustrační fotoVe středu 11. dubna se v pražském Foru Karlín uskuteční další ročník oblíbeného veletrhu neziskových organizací NGO Market, tentokrát na téma Příběhy občanské společnosti.
 • (Soubor typu .pdf)Tichá linka pomáhá neslyšícím v komunikaci nejen na úřadech
  ilustrační fotoPřes mylné obecné přesvědčení, že s neslyšícími se dá dobře domluvit psaním, zůstává nejvhodnějším způsobem komunikace znakový jazyk. Tlumočníků znakového jazyka je však málo. Řešení nabízí Tichá linka, která zajišťuje bezplatné on-line tlumočení.
 • Zavedení elektronické neschopenky zrychlí výplatu nemocenských dávek
  ilustrační fotoZměna zákona o nemocenském pojištění umožňuje ministerstvu uskutečnit zásadnější změny v procesu počátku, průběhu a ukončování dočasných pracovních neschopností včetně výplaty nemocenských dávek. Jednou z důležitých novinek, které ministerstvo připravuje, je zavedení elektronické neschopenky.
 • Čtyři roky prosperity a fungujícího státu
  ilustrační fotoObdobí 2014 až 2017 bylo pro Českou republiku érou silného hospodářského růstu, poklesu nezaměstnanosti, postupného růstu mezd i důchodů. Svůj podíl na tom má i vládní politika. Státní rozpočet se pro vládu stal nástrojem podpory ekonomiky a zvyšování životní úrovně.
 • Ministerstvo otevřelo Kontaktní centrum sociálního bydlení
  ilustrační fotoOd října slouží veřejnosti Kontaktní centrum sociálního bydlení. Obracet se na něj mohou obce a neziskové organizace s dotazy a žádostmi o podporu a radu, jak postupovat při budování sociálního bydlení, a informace získají také lidé v bytové nouzi.
 • (Soubor typu .pdf)Poslanci schválili vyšší nemocenskou pro dlouhodobě nemocné
  ilustrační fotoZaměstnanci, kteří jsou dlouhodobě v pracovní neschopnosti, budou mít nárok na vyšší nemocenskou. Novela by mohla začít platit od začátku příštího roku.
 • O kolik se zvýší platy v sociálních službách?
  ilustrační fotoZhruba sto tisíc pracovníků v sociálních službách by se od července mělo dočkat zvýšení platu nebo mzdy. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová navrhuje vládě další zvýšení v této dlouhodobě podfinancované oblasti.
 • Petr Smrček: Státní služba a posun v odměňování vytvářejí stabilnější podmínky pro zaměstnance
  ilustrační fotoPodle ing. Petra Smrčka, státního tajemníka Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, se díky novým podmínkám zvyšují prestiž i atraktivita státní služby. Přesto zastává názor, že je dále třeba posilovat motivační prvky na získání odborníků do služeb státu.
 • (Soubor typu .pdf)Jaké nastaly změny s příchodem nového roku?
  ilustrační fotoS prvním lednovým dnem roku 2017 došlo k některým změnám v oblasti práce a sociálních věcí a v průběhu letošního roku začnou platit další očekávané novinky.
 • Péče o blízké se započítává do nároku na důchod
  ilustrační fotoRoste počet lidí, kteří pečují o nezaopatřené děti a zároveň se musejí věnovat stárnoucím rodičům. Tzv. sendvičová generace řeší, jak skloubit práci s péčí o své blízké. „Vyměnit“ zaměstnání za péči o jinou osobu lze, aniž lidé přijdou o potřebné roky pro přiznání důchodu.
 • (Soubor typu .pdf)Rodičovský příspěvek bude možné čerpat rychleji
  ilustrační fotoVláda schválila novelu zákona o státní sociální podpoře, která má přispět k lepšímu sladění práce a rodinného života. Rodiny s dětmi budou mít více možností, jak vyčerpat rodičovský příspěvek.
 • (Soubor typu .pdf)Nová opatření pomohou lidem z ubytoven získat standardní bydlení
  ilustrační fotoVláda odsouhlasila změny v zákoně o pomoci v hmotné nouzi. Novela obsahuje opatření, kterými chce ministerstvo bojovat proti obchodu s chudobou na ubytovnách.
 • V pěti krajích je možné požádat o tzv. příspěvek na dojíždění
  ilustrační fotoUchazeči a zájemci o zaměstnání, kteří budou nastupovat do práce mimo obec, v níž mají bydliště, mohou před nástupem do zaměstnání požádat Úřad práce ČR o příspěvek na podporu regionální mobility.
 • Nový pohled kariérních poradců na řešení dlouhodobé nezaměstnanosti
  ilustrační fotoFond dalšího vzdělávání realizoval projekt Pracovní návyky, jehož cílem bylo ověřit účinnost inovativních prvků při vytváření nových pracovních míst a řešení dlouhodobé nezaměstnanosti.
 • Pět chyb, kterých se vyvarujte při pracovním pohovoru
  ilustrační fotoO získání práce často rozhodují drobnosti, které je možné snadno eliminovat. Přijímací řízení je stresující záležitost, a proto byste se měli na pracovní pohovor důkladně připravit.
 • Podzimní veletrhy práce nabídnou vzdělání i zaměstnání v ČR i v zahraničí
  ilustrační fotoV říjnu se konají dva z největších veletrhů pracovních příležitostí v České republice – EDUCA MYJOB LIBEREC 2015 (15.–17. 10.) a také Profesia Days 2015 (21.–22. 10.), který se koná v Praze a jemuž udělila záštitu ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
 • Vybíráte domov pro seniory? Volte podle doporučeného standardu kvality služeb
  ilustrační fotoPo dvouleté práci týmu odborníků vznikl Doporučený standard kvality poskytovaných služeb v domovech pro seniory v ČR. K dispozici je na webových stránkách Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR.
 • Poradenské dny o životě a práci v Německu (květen)
  ilustrační foto
 • Poradna
  ilustrační fotoUchazeč o zaměstnání si může v době, kdy je v evidenci Úřadu práce ČR, přivydělat v nekolidujícím zaměstnání. Jeho hrubý příjem ale nesmí v tomto případě přesáhnout polovinu minimální mzdy, tj. 4 600 Kč za měsíc (výše platná pro rok 2015).
 • Láká vás sociální podnikání? Využijte bezplatnou odbornou pomoc!
  ilustrační fotoZájem o sociální podnikání roste a přibývá lidí, kteří by rádi propojili svůj záměr podnikat s chutí dělat něco prospěšného pro ostatní. Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR se rozhodlo těmto podnikatelům pomoci a vytvořilo síť lokálních konzultantů a expertů/koučů.
 • Jak se vypočítává podpora v nezaměstnanosti po rodičovské dovolené?
  ilustrační fotoPokud rodiče malých dětí žádají o podporu v nezaměstnanosti, musí stejně jako ostatní uchazeči o zaměstnání splnit pro její přiznání základní podmínku: v posledních dvou letech odpracovat minimálně 12 měsíců. Tato činnost musí zároveň zakládat účast na důchodovém pojištění. Do zákonem stanovené lhůty se započítává i náhradní doba pojištění, tedy i rodičovská dovolená.
 • Přijeďte do Prahy na Youth on Move – Mládež v pohybu!
  ilustrační fotoPři příležitosti 10. výročí vstupu České republiky do Evropské unie se 29. a 30. dubna v Praze na Střeleckém ostrově koná akce s názvem Youth on Move – Mládež v pohybu.
 • Festival Jeden svět 2014 byl hlavně o práci
  ilustrační fotoV Praze 12. března skončil 16. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, jehož hlavním tématem byla práce. Od 15. března do 13. dubna budou festivalové filmy k vidění v dalších 33 městech v ČR.
 • I nepříznivé životní situace mají řešení
  ilustrační fotoS cílem pomoci handicapovým lépe se zorientovat v sociálním systému vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR historicky první příručku pro osoby se zdravotním postižením.
 • Co se změní od Nového roku?
  ilustrační fotoOd 1. ledna příštího roku dojde k některým změnám v oblasti práce a sociálních věcí. Abyste se v nich snáze orientovali, připravili jsme jejich přehled.
 • Trh práce v číslech roku 2012
  grafy pod lupou (ilustrační foto)Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR vydalo Statistickou ročenku trhu práce v České republice 2012. Určena je pro odborníky na oblast zaměstnanosti, analytiky trhu práce, ale také studenty a pracovníky, kteří se danou oblastí zabývají.
 • Ministerstvo má svůj kanál na YouTube
  ilustrační fotoO důležitých akcích resortu se rozhodlo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR informovat i na největším internetovém serveru pro sdílení videosouborů YouTube.
 • S pitným režimem pomůže zaměstnavatel
  ilustrační fotoVysoké teploty jsou náročné a zatěžující pro lidský organismus a také zhoršují pracovní podmínky. Nutností je dodržovat pitný režim, se kterým musí – za každého počasí – pomoci zaměstnavatel. Podle zákona má povinnost poskytovat zaměstnancům bezplatně na pracovištích nápoje. A to nejen kvůli pitnému režimu, ale také kvůli bezpečnosti.
 • Ministerstvo informuje i na sociálních sítích
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí ČR patří mezi první resorty, které nabízejí aktuality a užitečné informace také na sociálních sítích.
 • V Olomouci se uskuteční mzdová konference
  ilustrační fotoV Kongresovém centru RCO v Olomouci se v úterý 26. února uskuteční Odborná konference ke mzdové problematice 2013. Jak už název akce napovídá, program bude zaměřen na mzdovou a personální problematiku a posluchači se seznámí s právními novinkami platnými pro letošní rok.
 • Pro držitele sKaret služba cash back zdarma
  ilustrační fotoDržitelé sKaret mohou nově od září využívat cash back zdarma. Terminálů, které tuto službu poskytují, je v ČR šest tisíc. Česká spořitelna tak nabízí další bezplatný způsob výběru dávky v hotovosti.
 • Sezonní práci v zemích EU lze stále stihnout zařídit
  ilustrační fotoPokud jste si dosud nestihli zařídit letní brigádu, nemusíte zoufat. V databázi bezplatné služby EURES (Evropské služby zaměstnanosti) je v současnosti více než milion volných pracovních míst. Kdo má zájem o prázdninovou brigádu, pravděpodobně zvolí profese v oblasti gastronomie, pomocné práce v zemědělství nebo pozice animátorů v hotelích.
 • (odkaz)Putovní výstava Život mimo ústav
  ilustrační fotoDo konce června si v prostorách obchodního centra OC Forum Ústí nad Labem mohou zájemci prohlédnout putovní výstavu s názvem Život mimo ústav. Zdařilé fotografie známého umělce Jindřicha Štreita zachycují osudy lidí s postižením a zároveň dávají nahlédnout a poznat blíže zařízení, která jsou zapojena do procesu transformace sociálních služeb. Výstava během 13 měsíců zavítá postupně do všech krajů vyjma Prahy.
 • Rekvalifikace a tzv. víceprofesní kariéra
  ilustrační fotoV dnešní době přichází o práci řada lidí nejen před důchodem, zaměstnání nemohou sehnat ani mladí absolventi s diplomem. Co MPSV dělá pro to, aby se tato situace změnila?
 • Jak získat prostředky na projekty podporující aktivní stárnutí?
  ilustrační fotoEvropská komise a Výbor regionů společně s platformou pro seniory AGE Europe vydaly zajímavou brožuru pro regionální a místní iniciativy. Publikace se zabývá financováním projektů podporujících aktivní stárnutí a mezigenerační solidaritu z prostředků EU.
 • Sociální poradce
  ilustrační fotoOd ledna letošního roku došlo k celé řadě změn v působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV). Tyto změny byly realizovány v rámci úsporných opatření s cílem snížit deficit veřejných výdajů, a to zejména v sociální oblasti.
 • Elektronický pomocník pro sociální oblast
  ilustrační fotoPamatujete si ještě na službu buzení telefonem? Už se s ní asi setkáme jen v hotelu, protože si dnes každý nařídí svůj mobilní telefon. Někteří by ale i dnes ocenili, kdyby je někdo ráno vzbudil a připomněl jim i různé schůzky nebo akce. Neumí totiž zacházet s mobilním telefonem natolik, aby si mohli plánovat kalendář. Kromě některých seniorů jsou to zejména lidé s mentálním postižením.
 • Diskusní materiál k východiskům dlouhodobé péče v ČR
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) ve spolupráci s Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy vydalo první ucelenou publikaci o dlouhodobé péči a vývoji v této oblasti s názvem Diskusní materiál k východiskům dlouhodobé péče v České republice.
 • Příručky
  ilustrační foto
 • Poradna při hledání zaměstnání - 9. díl - Průběh osobního pohovoru – „tah na branku“
  ilustrační fotoOsobní pohovor je významným mezníkem výběrového řízení, na kterém lze jak posílit svoji roli vhodného kandidáta, tak vše pokazit. Oproti předchozím aktivitám (výběr volného místa, zpracování životopisu, oslovení zaměstnavatele apod.) zde dochází poprvé k osobnímu kontaktu. To současně znamená menší prostor pro omyly.
 • Příručky
  ilustrační foto
 • Poradna při hledání zaměstnání – 6. díl
  ilustrační foto
 • Otázky a odpovědi
  ilustrační foto
 • Strategie vlídného řešení konfliktů (nejen) v zaměstnání
  ilustrační fotoSnad v každé životní situaci jsme často vystavováni konfliktním situacím. Někdy se setkáme se špatnou obsluhou v restauraci, jindy s napětím na pracovišti nebo s neuspokojivými osobními situacemi. Pokud budeme osobní či skupinové konflikty ignorovat, místo abychom se jimi vědomě zabývali, bude nás to stát spoustu energie a povede to k neblahým důsledkům v osobní nebo profesní rovině.
 • Zájem o e-informace ministerstva se více než zdvojnásobil
  ilustrační fotoNávštěvnost internetového portálu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR na adrese http://portal.mpsv.cz/ výrazně roste. Nejnavštěvovanější stránkou je hledání volných pracovních míst na adrese http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/vmjedno.
 • Poradna při hledání zaměstnání
  ilustrační foto
 • Aby státní i nestátní neziskové organizace byly úspěšné…
  ilustrační fotoNejčastěji se do neziskového sektoru v České republice řadí nestátní neziskové organizace, ale patří sem také státní neziskové organizace, kterým se oficiálně říká příspěvkové. Ty zakládají ministerstva nebo místní úřady a jsou financovány přímo ze státního rozpočtu.
 • Nikdo není tak starý, aby nemohl změnit svůj život
  ilustrační fotoSvětová populace stárne a delší život stojí peníze. Jelikož ženy žijí déle než muži, tvoří mezi seniory většinu. Pro osamělou starou ženu je mnohdy obtížné se o sebe finančně postarat. Ale i obtížné situace je možné změnit, pokud se využije příležitosti. Sedmdesátiletá žena z malé vesnice v Etiopii je toho názorným příkladem.
 • Co se může skrývat za neopodstatněnou chválou v zaměstnání
  ilustrační fotoKaždý rád poslouchá, když mu někdo skládá komplimenty. Není pravda, že každý manažer se učí chválit své podřízené, aby zvýšil jejich motivaci a produktivitu? Vždy tomu tak však není. Samozřejmě že většinou tyto principy platí. Pokud však máte pocit, že vás někdo chválí neopodstatněně, asi vás to neuspokojí a nebude vás to ani motivovat.
 • Jak se vyrovnat se změnami na pracovišti
  ilustrační fotoKdyž dojde z důvodu restrukturalizace nebo prodeje podniku k propouštění zaměstnanců, pro ty, kteří zůstali, to znamená převzetí zbylých úkolů. Množství práce roste, člověk se už skoro nedostane ke své vlastní práci a v některých případech se ještě musí emocionálně vypořádat se ztrátou sympatického kolegy.
 • Spěchá to! Zvládáte naléhavé úkoly?
  ilustrační fotoV profesionální oblasti nastávají situace, kdy nadřízení nebo kolegové vyžadují plnění úkolů v nereálných lhůtách. V takovém případě se nabízí řešení zkusit si stanovit rozumnou lhůtu a domluvit se na termínu splnění a obsahu zadávaného úkolu.
 • Jak hledat a najít zaměstnání – rady a tipy pro uchazeče
  ilustrační fotoHledání zaměstnání je pouhá dovednost. Vynaložené úsilí na přípravu, aktivita v praxi a vytrvalost se vždy vrátí v podobě úspěchu.
 • Příručka OSVČ pro oblast sociálního zabezpečení v roce 2009
  ilustrační fotoČeská správa sociálního zabezpečení vydala pro podnikatele (osoby samostatně výdělečně činné – OSVČ) Příručku OSVČ pro oblast sociálního zabezpečení v roce 2009, která se jim může stát dobrým rádcem.
 • Jak v zaměstnání projevit emoce a přání?
  ilustrační fotoV profesionálním životě jsou mnohé vztahy nabité emocemi. Někdy je až zarážející, jak citová stránka zasahuje do profesionálních vztahů mezi spolupracovníky i vedením. V podnicích se běžně setkáváme s agresivitou, slovními útoky nebo naopak spiklenectvím či veřejným překračováním pravidel.
 • Umíte dobře motivovat své spolupracovníky?
  ilustrační fotoJak ukazují dějiny, člověk se od zvířete neodlišuje tím, že je ohleduplnější, ušlechtilejší, dobrotivější, nýbrž tím, že dokáže nalézat slova, jimiž proměňuje sebevětší trápení v nutné zlo, hluboký smutek v naději a staré sny v nové skutečnosti. Slova jsou to, co hýbe lidmi. Motivovat lidi ohnivou řečí, to je sen mnoha vedoucích pracovníků.
 • Nenechte sebou manipulovat – v práci ani jinde
  ilustrační fotoDo kontaktu s lidmi, kteří námi manipulují, se dostáváme často a nemusí to být jen v obchodě, v reklamě či v politice. Manipulace nachází živnou půdu i v prostředí rodinném a pracovním. Manipulace je nejen nepříjemná, ale může mít i vážné sociální a psychické důsledky.
 • Jeden svět 2009
  ilustrační foto… i s programem pro seniory a rodiče s malými dětmi
 • Řeč těla aneb Pár rad pro úspěšné zvládnutí přijímacího pohovoru
  ilustrační fotoV prvních čtyřech minutách si lidé utvoří až 90 % svého názoru na vás a z 60 až 80 % na ně působíte neverbálně, tedy jen svým chováním a vzhledem. Studie prokázaly, že uchazeč obvykle získá práci na základě toho, zda se pracovníkovi, který vedl pohovor, líbil.
 • Příběhy
  ilustrační foto… úspěšných projektů ESF zaměřených na podporu a integraci Romů.
 • Kino bez bariér
  ilustrační fotoO tom, že mezinárodní filmový festival v Karlových Varech je pro naši kinematografii událostí roku, není pochyb. Je dobře, že organizátoři této prestižní akce pamatují i na handicapované a letos už poosmé byl nedílnou součástí festivalu projekt Kino bez bariér.
 • Počítačová hra GhettOut!
  ilustrační fotoChcete si vyzkoušet, jaké je to žít v sociálním ghettu? Máte možnost. Umožní vám to počítačová hra GhettOut, která je volně ke stažení na internetové adrese www.ghettout.cz.
 • JOSRA
  ilustrační fotoJournal of Safety Research and Applications
 • Sociální pracovník v rezidenčních zařízeních sociálních služeb
  ilustrační fotoPřed nedávnem se na knižních pultech objevila kniha s názvem Sociální pracovník v rezidenčních zařízeních sociálních služeb. Jak už název napovídá, je určena především sociálním pracovníkům zaměstnaným v rezidenčních zařízeních sociální péče, ale i těm zájemcům, kteří se chtějí zorientovat v problematice poskytování sociálních služeb.
 • Komunikovat je důležité
  ilustrační fotoJak české úřady komunikují s veřejností, zkoumalo už podruhé šetření European Monitor of Government Communications (EMGC).
 • Jak se vyhnout konfiktům (nejen) na pracovišti
  ilustrační fotoDnes více než v minulosti platí, že na poli osobních i profesních vztahů dosahují úspěchu diplomaté schopní nacházet kompromisy. Diplomacie se vyhýbá přímé konfrontaci. Takové jednání je však spojeno se značným rizikem a poskytuje možnost kritiky, jíž chytrý protivník využije ve svůj prospěch. Umění diplomacie proto spoléhá raději na jiné strategie: nacházení tvůrčích řešení, pokusy o nové způsoby řešení konfliktů a apelování na mezilidskou pospolitost navzdory všem protikladům.
 • Aktualizované vydání úspěšných publikací
  ilustrační fotoČeská správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vydala nová znění dvou úspěšných brožur – Sociální zabezpečení v roce 2008 a Příručka OSVČ pro oblast sociálního zabezpečení v roce 2008.
 • V březnu startuje projekt Počítač v ordinaci
  ilustrační fotoMístopředseda vlády ČR a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas převzal na návrh Milana Cabrnocha, předsedy Správní rady Českého národního fóra pro eHealth, záštitu nad vzdělávacím projektem Počítač v ordinaci.
 • Sexuální zneužívání dětí
  ilustrační fotoLidský organismus je vybaven řadou schopností, jak se přizpůsobit různým událostem a vyrovnat se s nimi. I po materiálních ztrátách, onemocněních nebo katastrofách většinou umí znovu dosáhnout rovnováhy. Existují ovšem situace, které zanechávají v duši, a především v dětské, hlubokou ránu.
 • JEDEN SVĚT letos podesáté
  ilustrační fotoJubilejní desátý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět bude věnován nositelce Nobelovy ceny míru Aun Schan Su Ťij a lidem v Barmě, kteří jsou utlačováni brutálním vojenským režimem. Festival nabídne 138 dokumentů z desítek zemí celého světa.
 • Které zaměstnání bude pro vaše dítě nejlepší?
  ilustrační fotoPokud si kladete tuto otázku a jste z Rokycan nebo blízkého okolí, máme pro vás jeden tip. V letošním roce se chystá v Rokycanech již pátý ročník akce Prezentace středních škol a akademie řemesel, na které se budou prezentovat jednotlivé školy a učební obory.
 • Předkládejte žádosti o finanční podporu v rámci CIP EQUAL
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV), jakožto řídící orgán Programu Iniciativy Společenství EQUAL (CIP EQUAL), vyhlásilo výzvu k předkládání žádostí o finanční podporu z tohoto programu.
 • EURES ROADSHOW
  ilustrační fotoVe třech největších moravských městech se ve dnech 25.–27. září 2007 uskuteční informační akce o možnostech pracovního uplatnění v zemích Evropské unie. Informace budou poskytovány všem zájemců o práci v EU.
 • Slepecký pes Chip obhájil titul
  ilustrační fotoNa druhý ročník Mistrovství ČR ve výkonu vodících psů, který se konal 23. června v pražském areálu Helppes – Centra výcviku psů pro postižené, o. s., se sjelo 21 zrakově postižených majitelů těchto psích průvodců z celé ČR i ze Slovenska.
 • Integrace cizinců
  ilustrační fotoS velkým zájmem Pražanů se setkal pouliční happening Refufest, který proběhl 15. a 16. června na náměstí Míru.
 • ICN pomáhá neziskovkám již 15 let
  ilustrační fotoJiž patnáct let podporuje rozvoj neziskového sektoru v České republice Informační centrum neziskových organizací (ICN), v současnosti největší nezisková organizace s celorepublikovou působností zaměřená na poskytování vzdělávacích služeb a informačního servisu.
 • Nevíte si rady? Zavolejte nebo napište
  ilustrační fotoSkoro rok je v provozu Call centrum služeb zaměstnanosti. Od poloviny loňského června operátoři odpovídají na telefonické a e-mailové dotazy týkající se služeb zaměstnanosti. Jejich klienty jsou jak zaměstnavatelé, tak především ti, kteří byli, jsou nebo budou v zaměstnaneckém poměru, a potřebují poradit.
 • Nepřijatá výpověď
  ilustrační fotoZaměstnavatel mi vyhrožuje, že mi podepíše výpověď, jen pokud budu souhlasit s tím, že mi nezaplatí mzdu a nebudu po něm chtít proplatit dovolenou. Co mohu dělat, aby se mi podařilo dostat alespoň mzdu?
 • Jak žádat o grantový projekt
  ilustrační foto„Nebojte se a zkuste to. Máte-li dobrý nápad, zažádejte o grant,“ vysvětlovala Bc. Dita Eibenová, ředitelka Ostravského centra nové hudby na workshopu, který proběhl v rámci projektu Centra inovativního vzdělávání na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého. Tento dvouletý projekt zaštítilo MŠMT, financuje ho Evropský sociální fond. Snaží se o rozšíření profesních kompetencí budoucích a stávajících učitelů. Směřuje od praxe k teorii a zpět k praxi. Více informací lze najít na www.civ-up.cz.
 • Využijte bezplatné prezentace na Veletrhu neziskových organizací!
  ilustrační fotoDne 4. dubna 2007 nadace Forum 2000 opět pořádá pod záštitou primátora hl. města Prahy Pavla Béma a pana Václava Havla tzv. NGO market neboli Veletrh neziskových organizací. A co nového oproti minulým letům přinese účastníkům i návštěvníkům tento v pořadí již osmý ročník?
 • Návštěva skvělá, perfektní zkušenost
  ilustrační fotoJak to vypadá na ministerstvu? Co tam vlastně dělají? Takové a podobné otázky zajímají mnoho lidí. Zvědavých je dokonce víc, než bychom si byli ochotni připustit. Ostatně není to jen česká specialita. V USA patří návštěva vládních budov k turistickým atrakcím. A lze navštívit i Pentagon.
 • MPSV nejlépe komunikuje
  ilustrační fotoSpolečnost Westminster realizovala sociologické šetření nazvané European Monitor of Government Communications – EMGC, které je součástí širšího evropského výzkumného projektu a má dlouhodobý charakter. Sleduje úroveň komunikace úřadů státní správy a samosprávy s veřejností a médii. Podobné šetření se v takovém měřítku v České republice realizovalo vůbec poprvé. V průběhu 3 měsíců bylo osloveno celkem 365 institucí prostřednictvím dotazníků.
 • Bezplatné mediační a facilitační služby
  ilustrační fotoAsociace mediátorů (mediátor = prostředník, který řídí proces dorozumívání stran v konfliktu mimosoudní cestou) je nezisková organizace, která se zabývá především poskytováním mediačních služeb (mediace = mimosoudní způsob řešení sporu za pomoci neutrálního prostředníka) a poradenství v oblasti řešení konfliktů a vyjednávání.
 • Něco málo o historii budovy ministerstva
  ilustrační fotoAsi málokdo z kolemjdoucích ví, za jakých okolností vznikla budova Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky na pražské adrese Na Poříčním právu 1/376. Je součástí architektonického komplexu ministerských budov pod Emauzy, které byly vystavěny v letech 1924–1929.
 • Nová výstavka Chráněné umělecké dílny NINIVE
  ilustrační fotoStalo se už tradicí, že v prostorách budovy Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) v ulici Na Poříčním právu se konají výstavy prací klientů ústavů sociální péče, dětských domovů nebo chráněných dílen. Nová výstavka z tvorby Chráněné umělecké dílny NINIVE byla ve vstupní hale budovy MPSV instalována 9. března.

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.8. 2019 000 09:15.