Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Tiskové zprávy MPSV:

Tiskové zprávy (červenec)

Obsah položky Tiskové zprávy (červenec):

 • (Soubor typu .pdf)Ministryně Maláčová představila Balíček zaměstnanosti
  ilustrační fotoMinistryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chystá zásadní změny v oblasti práce a zaměstnanosti, které reagují nejen na aktuální problémy, ale také na budoucí výzvy v podobě stárnutí společnosti a tzv. 4. průmyslovou revoluci. Takzvaný „Balíček zaměstnanosti“ ministryně představila při jednání u kulatého stolu za účasti odborné veřejnosti. Jednotlivá opatření mají přinést podstatné zlepšení fungování Úřadu práce ČR, podporu zaměstnanosti a upravit pravidla pro zaměstnávání cizinců. Celý balíček chce ministryně předložit vládě do konce tohoto roku.
 • (Soubor typu .pdf)MPSV zahájilo další vlnu podpory sociálního podnikání. Na nové projekty přibylo dalších 400 mil. Kč
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zajistilo ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) výraznou finanční pomoc pro sociální podnikatele, kteří budou díky zvýhodněnému úvěru a poradenství moci rozšířit aktivity svých podniků. Na nový „finanční nástroj“ je z Operačního programu Zaměstnanost (OPZ) nově alokováno 400 mil. Kč.
 • (Soubor typu .pdf)Začněte testovat! Přípravy na spuštění projektu elektronické neschopenky zdárně pokračují
  ilustrační fotoProjekt elektronické neschopenky („eNeschopenky“) úspěšně postoupil do další fáze příprav. Jeho účinnost je naplánována od 1. 1. 2020. K tomuto datu zahájí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) ostrý provoz kompletního a plně funkčního systému eNeschopenky. Do té doby je nutné podniknout ještě celou řadu nezbytných kroků, aby celý systém fungoval bezchybně.
 • (Soubor typu .pdf)MPSV vyčlení dalších 22 milionů na dofinancování krizových zařízení pro děti a připravuje i změnu zákona
  ilustrační fotoVláda České republiky na dnešním jednání vyslovila souhlas s návrhem ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na vytvoření dotačního titulu pro provozovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc pro rok 2019. Současně MPSV připravuje legislativní změnu, která systémově navýší příspěvek státu na provoz těchto zařízení.
 • (Soubor typu .pdf)MPSV úspěšně čerpá evropské peníze
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí (MPSV) s měsíční periodicitou vyhodnocuje, jak postupuje realizace Operačního programu Zaměstnanost (OPZ) a Operačního programu potravinové a materiální pomoci, aby ověřilo, že evropské prostředky jsou použity na hlavní potřeby a že vše postupuje podle plánu. Správnost tohoto přístupu dokazují i čísla za letošní červen.
 • (Soubor typu .pdf)Kraje už mají na účtech peníze k dofinancování sociálních služeb
  ilustrační fotoDofinancování sociálních služeb už nic nebrání. Kraje dnes (26. července 2019) a nejpozději v pondělí (29. července) budou mít na účtech potřebnou 1 mld. Kč. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se zasadila o to, aby se celý proces dofinancování maximálně urychlil. Potřebnou finanční pomoc tak hejtmani mají k dispozici o 24 dní dříve, než se původně očekávalo.
 • (Soubor typu .pdf)Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová odvrátila kolaps sociálních služeb
  ilustrační fotoHejtmanům už nic nebrání v dofinancování sociálních služeb pro letošní rok. Kraje totiž včera obdržely rozhodnutí o poskytnutí dotace 1 mld. Kč. Jde o závazný právní akt, který oficiálně potvrdil rozhodnutí Vlády ČR ze dne 17. června 2019. Dokument zmocňuje kraje k dofinancování sociálních služeb. Bez toho by nemohly čerpat finance přidělené ze státního rozpočtu. Peníze budou mít na svých účtech 29. července 2019. To je dříve, než bylo původně avizováno.
 • (Soubor typu .pdf)Ministryně Maláčová řešila problematiku práce a zaměstnanosti se španělským velvyslancem
  ilustrační fotoMinistryně Jana Maláčová (ČSSD) přijala v prostorách Ministerstva práce a sociálních věcí španělského velvyslance pana Angel Lossadu Torres-Quevedo. Kromě úvodního seznámení byla tématem schůzky vzájemná výměna informací ohledně fungování trhu práce v ČR i ve Španělsku. Ministryně informovala velvyslance o obecné situaci na trhu práce, který dlouhodobě vykazuje velmi dobré výsledky například v oblasti celkové zaměstnanosti.
 • (Soubor typu .pdf)Poslanecká sněmovna v prvním čtení schválila zvýšení rodičovského příspěvku
  ilustrační fotoPoslanecká sněmovna dnes schválila v prvním čtení návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na zvýšení rodičovského příspěvku pro všechny rodiče s dětmi mladšími čtyř let, kteří jej budou aktivně pobírat k 1. 1. 2020. Tento návrh ve Sněmovně získal podporu napříč politickým spektrem. Příspěvek se zvyšuje na 300 000 Kč a rodiny si tak polepší až o 80 tisíc Kč.
 • (Soubor typu .pdf)Sněmovna schválila ve třetím čtení zákon o důchodovém pojištění. Pomůže hlavně seniorům s nižšími příjmy
  ilustrační fotoPoslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o důchodovém pojištění, který předložila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčové (ČSSD). Návrh relativně více pomůže seniorům s nižšími důchody. V průměru si důchodci polepší o 900 Kč na 14 200 Kč. Minimálně o 750 Kč si polepší 9 z 10 důchodců a jejich měsíční důchod tak dosáhne alespoň 10 750 Kč.
 • (Soubor typu .pdf)MPSV informovalo vládu o potírání nelegálního zaměstnávání cizinců v ČR
  ilustrační fotoResort práce a sociálních věcí ve spolupráci s dalšími resorty úspěšně pokračuje v potírání nelegálního zaměstnávání cizinců v České republice. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová o tom informovala členy vlády prostřednictvím materiálu „Souhrnná informace o aktivitách realizovaných příslušnými resorty v oblasti potírání nelegálního zaměstnávání cizinců“.
 • (Soubor typu .pdf)MPSV úspěšně pokračuje v naplňování opatření, která připravují společnost na digitální prostředí
  ilustrační fotoResort práce a sociálních věcí ve spolupráci s dalšími ministerstvy úspěšně pokračuje v naplňování opatření, která mají přispět k rozvoji digitálních kompetencí v České republice a přípravě společnosti na digitalizované prostředí. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová o tom informovala členy vlády prostřednictvím Zprávy o naplňování Akčního plánu Strategie digitální gramotnosti ČR na období 2015 až 2020 za rok 2018.
 • (Soubor typu .pdf)Méně chození po úřadech! Vyřízení rodičovského příspěvku je od července jednodušší
  ilustrační fotoOd 1. 7. 2019 se zjednodušuje vyřizování rodičovského příspěvku. Doposud totiž bylo nutné k žádosti o rodičovský příspěvek u Úřadu práce ČR doložit ještě tzv. „Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku“, kde Okresní správa sociálního zabezpečení uvádí vyplácenou peněžitou pomoc v mateřství. Nyní rodičům jedna cesta na úřad ubude. Z iniciativy ministryně Jany Maláčové začne ÚP ČR a ČSSZ více komunikovat digitálně a potřebné informace si mezi sebou samy předají.
 • (Soubor typu .pdf)Konec trestání za nemoc. Karenční doba je zrušena!
  ilustrační fotoKarenční doba je od 1. 7. definitivně zrušena. Nově budou propláceny i první 3 dny dočasného pracovní neschopnosti (DPN). Zaměstnanci tak nebudou muset přecházet nemoc nebo si plýtvat dovolenou, aby se mohli uzdravit. Vláda tak splnila jeden z klíčových bodů svého programového prohlášení.

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 07:06.