Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Tiskové zprávy MPSV:

Tiskové zprávy (duben)

Obsah položky Tiskové zprávy (duben):

 • (Soubor typu .pdf)MPSV navyšuje rozpočet na veřejně prospěšné práce o 200 mil. Kč
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí navyšuje podporu veřejně prospěšných prací v roce 2019 na celkových 1,5 mld. Kč. Dodatečných 200 mil. Kč MPSV alokuje z vlastních zdrojů, z prostředků, které se resortu podařilo ušetřit v jiných rozpočtových položkách. VPP jsou klíčovým nástrojem aktivní politiky zaměstnanosti, díky kterému mohou získat práci i uchazeči z řad dlouhodobě nezaměstnaných.
 • (Soubor typu .pdf)Penzisté si v příštím roce zřejmě výrazně přilepší. Zvýšení důchodů o 900 Kč podpořili poslanci
  ilustrační fotoAž o 900 Kč může v příštím roce vzrůst průměrný důchod. Nad rámec valorizace dané zákonem totiž dostanou všichni důchodci navíc ještě pevnou částku, která se bude blížit 200 Kč. Navýšení o pevnou částku znamená, že si více polepší penzisté s podprůměrnými důchody. Vládní návrh na další výrazné navýšení penzí podpořila většina poslanců v prvním čtení v pátek 26. dubna. Lhůta pro projednání ve výborech před druhým čtením byla zároveň zkrácena o 30 dní.
 • (Soubor typu .pdf)MPSV připravuje druhý ročník Fóra rodinné politiky s podtitulem „Budoucnost české rodiny“
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí připravuje již druhý ročník Fóra rodinné politiky, tentokrát s podtitulem „Budoucnost české rodiny“. Akce se bude konat ve dnech 14. až 15. května 2019 v brněnském hotelu Cosmopolitan Bobycentrum při příležitosti Mezinárodního dne rodiny. Dvoudenní událost s několika desítkami workshopů zahájí ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Součástí fóra bude také řada doprovodných akcí, jako například ocenění vítězů soutěže Pečující roku, kterou MPSV pořádá letos poprvé.
 • (Soubor typu .pdf)MPSV připravuje nový webový portál. Podání žádostí bude možné vyřídit z pohodlí domova
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí chystá novou podobu webových stránek, která bude moderním řešením pro komunikaci resortu s veřejností. Cílem projektu Jednotné portálové řešení práce a sociálních věcí (JPŘ PSV) je sjednocení stávající platformy postupně pro všechny resortní instituce, jako je např. Česká správa sociálního zabezpečení nebo Úřad práce ČR. Největší výhodou pro uživatele stránek bude rychlé vyhledávání informací k řešení různých životních situací a nově také možnost elektronického podání žádostí. K oficiálnímu spuštění modernizovaného webového portálu dojde 28. června 2019.
 • Co se podařilo v oblasti systému péče o ohrožené děti? Shrnutí výstupů projektu na konferencích v 5 krajích
  ilustrační fotoJak zlepšit péči o ohrožené děti, to je hlavním tématem konference Ministerstva práce a sociálních věcí, která se uskuteční v dubnu a květnu. Akce s názvem „pro SÍŤ, pro KVALITU, pro RODINU“ aneb o dětech s dětmi je určená zejména odborné veřejnosti a odstartuje 24. dubna 2019 v Ústí nad Labem. Série přednášek bude pokračovat v Brně, Olomouci, Pardubicích a Praze. Konference má představit výstupy tříletého projektu MPSV.
 • Mezinárodní organizace práce oslaví 100 let na Tripartitní konferenci spolupořádané MPSV
  ilustrační fotoMezinárodní organizace práce (MOP) slaví 100 let. K této příležitosti se 16. 4. 2019 koná v budovách Ministerstva zahraničních věcí Národní tripartitní konference organizovaná Českomoravskou konfederací odborových svazů za podpory Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva zahraničních věcí. Kromě symbolické oslavy tohoto výročí byla tématem také budoucnost práce a výzvy, které MOP sehrává při prosazování sociální spravedlnosti. Na úvod konference vystoupila ministryně Jana Maláčová (ČSSD) i ministr Tomáš Petříček (ČSSD).
 • (Soubor typu .pdf)MPSV vyhlásilo soutěž Pečující roku. Ocení neformální pečovatele z celého Česka
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vyhlásilo soutěž Pečující roku, jejímž cílem je ocenit neformální rodinné pečující. Soutěž bude probíhat ve třech kategoriích. Nominovaným může být kdokoliv z široké veřejnosti. Přihlášky mohou soutěžící posílat do 26. 4. 2019, kdy se nominace uzavřou. Vítězům pak předá ocenění ministryně Jana Maláčová na Fóru rodinné politiky 15. 5. 2019 v Brně.
 • (Soubor typu .pdf)MPSV zavádí pro sociální podnikatele zvýhodněný úvěr s poradenstvím
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí (MPSV) uvolnilo z Operačního programu Zaměstnanost (OPZ) dalších 400 milionů korun pro sociální podniky. Nejde o klasickou dotační podporu projektových záměrů, ale o nový finanční nástroj - zvýhodněný úvěr s poradenstvím, který pomůže rozšířit činnost sociálních podniků.
 • (Soubor typu .pdf)Ministryně Maláčová se účastní jednání Rady EPSCO
  ilustrační fotoVe dnech 10-11. 4. se v Bukurešti uskuteční zasedání ministrů pro zaměstnanost, sociální politiku a rovné příležitosti zemí EU. Tématem neformálního jednání ministrů, zástupců unijních institucí a sociálních partnerů bude problematika rovných příležitostí žen a mužů, a to především v oblasti zaměstnanosti.
 • Ministryně Maláčová přijala slovenského ministra práce, sociálních věcí a rodiny
  ilustrační fotoDostupné bydlení, důchody nebo prorodinná politika, to byla hlavní témata, která nejvíce rezonovala na dnešním jednání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) se slovenským ministrem práce, sociálních věcí a rodiny Jánem Richterem konaném v prostorách sídla MPSV. Ministři se bavili také o lékařské posudkové službě, sociálních službách nebo o revizi systému sociálních dávek.
 • Odpovědným zadáváním stavebních zakázek může společnost jen získat
  ilustrační fotoJaké jsou výzvy i příležitosti v sektoru stavebnictví z hlediska společensky odpovědného zadávání veřejných zakázek? Nejen o tom mluvili odborníci na konferenci Příležitosti pro odpovědné veřejné zadávání ve stavebnictví, kterou pořádalo Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s Ministerstvem dopravy.
 • (Soubor typu .pdf)Informační leták pro osoby v bytové nouzi
  ilustrační fotoBytová nouze je v České republice již notnou dobu velmi zřetelným problémem. Také z tohoto důvodu vydává Ministerstvo práce a sociálních věcí informační leták s názvem „Informace a kontakty pro osoby v bytové nouzi“.
 • (Soubor typu .pdf)Plně funkční eNeschopenka bude spuštěna od 1.1.2020
  ilustrační fotoPlně funkční eNeschopenka bude bez nadsázky představovat elektronickou revoluci v nemocenském pojištění, kterou ČSSZ spustí od 1. 1. 2020. Dojde k zásadnímu zjednodušení toku informací mezi nemocnými, lékaři a zaměstnavateli. Rozloučíme se s historickým pětidílným propisovacím formulářem s „pruhy“ a přenášením papírových dokumentů mezi lékaři, OSSZ/ČSSZ, nemocnými a zaměstnavateli. Popis postupů v jednotlivých situacích souvisejících s dočasnou pracovní neschopnosti (DPN) uvádíme níže.
 • Východiska reformy LPS
  ilustrační fotoAktuální situace v oblasti lékařské posudkové služby
 • (Soubor typu .pdf)MPSV má novou náměstkyni. Stala se jí Martina Štěpánková
  ilustrační foto1. dubna 2019 byla do funkce náměstkyně pro řízení Sekce evropských fondů a mezinárodní spolupráce jmenována Mgr. Martina Štěpánková, MPA. Pozici přebírá po Mgr. Jiřím Kinském, který v ní působil jako zastupující náměstek od července 2018.
 • (Soubor typu .pdf)Průměrný důchod vzroste o 900 Kč. Nad rámec zákonné valorizace si každý důchodce přilepší přibližně o 200 Kč
  ilustrační fotoVláda dnes schválila nárůst důchodů v průměru o 900 Kč. Během dnešního jednání byl schválený konkrétní princip valorizace, který nad běžné zákonné navýšení zvedá všechny důchody o fixní částku. Tato částka bude stanovena podle vývoje ekonomiky v tomto roce a bude se blížit 200 Kč. Navýšením o pevnou částku si více polepší důchodci s podprůměrnou výší penzí.
 • (Soubor typu .pdf)Navýšení příspěvku na péči ve III. a IV. stupni závislosti vstupuje v účinnost
  ilustrační fotoLegislativní proces dlouho očekávané změny zákona o sociálních službách byl dokončen. Zákon č. 47/2019 Sb., kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, byl uveřejněn ve Sbírce zákonů.

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 06:29.