Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Tiskové zprávy MPSV:

Tiskové zprávy (únor)

Obsah položky Tiskové zprávy (únor):

 • (Soubor typu .pdf)Komise pro spravedlivé důchody zasedala dnes poprvé
  ilustrační fotoV pátek 22. února 2019 se uskutečnilo první zasedání Komise pro spravedlivé důchody, ustavené ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD). Jejím posláním je připravit konkrétní opatření k nastolení spravedlnosti v důchodovém systému.
 • (Soubor typu .pdf)Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová navštívila Most
  ilustrační foto Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) dnes v rámci společného výjezdního zasedání výboru pro sociální politiku a výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR navštívila Most. MPSV se na problematiku sociálně vyloučených lokalit zaměřuje dlouhodobě. Již v září minulého roku proto ve spolupráci s obcemi, neziskovými organizacemi a dotčenými ministerstvy vytvořilo 15 opatření pro boj proti obchodníkům s chudobou a zaměřilo se na revizi dávek na bydlení.
 • (Soubor typu .pdf)MPSV připravilo 15 opatření pro boj proti obchodníkům s chudobou
  ilustrační fotoMinistryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) představila v září 15 opatření, která mají ukončit obchod s chudobou a pomoci lidem z vyloučených lokalit. Řešení chudoby a sociálních problémů s ní spojených však přesahuje možnosti a kompetence jediného resortu. Na realizaci jednotlivých opatření proto s Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) spolupracuje hned sedm dalších resortů. Jejich uvedení do praxe bude postupné a bude vyžadovat změnu legislativy.
 • (Soubor typu .pdf)Východiska pro diskuzi k revizi systému nepojistných sociálních dávek
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí představuje východiska k diskuzi o revizi systému nepojistných sociálních dávek
 • (Soubor typu .pdf)Rakousko od ledna snižuje přídavky na děti zahraničních zaměstnanců, které žijí mimo jeho území
  ilustrační foto Podle nové rakouské legislativy jsou od 1. ledna 2019 dětem zahraničních pracovníků zaměstnaných v Rakousku, které žijí mimo jeho území, vypláceny nižší přídavky. Výše přídavků je nově odvozována od životní úrovně státu, ve kterém tyto děti žijí. Jestliže děti českého občana zaměstnaného v Rakousku bydlí v ČR, mají nárok jen přibližně na 60 procent rakouských přídavků. Vyplácené přídavky jsou tak nově o několik desítek eur nižší.
 • (Soubor typu .pdf)Podle statistik jsou na tom české domácnosti dobře. Desetinu obyvatel ale ohrožuje chudoba
  ilustrační foto Stejně jako loni předložilo i letos Ministerstvo práce a sociálních věcí vládě obsáhlou zprávu o příjmech a výdajích českých domácností. Statistiky hovoří v měřítku globální ekonomiky pozitivně, nezohledňují ale domácnosti, které žijí na pokraji chudoby.
 • (Soubor typu .pdf)Ministryně Maláčová uspořádala druhý kulatý stůl k eNeschopence
  ilustrační foto Projekt eNeschopenky je technicky připraven dle stanoveného harmonogramu. Plná elektronizace agendy dočasných pracovních neschopností je naplánována od 1. 1. 2020, tedy v ročním předstihu oproti návrhu předešlého vedení ministerstva. MPSV počítá i s náběhem dvou opatření, která mají s účinností od 1. 7. 2019 zrychlit komunikaci mezi lékaři, zaměstnavateli a orgány nemocenského pojištění. Rozhodnutí, zda bude tento mezistupeň realizován, závisí na politické vůli zákonodárců obou komor parlamentu.
 • (Soubor typu .pdf)Reakce ministerstva práce a sociálních věcí ČR na závěry kontroly NKÚ
  ilustrační foto Nejvyšší kontrolní úřad zveřejnil kontrolní záměr týkající se rozdělování financí na sociální služby a plnění cílů, které si MPSV v sociálních službách stanovilo. Kontrola se zaměřila na roky 2015 až 2017. Z prověrky vyplývá, že v souvislosti s největším dotačním programem ministerstva práce a sociálních věcí nebylo zjištěno porušení zákona, korupční či jiná zásadní provinění. Zajištění kvalitních sociálních služeb je pro MPSV zásadní. Resort proto činí veškeré možné kroky, aby se úroveň sociálních služeb postupně zvyšovala. S tím souvisí novela o sociálních službách, kterou se MPSV zavázalo předložit do konce roku.
 • 200 dní ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové v úřadu
  ilustrační fotoMinistryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) bude v pátek 15. února 2019 přesně 200 dní v čele resortu. Za dobu jejího působení se podařilo prosadit několik zásadních změn, které se pozitivně dotkly občanů České republiky. Do budoucna plánuje MPSV provést revizi sociálních dávek s cílem systém zjednodušit, zpřehlednit a zabránit možnému zneužívání.
 • (Soubor typu .pdf)MPSV zajistilo finance pro dětské skupiny na další 3 roky
  ilustrační foto Ministerstvo práce a sociálních věcí pokračuje prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost (OPZ) v podpoře dětských skupin. Na nejbližší dny je připraveno vyhlášení výzev pro projekty na pokračování provozu dětských skupin až do poloviny roku 2022. A v průběhu roku budou následovat další výzvy.

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.8. 2019 000 04:25.