Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Tiskové zprávy MPSV » Rok 2018:

Tiskové zprávy (listopad)

Obsah položky Tiskové zprávy (listopad):

 • (Soubor typu .pdf)Elektronická neschopenka přehledně
  ilustrační foto Elektronizace dočasných pracovních neschopností přinese značné zjednodušení při zpracování této agendy. Uleví zaměstnavatelům, lékařům i zaměstnancům. Ministerstvo práce a sociálních věcí přináší přehled nejdůležitějších informací o projektu eNeschopenky.
 • (Soubor typu .pdf)MPSV vede vládní tým bojující proti obchodníkům s chudobou
  ilustrační foto Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) představila v září 15 opatření, která mají ukončit obchod s chudobou a pomoci lidem z vyloučených lokalit. Řešení chudoby a sociálních problémů s ní spojených však přesahuje možnosti a kompetence jediného resortu. Na realizaci jednotlivých opatření proto s Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) spolupracuje hned sedm dalších resortů. Jejich uvedení do praxe bude postupné a bude vyžadovat změnu legislativy.
 • (Soubor typu .pdf)Ministryně Jana Maláčová navrhuje zvýšení životního a existenčního minima od 1. ledna 2019
  ilustrační foto Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) rozhodla o předložení návrhu na zvýšení částek životního a existenčního minima do vnějšího připomínkového řízení. Na základě valorizačního mechanismu daného zákonem navrhuje MPSV zvýšení obou částek od 1. ledna 2019 o 11,1 procenta. Životní minimum jednotlivce by se mělo měsíčně zvýšit o 380 Kč na 3790 Kč a existenční minimum o 240 Kč na 2440 Kč.
 • (Soubor typu .pdf)MPSV uplatnilo opci ke smlouvě se společností OKsystem k zajištění výplaty dávek
  ilustrační foto Uplatněním opčního práva resort zajistí při zachování stávajících smluvních podmínek, tedy bez zvýšení nákladů, pokračování poskytování IT služeb, které jsou nezbytné pro výplatu nepojistných sociálních dávek a dávek v oblasti zaměstnanosti. To znamená, že v příštím roce nebude jakkoli ohroženo vyplácení dávek, což MPSV považuje za zcela zásadní.
 • (Soubor typu .pdf)MPSV se zúčastnilo veletrhu práce Profesia days Praha 2018
  ilustrační foto Ve dnech 7. a 8. listopadu 2018 proběhl v PVA EXPO PRAHA v pražských Letňanech již 8. ročník veletrhu práce Profesia days Praha 2018, který byl určen studentům, absolventům, nezaměstnaným, ale i zaměstnaným, kteří zvažují změnu. Návštěvníci nalezli uvnitř haly na jednom místě více jak 130 vystavovatelů, mezi nimiž nechyběli ani zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí.
 • (Soubor typu .pdf)Ministerstvo práce a sociálních věcí pokračuje v podpoře elektromobility
  ilustrační foto Ministerstvo práce a sociálních věcí zařadí do svého vozového parku elektromobil. Vůz dnes ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové slavnostně předal člen představenstva ČEZ Pavel Cyrani. Resort tak pokračuje v podpoře elektromobility z roku 2014, kdy převzal první automobil s alternativním pohonem.
 • (Soubor typu .pdf)Zaměstnanci ve veřejných službách a státní službě si od nového roku platově polepší
  ilustrační foto Vláda na svém jednání dnes schválila nařízení o změně platových poměrů zaměstnanců ve veřejných službách, správě a ve státní službě. Díky návrhu ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) tak od 1. ledna 2019 vzrostou platové tarify těchto zaměstnanců o 5 procent. Platové tarify zdravotnických nelékařských pracovníků, sociálních pracovníků a pracovníků v sociálních službách se zvýší o 7 procent.
 • (Soubor typu .pdf)Ministerstvo podává pomocnou ruku domácím hospicům a duševně nemocným
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí (MPSV) uvolnilo z Operačního programu Zaměstnanost (OPZ) dalších 150 milionů korun. O dotaci z těchto prostředků mohou prostřednictvím Výzvy č. 95 žádat organizace na projekty, které pomáhají lidem s duševním onemocněním, poskytovatelé domácí hospicové péče či tzv. neformální pečovatelé.
 • (Soubor typu .pdf)Seminář ČESKÉ DĚTI: Jak jsme na tom?
  ilustrační fotoV čem se liší současná generace českých dětí a mladistvých od těch předchozích? Zabýváme se v prosazování a ochraně dětských práv správnými prioritami? Jaká je situace v ČR ve srovnání s okolními zeměmi? Na tyto otázky se snažili odpovědět účastníci a účastnice semináře, který se ve středu 7. listopadu 2018 konal v Poslanecké sněmovně.
 • (Soubor typu .pdf)Na konferenci zazněly příklady dobré praxe v sociálním bydlení ze zahraničí
  ilustrační foto Je důležité, aby stát, obce a jiní poskytovatelé sociálního bydlení úzce spolupracovali. Sociální bydlení se musí provázat se sociální prací. Tyto a další principy padly na mezinárodní konferenci Dobrá praxe v sociálním bydlení v ČR a Evropě, která se konala v úterý 6. listopadu v Praze.
 • (Soubor typu .pdf)Personální změny na Ministerstvu práce a sociálních věcí
  ilustrační foto Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová jmenovala k 1. listopadu 2018 novou náměstkyni členky vlády Zuzanu Jentschke Stöcklovou, která byla pověřena zastupováním ministryně při jednáních spojených s problematikou resortu v oblastech správních činností a sociální politiky, sociálně pojistných systémů a rovněž evropských fondů. Od 1. listopadu 2018 byl jmenován na služební místo náměstka pro řízení sekce zaměstnanosti a nepojistných sociálních dávek Jiří Vaňásek.
 • (Soubor typu .pdf)Ředitelem Výzkumného ústavu bezpečnosti práce byl jmenován David Michalík
  ilustrační fotoDo funkce nového ředitele Výzkumného ústavu bezpečnosti práce uvedla ve středu 31. října 2018 Davida Michalíka ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
 • Ministryně Maláčová: Ženy vydělávají průměrně o 80 tisíc korun ročně méně než muži
  ilustrační foto České ženy vydělávají průměrně o 22 procent méně než muži. Nerovnost v České republice je ve srovnání s ostatními zeměmi EU téměř nejvyšší. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) jsou v boji proti těmto rozdílům důležitá prorodinná opatření v podobě částečných úvazků, dětských skupin či mikrojeslí. K tématu se společně s ní vyjádřili na dnešní tiskové konferenci také místopředseda Poslanecké sněmovny Tomáš Hanzel (ČSSD) a poslanec Ondřej Veselý (ČSSD).
 • (Soubor typu .pdf)MPSV vyhlašuje dotační program, který pomůže k většímu společenskému zapojení seniorů
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí vyhlašuje od 1. listopadu 2018 národní dotační titul „Podpora veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací s celostátní působností“ pro rok 2019. Cílem programu ve výši 18 milionů korun je zajistit například vyšší podporu práv seniorů a činnost k jejich společenskému uplatnění. Žadatelé mohou předložit své projekty do 30. listopadu 2018.
 • (Soubor typu .pdf)Ministryně Maláčová předala ocenění vítězům soutěže „Obec přátelská rodině a seniorům 2018“
  ilustrační foto Mezi vítěze soutěže „Obec přátelská rodině a seniorům 2018“ bude rozděleno téměř 20 milionů korun. Diplomy a symbolické šeky předala Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) zástupcům 21 obcí, měst a městských částí na slavnostním vyhlášení v pražském Hrzánském paláci ve středu 31. října 2018.
 • (Soubor typu .pdf)Ředitelem Výzkumného ústavu bezpečnosti a práce byl jmenován David Michálek
  ilustrační foto Do funkce nového ředitele Výzkumného ústavu bezpečnosti a práce uvedla ve středu 31. října 2018 Davida Michálka ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
 • (Soubor typu .pdf)Ministerstvo podporuje rozvoj inovativních služeb pro ohrožené děti a jejich rodiny
  ilustrační foto Děti a mladí dospělí debatovali o svých potřebách a zkušenostech se zástupci projektu Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně-právní ochrany dětí Ministerstva práce a sociálních věcí. Mladí lidé byli k projektu přizváni, aby sdíleli své příběhy a popsali, jaká intervence a pomoc je pro ně důležitá v různých náročných situacích. Jejich postoje a podněty budou součástí chystané publikace, kterou MPSV představí už v listopadu. Zároveň bude ze strany MPSV vypsána dotační výzva zaměřená na rozvoj inovativních služeb pro děti a jejich rodiny.

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 17.9. 2019 000 12:42.