Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články:

Lidé z kauzy H-System by mohli dostat mimořádnou dávku od státu

"Pokud lidé prokážou, že se v takové tíživé situaci nachází, může jim být velmi rychle poskytnuta finanční pomoc až do výše 50.000 korun. V případě, že taková situace nastane u lidí zasažených právě kauzou H-Systém, pak bude ministerstvo práce pod mým vedením připraveno jim co nejrychleji pomoci právě touto cestou. Peníze by pak mohli použít například na úhradu nákladů spojených se stěhováním nebo zaplacení kauce bytu," uvedla prostřednictvím mluvčí resortu kandidátka na ministryni Jana Maláčová (ČSSD).

Mimořádnou okamžitou pomoc mohou dostat lidé, kteří se ocitli ve vážné situaci a nedokážou ji vlastními prostředky překonat. Úřady práce tuto dávku vyplácejí například těm, které postihly povodně či jiné živelní pohromy, požáry či havárie. Maximálně je možné vyplatit patnáctinásobek životního minima pro dospělého, které činí 3410 korun. Celkem tak stát může poskytnout 51.150 korun.

Úřad práce podle své mluvčí Kateřiny Beránkové před přidělením mimořádné pomoci situaci lidí posuzuje. "Je přihlíženo k příjmům a celkovým sociálním a majetkovým poměrům žadatele," uvedla mluvčí. Dodala, že mimořádnou pomoc je možné poskytnout na jednorázový výdaj spojený se stěhováním i na případnou kauci za byt. Částku na kauci úředníci zasílají přímo na účet pronajímatele. V jaké výši úřad dávku vyplatí, záleží na jeho posouzení. Úzce přitom spolupracuje s obcí, v níž lidé žijí, podotkla mluvčí.

Zdroj: blesk.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 26.7.2018

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.6. 2019 000 23:01.