Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Tiskové zprávy MPSV » Rok 2018:

Tiskové zprávy (březen)

Obsah položky Tiskové zprávy (březen):

 • (Soubor typu .pdf)Počet evidovaných dětských skupin překročil hranici 600
  ilustrační foto Zájem o tuto službu péče o předškolní děti je stále na vzestupu, aktuálně Ministerstvo práce a sociálních věcí zapsalo šestistou dětskou skupinu. Nejvyšší nárůst od nového roku pozorujeme především v Jihomoravském kraji, který se svým počtem 100 dětských skupin a 1 327 míst dotahuje druhou Prahu (103 skupin pro 1492 dětí) a republikového lídra, kraj Středočeský (124 skupin / 1497 dětí).
 • Posun v reformě psychiatrické péče: vznik Center duševního zdraví
  ilustrační fotoV reformě psychiatrické péče došlo k výraznému posunu. Ministerstvo zdravotnictví v pátek 23. března vyhlásilo Výzvu k předkládání žádostí o dotaci v rámci projektu Programu podpory center duševního zdraví na vznik prvních pěti Center duševního zdraví (CDZ), které budou po dobu 18 měsíců podpořeny z evropských finančních prostředků. Zahájení jejich činnosti předpokládáme v červenci tohoto roku. V průběhu příštího roku budou vypsány další výzvy na podporu vzniku 16 a posléze ještě 9 Center duševního zdraví. Do roku 2021 je v plánu vznik celkem 30 CDZ, v dalších letech síť až 100 CDZ rovnoměrně rozmístěných po celé České republice.
 • (Soubor typu .pdf)Poslanecká sněmovna nepodpořila projednávání zákoníku práce
  ilustrační foto Poslanecká sněmovna včera nepodpořila projednání novely zákoníku práce ve zrychleném řízení. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí tak poškodila lidi po pracovním úrazu. Ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová uvedla, že je potřeba problematiku urychleně řešit a parametrickou změnu schválit co nejdříve.
 • (Soubor typu .pdf)Ministerstvo předalo ocenění sociálním pracovníkům
  ilustrační fotoDne 20. března pořádalo ministerstvo mezinárodní konferenci u příležitosti Světového dne sociální práce na téma Vývoj kvality a efektivity výkonu sociální práce. Na této konferenci bylo poprvé v historii předáno ocenění sociálním pracovníkům „Gratias“.
 • (Soubor typu .pdf)Světový den sociální práce oslavíme 20. března
  ilustrační foto Již 35 let se každé třetí úterý v březnu slaví Světový den sociální práce. Letos připadá na 20. března, kdy si připomeneme důležitost a význam profese sociální práce pro jednotlivce i společnost. Ministerstvo práce a sociálních věcí u příležitosti tohoto významného dne pořádá v Brně mezinárodní konferenci. Jejím tématem je „Vývoj kvality a efektivity výkonu sociální práce“. Letos poprvé se zde bude udělovat ocenění sociálním pracovníkům „Gratias“.
 • (Soubor typu .pdf)Ministerstvo práce a sociálních věcí koncepčně reaguje na zjištění NKÚ z let 2012 až 2017
  ilustrační fotoVýsledky šetření Nejvyššího kontrolního úřadu odrážejí situaci v oblasti sociální práce předchozího vedení Ministerstva práce a sociálních věcí. Současné vedení ministerstva v souladu s Programovým prohlášením vlády chystá řadu změn, které v této oblasti zlepší situaci. Nejde jen o reakci na zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), ale hlavně dlouhodobou potřebu zlepšení situace v kontrolovaných oblastech. Již nyní vedení ministerstva jedná s kraji, aby byla nastavena jednotná platforma sdílení dat a byly propojeny informační systémy s cílem koordinovat sociální služby a sociální práci.
 • (Soubor typu .pdf)ÚP ČR loni vyplatil v rámci dávek pomoci v hmotné nouzi o téměř 2 mld. Kč méně
  ilustrační fotoZatímco v roce 2016 poskytl Úřad práce ČR prostřednictvím dávek pomoci v hmotné nouzi 9 255 mil. Kč, loni to bylo 7 364 mil. Kč. Celkový objem takto vyplacených prostředků klesá už od roku 2014. Důvodem je kromě příznivého stavu české ekonomiky, kdy se daří umisťovat dlouhodobě nezaměstnané uchazeče na trh práce, a tím pádem snižovat jejich ohrožení sociálním vyloučením, také šetření, které ÚP ČR provádí. Jen loni jich proběhlo celkem 110 893. Celkové úspory za loňský rok přesáhly 37 mil. Kč.
 • (Soubor typu .pdf)Ministerstvo práce a sociálních věcí zvažuje právní kroky proti klamavému emailu.
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí se důrazně distancuje od obsahu tiskových zpráv rozesílaných z emailu aktuality-mpsv@mpsv.cz. Tato falzifikace vyvolává klamný dojem, že jde o oficiální emailovou schránku Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.
 • Ministryně práce a sociálních věcí se zúčastnila jednání Rady EPSCO v Bruselu
  ilustrační fotoVe čtvrtek 15. března 2018 se uskutečnilo řádné zasedání Rady EU pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO), Českou republiku zde zastoupila ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová. Hlavními tématy debaty byla „Budoucnost sociální Evropy po roce 2020“ a „Snižování genderových rozdílů v odměňování“. Dále se projednávaly body „Evropský semestr“, „Investování do zaměstnanosti mládeže“ a „Doporučení o Evropském rámci pro kvalitní a efektivní učňovskou přípravu“. Na žádost paní ministryně byl program zasedání doplněn o projednání aktuálního stavu revize směrnice o vysílání pracovníků v rámci poskytování služeb.
 • (Soubor typu .pdf)MPSV zve na veletrh Jobs Expo
  ilustrační fotoLidé, kteří hledají práci nebo uvažují o změně zaměstnání, by si neměli nechat ujít mezinárodní veletrh pracovních příležitostí Jobs Expo, který se koná ve čtvrtek 8. a v pátek 9. března 2018 na Výstavišti v Praze-Holešovicích. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) převzalo nad veletrhem záštitu.
 • (Soubor typu .pdf)Ministryně práce a sociálních věcí prohlubuje spolupráci s kraji
  ilustrační foto Dnes 2. března se ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová zúčastnila jednání Komise Rady Asociace krajů České republiky (AK ČR) pro sociální věci. Uskutečnilo se v Čeladné na Frýdecko-Místecku a jedná se o další z pravidelných setkání, které navazuje na setkání vlády s hejtmany, kde byla krajům přislíbena intenzivnější komunikace a pomoc v otázkách, jež řeší.
 • (Soubor typu .pdf)Nová výzva přinese dalších 50 milionů korun na obědy pro děti z chudých rodin
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí pokračuje v podpoře dětí, jejichž rodiče si nemohou dovolit platit jim obědy ve školní jídelně. Aktuálně vyhlásilo výzvu „Potravinová pomoc dětem ve vážné sociální nouzi“, která se vztahuje na školní rok 2018/2019. O peníze mohou požádat kraje, které je pak přeposílají jednotlivým školám. Celkem je pro kraje připraveno 50 milionů korun.

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 17.9. 2019 000 12:33.