Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články:

Bez zaměstnání bylo v lednu 289 tisíc lidí, Právo

Loni v lednu činila nezaměstnanost 5,3 procenta. Letos bylo na začátku roku v evidenci ÚP zhruba 289 tisíc lidí, volných míst přibylo téměř 231 tisíc. Mírný nárůst nezaměstnanosti je podle ÚP způsoben přerušením sezonních prací. Situace je ale lepší než v předchozích letech.

"Ze strany zaměstnavatelů přetrvává zájem o nové zaměstnance, převážně v technických a dělnických oborech. Dlouhodobý prorůstový výkon ekonomiky a poptávka zaměstnavatelů po nových zaměstnancích tak dokázaly sezónní vlivy téměř vyrovnat," uvedla mluvčí ÚP Kateřina Beránková.

V řadě odvětví trápí zaměstnavatele kritický nedostatek pracovníků. Z regionů je nejvyšší nezaměstnanost nadále v Moravskoslezském kraji, a to 5,9 procenta. Naopak nejnižší je v Praze, kde zůstala stejně jako v prosinci na 2,3 procenta.

"O skvělé kondici trhu práce svědčí i fakt, že firmy dál vymýšlejí nová pracovní místa. Těch bylo v lednu o 14 099 více než v předchozím měsíci. A to znamená, že ačkoliv lehce roste míra nezaměstnanosti, počet uchazečů připadající na jedno volné pracovní místo nestoupá," upozornila ekonomka Markéta Šichtařová.

Na jedno volné pracovní místo připadalo v lednu stejně jako v prosinci v průměru 1,3 uchazeče. Pro srovnání: ještě před čtyřmi lety to bylo přes 17 uchazečů.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 9.2.2018

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.6. 2019 000 05:39.