Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Noviny Práce a sociální politika » Editorial:

Slovo ministryně

ilustrační foto

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

během února jsme na ministerstvu přijali žádost k otevření již 550. dětské skupiny na českém území. Byla jsem touto zprávou nadšena. Vzrůstající popularita těchto zařízení nejen mezi rodiči, ale i samotnými provozovateli je krok správným směrem. Je důležité dát matkám možnost, aby se co nejdříve mohly vrátit do pracovního procesu. Vždyť spousta z nich je samoživitelek a bez pomoci nejsou schopny dát svým potomkům, co si zaslouží. Děti jsou naše budoucnost a okolní prostředí kultivuje a vytváří jejich osobnost.

Musíme zároveň myslet na ty, které neměly v životě to štěstí a dostaly se do nepříznivých situací, jako jsou ztráta rodičů nebo jejich neschopnost se o své malé postarat. Proto jsem se v polovině měsíce zúčastnila setkání se zástupci zařízení pro výchovu ohrožených dětí (ZDVOP). Minulé vlády nevěnovaly tomuto tématu dostatečný prostor a současný systém financování mě stále zneklidňuje. Vždyť není možné, aby státní příspěvek závisel na počtu ohrožených dětí, a nikoli na počtu lůžek. To prostě nevychází. Děti potřebují cítit klidné okolí a bezpečí. Jak toto může nastat, když provozovatelé těchto zařízení budou mít starosti se sháněním prostředků, které zkrátka chybějí. Budu se snažit prosadit vytvoření odpovídající sítě zařízení. Jedině tak se do celé situace vnese řád a bude se lépe hledat podpora, například ze strany krajů. Vyzvala jsem všechny přítomné, že jsem otevřena jakýmkoliv konstruktivním připomínkám a návrhům. Zároveň jsem se rozhodla pro vytvoření úzké pracovní skupiny ze zástupců provozovatelů ZDVOP. Věřím, že společně najdeme správné řešení.

V tomto směru je velmi důležitá podpora ministerstva zdravotnictví. Proto chci v budoucnu ještě více prohloubit spolupráci obou resortů. Důkazem byla účast ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha na zasedání výboru pro sociální politiku. Na něm jsem všem přítomným představila své nejbližší spolupracovníky a seznámila je se svojí vizí otevřené spolupráce. Dále jsme společně projednali aktuální stav řešení informačních technologií v resortu Ministerstva práce a sociálních věcí a změny v organizační struktuře České správy sociálního zabezpečení či změny v lékařské posudkové službě. Nesmím zapomenout na podporu našich nejstarších občanů. Těší mě, že jsem se účastnila šestého předsednictva Rady seniorů ČR, a to vůbec jako první ministryně v celé historii. Zde jsem představila své cíle, ale také vyslechla potřeby všech jeho členů. Zároveň jsem je ujistila, že úzký kontakt bude pokračovat i nadále a s čímkoliv se na mě mohou obrátit.

V minulém měsíci jsem se opět věnovala lékařské posudkové službě, a to konkrétně při setkání s předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením. Případů, kdy lékařská posudková služba eviduje nevypracované posudky, je téměř devět tisíc. Aktuálně je však neobsazeno asi 66 systemizovaných míst, což z celkových 362 představuje téměř pětinu.
Ráda bych všechny ujistila, že to není zdaleka všechno. Budu pokračovat v poznávání okolností, které české občany dostávají do nepříznivých životních situací. Je mi jasné, že to nezjistím od stolu, proto budu více chodit mezi lidi. Ministerstvo práce a sociálních věcí je tu především pro ně.

Ing. Jaroslava Němcová, MBA
ministryně práce a sociálních věcí

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 15.3.2018

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 17.3. 2018 000 05:40.