Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2017:

Němcová se chce soustředit na změny v penzích či náhradní rodiny (blesk.cz)

"Každý bod, který jsme do programového prohlášení a programu probírali, jsme podrobně konzultovali (s Babišem), někdy vášnivěji. Priorit je hodně. V každé oblasti určitě najdeme kroky, které realizujeme v krátké době," řekla ke své agendě Němcová. Podle Babiše chce vláda vytvořit důchodový účet, který by byl oddělený od státního rozpočtu a kam by putovaly odvody. Ty by byly "určené jen pro seniory", řekl předseda vlády. Nyní důchodové konto samostatné není a odvody plynou do státní pokladny, která penze ale doplácí. Příjmy z odvedeného pojistného totiž bývají už léta nižší než výdaje na důchody.

Premiér se zmínil také o tom, že by se mohly zvýšit důchody o tisícikorunu všem seniorům nad 85 let. Přehodnotit by se měly i nižší penze takzvaných starodůchodců či matek více dětí. Zvednout by se měla rovněž základní výměra důchodu, která je pro všechny důchodce stejná. Podle předvolebních plánů ANO by měla odpovídat deseti procentům průměrné mzdy ve státě místo nynějším devíti procentům. Tento krok by byl výhodný ale jen pro část seniorů a seniorek. Přilepšili by si lidé s nižší penzí, tedy hlavně ženy. Většině ostatních by se důchody zvyšovaly méně než dosud. Aby tyto změny začaly platit, musí se změnit zákony.

Podle Babiše by se Němcová měla zaměřit také na změnu role úřadů práce a revizi dávek. Připomněl, že Česko má nejnižší nezaměstnanost v EU. Bez práce je kolem 270.000 lidí. Úřady by podle premiéra měly zjistit, zda nepracují načerno či pracovat nechtějí. Zabránit by se mělo i "zneužívání dávek na sociální bydlení", řekl premiér. Sociální bydlení v Česku zatím oficiálně neexistuje. Předchozí vláda zákon, který by ho upravoval, neprosadila. Nepropojila ani sociální a zdravotní péči. Nová ministryně na tom chce s ministerstvem zdravotnictví spolupracovat. Razantní personální změny v úřadu Němcová nechystá. Úpravu fungování i snižování počtu pracovníků ale nevyloučila. Přikročí k nim případně, až se seznámí s chodem úřadu. "Nejdeme jako čisticí komando... Pokud se za poslední roky zvýšil počet zaměstnanců o stovky, podívám se určitě na efektivitu chodu úřadu," řekla nová ministryně.

Premiéra a Němcovou dnes v hale ministerstva přivítala její předchůdkyně ve funkci Michaela Marksová (ČSSD). Babiš jí za její práci v resortu poděkoval. Dodal, že s ní na rozdíl od jiných členů sociální demokracie a bývalé vlády měl "dobrý osobní vztah". Němcová má stejně jako její vládní kolegové do pátku 5. ledna sepsat plán přípravy nových zákonů, novel a nařízení. Kabinet by legislativní záměry měl pak hned projednávat. Programové prohlášení, které by mělo být hotové v neděli, by měl probírat příští pondělí. Menšinová vláda nemá jistou důvěru Sněmovny. Němcová řekla, že analýza programů sněmovních stran a hnutí ukázala, že se jejich priority v sociální oblasti se záměry ANO "ve velké většině překrývají". Nová ministryně míní, že se pak shodu na návrzích změn zákonů podaří najít.

Zdroj: blesk.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 10.7.2018

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.10. 2018 000 01:00.