Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články:

Neměla na zaplacení nájmu. Mikrojesle jí pomohly vyřešit existenční problémy (Kroměřížský deník)

Když se Romaně Macků narodila malá Amálka, jako mladá maminka netušila, kolik nesnází vyvstane s návratem do práce. Největší svízel nebyla s možností nastoupit do zaměstnání, ale v tom, kdo bude hlídat malou dcerku. Do školky ji nevzali z důvodu naplněné kapacity a také věku. Dvouleté děti do školky tak jednoduše nevezmou. Ale paní Romana jako samoživitelka do práce z finančních důvodů musela. Pomoc přišla právě včas.

V rámci projektu Evropského sociálního fondu Rovnost žen a mužů ve všech oblastech zřídila Charita v Brumově-Bylnici mikrojesle. Vznikly v části zbrojnice dobrovolných hasičů, ve které byl pro jesličky uzpůsoben bývalý, ne příliš využívaný krizový byt. O děti se starají chůvy, které jsou shodou okolností ženami hasičů.

"Možností umístit dceru do jesliček se mi vyřešily existenční problémy. Největší problém jsem měla se zaplacením nájmu. I další výdaje na domácnost a péči o dceru jsou nemalé, přitom nemám nikoho, kdo by mi po celý týden malou hlídal," nadšeně kvitovala možnost umístit dceru do jeslí mladá maminka.

Mikrojesle jsou pro ni obrovská pomoc, bez obav může odejít do práce. Službu využívá denně od 7:00 do 16:00. "Aktuálně k nám dochází šest dětí, přičemž v jeden okamžik mohou být v jeslích maximálně čtyři děti. Některé děti k nám tak přicházejí každý den, jiné párkrát do týdne," přiblížila chůva Olga Poláchová, která pět let pracovala v Charitě v mateřském centru a příležitost starat se o děti v jesličkách uvítala s nadšením. Mikrojesle jsou pro děti ve věku od půl roku do čtyř let. O čtyři děti se starají vždy dvě chůvy. Obědy dětem vozí pečovatelská služba z blízké jídelny základní školy, svačinky si děti nosí s sebou z domova.

Mikrojesle fungují od 1. září totoho roku a jejich hlavním cílem je podpořit zaměstnanost v dané oblasti. Právě na Valašskokloboucku, Brumovsku a v sousedním Nedašovsku se podle Tomáše Naňáka potýkají s jednou z největších nezaměstnaností. Z tohoto důvodu se rozhodli mikrojesle zřídit. "Máme tu také manželské páry, jejichž maminky se měly vrátit po mateřské dovolené zpět do práce a jejich děti pendlovaly mezi příbuznými. Bylo to pro všechny obtížné, protože mnohé babičky ještě pracují a děti neměl kdo hlídat. Někteří tatínci navíc odjíždějí za prací na týdenní turnusy, takže nejsou vždy po ruce," upřesnil ředitel Charity, jakým rodinám byla nabídnuta pomoc.

Díky realizovanému projektu mikrojeslí se do práce na pozici zubní laborantky mohla vrátit i Martina Miklasová. "Nemusím denně řešit, která babička bude mít čas na hlídání. Vítek je v jeslích 3 dny v týdnu, zbytek si rozdělíme v rodině," říká spokojeně paní Martina. Oceňuje malý kolektiv a vstřícné chování dvou chův. Bezproblémové zařazení mladšího syna mezi děti srovnává s nástupem do mateřské školky staršího syna. "Vítek se každý den do jesliček těší, bez problémů si zvykl, nemá problémy ani se spaním v jesličkách," dodává maminka Miklasová. Problémové zařazení staršího syna přičítá zejména většímu kolektivu.

V současné době má zájem o tuto službu dalších pět rodin, kterým zatím nemůže být vyhověno.

Zdroj: Kroměřížský deník

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 27.11.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.6. 2019 000 05:30.