Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články:

600 dní bez úrazu. Zvláštní péče vynesla firmě ocenění (Mladá fronta Dnes)

Ocenění si odnesl bezpečnostní technik společnosti Michal Bystrianský. Zaměřil se především na zvýšení bezpečnosti pracovníků při manipulaci s chemickými látkami, práci ve výškách a při údržbě výrobních zařízení. "V prvním případě se jednalo o vytvoření jasných pravidel pro opravy a údržbu, druhé řešení se týkalo práce ve výškách, na střeše a výškových žebřících, kde byla přijata řada opatření k předcházení rizikům. V neposlední řadě to byl přehledný a vizuálně jasný systém rozdělení chemických látek umožňující okamžitou identifikaci nebezpečí," přiblížil Stanislav Malý, ředitel Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, který soutěž organizuje. "Pro bezpečáka je často výzvou vůbec pochopit legislativní standardy, které je nutné splnit, a uchopit je tak, aby byly srozumitelné pro všechny zaměstnance od managementu až po operátory výroby," komentuje vítězství Bystrianský.

Společnost Saint-Gobain Adfors z Hodonic na Znojemsku tvrdí, že si na bezpečnosti a inovacích zakládá. "Jako jedna z mála firem se pravidelně snažíme ve věci bezpečnosti překračovat standardy české legislativy," říká ředitel závodu Ladislav Švach.

Noví zaměstnanci například procházejí detailním vstupním školením, při němž se seznamují nejen se základy první pomoci, ale i prevencí rizik a řešením případných krizových situací. K ochraně zdraví pracovníků ve výrobě pak slouží i speciální ochranné pomůcky, které se v základní výbavě skládají z bezpečnostních brýlí, na míru vyrobených ergonomických špuntů do uší, ochranného oděvu a bezpečnostní obuvi v celkové hodnotě převyšující 5 000 korun. Celkově ve firmě pracuje na 600 lidí.

Ačkoliv jihomoravský podnik soutěž vyhrál, kraj se co do počtu úrazů v celorepublikovém srovnání opakovaně umisťuje jako druhý nejhorší v zemi. "V absolutních číslech pracovních úrazů s následnou pracovní neschopností patří Jihomoravský kraj mezi kraje s nejvyšším výskytem úrazů, při četnosti případů na sto pojištěnců patří mezi kraje s nejvyšší četností v republice," potvrdil mluvčí Státního úřadu inspekce práce Richard Kolibač.

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 22.11.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.7. 2019 000 21:09.