Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články:

Češi se nadchli pro mikrojesle. Pro děti od půl roku jich vzniklo přes 70

Pardubické rodinné centrum Kulihrášek otevřelo na začátku roku první moderní a státem dotované mikrojesle. O té doby je navštěvovalo nebo navštěvuje 13 dětí a velký zájem provozovatelé registrují i do budoucna. „Už jsme měli zapsané i miminko, které se ještě ani nenarodilo. Nastoupí k nám od ledna,“ řekla Blesk.cz koordinátorka centra Táňa Pipková.

Podle Pipkové rodiče oceňují především rodinnou atmosféru, velmi příznivou finanční dostupnost služby i to, že do mikrojeslí mohou umístit i velmi malé děti. Matky se tak mohou například vrátit dříve do zaměstnání. „Ve skupině mohou být jen čtyři děti. Při tomto počtu je práce s dětmi mnohem lepší, stejně tak lépe probíhá jejich aklimatizace,“ uvedla Pipková.

Mikrojesle jsou v provozu pět dnů v týdnu a minimálně osm hodin denně. Zároveň tu může být postaráno jen o čtyři děti. Pokud je sem přihlášeno více dětí, musí se návštěvy plánovat. Například do mikrojeslí Milísek v jihočeském Milevsku je zapsáno šest dětí a rodiče se tak o místa každý měsíc dopředu dělí pomocí tabulky. „Máme rozpis a s rodinami dohodneme tak, aby se dostalo na všechny,“ popsala koordinátorka Lenka Bečková s tím, že dokážou aktuálně reagovat třeba na nemoci. „Zavoláme rodičům, že se místo uvolnilo, jestli mají zájem,“ dodala.

Výhodou je, že v mikrojeslích mohou pracovat i rodiče, kteří zároveň pečují o vlastní dítě. Funguje tak téměř třetina všech těchto zařízení. „Setkáváme se s tím, že se rodiče na základě svých zkušeností rozhodnou věnovat péči o děti profesionálně. Pět mikrojeslí bylo zřízeno přímo v domácnosti pečující osob,“ říká Petra Kumová z ministerstva práce, garantka projektu mikrojeslí. Na péči se podílejí také tři muži.

Ministerstvo velký zájem rodin o mikrojesle potvrzuje, zatím ale nemá přesná čísla o počtech dětí, které jimi prošly. Kumová nicméně odhaduje, že jde o stovky dětí, minimálně pak o 400 až 500 dětí.

Už nyní proto resort chystá novou vlnu dotací. Výzva by měla být spuštěná v listopadu 2018 a rozdělí celkem 224 milionů korun. Peníze budou určeny jak pro nově vznikající mikrojesle, tak pro ty stávající. „Základní parametry služby zůstanou zachovány. Novinkou bude usnadnění realizace projektů díky zjednodušenému způsobu vykazování výdajů s využitím 40 procent paušálu. Jediné, co budou provozovatelé mikrojeslí dokládat, budou mzdy, platy a odměny,“ uvedl pro Blesk.cz Jiří Vaněk z resortu Michaely Marksové (ČSSD) s tím, že na upřesnění podmínek se nyní pracuje.

Rodiče i provozovatelé mikrojeslí si nový koncept i podporu pochvalují. Přesto se po necelém roce fungování objevují některé nedostatky, které fungování do určité míry komplikují. Problematická může být třeba péče o skupinu dětí, mezi nimiž je velký věkový rozdíl.

„Jsme nuceni přibírat děti v takovém věku, aby se to zvládlo. Pak nemůžeme přijmout dítě, které by to hodně potřebovalo, ale v provozu to není reálné,“ uvedla Táňa Pipková s tím, že by uvítala peníze na další pečující osobu. Pro rodiny je také omezující skutečnost, že děti do dvou let mohou pobývat v mikrojeslích pouze 46 hodin měsíčně. „Je to velmi nepraktické, protože když chce například maminka pracovat, tak pracovní úvazek s takovým rozsahem nesežene,“ myslí si Lenka Bečková, která by do budoucna uvítala změnu. Pro starší děti není rozsah péče omezen.

Zdroj: blesk.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 20.11.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.6. 2019 000 22:50.