Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články:

Nezaměstnanost je nejnižší za dvacet let (Právo)

Naposledy byla nezaměstnanost nižší v květnu 1998. Pro mnoho firem je ale teď také stále obtížnější najít zaměstnance. Před rokem v září dosahovala míra nezaměstnanosti na 5,2 procenta. Letos ji sráží oživení domácí ekonomiky. Na konci srpna navíc skončila hlavní vlna dovolených a firmy opět rozjely naplno výrobu. Nadále přitom pokračují sezónní práce a zároveň ještě doznívá turistická sezóna.

"Některé kraje tak hlásí rekordní hodnoty za dobu existence českých veřejných služeb zaměstnanosti. Do evidence Úřadu práce se přihlásilo o téměř 8400 lidí méně než loni. Ekonomice se daří a zaměstnavatelé přijímají další nové zaměstnance. Zájem je o technické profese nejen na dělnických, ale i na vyšších pozicích," uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. Jak dodala, v následujících měsících by mohla nezaměstnanost ještě mírně klesnout.

Silný růst české ekonomiky, zejména pak průmyslu, vytváří rekordní počet volných pracovních míst. V září se jejich počet vyšplhal už na více než 206 tisíc. "Na jedno pracovní místo tak v průměru připadají méně než dva nezaměstnaní. Je to samozřejmě jen průměr, ale výrazné zlepšení situace za poslední dva roky je vidět ve všech okresech ČR, dokonce i v těch s nadprůměrnou nezaměstnaností," poznamenal analytik ČSOB Petr Dufek. Největší sháňka je po montážních dělnících, pomocných profesích ve stavebnictví, řidičích a kvalifikovaných řemeslnících.

"Nedostatek lidí je stále markantnější a možnosti najít nové zaměstnance na trhu menší. Výsledkem toho je zrychlování růstu mezd, které bylo jasně vidět už v první polovině roku, kdy se mediánová mzda zvýšila o více než osm procent," připomněl Dufek.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v září všech 77 okresů. Nejnižší nezaměstnanost vykázaly ke konci předchozího měsíce okresy Rychnov nad Kněžnou (1,2 %), Praha-východ (1,5 %) a Jindřichův Hradec (1,8 %), naopak nejvyšší byla v okresech Karviná (8,9 %), Most (8,5 %), Ostrava-město (7,4 %) a Ústí nad Labem (6,8 %).

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 10.10.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.6. 2019 000 05:53.