Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás:

Ostatní články

Obsah položky Ostatní články:

 • (Soubor typu .pdf)Návrh MPSV: Minimální mzda má odpovídat polovině průměrné mzdy
  ilustrační foto Zpět na Minimální mzda v Česku by se mohla od roku 2020 zvyšovat tak, aby vždy od ledna odpovídala polovině průměrné mzdy z předloňska. Tento valorizační mechanismus navrhuje do novely zákoníku práce ministerstvo práce. Novinářům to dnes po jednání s předáky Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Odbory s návrhem souhlasí. Dosavadní záměr dostat nejnižší výdělek na 40 procent průměru není podle nich dostatečný.

  Zdroj: blesk.cz 20. 08. 2018
 • (Soubor typu .pdf)Ministerstvo práce navrhuje zvyšování minimální mzdy
  ilustrační foto Minimální mzda v Česku by se mohla od roku 2020 zvyšovat tak, aby vždy od ledna odpovídala polovině průměrné mzdy z předloňska. Tento valorizační mechanismus navrhuje do novely zákoníku práce ministerstvo práce. Po jednání s předáky Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Odbory s návrhem souhlasí. Dosavadní záměr dostat nejnižší výdělek na 40 procent průměru není podle nich dostatečný.

  Zdroj: asocr.cz 21. 8. 2018
 • (Soubor typu .pdf)Minimální mzda poroste automaticky a každý rok. Maláčová chce, aby byla polovinou průměrného příjmu
  ilustrační foto Lidé s nejnižšími příjmy se mohou těšit na to, že jim v příštích letech porostou mzdy. Automaticky a každý rok. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce, aby se od roku 2020 minimální mzda počítala jako polovina průměrné mzdy předloňského roku. Ekonomové však upozorňují, že vývoj minimální mzdy by se neměl opírat o dva roky starou minulost.

  Zdroj: ihned.cz 21. 8. 2018
 • Ideální minimum
  ilustrační foto PRAHA – Minimální mzda, která od letoška činí 12 200 korun, by měla být na úrovni 50 procent průměrné mzdy. Podle představ ministerstva práce a sociálních věcí by se mohla od roku 2020 zvyšovat tak, aby vždy od ledna odpovídala polovině průměrné mzdy z předloňska. "Měli bychom směřovat minimálně k částce 16 000 a uvidíme, jak se bude vyvíjet průměrná mzda," uvedla ministryně Jana Maláčová (37, ČSSD, na snímku). Podle zástupců zaměstnavatelů by ale minimum mělo být nejvýše na 40 procentech průměrné mzdy.

  Zdroj: Aha! 21. 08. 2018
 • (Soubor typu .pdf)Dostanou důchodci rekordní penzi? K vládě se přidávají Piráti
  ilustrační foto Sněmovna ve středu rozhodne, zda čeští důchodci dostanou rekordní částku ke své penzi. Téměř dva a půl milionu důchodců si tak podle novely mohou přijít až na 900 korun více.

  Zdroj: echo24.cz 21. 08. 2018

 • (Soubor typu .pdf)Je 3410 korun měsíčně málo? Ministerstvo propočítává zvýšení životního minima
  ilustrační foto Ministerstvo práce by mohlo v září předložit návrh na navýšení životního minima. Nyní propočítává možné částky, o které by se minimální hranice mohla zvednout, a jejich dopady na rozpočet. Novinářům to dnes po jednání s odboráři řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Životní minimum se využívá pro stanovení výše dávek pro lidi v nouzi či u přídavku na děti. Naposledy se upravovalo v roce 2012. Odbory vládu Andreje Babiše (ANO) kritizovaly, že s navýšením v programovém prohlášení nepočítá.

  Zdroj: Blesk.cz 20. 08. 2018
 • (Soubor typu .pdf)Minimální mzda má odpovídat polovině průměrné mzdy, míní ministerstvo
  ilustrační foto Minimální mzda v Česku by se mohla od roku 2020 zvyšovat tak, aby vždy od ledna odpovídala polovině průměrné mzdy z předloňska. Tento valorizační mechanismus navrhuje do novely zákoníku práce ministerstvo práce.

  Zdroj: ekonomika.iDNES.cz 20. 08. 2018
 • (Soubor typu .pdf)Nezaměstnanost v Česku zůstává nejnižší v Evropě, potvrzuje nové porovnání
  ilustrační foto Brusel - Míra nezaměstnanosti v Evropské unii zůstala v červnu podle údajů Eurostatu beze změny na hodnotě 6,9 procenta. Níže byla naposledy v listopadu 2008. Nejnižší nezaměstnanost se 2,4 procenta zůstává v České republice, je ale o desetinu procentního bodu výše než v květnu. Vyplývá to z nových údajů Eurostatu.

  31. 7. 2018
 • (Soubor typu .pdf)Česko je vzorem Evropy! Máme nejnižší nezaměstnanost z celé EU
  ilustrační foto Podle nových dat Eurostatu je nejnižší nezaměstnanost ze všech osmadvaceti zemí EU v České republice! Bez práce bylo v červnu jen 2,4 % lidí. Unijní průměr je přitom 6,9 %. Meziročně klesla nezaměstnanost o půl procenta. Bez práce bylo 127 tisíc lidí.

  31. 7. 2018
 • Lidé z kauzy H-System by mohli dostat mimořádnou dávku od státu
  ilustrační fotoZpět na Lidé, jimž soud nařídil kvůli kauze H-System vystěhování, mohou získat mimořádný příspěvek od státu na řešení krizové situace. Úřad práce by jim mohl případně vyplatit až 51.150 korun. Tuto mimořádnou okamžitou pomoc by mohli dostat velmi rychle. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva práce Barbara Hanousek Eckhardová. Úřad práce podle své mluvčí Kateřiny Beránkové před přidělením dávky ale nejdřív posuzuje příjmy a majetek lidí.

  blesk.cz, 25.7.2018
 • Pomoc pro klienty H-Systemu: od státu mohou dostat 50 tisíc
  ilustrační fotoLidé, jimž soud nařídil kvůli kauze H-System vystěhování, mohou získat mimořádný příspěvek od státu na řešení krizové situace. Úřad práce by jim mohl případně vyplatit až 51 150 korun. Tuto mimořádnou okamžitou pomoc by mohli získat velmi rychle, uvedla mluvčí ministerstva práce Barbara Hanousek Eckhardová.

  euro.cz, 25.7.2018
 • Stát pomůže obětem H-Systemu. Lidé mohou dostat od Úřadu práce 50 tisíc korun
  ilustrační fotoLidé, jimž soud nařídil kvůli kauze H-System vystěhování, mohou získat mimořádný příspěvek od státu na řešení krizové situace. Úřad práce by jim mohl vyplatit více než 50 tisíc korun. Tuto mimořádnou okamžitou pomoc by mohli dostat velmi rychle. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva práce Barbara Hanousek Eckhardová. Úřad práce podle své mluvčí Kateřiny Beránkové před přidělením dávky ale nejdřív posuzuje příjmy a majetek lidí.

  denik.cz, 25.7.2018
 • Ministerstvo práce zapsalo již 550 dětských skupin
  ilustrační fotoZájem o dětské skupiny se zvyšuje, ministerstvo práce tak před pár dny zaevidovalo dětskou skupinu s pořadovým číslem 550. Kromě dětských skupin pro veřejnost přibývá i těch firemních, které fungují jako zaměstnanecký benefit. I orgány státní správy danou službu svým zaměstnancům nabízejí stále častěji, naposledy přibyla dětská skupina na ministerstvu životního prostředí. Kromě toho mají mít od roku 2020 školky povinnost přijímat i dvouleté děti, což zkusila neúspěšně zvrátit ODS.

  Novinky, 22.2.2018
 • (Soubor typu .pdf)Ministerstvo práce zruší spornou zakázku: chtělo se zbavit 14 500 telefonů, Seznam Zprávy
  ilustrační fotoJe to zbytečné vyhazování peněz, zjistilo nové vedení Ministerstva práce. Zakázku za 197 milionů ruší.

  Seznam Zprávy, 16.2.2018
 • (Soubor typu .pdf)S vhodnou rekvalifikací odsouzených bude pomáhat Úřad práce, blesk.cz
  ilustrační fotoVězeňská služba a Probační a mediační služba dnes podepsaly s Úřadem práce ČR memoranda ohledně rekvalifikace vězňů a lidí vykonávajících alternativní tresty. Uzavřením dohod strany stvrdily společnou snahu o zvýšení zaměstnanosti odsouzených po odpykání jejich trestů. Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) má tento krok odsouzeným poskytnout šanci začít nový život.

  Blesk.cz, 13. 2. 2018
 • Bez zaměstnání bylo v lednu 289 tisíc lidí, Právo
  ilustrační fotoPodíl lidí bez práce se v lednu podle očekávání mírně zvýšil. Míra nezaměstnanosti v Česku stoupla proti prosinci o jeden procentní bod na 3,9 procenta. Přesto jde o nejnižší lednovou nezaměstnanost za posledních dvacet let.
 • Úřad práce loni odňal téměř 1500 dávek, novinky.cz
  ilustrační fotoOd ledna do prosince 2017 provedli zaměstnanci Úřadu práce ČR celkem 40 548 sociálních šetření a 70 345 šetření v místě. Na základě zjištěných skutečností zamítli 559 nových žádostí o některou z dávek hmotné nouze a odňali 1497 již vyplácených. Celkové úspory za loňský rok tak dle úřadu přesáhly 37 miliónů Kč. Úřad se snaží zaměřovat na intenzívnější práci s dlouhodobě nezaměstnanými uchazeči o práci – a především s příjemci dávek.

  novinky.cz, 6. 2. 2018
 • MPSV: Výdaje na dávky v nouzi i počet příjemců výrazně klesly, ceskenoviny.cz
  ilustrační fotoVýdaje na dávky v hmotné nouzi i počet lidí, kteří tuto podporu od státu pobírají, loni výrazně klesly. Jsou nejnižší za posledních šest let.

  ceskenoviny.cz, 6. 2. 2018
 • Začíná placená otcovská dovolená: Jak žádat a na kolik si tátové přijdou?, Blesk.cz
  ilustrační foto Rodiče novorozeňat mohou od dnešního dne využívat novinku v podobně otcovské dovolené. Díky ní získávají tátové možnost trávit celý týden doma s dítětem a matkou, přičemž mají po tuto dobu garantováno 70 procent ze svého platu. O tuto dávku musí otcové zažádat nejpozději do šesti týdnů od narození dítěte.

  Blesk.cz, 1. 2. 2018
 • Chystáte se letos do důchodu? Těchto 10 věcí potřebujete vědět, e15.cz
  ilustrační fotoOdchod do důchodu není úplně jednoduchou záležitostí, a to hlavně co se dokládání různých dokumentů týče. Také bychom měli vědět, jaká jsou naše práva a povinnosti. Ve spolupráci s Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) přinášíme deset tipů, jak tuto životní změnu zvládnout co nejlépe.

  e15.cz, 19. 1. 2018
 • Hladovým školákům zaplatí obědy (Mladá fronta Dnes)
  ilustrační fotoPro učitele je problém udržet jejich pozornost a zapojit je do výuky. Jsou totiž unavené, bez energie a často i podrážděné. Hladových dětí na základních školách v kraji, stejně jako v celé zemi, přibývá.

  Mladá fronta Dnes, 29. 11. 2017
 • Vyplácení rodičovské bude od ledna flexibilnější, půjde čerpat až 30 tisíc měsíčně (ceskatelevize.cz)
  ilustrační foto Rodičovský příspěvek čekají od ledna změny. Jeho vyplácení bude flexibilnější. Třeba lidé s vyššími příjmy ho budou moci vyčerpat už během půl roku. Rodiče dvojčat a vícerčat pak místo 220 tisíc budou dostávat o polovinu víc. Úřad práce v těchto dnech posílá dotčeným dopis.

  Ceskatelevize.cz, 27. 11. 2017
 • Neměla na zaplacení nájmu. Mikrojesle jí pomohly vyřešit existenční problémy (Kroměřížský deník)
  ilustrační fotoNa jihovýchodě Valašska vznikly charitní mikrojesle. V celé oblasti je to jediné zařízení pro malé děti tohoto typu.. V České republice je podpořeno 72 takových projektů. "Bylo období, kdy se jesle rušily. Do školky přitom berou až tříleté děti a dvě školky, kam docházejí děti z Brumova-Bylnice a dvou vzdálenějších částí města, Sv. Štěpána a Sidonie, jsou každý rok plné," vysvětlil ředitel Charity Tomáš Naňák. Pilotní projekt mikrojeslí podpořilo Ministerstvo práce a sociálních věcí, do konce ledna 2020 poskytne na provoz částku 1,6 milionu. Partnerem projektu je i město Brumov-Bylnice, které zdarma poskytuje prostory.

  Kroměřížský deník, 25. 11. 2017
 • 600 dní bez úrazu. Zvláštní péče vynesla firmě ocenění (Mladá fronta Dnes)
  ilustrační fotoNepřijít v zaměstnání k úrazu? V hodonickém závodu společnosti Saint-Gobain Adfors (dříve známé jako Vertex), vyrábějící skleněná vlákna pro stavebnictví, se to daří už 600 dní, oblast výroby přitom typicky patří k nejrizikovějším. A za bezpečnost práce teď dostal jihomoravský závod ocenění – první místo v národní soutěži Profesionál BOZP. Zvítězil díky třem projektům na zvýšení bezpečnosti, do které od loňska investoval přes pět milionů korun. Mladá fronta Dnes, 22. 11. 2017
 • Češi se nadchli pro mikrojesle. Pro děti od půl roku jich vzniklo přes 70
  ilustrační fotoJsou určeny pro malé skupiny dětí od půl roku do čtyř let věku a Češi si k nim rychle našli cestu. Řeč je o mikrojeslích, které začaly vznikat letos v lednu poté, co ministerstvo práce a sociálních věcí odstartovalo dotační program na jejich podporu. Celkem vzniklo 71 mikrojeslí, které si rozdělily 131 milionů korun. Zatím tuto služby využily odhadem stovky rodin.

  blesk.cz, 19. 11. 2017
 • Rodičovský příspěvek pro rok 2018: zvýšení dávek i zpřísnění podmínek (denik.cz)
  ilustrační foto Od prvního ledna příštího roku dojde k několika významným změnám týkajících se vyplácení rodičovského příspěvku. Mimo jiné se zruší současné omezení horní hranice výše čerpáni rodičovského příspěvku ve výši 11 500 korun za měsíc, čím bude umožněno čerpat dávku až ve výši odpovídající peněžité pomoci v mateřství. Rodiče, kteří budou chtít těchto změn využít, však musí podat novou žádost.

  denik.cz, 14. 11. 2017
 • Veřejná služba slaví v Opavě úspěch (Opavský deník)
  ilustrační foto Třicet klientů úřadu práce nyní pomáhá v Opavě, další také v Hlučíně. Je určena osobám na úřadech práce (ÚP), které pobírají dávky v hmotné nouzi, a jde o jednu z různých aktivit, které mohou klienti absolvovat. To je veřejná služba, jež byla v České republice obnovena poté, co ji v roce 2012 zrušil Ústavní soud.

  Opavský deník, 9. 11. 2017
 • Nezaměstnanost v ČR (ČRo Plus)
  ilustrační foto Nezaměstnanost v Česku je nejnižší za posledních 20 let. Podíl lidí bez práce v říjnu klesl o dvě desetiny procentního bodu na 3,6 %. Česká republika si tak drží prvenství nejnižší míry nezaměstnanosti v rámci celé Evropské unie.

  ČRo Plus, 8. 11. 2017
 • Sbírka potravin bude rekordní (Havlíčkobrodský deník)
  ilustrační foto Sobota 11. listopadu bude dnem Národní potravinové sbírky. Letos se do unikátního projektu zapojí rekordní počet obchodů. Na Havlíčkobrodsku zajišťuje činnost Národní potravinové sbírky a distribuci potravin k potřebným Potravinová banka Vysočiny.

  Havlíčkobrodský deník, 8. 11. 2017
 • (Soubor typu .pdf)600 dní bez úrazu: „Riziková“ firma ze Znojemska vyhrála národní cenu za bezpečnost práce (Blesk.cz)
  ilustrační foto Už přes 600 dnů bez pracovního úrazu hlásí společnost Saint-Gobain Adfors CZ z Hodonic na Znojemsku. Zabývá se přitom výrobou, kde je riziko velmi vysoké, a zaměstnává přibližně 600 lidí. Vyhrála národní cenu bezpečnosti práce.

  Blesk.cz, 1. 11. 2017
 • (Soubor typu .pdf)Turnov postaví centrum pro lidi s demencí (Mladá fronta Dnes)
  ilustrační foto Dvacet čtyři lidí postižených Alzheimerovou nemocí najde pomoc v novém centru, které chystá postavit turnovská radnice. Město na něj získá dotaci 31 milionů korun od ministerstva práce a sociálních věcí. Zhruba 10 milionů musí Turnov přidat ze svého rozpočtu.

  Mladá fronta Dnes, 2. 11. 2017
 • (Soubor typu .pdf)Na obědy chudým dětem kraj rozdělí přes 17 milionů (Mladá fronta Dnes)
  ilustrační foto Základní a Mateřská škola Družby v Karviné 1,8 milionu korun, 1,5 milionu korun pro děti v opavských školních jídelnách, 682 tisíc korun pro Základní školu v Karasově ulici v Ostravě – Mariánských Horách. Tak vypadají dle serveru hlidacsmluv. cz nejvyšší smlouvy mezi krajským úřadem a školami v rámci projektu zajišťujícího bezplatné obědy pro děti z chudých rodin. Na bezplatné obědy mohou dosáhnout děti, jejichž rodiče měli minimálně tři měsíce nárok na dávky v hmotné nouzi.

  Mladá fronta Dnes, 2. 11. 2017
 • (Soubor typu .pdf)České vysokoškolačky si ročně vydělají o 180 tisíc méně než muži. Marksová zuří (Blesk.cz)
  ilustrační foto Výdělky mužů a žen k sobě mají v České republice hodně daleko. Takzvaná gender pay gap (GPG) je u nás druhá největší v Evropské unii, hůře je na tom pouze Estonsko. Česko patří mezi nejhorší státy v Evropě také u zaměstnávání žen po mateřské dovolené. Vyplývá to z nové studie ministerstva práce a sociálních věcí, kterou ve středu představila ministryně Michaela Marksová, která nemá z čísel ani trochu radost. Z další studie potom vyplývá, že problému se příliš nevěnovaly ani politické strany.

  Blesk.cz, 1. 11. 2017
 • (Soubor typu .pdf)Podpora dětských skupin (ČT 1)
  ilustrační foto Novou vlnu podpory dětských skupin zítra spouští Ministerstvo práce a sociálních věcí. Alternativní výuka má pomoct rodičům sladit pracovní a osobní život. Nabízí taky další kapacity až pro 24 dětí od jednoho roku do zahájení povinné školní docházky. Na jihu Moravy nabízejí dětské skupiny 860 míst. To je po Praze a Středočeském kraji třetí nejvyšší číslo v Česku.

  ČT 1, 1. 11. 2017
 • V Česku funguje 71 "mikrojeslí", další se otevřou příští rok (roklen24.cz)
  ilustrační foto Ministerstvo práce a sociálních věcí umožnilo vznik 72 mikrojeslí. V současné době je jich v provozu 71, další se dětem a rodičům otevřou 1. ledna 2018. Projekty na provoz mikrojeslí jsou podpořeny z Operačního programu Zaměstnanost v celkové částce 131 milionů korun.

  roklen24.cz, 31.10. 2017
 • Nový druh firemního benefitu (Děčínský deník)
  ilustrační foto Dětské skupiny jsou stále oblíbenější službou péče o předškolní děti. S ohledem na pozitivní vývoj na trhu práce přibývá firemních dětských skupin, které rodiče využívají jako vítaný benefit při slaďování rodinného a profesního života. Velký zájem o tuto službu dokládá i narůstající počet dětských skupin zapsaných v evidenci Ministerstva práce a sociálních věcí. Aktuálně jich je 401 a nabízí 5 136 míst pro předškolní děti.

  Děčínský deník, 31. 10. 2017
 • Už v úterý na horké lince: Úřad práce! Zavolejte si do Blesku o radu (Blesk.cz)
  ilustrační fotoNezaměstnanost je na historickém minimu. Přesto existují skupiny lidí, kteří práci shánějí hůře než ostatní. Lidé nad padesát let a matky s malými dětmi nejsou zrovna favority firem hledajících nové zaměstnance. A před výpovědí také není každý ochráněný. Podívejte se, nač mají vlastně nezaměstnaní nárok, i na novinku v zákoně, která nezaměstnaným nejspíš zkomplikuje život.

  Blesk.cz, 30.10. 2017
 • Inspektoři práce rozdali od začátku roku v Česku pokuty za 140 milionů korun
  ilustrační fotoInspektoři práce rozdali od začátku roku v Česku pokuty za bezmála 140 milionů korun. Vyplývá to z aktuálních údajů Státního úřadu inspekce práce. Nejvíc kontrol ve firmách se letos zaměřilo na nelegální zaměstnávání lidí, především cizinců.

  ČRo Plus, 22.10. 2017
 • Hledáte práci? Mrkněte se do Letňan
  ilustrační fotoPodzim na výstavišti PVA Expo Praha Letňany patří již tradičně největšímu kariérnímu veletrhu Profesia Days. Letošní 7. ročník, který startuje přesně za týden, nabídne jako obvykle možnost setkání se zaměstnavateli z nejrůznějších oborů, včetně zástupců Ministerstva práce a sociálních věcí, Úřadu práce ČR či ČSSZ.

  roklen24.cz, 18.10. 2017
 • Obec přátelská seniorům má vítěze, Lípu a Věžnici
  ilustrační fotoSoutěže Obec přátelská rodině 2017 a nově také Obec přátelská seniorům 2017 mají své vítěze. Z Havlíčkobrodska v Kraji Vysočina si dříve narozených váží nejvíc v obci Věžnice a Lípa.

  havlickobrodsky.denik.cz, 18. 10. 2017
 • Dětská skupina Spirála se otevřela, nabízí „tak trochu“ jiný způsob výchovy (homer.cz)
  ilustrační foto Provoz dětské skupiny slavnostně zahájila Gabriela Nekolová, náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí. Individuální přístup k malým osobnostem, rozvoj dětské fantazie, samostatnosti a zdravého sebevědomí. Na těchto principech mají pracovat dětské skupiny v rámci předškolního vzdělávání. Jedna taková vznikla v Mostě.

  Homer.cz, 13. 10. 2017
 • „Je radost potkávat děti s podnosem jídla” (5plus2)
  ilustrační fotoPeněz mají málo, a tak nemohou svým dětem dopřát obědy ze školní jídelny. Jejich ratolesti jsou pak hladové i vytržené z kolektivu. Právě proto nabízejí čtyři znojemské školy bezplatné obědy do škol dětem ohroženým chudobou, celkově pomohou sedmdesátce malých strávníků.

  5plus2, 13. 10. 2017
 • Zájem o dětské skupiny narůstá (Frýdecko-Místecký a Třinecký deník)
  ilustrační fotoZájem o dětské skupiny, tedy o službu péče o předškolní děti, narůstá. Přibývá také firemních dětských skupin, které rodiče využívají jako benefit při sladění rodinného a profesního života. "Jsem moc ráda, že zájem o dětské skupiny stále roste, protože pomáhají rodičům lépe sladit práci a starost o rodinu. Díky dětským skupinám stoupá počet míst v předškolních zařízeních. Vyšli jsme vstříc provozovatelům a spustili on-line verzi registrace, snažíme se informovat o možnosti využívat dětské skupiny co největší počet pracujících rodičů," řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

  Frýdecko-Místecký a Třinecký deník, 12.10. 2017
 • Počet evidovaných dětských skupin se přehoupl přes 400 (krize15.cz)
  ilustrační fotoDětské skupiny jsou stále oblíbenější službou péče o předškolní děti. S ohledem na pozitivní vývoj na trhu práce přibývá firemních dětských skupin, které rodiče využívají jako vítaný benefit při slaďování rodinného a profesního života.

  krize15.cz, 10.10. 2017
 • Nezaměstnanost je nejnižší za dvacet let (Právo)
  ilustrační fotoNezaměstnaných je v Česku nejméně za posledních téměř dvacet let. V evidenci Úřadu práce bylo v září 284 915 lidí, nezaměstnanost tak klesla na 3,8 procenta ze srpnových čtyř procent.

  Právo, 10.10. 2017
 • (Soubor typu .pdf)Počet evidovaných dětských skupin se přehoupl přes 400
  ilustrační fotoDětské skupiny jsou stále oblíbenější službou péče o předškolní děti. S ohledem na pozitivní vývoj na trhu práce přibývá firemních dětských skupin, které rodiče využívají jako vítaný benefit při slaďování rodinného a profesního života. Velký zájem o tuto službu dokládá i narůstající počet dětských skupin zapsaných v evidenci Ministerstva práce a sociálních věcí, které zaregistrovalo dětskou skupinu číslo 401.
 • V Mostě zahájila provoz první dětská skupina, má nahradit tradiční mateřskou školu
  ilustrační fotoV Mostě zahájila provoz první dětská skupina, má nahradit tradiční mateřskou školu. Skupinu provozuje spolek pro efektivní vzdělávání za přispění Ministerstva práce a sociálních věcí. Skupinu zatím navštěvuje sedm dětí. Maximálně do ní může docházet dětí dvanáct. Jaký je rozdíl mezi dětskou skupinou a tradiční mateřskou školou vysvětluje člen Spolku pro efektivní vzdělávání Václav Hořejší.

  ČRo - Sever, 4.10. 2017
 • Dnes je v Chrudimi Den seniorů
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s Pardubickým krajem a městem Chrudim připravilo na úterý 3. října Den seniorů. Odpoledne plné užitečných informací, kultury a zábavy se bude konat od 14 hodin ve velkém sále Muzea v Chrudimi.

  Chrudimský deník, 3. 10. 2017
 • Hejtmanka Stráská: Peníze šly v Kaplici hlavně do zvýšení komfortu pro klienty
  ilustrační fotoNa rekonstrukci, která trvala tři roky a vyžádala si okolo 72 milionů korun, získal Jihočeský kraj dotaci od Ministerstva práce a sociálních věcí ve výši necelých 34 milionů korun. Do nové budovy se tak mohli vrátit klienti, kteří dosud pobývali v provizorních podmínkách českokrumlovské nemocnice.

  parlamentnilisty.cz, 2.10. 2017
 • MPSV otevře Kontaktní centrum. Poradí, jak řešit problémy s bydlením
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí otevře v říjnu 2017 Kontaktní centrum sociálního bydlení. Na něj se mohou obracet občané, obce a neziskové organizace, a to s dotazy a žádostmi o podporu a radu, jak postupovat při budování sociálního bydlení.

  Mesec.cz, 2. 10. 2017
 • Den seniorů odstartoval, pokračovat bude i v Tachově
  ilustrační fotoPřispět k větší osvětě a informovanosti, která se týká stárnutí populace, je cílem akce Den seniorů. Ta byla odstartována v Kladně za účastí náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Zuzany Jentschke Stőcklové a bude pokračovat i v dalších městech ČR. V Plzeňském kraji se to týká města Tachov.

  plzen.cz, 1. 10. 2017
 • Důchodový účet bude po deseti letech v plusu, stát vybere o devět miliard více
  ilustrační fotoStát příští rok vybere na důchody o devět miliard víc, než za ně utratí. Důchodový účet tak bude v roce 2018 v plusu poprvé po deseti letech. A to přesto, že průměrná penze vzroste o téměř pět stovek. Počítá s tím návrh státního rozpočtu, který vláda tento týden poslala do sněmovny.

  CT24.cz, 1.10. 2017
 • Den pro seniory (Právo)
  ilustrační foto Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo na 5. října v Novém Jičíně Den seniorů. Uskuteční se od 14 do 18 hodin ve společenském sále novojičínského podniku Varroc na Suvorovově ulici.

  Právo, 27. 9. 2017
 • Chráněné dílny dostanou víc. Dobrý krok, říká Bíza (Nový život)
  ilustrační foto Firmy, které zaměstnávají hendikepované lidi, dostanou od státu víc peněz. Definitivně to odsouhlasili poslanci. Státní příspěvek se má od příštího roku zvýšit o dva a půl tisíce korun na dvanáct tisíc měsíčně. Dotace platí především pro chráněné dílny, které zajišťují práci zdravotně postiženým.

  Nový život, 27. 9. 2017
 • Důchodci si polepší. Průměrná penze se poprvé dostane nad 12 tisíc a dál výrazně poroste (aktualne.cz)
  ilustrační foto Důchody v příštím roce porostou průměrně o 475 korun, průměrná starobní penze se tak poprvé v historii Česka dostane nad úroveň 12 tisíc korun. Vláda schválila návrh valorizace, kterou předložila ministryně práce Michaela Marksová. Jde o největší růst penzí od roku 2008, zásluhu na tom mají rostoucí mzdy i ceny.

  aktualne.cz, 25. 9. 2017
 • (Soubor typu .pdf)Česku chybí posudkoví lékaři: Ministerstvo jim chce zvýšit platy (ČT.cz)
  ilustrační foto V Česku stále více chybí posudkoví lékaři a příští rok se může situace ještě zhoršit. Přitom už teď si na posudkovou službu stěžuje Asociace osob se zdravotním postižením, podle které trvá vyřízení posudku příliš dlouho. Ministerstvo práce proto připravilo změny, jež mají situaci zlepšit. Administrativu by za lékaře mohli vyřizovat asistenti, a díky vyšším platům by chtělo ministerstvo nalákat nové lékaře.

  ČT.cz, 19. 9. 2017
 • (Soubor typu .pdf)Konec kropení rodin slevami na děti (iHNED.cz)
  ilustrační foto Příští vláda by neměla rodinnou koncepci Marksové zahodit, na to je příliš dobře udělaná. Hlavní je přesměrovat miliardy z daňových slev do služeb pro rodiny s dětmi. A pak se možná bude i lépe žít v onom ideálu tradiční rodiny, o kterém tak rádi sní lidovci.

  iHNed.cz, 19. 9. 2017
 • (Soubor typu .pdf)Marksová: Důchody příští rok vzrostou nejvíce od krize (e-sondy)
  ilustrační foto V průměru o 475 korun by měly příští rok vzrůst důchody, oznámila po včerejším jednání kabinetu ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Základní výměra poroste o 150 korun. Na konci letošního června průměrný starobní důchod podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) činil 11 807 korun.

  e-sondy, 19. 9. 2017
 • (Soubor typu .pdf)Ženy v Česku pracují 82 dní v roce zadarmo, tvrdí ministerstvo práce, Denik.cz
  ilustrační foto Česká republika je zemí s druhou největší nerovností v odměňování žen a mužů v Evropské unii. Vyplývá to z hloubkové studie Českého sociologického ústavu Akademie věd ČR. Podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) to způsobuje sociální i ekonomické problémy a snižuje životní úroveň rodin.

  Denik.cz, 15. 9. 2017
 • Jak si pohlídat podklady pro výpočet důchodu? ČSSZ rozesílá přehledy "důchodového konta" (e15.cz)
  ilustrační foto Letos již potřetí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) bezplatně zasílá přehledy "důchodového konta" lidem předdůchodového věku. Automaticky je tento rok obdrží muži narození v roce 1956 a ženy narozené v roce 1959. Dostanou je na adresu trvalého bydliště nebo do své datové schránky. e15.cz, 12. 9. 2017
 • (Soubor typu .pdf)Senior pasy přicházejí, přinesou řadu výhod (MF Dnes)
  ilustrační fotoKarlovarský kraj začíná nabízet slíbené Senior pasy. Lidem od 55 let přinesou různé slevy třeba do aquacentra či kina. Od začátku příštího roku chce kraj jejich majitelům proplácet polovinu ceny dálniční známky.

  MF Dnes, 13. 9. 2017
 • První mikrojesle v kraji berou i půlroční děti. Otevřeli je v Milevsku (iDnes.cz)
  ilustrační fotoPětačtyřicetiletá Lenka Bečková založila v Milevsku na Písecku mikrojesle pro děti od půl roku. Jsou jediné v Jihočeském kraji. Díky dotacím z Unie v nich rodiče neplatí školné.

  iDnes.cz, 12. 9. 2017
 • Kojenecké ústavy jsou přežitek, v Česku ale zůstávají (HN)
  ilustrační foto Když ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) navrhla v srpnu vládě, aby časem už nebylo možné posílat malé děti do ústavní péče, podpořili ji jen tři její straničtí kolegové. Útlum kojeneckých ústavů pro děti do tří let tak v dohledné době nepřijde.

  Hospodářské noviny, 12. 9. 2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 16.9. 2019 000 16:35.