Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

O malé jesle pro čtyři děti je zájem. Marksová chce podpořit vznik dalších (HN)

"Vždycky se snažíme to dojednat tak, abychom potřeby rodičů uspokojili," říká ředitelka zařízení Lenka Bečková. A dodává, že tři matky k nim potřebují své děti vodit každý den.

"Myslím si, že je v České republice rozhodně prostor pro vznik nových mikrojeslí, které jsme se rozhodli podpořit další výzvou," řekla Marksová. Ve druhé dotační vlně by chtěla rozvoj mikrojeslí podpořit 224 miliony. Zájemci by se mohli dočkat ve druhé polovině příštího roku. Ministryně už ale do říjnových voleb výzvu vypsat nestihne, bude tedy záležet na jejím případném nástupci, jak s plánem naloží.

Hnutí ANO je pro

Všechny mikrojesle přijímají děti od půl roku do čtyř let a na rozdíl od někdejších velkokapacitních jeslí se chůvy mohou najednou starat maximálně o čtyřčlenné kolektivy. Zařízení mají pomoci matkám, které se potřebují vrátit brzy do práce či chtějí dostudovat, a soukromé jesle jsou pro ně příliš drahé. Mikrojesle mohou zřizovat obce, školská zařízení a neziskovky, rodiče platí pouze za stravu nebo třeba pleny. Když se pilotní projekt osvědčí, měly by se mikrojesle dočkat zákonné úpravy.

Například hnutí ANO mikrojesle považuje za opatření, které lidem pomůže skloubit rodinu s prací. Poslankyně Radka Maxová, která má v ANO na starosti sociální otázky, jen podotýká, že je potřeba vyřešit financování, protože podpora z eurofondů není nekonečná. "Zrovna u mikrojeslí vidíme v oblasti financování příležitost pro dobrou spolupráci státu s obcemi či zaměstnavateli," dodala poslankyně.

TOP 09 by stávající mikrojesle nerušila, bližší jsou jí ale spíše dětské skupiny. Těch přibývá, celkem jich jsou skoro čtyři stovky. Chodit do nich může až 24 dětí, musí jim být ale nejméně rok. "Pro děti do jednoho roku věku upřednostňujeme individuální péči," uvedla místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová a dodala, že pokud péči nemůže zajistit rodina, má ji zastoupit chůva.

Dá se to skloubit

Ani projektový manažer šesterých mikrojeslí na Zlínsku Lubomír Sušila nepovažuje hranici půl roku za šťastnou. "Když starší děti chodí ven, chůvy je mají rozvíjet, ale zároveň se musí starat o půlroční miminka. Jako vhodnější by se nám jevila spodní hranice rok a půl," uvedl Sušila za spolek Místní akční skupina Rožnovsko. Zlínský kraj je v počtu mikrojeslí republikovým rekordmanem, celkem zde funguje patnáct zařízení.

Do milevských mikrojeslí momentálně chodí děti mezi rokem a dvěma. Ředitelka Bečková ale na rozdíl od Sušily v půlroční věkové hranici problém nevidí a ujišťuje, že jsou přichystaní i na to, že by v jednom kolektivu měli zároveň půlroční i čtyřleté dítě. "Dá se to skloubit. Od deseti hodin do půl druhé se překrývají dvě vychovatelky. Jedna z nich může nejmladší děti dát spát," popisuje Bečková.

S tím souhlasí i Jolana Šulová, ředitelka brněnského občanského sdružení Sluníčko dětem, které také provozuje vlastní mikrojesle. "Vzhledem k tomu, že jde pouze o čtyři děti najednou, tak je to v pohodě zvládnutelné. Je to jako v rodině, kde má maminka čtyři děti," podotýká Šulová.

Zdroj: HN

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 11.9.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 07:26.